Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.04.2007, 11:55:23
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
nu tot ce nu este interzis este si folositor.
dar multe sunt.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2015, 15:41:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Ziua de vineri este una specială pentru creștinii ortodocși. În parcursul pătimirilor Domnului Hristos am rememorat momentul în care Hristos a spălat picioarele apostolilor Săi, Cina cea de taină la care Hristos a instituit Taina Sfintei Împărtășanii, rugăciunea din grădina Ghetsimani și prinderea Sa de către oamenii care doreau să îl ucidă.
Slujba (Denia) din seara zilei de Joi, adică utrenia zilei de Vineri, este numită și Denia celor 12 Evanghelii pentru că se citesc fragmente din Evanghelii în număr de 12 referitoare la Patimile Domnului. În seara zilei de Vineri, numită Vinerea Mare, sau Vinerea Patimilor, se cântă Prohodul Domnului prin care credincioșii îl conduc pe Hristos către mormântul în care Trupul Său va fi așezat până la Înviere. Sfântul Epitaf, care are imprimată pe el scena punerii în mormânt a Trupului lui Hristos, va fi așezat pentru închinare, în mijlocul Bisericii, la Vecernia care se săvârșește în dimineața zilei de Vineri. Seara, la denia Prohodului, acesta va fi purtat în procesiune în jurul bisericii, de către preoți și credincioși, - care simbolizează astfel alaiul de înmormântare – după care va fi așezat în Sfântul Altar, pe Sfânta Masă. Aici va rămâne până în miercurea dinaintea Înălțării Domnului la Cer.
Prin tradiție, în această zi credincioșii cei mai râvnitori țin post negru, iar cei care sunt în putere țin acest post și în Sâmbăta Mare. Pentru noi Vinerea Mare este, fără îndoială, o zi de întristare. Nu te poți bucura când rememorezi răstignirea și toate pătimirile pe care Domnul Hristos le-a îndurat pentru întreaga umanitate. Dar tristețea noastră este însoțită întotdeauna de nădejde.
Spre sfârșitul deniei din seara zilei de Vineri, denia Prohodului Domnului Hristos, se cântă „Binecuvântările Învierii” tropare care vorbesc despre bucuria Învierii. Însuși Domnul Hristos, atunci când le-avorbit apostolilor de patimile și de moartea Sa, le-a spus și de Înviere. Prin urmare, dacă omenește nu ne putem bucura, duhovnicește inimile noastre pot „sălta”, cuprinse fiind de nădejdea că Domnul nostru Cel răstignit va fi, a treia zi, Hristos Cel înviat din morți.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.04.2015, 09:29:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Postul negru din vinerea mare e cu apă sau fără apă?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.04.2015, 12:06:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Postul negru din vinerea mare e cu apă sau fără apă?
Postul negru inseamna fara mancat si fara apa.

http://www.ortodoxism.com/cuvinte-de...-ajunarea.html

Practic, cautand pe net, am gasit foarte greu ceva despre postul negru religios.
In schimb sunt mai multe site-uri despre postul negru ca dieta. Si ala presupune totusi sa bei lichide.

In articolul de mai sus scrie de ajunare ca incepe la ora 18:00 a unei zi si se termina la ora 24:00 a zilei urmatoare.
Deci daca de ex. vrei sa te impartasesti pe 1 ianuarie, atunci trebuie sa tii post negru de la ora 18:00h. Eu nu stiu sigur daca totusi lumea asa face (inclusiv preotii), pentru ca multi spun ca se ajuneaza de la ora 24:00.

Am mai gasit ceva:

http://ro.orthodoxwiki.org/Postul
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.04.2015, 13:07:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Postul negru inseamna fara mancat si fara apa.

http://www.ortodoxism.com/cuvinte-de...-ajunarea.html

Practic, cautand pe net, am gasit foarte greu ceva despre postul negru religios.
In schimb sunt mai multe site-uri despre postul negru ca dieta. Si ala presupune totusi sa bei lichide.
Nu lichide, ci apă chioară și atît. E diferența dintre post (oprirea digestiei, schimbarea metabolismului, activarea unor mecanisme specifice) și dietă (unde toate alea nu se întîmplă).

Da, postul total, original, biblic, presupune nici măcar apă. Este posibil, l-am încercat o dată timp de 5 zile. Organismul obține apa din hidrogenul prezent în grăsimile saturate plus oxigenul inspirat. Nici sete nu mi-a fost, nici foame în tot acest timp deși era vara și am muncit destul pe afară, la țară.

