Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2007, 09:17:39
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Haideti sa comentam un exemplu dupa fapte reale.Intre niste blocuri,s-a sfintit temelia unei biserici ortodoxe.Cei mai multi dintre proprietari erau impotriva zidirii ei acolo(sincer,nu stiu cum s-a aprobat pana la urma)pe motivul ca,,,copiii nu mai aveau loc de joaca.Dar cele mai inversunate voci au venit din partea unor femei "habotnice"cum le numea presa locala.Adica acele femei se referau ca,daca acea temelie a fost sfintita,sa nu mai comenteze nimeni de frica urgiei.Câta cunoastere au acele femei? Cât de habotnice au fost la faza asta?Personal,sincer,cu toata credinciosia mea,nu aveam curajul sa fac gestul lor.
Nu e bine. Te-ai hotarat, ai sfintit locul cu un gand de daruire, apartine lui Dumnezeu. Ar trebui lamuriti oamenii locului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2007, 09:25:37
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Sunt chiar atat de invrajbiti? Asta e problema. In mijlocul lumii daca esti mamaliga, te mananca cei ce nu vor sa-L cunoasca pe Dumnezeu. Motivul copiilor poate fi un camuflaj. de ce sa nu te bucuri ca langa tine fa fi un loc sfintit? Nu vedeti???
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2007, 17:40:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sovidiu: In ciuda stilului tau f spumos, sper totusi sa nu ai dreptate.
Punand semnul intrebarii dupa spusele lui dannsan, am incercat de fapt sa "indulcesc" afirmatia lui.
Daca ne uitam in urma, in istoria Bisericii Ortodoxe, putem gasi unele exemple de "muguri extremisti", ca sa nu ajungem chiar la manifestari inumane? Eu sper ca nu. Daca este cineva in cunostinta de cauza si poate afirma contrariul, atunci as vrea sa aud si eu care ii sunt argumentele. Dar o Biserica Ortodoxa cu manifestari extremiste sau care sa instige la fapte extremiste, nu mai e demna de numele pe care il poarta.
Ca exista oameni, botezati ortodox, capabili de fapte extremiste, asta e cu totul alt ceva. Exista si hoti botezati ortodox, si criminali botezati ortodox, dar pata faptelor lor ii umbreste doar pe ei si nu Biserica Ortodoxa.
Ar putea veni cineva sa dea exemplul legionarilor. Ei bine, dupa ce am citit despre legionari, cu care alta data nu eram de acord, am inteles, ca nu ei au facut faptele pentru care au infundat puscariile. Comunistii au vrut sa extermine doar pe fiii exceptionali ai poporului roman, caci daca ar fi fost criminali de razboi, cu siguranta i-ar fi folosit la oprimarea populatiei.
Ar trebui sa ne dam seama cat de gresite sunt aprecierile grosso-modo, la gramada, fara sa ne gandim ca poate dam chiar in noi atunci cand facem aceste aprecieri generalizatoare. Poate nu va trece mult, si crestinul practicant va fi declarat extremist si atunci sa vedem rezultatul vorbelor noastre.
Cred ca e timpul sa ne amintim de duhul din noi, pe care il avem de la botez si daca nu pentru alte motive, dar macar pentru acesta, sa incetam a mai vorbi de rau poporul roman, din care facem si noi parte.
Exista extremisti in Romania? Daca da, atunci sa le dam nume, sa-i aratam cu degetul, ca rusinandu-se sa se indrepte.
Apropos: s nu vina ziua in care ne vom pazi de ceea ce este bun.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.02.2007, 19:23:08
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
sovidiu: In ciuda stilului tau f spumos, sper totusi sa nu ai dreptate.
Punand semnul intrebarii dupa spusele lui dannsan, am incercat de fapt sa "indulcesc" afirmatia lui.
Daca ne uitam in urma, in istoria Bisericii Ortodoxe, putem gasi unele exemple de "muguri extremisti", ca sa nu ajungem chiar la manifestari inumane? Eu sper ca nu. Daca este cineva in cunostinta de cauza si poate afirma contrariul, atunci as vrea sa aud si eu care ii sunt argumentele. Dar o Biserica Ortodoxa cu manifestari extremiste sau care sa instige la fapte extremiste, nu mai e demna de numele pe care il poarta.
Ca exista oameni, botezati ortodox, capabili de fapte extremiste, asta e cu totul alt ceva. Exista si hoti botezati ortodox, si criminali botezati ortodox, dar pata faptelor lor ii umbreste doar pe ei si nu Biserica Ortodoxa.
Ar putea veni cineva sa dea exemplul legionarilor. Ei bine, dupa ce am citit despre legionari, cu care alta data nu eram de acord, am inteles, ca nu ei au facut faptele pentru care au infundat puscariile. Comunistii au vrut sa extermine doar pe fiii exceptionali ai poporului roman, caci daca ar fi fost criminali de razboi, cu siguranta i-ar fi folosit la oprimarea populatiei.
Ar trebui sa ne dam seama cat de gresite sunt aprecierile grosso-modo, la gramada, fara sa ne gandim ca poate dam chiar in noi atunci cand facem aceste aprecieri generalizatoare. Poate nu va trece mult, si crestinul practicant va fi declarat extremist si atunci sa vedem rezultatul vorbelor noastre.
Cred ca e timpul sa ne amintim de duhul din noi, pe care il avem de la botez si daca nu pentru alte motive, dar macar pentru acesta, sa incetam a mai vorbi de rau poporul roman, din care facem si noi parte.
Exista extremisti in Romania? Daca da, atunci sa le dam nume, sa-i aratam cu degetul, ca rusinandu-se sa se indrepte.
Apropos: s nu vina ziua in care ne vom pazi de ceea ce este bun.
Daca atunci cand ai zis "stil f spumos" ai vrut sa-mi sugerezi spuma marii ce spala nisipul sau stancile sau digul atunci primesc, daca te-ai referit la exploziile shampaniilor ce se aud la cate un revelion atunci treaca mearga, daca te-ai referit la spuma cafelei calde de dimineatza atunci inca accept dar daca te-ai referit la alte lucruri (spuma fiind un cuvant abject in general), punand si un f (foarte) in fatza, atunci nu multzumesc.

