Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2024, 12:24:18
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit Judecata imediat urmatoare mortii, nelamuriri

Vreau sa incep prin a-mi saluta fratii ortodoxi si, carora am niste intrebari de adresat.

Fac parte dintr o familie ortodoxa. Parintii nu sunt practicanti, in sensul ca nu prea merg la Biserica insa, cred foarte mult in datina/traditia Bisericii

Dupa un studiu mai amanuntit al Scripturii am ajuns la concluzia pe baza Scripturilor ca sunt 2 invieri ale Mortilor:

Prima inviere conform Scripturii

Apartinand celor adormiti in Hristos vezi Matei 25, 31-45, urmata ulterior de o Rapire vezi Apocalipsa 3:10 a celor care vor fi ramas pe pamant, urmata de o perioada de Necaz(Tribulation) de 7 ani(14 carti ale Apocalipsei vorbesc despre aceasta mare incercare si necaz vezi Apocalipsa capitolele 6-19)la finalul careia va exista o judecata a celor vii (Atentie!! nu a celor morti, vezi Matei 25, 31-45) de pe pamant, numita Judecata Neamurilor(the judgment of nations), unde Pastorul(Iisus) Isi va separa oile de capre, vezi Matei 25, 31-45

1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."

1 Tesaloniceni 4:17 "Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul."

A doua judecata a mortilor Inaintea Marelui Tron Alb(the Great White Throne Judgment)
- A tuturor Mortilor care nu au crezut in El sau moartea a doua Apocalipsa 20, 11-15

Sunt zeci de versete in Noul Testament care vorbesc despre judecata mortilor(a celor care au crezut in El) si o alta judecata a mortilor a celor care n au crezut in El si, cu toate acestea, sunt consternat cum Biserica incurajeaza ideea cum ca cei care au murit se duc direct pt a fi judecati si praznuieste mortii, cand Insusi Dumnezeu este un Dumnezeu al celor vii nu al celor morti

Matei 22:31-32
"Cât privește învierea morților, oare n-ați citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, când zice:"
Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii."



Am cautat cu de-amanuntul in Scriptura si nu am gasit aproape nici un verset in afara de Evrei 9: 27 peste care sa faca macar aluzie la faptul ca cei care trec in nefiinta se duc pt a fi judecati, insa am dat peste 70 de versete care vorbesc despre cum cei care trec in nefiinta(adormire) urmeaza a fi judecati cu totii la un anumit moment nu individual la moartea fiecaruia.

2 Timotei 4:3-4
– "Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
– "Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

Last edited by LoverOfJesus95; 08.01.2024 at 12:42:22.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2024, 13:11:13
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 716
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Vreau sa incep prin a-mi saluta fratii ortodoxi (...) Dupa un studiu mai amanuntit al Scripturii am ajuns la concluzia pe baza Scripturilor ca sunt 2 invieri ale Mortilor (...) Rapire
Ești sigur că ești ortodox? Noi de obicei nu ne credem capabili să înțelegem totul doar pe baza Scripturii, așa că ne consultăm cu Sfinții Părinți, duhovnici, oameni mai mari ca noi pe scara duhovnicească. Analiza asta orbească a Scripturii este tipic protestantă.

Dacă chiar te interesează să știi, recomand „Dogmatică Ortodoxa: Manual pentru seminariile teologice” de Isidor Todoran și Ioan Zagrean. Ultimul capitol, „Dumnezeu Judecătorul. Eshatologia creștină” expune viziunea ortodoxă.

Dacă chiar ești ortodox e mai important să înveți smerenia, citind și învătând (nu de pe forumuri).
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2024, 13:24:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Ia sesizeaza dumneata diferenta dintre viata sfintilor si viata altora. Ia priveste crucile si martirajele dreptilor si sfintilor. Nu ai nevoie de o judecata mai mare! Oare nu te mustra si nu te acuza si nu te judeca de tradator si lepadator faptul ca altii asemenea tie, asemenea oricaror oameni, au reusit sa ajunga acolo sus prin ascultare, rugaciune si smerenie, adica prin darul Credintei si umilintei rabdand pana la sfarsit iar tu nici macar nu te-ai inceput, nici macar nu-ti pasa... ce judecata mai vrei? Numai dracii se apuca sa judece oamenii caci lumea a si fost judecata pentru faradelegile si pacatele ei inca de pe vremea lui Moise iar cei ce nu primesc botezul si Calea stramta crestina ortodoxa s-au si osandit deja.

