Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2011, 23:39:43
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

,,Atunci le-a eliberat pe Baraba, iar pe Iisus L-a biciuit și L-a dat să fie răstignit." (Matei 27:26)

Drama din spatele unui singur rand din The Holy Bible.In general flagelarea practicata de romani putea ajunge si la 120 de lovituri.Instrumentul cu care era pusa in practica era sinistru:flagrum sau flagrum plumbatum.Instrumentele romane de tortura aveau o anumita logica sinistra.Biciul putea fi de trei feluri:ferula,scutica sau temutul flagrum.

Ferula era un bici cu o singura coarda de piele si era ultilizata pentru pedepse si delicte minore,nivelul de tortura fiind denumit fustigatio.Scutica era un bici cu coarde impletite,extrem de dur si rigid.Era folosit pentru delicte grave,acte criminale,iar nivelul de tortura se numea flagellatio.Flagrum era folosit pentru cel mai inalt grad al torturii fizice,asociate in general crucificarii.Era un bici din corzi cu bucati de metal atasate.In cazul Mantuitorului cercetatorii sunt de parere ca a fost folosit flagrum.Nivelul de tortura,cel maxim,era denumit verberatio.Era folosit,in mod uzual,ca o introducere la rastignire.

Tehnica era sadic gandita.Erai legat de un stalp,prins cu mainile sus pentru ca sa se obtina o intindere a corpului si a muschilor.Loviturile erau executate de doi calai.Tehnica era ca sa te lovesca cu pauze,in cazul in care ar fi lovit prea des puteai lesina sau intervenea un fel de amortire si nu mai simteai nimic.Ideea era sa simti fiecare lovitura.Acestea se dadeau pe rand in diagonala.In timp ce curelele iti crestau pielea(fiind polisate pe margini)intariturile de metal te transformau in carne vie.A doua lovitura venea in diagonala ca sa cada direct pe carnea vie.

Flagelarea ebraica se limita la 39 de lovituri.Romanii erau mai ,,generosi",lasand la discretia calailor numarul loviturilor,dar asta numai in cazul in care condamnatul primise o pedeapsa mica,care se solutiona doar cu biciuirea.Conditia pentru o asemenea flagelare era ca omul sa ramina in viata,complet distrus,o masa de sange si carne,dar in viata.Asta ca sa fie dat ca exemplu si sa ramina o marturie vie a pedepsei.Pax Romana avea si partile ei intunecate.

Daca insa acesta era condamnat la moarte(rastignire)flagelarea sa aplica la un nivel de minim 7 si maxim 21 de lovituri.Calaii apreciau in functie de starea victimei,de rezistenta fizica,cam cate lovituri dadeau.Minim se dadea rar iar in general se dadea o medie.Trebuia ca cel condamnat sa fie capabil sa-si care partea superioara a crucii(patibulum).Astfel calaii erau atenti sa nu dea lovituri mortale sau sa loveasca in parti ale corpului care i-ar fi transformat instantaneu in invalizi.Trebuia sa fii chinuit dar nu ucis.Cel putin pentru moment.

Calaii nu avea mila.Soldatii romani,in general,dispretuiau teritoriile pe care le considerau barbare sau unde intalneau o situatie exploziva din punct de vedere religios.Pentru pragmatismul SPQR religia celor cuceriti era un aspect nesemnificativ cat timp nu le afecta dominatia.Asa ca te bateau metodic si fara mila.Nu reprezentai nimic pentru ei,doar un anonim care trebuia sa primeasca o lectie.Duritatea ei,subliniata chiar de sadismul cu care era executata,era un mesaj clar catre cei care se opuneau.Pe scurt:erai cu ei sau impotriva lor.Cu tot ce decurgea din asta.

In cazul Mantuitorului,parerile cercetatorilor merg in directia unei biciuri cu un flagrum,nivel maxim de duritate,10-14 lovituri.Un soldat din Legiunea Straina rezista la maxim 18 inainte sa lesine(din ce am citit).Ulterior,spre diferenta de alti condamnati i s-a pus crucea in spate si nu doar patibulum.Pe cap a purtat si o cununa de spini care,la fiecare pas,intra in carne profund.Transpiratia nu facea decat sa agraveze chinul,prin iritare a ranilor deschise.Acelasi efect il avea si praful.