Poi nu eu trebuie sa am dreptate, ca nici n-am afirmat mai nimic, ci am incercat, daca observi, sa definesc un pic respectivul termen, in acceptziunea mea.

Si apoi de ce trebuia indulcita afirmatzia lui dannsan? Sau o fi greshit el din motivul ca dumneata te straduieshti sa vezi in orice afirmatzie un atentat la biserica ortodoxa? Si pentru ca sa-l vedem si noi abordezi un substrat... alarmist, poate e prea dur termenul. Aici e vorba mai mult despre habotnicie si nu despre biserica ortodoxa si ai dreptate si eu ma raliez sperantzelor tale.

Constat ca si dumneata gaseshti in realitate atatzia ortodoxi, din care pe unii ii vedem zilnic pe toate canalele tv, avand fapte reprobabile, unele extremiste, fireshte, deci prin asta ii dai astfel dreptate lui dannsan, caci practic si ei fac parte din bisercia chiar daca, unora, nu prea ne place.

Am retzinut totusi un lucru foarte frumos de la dumneata:
Apropos: sa nu vina ziua in care ne vom pazi de ceea ce este bun.

Dar macar sa nu ne pazim prin aceiasi veche tactica ridicata la rang de lege de catre unii pe care nu-i mai amintesc deoarece i-ai amintit dumneata: "Dai in mine, dai in tine, dai in fabrici si uzine".

Cum? sa le dam nume si sa-i aratam cu degetul :)? poi nu e suficient ca se simt ei singuri cu musca pe caciula?
Uneori intr-adevar nu e deajuns. :(

Si apoi, toate partidele politice din Romania sunt extremiste intr-un anumit sens, si politica in sine este un fel de extremism, deci cum anume i-am putea dibui pe extremishti? ca ar fi prea multzi? Iar ca si ideologie, extremismul nu exista.

Pe de alta parte insashi cuvantul extremist am impresia ca uneori ne pazeshte in mod fals tocmai de ceea ce este bun.

Inchei prin sublinierea unei propozitzii demne de retzinut, scrisa de domnia ta:
Cred ca e timpul sa ne amintim de duhul din noi, pe care il avem de la botez si daca nu pentru alte motive, dar macar pentru acesta, sa incetam a mai vorbi de rau poporul roman, din care facem si noi parte.

atat dannsan, eu, dumneata cat si altzii...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2007, 16:40:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sovidiu, m-am referit la spuma marii.
Iti voi raspunde pe scurt:
1. Eu vreu, cu tot dinadinsul sa vad partea buna in toate.
Daca individul greseste, el greseste, el se indreapta. Dar daca Biserica Ortodoxa greseste, atunci e vai si amar. Totusi nu am gasit un exemplu de atitudine extremista a B.O. dat de tine, ceea ce are darul de a ma bucura.

2. "Sa dam un nume", in sensul de a nu generaliza, pentru a nu lovi si in cei, care nu merita critica. De exemplu: daca stiu pe unul ca e habotnic, sa-l numesc pe acela, in loc sa spun romanii sunt habotnici. Nu ar avea nici un sens, intrucat cei care stiu ce e habotnicia, sunt tocmai cei care nu sunt habotnici si atunci de ce sa-i includ in afirmatia despre habotnicie?!?
Pentru mine "Rinocerii" lui Eugen Ionescu inseamna ceea ce nu trebuie urmat si anume de a fi luat de cursul apei, de a fi luat de val, de a lasa pe altul sa-ti faureasca opinia. Omul trebuie sa-si gaseasca singur punctul de vedere care sa-l reprezinte, indiferent de ce cred ceilalti, cei multi. Eventual trebuie sa mearga impotriva cursului apei,dar in orice caz sa-si fie siesi fidel. La judecata nu vom putea da vina nici pe masesle si nici pe mediile, care ne-au influentat. Pasivitatea in opinie se plateste, caci vom da socoteala si de greselile facute cu gadul, nu numai cu fapta.
Cum la mine balanta s-a inclinat spre partea a doua a vietii, cand omul isi face mai multe ganduri in privinta mortii( nu neaparat imediate), ma preocupa mai mult legea interioara dupa care sa ma ghidez, iar lumea exterioara o las tinerilor, care mai au tragerea si chiar obligatia de a mai schimba ceva din cele strambe. De aceea gandurile mele sunt indreptate mai mult spre biserica, biblie, scrierile Sfintillor Parinti. Acestea reprezinta pentru mine certitudinea drumului drept.