Domnul si cand judeca daca judeca, auzind si vazand si luand aminte la cele intamplate cauta sa faca voia Tatalui Care L-a trimis intru Duhul adica prin judecatile Sale care nu seamana nicidecum cu cele ale oamenilor, El cauta sa mantuie sufletul celor pierduti si nicidecum sa-i loveasca, sa-i omoare sau sa-i trimita la pedepse vesnice si munci groaznice in iad. Cu hotiile astea se ocupa cel rau!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.01.2024 at 13:29:04.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2024, 13:32:52
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Atunci de ce Mantuitorul cand le vorbea norodului de nenumarate incepea cu Este scris?

2 Timotei 3:16 – "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,"


Iisus i-a mustrat pe carturari si farisei cand s-au luat de El si ucenicii Sai ca nu au respectat datina parintilor lor

Matei 15 1-3
Matei 15:1 – "Atunci, niște farisei și niște cărturari din Ierusalim au venit la Isus și I-au zis:"
Matei 15:2 – "„Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă.”
Matei 15:3 – "Drept răspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce călcați porunca lui Dumnezeu în folosul datinei voastre?"

Marcu 7:9 – "El le-a mai zis: „Ați desființat frumos porunca lui Dumnezeu ca să țineți datina voastră."

Iar protestantii aia ti au adus tie Biblia pt a o putea o citi frate.
Ei au tradus-o intr-o limba moderna si accesibila lumii. Biblia ortodoxa a fost doar copiata de la protestanti, mai informeaza te si tu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2024, 13:34:57
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ia sesizeaza dumneata diferenta dintre viata sfintilor si viata altora. Ia priveste crucile si martirajele dreptilor si sfintilor. Nu ai nevoie de o judecata mai mare! Oare nu te mustra si nu te acuza si nu te judeca de tradator si lepadator faptul ca altii asemenea tie, asemenea oricaror oameni, au reusit sa ajunga acolo sus prin ascultare, rugaciune si smerenie, adica prin darul Credintei si umilintei rabdand pana la sfarsit iar tu nici macar nu te-ai inceput, nici macar nu-ti pasa... ce judecata mai vrei? Numai dracii se apuca sa judece oamenii caci lumea a si fost judecata pentru faradelegile si pacatele ei inca de pe vremea lui Moise iar cei ce nu primesc botezul si Calea stramta crestina ortodoxa s-au si osandit deja.

Domnul si cand judeca daca judeca, auzind si vazand si luand aminte la cele intamplate cauta sa faca voia Tatalui Care L-a trimis intru Duhul adica prin judecatile Sale care nu seamana nicidecum cu cele ale oamenilor, El cauta sa mantuie sufletul celor pierduti si nicidecum sa-i loveasca, sa-i omoare sau sa-i trimita la pedepse vesnice si munci groaznice in iad. Cu hotiile astea se ocupa cel rau!
Matei 15:14 – "Lăsați-i: sunt niște călăuze oarbe; și când un orb călăuzește pe un alt orb, vor cădea amândoi în groapă.”"

Marcu 12:24 – "Drept răspuns, Isus le-a zis: „Oare nu vă rătăciți voi din pricină că nu pricepeți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2024, 13:42:06
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ești sigur că ești ortodox? Noi de obicei nu ne credem capabili să înțelegem totul doar pe baza Scripturii, așa că ne consultăm cu Sfinții Părinți, duhovnici, oameni mai mari ca noi pe scara duhovnicească. Analiza asta orbească a Scripturii este tipic protestantă.

Dacă chiar te interesează să știi, recomand „Dogmatică Ortodoxa: Manual pentru seminariile teologice” de Isidor Todoran și Ioan Zagrean. Ultimul capitol, „Dumnezeu Judecătorul. Eshatologia creștină” expune viziunea ortodoxă.