DAR! Acest tip de post negru total nu trebuie să depășească 1 - 1,5 zile în condițiile unui organism necurățit mai întîi prin post cu apă sau cu sucuri sau măcar cu vegetale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2018, 04:09:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ziua de vineri este una specială pentru creștinii ortodocși. În parcursul pătimirilor Domnului Hristos am rememorat momentul în care Hristos a spălat picioarele apostolilor Săi, Cina cea de taină la care Hristos a instituit Taina Sfintei Împărtășanii, rugăciunea din grădina Ghetsimani și prinderea Sa de către oamenii care doreau să îl ucidă.
Slujba (Denia) din seara zilei de Joi, adică utrenia zilei de Vineri, este numită și Denia celor 12 Evanghelii pentru că se citesc fragmente din Evanghelii în număr de 12 referitoare la Patimile Domnului. În seara zilei de Vineri, numită Vinerea Mare, sau Vinerea Patimilor, se cântă Prohodul Domnului prin care credincioșii îl conduc pe Hristos către mormântul în care Trupul Său va fi așezat până la Înviere. Sfântul Epitaf, care are imprimată pe el scena punerii în mormânt a Trupului lui Hristos, va fi așezat pentru închinare, în mijlocul Bisericii, la Vecernia care se săvârșește în dimineața zilei de Vineri. Seara, la denia Prohodului, acesta va fi purtat în procesiune în jurul bisericii, de către preoți și credincioși, - care simbolizează astfel alaiul de înmormântare – după care va fi așezat în Sfântul Altar, pe Sfânta Masă. Aici va rămâne până în miercurea dinaintea Înălțării Domnului la Cer.
Prin tradiție, în această zi credincioșii cei mai râvnitori țin post negru, iar cei care sunt în putere țin acest post și în Sâmbăta Mare. Pentru noi Vinerea Mare este, fără îndoială, o zi de întristare. Nu te poți bucura când rememorezi răstignirea și toate pătimirile pe care Domnul Hristos le-a îndurat pentru întreaga umanitate. Dar tristețea noastră este însoțită întotdeauna de nădejde.
Spre sfârșitul deniei din seara zilei de Vineri, denia Prohodului Domnului Hristos, se cântă „Binecuvântările Învierii” tropare care vorbesc despre bucuria Învierii. Însuși Domnul Hristos, atunci când le-avorbit apostolilor de patimile și de moartea Sa, le-a spus și de Înviere. Prin urmare, dacă omenește nu ne putem bucura, duhovnicește inimile noastre pot „sălta”, cuprinse fiind de nădejdea că Domnul nostru Cel răstignit va fi, a treia zi, Hristos Cel înviat din morți.
Amin , amin , amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.04.2018, 04:14:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Mântuitorul cel dulce al sufletului meu, în această zi a Răstignirii Tale pe Cruce ai pătimit și ai luat moarte pentru păcatele noastre, mă mărturisesc înaintea Ta, cum că eu sânt cel ce Te-am răstignit cu păcatele mele cele multe.
Mă rog însă Bunătății Tale celei nespuse, să mă învrednicești cu Darul Tău, Doamne, ca și eu să pot răbda patimi pentru credința, speranța și iubirea ce le am către Tine, precum Tu Cel îndurat ai răbdat pentru mântuirea mea. Întărește-mă, o, Doamne ca de astăzi înainte să port Crucea Ta cu bucurie și cu mare căință, și să urăsc cugetele mele și voințele mele cele rele. Sădește în inima mea întristarea de moartea Ta ca să o simt precum au simțit-o iubita ta Maică, ucenicii Tăi și femeile purtătoare de mir, ce stăteau lângă Crucea Ta.
Luminează-mi simțirile cele sufletești, ca să se miște și să priceapă moartea Ta, precum ai făcut de Te-au cunoscut făpturile cele neînsuflețite, când s-au mișcat la Răstignirea Ta, și mai vîrtos, cum te-a cunoscut tâlharul cel credincios și pocăit, și ți s-a plecat, de l-ai pus în rai. Dă-mi, Doamne, și mie, tâlharului celui rău, Darul Tău, precum atunci l-ai dat aceluia și-mi iartă păcatele, pentru Sfintele Tale Patimi, și cu bună întoarcere și căință mă așează împreună cu el în rai, ca un Dumnezeu și Ziditor ce-mi ești.
Mă închin Crucii Tale, Hristoase, și pentru iubirea Ta către noi, zic către dânsa: Bucură-te, cinstită Cruce a lui Hristos, pe care ridicat și pironit fiind Domnul, a mântuit lumea!
Bucură-te, pom binecuvântat, pentru că tu ai ținut rodul vieții, care ne-a mântuit de moartea păcatului. Bucură-te, drugul cel tare, care ai sfărâmat ușile iadului.
Bucură-te, cheie împărătească, ce ai deschis ușa raiului.
O, Hristoase al meu răstignit, câte ai pătimit pentru noi! Câte răni, câte scuipări și câtă ocară ai răbdat pentru păcatele noastre și pentru a ne da încă pildă de adevărată răbdare în suferințele și necazurile vieții acesteia!
Si fiindcă acestea ni le trimite Dumnezeu pentru păcatele noastre, ca să ne îndreptăm și să ne apropiem de El, și așa, numai spre folosul nostru ne pedepsește în această viață. De aceea, rogu-mă Ție, Stăpâne, ca la necazurile, ispitele și durerile câte ar veni asupra mea, să-mi înmulțești împreună și răbdarea, puterea și mulțumirea, căci cunosc, că neputincios sânt de nu mă vei întări; orb de nu mă vei lumina; legat de nu mă vei dezlega; fricos de nu mă vei face îndrăzneț; pierdut de nu mă vei cerca; sclav de nu mă vei răscumpăra cu bogata și Dumnezeiasca Ta putere și cu Darul Sfintei Tale Cruci, căreia mă închin și o măresc, acum, și pururea și în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Izvorul tamaduirii- in Vinerea Luminata Adriana Cluj Diverse Sarbatori 8 13.04.2018 06:24:46
Vinerea Mare - moartea si ingroparea Domnului terahim Intrebari utilizatori 3 17.04.2012 14:48:25
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29
Vinerea Mare (Denia Prohodului) tomagabor Intrebari utilizatori 1 02.04.2010 21:29:57
vinerea mare! icamilin Diverse Sarbatori 2 17.04.2009 12:34:15