3. Sper ca nu am facut greseala de a vorbi de rau poporul roman, fara sa-mi dau seama, caci constient in nici un caz nu o fac.
Fiind la distanta, eu va duc dorul, va apreciez si va iubesc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.04.2009, 13:42:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
sovidiu: In ciuda stilului tau f spumos, sper totusi sa nu ai dreptate.
Punand semnul intrebarii dupa spusele lui dannsan, am incercat de fapt sa "indulcesc" afirmatia lui.
Daca ne uitam in urma, in istoria Bisericii Ortodoxe, putem gasi unele exemple de "muguri extremisti", ca sa nu ajungem chiar la manifestari inumane? Eu sper ca nu. Daca este cineva in cunostinta de cauza si poate afirma contrariul, atunci as vrea sa aud si eu care ii sunt argumentele. Dar o Biserica Ortodoxa cu manifestari extremiste sau care sa instige la fapte extremiste, nu mai e demna de numele pe care il poarta.
Ca exista oameni, botezati ortodox, capabili de fapte extremiste, asta e cu totul alt ceva. Exista si hoti botezati ortodox, si criminali botezati ortodox, dar pata faptelor lor ii umbreste doar pe ei si nu Biserica Ortodoxa.
Ar putea veni cineva sa dea exemplul legionarilor. Ei bine, dupa ce am citit despre legionari, cu care alta data nu eram de acord, am inteles, ca nu ei au facut faptele pentru care au infundat puscariile. Comunistii au vrut sa extermine doar pe fiii exceptionali ai poporului roman, caci daca ar fi fost criminali de razboi, cu siguranta i-ar fi folosit la oprimarea populatiei.
Ar trebui sa ne dam seama cat de gresite sunt aprecierile grosso-modo, la gramada, fara sa ne gandim ca poate dam chiar in noi atunci cand facem aceste aprecieri generalizatoare. Poate nu va trece mult, si crestinul practicant va fi declarat extremist si atunci sa vedem rezultatul vorbelor noastre.
Cred ca e timpul sa ne amintim de duhul din noi, pe care il avem de la botez si daca nu pentru alte motive, dar macar pentru acesta, sa incetam a mai vorbi de rau poporul roman, din care facem si noi parte.
Exista extremisti in Romania? Daca da, atunci sa le dam nume, sa-i aratam cu degetul, ca rusinandu-se sa se indrepte.
Apropos: s nu vina ziua in care ne vom pazi de ceea ce este bun.
CItind zilele acestea anumite postări de pe forum m-am întristat foarte gândindu-mă ce este post și ce mai post!Postul marii sărbători a Invierii Domnului și noi în loc să ne înmulțim pocăința ne aducem reproșuri unii altora.Am găsit acest topic despre habotnicie.
Poate mulți din cei tineri citind postările celor mai trecuți prin viață au spus despre noi că suntem habotnici sau chiar fanatici și extremiști.Adevărul este că eu (de ce să generalizez) poate aș fi gândit sau scris asemenea lor acum 3o de ani.Firea omului se schimbă iar trăirea credinței este urmare a dobândirii înțelepciunii pe care numai încercările vieții ți pot procura.
Așadar fraților să fim cu dreaptă socoteleă și să nu îndepărtăm pe nimeni,ci cu duhul blândeții să încercăm a-i învăța.Să vedem în fiecare din acei care (fiind post răul lucrează prin oameni) vin pe acest forum un potențial viitor"habotnic"în sensul bun al cuvântului,demonstrând că ortodoxia este credința care pune pe primul plan mântuirea tuturor oamenilor,că legea de căpătâi este legea dragostei și a iertării "..voi cei duhovnicești îndrptațiil pe unuii ca aceștia ca acesta ca să nu cadeți și voi în ispită"
Să nu punem pe nimeni la colț oricât de rău intenționat ar fi.Dacă nu-i putem iubi sau îndrepta pe unii ca aceștia să-i ignorăm un timp pentru a înțelege singuri că nu suntem deacord cu cele spuse de ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta, habotnicie, obiectivitate Traditie1 Teologie si Stiinta 49 20.05.2010 10:36:44
Puratatorul de cuvant al Patriarhiei il acuza pe Parintele Justin de habotnicie! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 131 26.01.2009 10:37:47