Dacă chiar ești ortodox e mai important să înveți smerenia, citind și învătând (nu de pe forumuri).
2 Timotei 4:3-4
"Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
"Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."


Omule nicaieri nu vorbeste in scriptura ca oamenii care mor ajung in iad sau in rai. Trezeste te si da o cautare macar pe google, de ce nu dai, ti e frica de adevar?
Apostolii nu spun nicaieri ca ai nevoie de cineva pt a ti interpreta tie biblia. hai da mi un verset !!!! De ce nu dai?

Last edited by LoverOfJesus95; 08.01.2024 at 13:45:08.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2024, 13:45:35
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 716
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Omule nicaieri nu vorbeste in scriptura ca oamenii care mor ajung in iad sau in rai. Trezeste te si da o cautare macar pe google, de ce nu dai, ti e frica de adevar?
Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.

Citat:
Apostolii nu spun nicaieri ca ai nevoie de cineva pt a ti interpreta tie biblia. hai da mi un verset !!!! De ce nu dai?
Că nu meriți și nu știi să vorbești. Învață de la famenul etiopian.

Citat:
Iar protestantii aia ti au adus tie Biblia pt a o putea o citi frate.
Biblia a fost pusă laolaltă de ortodocși în veacul al IV-lea, asta e incontestabil. Voi nu aveți o tradiție autentică, existați de câteva sute de ani.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 08.01.2024 at 13:51:25.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2024, 13:50:14
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.
Intrebarea mea este pentru tine Frate, de ce te pretinzi Crestin daca nu-L cunosti?
Eu am venit cu Cuvantul Sau nu cu scrierile lumesti


Marcu 7:6 – "Isus le-a răspuns: „Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, după cum este scris: ‘Norodul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine."
Marcu 7:7 – "Degeaba Mă cinstesc ei, dând învățături care nu sunt decât niște porunci omenești.’"
Marcu 7:8 – "Voi lăsați porunca lui Dumnezeu și țineți datina așezată de oameni, precum spălarea urcioarelor și a paharelor, și faceți multe alte lucruri de acestea.”
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2024, 13:54:22
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ia sesizeaza dumneata diferenta dintre viata sfintilor si viata altora. Ia priveste crucile si martirajele dreptilor si sfintilor. Nu ai nevoie de o judecata mai mare! Oare nu te mustra si nu te acuza si nu te judeca de tradator si lepadator faptul ca altii asemenea tie, asemenea oricaror oameni, au reusit sa ajunga acolo sus prin ascultare, rugaciune si smerenie, adica prin darul Credintei si umilintei rabdand pana la sfarsit iar tu nici macar nu te-ai inceput, nici macar nu-ti pasa... ce judecata mai vrei? Numai dracii se apuca sa judece oamenii caci lumea a si fost judecata pentru faradelegile si pacatele ei inca de pe vremea lui Moise iar cei ce nu primesc botezul si Calea stramta crestina ortodoxa s-au si osandit deja.

Domnul si cand judeca daca judeca, auzind si vazand si luand aminte la cele intamplate cauta sa faca voia Tatalui Care L-a trimis intru Duhul adica prin judecatile Sale care nu seamana nicidecum cu cele ale oamenilor, El cauta sa mantuie sufletul celor pierduti si nicidecum sa-i loveasca, sa-i omoare sau sa-i trimita la pedepse vesnice si munci groaznice in iad. Cu hotiile astea se ocupa cel rau!
Omule ratacesti necunoscand Cuvantul Sau. D-aia ai Lui nu L-au primit, pentru ca, nu au cunoscut Scripturile


Marcu 12:24 – "Drept răspuns, Iisus le-a zis: „Oare nu vă rătăciți voi din pricină că nu pricepeți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2024, 13:54:58
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 716
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Intrebarea mea este pentru tine Frate, de ce te pretinzi Crestin daca nu-L cunosti?
Ce „frate” ești tu dacă vii mințindu-ne? Ce „creștin” ești tu daca îți minți „frații”? Pe cine crezi că cunoști tu dacă te comporți așa? Îți spun eu: pe Satana.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 08.01.2024 at 13:59:52.
Reply With Quote
Răspunde