Mereu m-am gandit cum am reactiona daca ne-am gandit la asta cand pacatuim.As fi avut si o continuare, despre tehnica crucificarii, dar cred ca este de ajuns.

Last edited by Scotsman; 21.01.2011 at 00:21:12.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.01.2011, 02:09:30
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Scotsman are dreptate

Cred și eu...

Filmul este șocant și dureros datorită sângelui scurs atât de grosolan (a se citi, mecanisme de tortură), dar, fraților, ăst' sânge ne mântuie pe noi! Priviți cu toții atenți să vedeți nimicul care ne-a cuprins de nu mai suntem în stare să acceptăm jertfa Mântuitorului!

Însă, filmul e numai marketing + profit + consum + ... etc. + și toate cele d'ale economiei de piață!

Poate că pe unii îi va ajuta să-și îndrepte atenția spre Sfintele Scripturi. Și din acest motiv, și acest produs de piață poate fi bun...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2011, 10:28:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
,,Atunci le-a eliberat pe Baraba, iar pe Iisus L-a biciuit și L-a dat să fie răstignit." (Matei 27:26)


Ferula era un bici cu o singura coarda de piele si era ultilizata pentru pedepse si delicte minore,nivelul de tortura fiind denumit fustigatio.Scutica era un bici cu coarde impletite,extrem de dur si rigid.Era folosit pentru delicte grave,acte criminale,iar nivelul de tortura se numea flagellatio.Flagrum era folosit pentru cel mai inalt grad al torturii fizice,asociate in general crucificarii.Era un bici din corzi cu bucati de metal atasate.In cazul Mantuitorului cercetatorii sunt de parere ca a fost folosit flagrum.Nivelul de tortura,cel maxim,era denumit verberatio.Era folosit,in mod uzual,ca o introducere la rastignire.


Daca insa acesta era condamnat la moarte(rastignire)flagelarea sa aplica la un nivel de minim 7 si maxim 21 de lovituri.Calaii apreciau in functie de starea victimei,de rezistenta fizica,cam cate lovituri dadeau.Minim se dadea rar iar in general se dadea o medie.Trebuia ca cel condamnat sa fie capabil sa-si care partea superioara a crucii(patibulum).Astfel calaii erau atenti sa nu dea lovituri mortale sau sa loveasca in parti ale corpului care i-ar fi transformat instantaneu in invalizi.Trebuia sa fii chinuit dar nu ucis.Cel putin pentru moment.

In cazul Mantuitorului,parerile cercetatorilor merg in directia unei biciuri cu un flagrum,nivel maxim de duritate,10-14 lovituri.Un soldat din Legiunea Straina rezista la maxim 18 inainte sa lesine(din ce am citit).Ulterior,spre diferenta de alti condamnati i s-a pus crucea in spate si nu doar patibulum.Pe cap a purtat si o cununa de spini care,la fiecare pas,intra in carne profund.Transpiratia nu facea decat sa agraveze chinul,prin iritare a ranilor deschise.Acelasi efect il avea si praful.

Mereu m-am gandit cum am reactiona daca ne-am gandit la asta cand pacatuim.As fi avut si o continuare, despre tehnica crucificarii, dar cred ca este de ajuns.
Multumesc pentru postare. Daca aceasta descrie e dureroasa, daca a vedea filmul e greu, cum o fi fost in realitate?

Multumesc Mintuitorul meu ca Ti-ai dat Viata pentru mine. Ajuta-ma sa nu te ofensez niciodata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2011, 18:29:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
A vazut cineva filmul?? Si ce parere are despre el. Mi sa parut exagerat.
Actorii care au jucat rolul lui Iisus au avut parte de o moarte violentă.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2011, 19:10:56
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este deloc exagerat. Poate Domnul Iisus a infruntat si mai mult. Noi zicem ca e prea crud, ca nu stiu ce, dar , asta e realitatea. Domnul Iisus Hristos a ridicat pacatul lumii si noi trebuie sa ii fim recunoscatori
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patimile Domnului Florin-Ionut Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 14.04.2014 13:17:01
Patimile George.m Spiritualitatea ortodoxa 68 26.02.2013 01:56:02
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 14:15:48
PATIMILE MINTUITORULUI cozia Stiri, actualitati, anunturi 3 06.04.2007 19:39:59