Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2007, 06:00:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Oara,
"Sufletul meu tanjeste dupa Domnul si cu lacrimi Il caut. Cum as putea sa nu Te caut? Tu m-ai gasit mai intai si mi-ai dat desfatarea Sfantului Tau Duh, si sufletul meu Te-a iubit.
Tu vezi, Doamne, intristarea mea si lacrimile... Daca nu m-ai fi atras prin iubirea Ta, nu Te-as caut asa cum Te caut. Dar Duhul TAu mi-a dat sa Te cunosc si sufletul meu se bucura ca Tu esti Dumnezeul si Domnul meu si pana la lacrimi tanjesc dupa Tine.
Sufletul meu tanjeste dupa Dumnezeu si Il cauta cu lacrimi.
Milostive Doamne, Tu vezi caderea si intristarea mea, dar cu smerenie cer mila Ta; revarsa asupra mea, a pacatosului, harul Sfantului Tau Duh. Amintirea lui atrage mintea sa gaseasca iarasi milostivirea Ta.
Doamne, da-mi duhul smereniei Tale,ca sa nu pierd iarasi harul Tau si sa nu plang in hohote dupa el, cum plangea Adam dupa rai si dupa Dumnezeu."
Aceste cuvinte minunate le-a scris Sf. Siluan Atonitul. Ti se pare ca se pune deasupra lui Dumnezeu sau chiar la acelasi nivel? Nu, sub nici o forma.
Draga Oara, daca nu iei o carte s-a citesti, nici nu ai cum sa stii ce scrie acolo. Dintr-o carte pot invata 2 lucruri: da, asa e corect, sau nu, asa nu este corect. Dar intotdeauna ai de invatat ceva.
Eu iti multumesc, caci vad ca intentia ta e buna. Si eu citesc biblia, dar probabil ca inteleg la fel ca si tine, si eu as vrea sa inteleg mai mult. Ti-am dat exemplul de mai sus al Sf. Siluan, care ne invata iubirea de Dumnezeu. El nu-L iubeste ca L-a cunoscut doar citind biblia, ci Il iubeste, caci L-a cunoscut direct, Dumnezeu i S-a aratat. Pentru acest fapt se merita a citi cartile sfintilor, caci ei ne ridica la trairea lor inalta si ne sunt un exemplu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.01.2007, 13:27:00
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Multumesc,Ancah,pentru aceasta frumoasa rugaciune,pe care mi-as dori sa o invat si sa mi-o impropriez.Este probabil cea mai frumoasa dintre pledoariile pentru trairea in Duhul ci nu numai in litera (cuvantul) Sfintei Evanghelii.Ai caracterizat astfel perfect diferenta dintre Duhul care "face viu" si cuvantul care scos din context "ucide" prin ignoranta celui ce crede ca-l poate intelege prin propria putere.
Dumnezeu sa-i lumineze si pe protestantii mai vechi sau mai noi,ca tare au nevoie!
Liviu
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.01.2007, 18:51:38
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Din pacate,sfânta traditzie e confundata cu traditzii precrestine.Cand vad la tv cu ce ne aburesc in legatura cu sfintele sarbatori,mi se suie tzucuru la cap!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.01.2007, 14:59:49
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

De Boboteaza in multe locuri din tara, preotii sau episcopii arunca in apa cate o cruce, dupa care multi tineri se arunca dupa ea, cine o prinde primul, se zice ca are noroc si sanatate tot anul; ce prostie!! De unde a aparut aceasta traditie? si de ce episcopii in loc sa o opreasca o promoveaza si parca se distreaza pe seama tinerilor!
Unde este duhul ortodoxiei, al Scripturii si al Traditiei Apostolice, in aceste ritualuri prostesti de-a dreptul pagane! cum poate sa-ti aduca ajutor tot anul,aceasta competitie?
Opriti aceasta prostie! Boboteaza este un moment in care ar trebui sa ne amintim de fagaduintele facute la botezul nostru, nu un prilej de competitie si de distractie!
De ce nu ia Sf Sinod masuri? de ce este practicata aceasta traditie pana si de episcopi?
Doamne ce ni s-a inveninat credinta!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.01.2007, 16:23:37
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

??? sfanta traditie!!! cam asta e si ce ar fi biserica fara traditie, probabil doar o chestie de rutina!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.01.2007, 23:45:16
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Asta nu este Sfanta traditie,ci obiceiuri pagane.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.01.2007, 15:00:53
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Acuma,sa nu facem egal dintre acest obicei(de a arunca cu crucea in râu)cu cel al unor preotzi care chiar vrajitoria practica.Nu ca aceasta aruncare a crucii si jertfa tinerilor ce sar dupa ea ar fi necanonica.Chestia aia cu norocu ,aia sare calu,dar sa nu uitam ca sf.Dimitrie izvorâtorul de mir l-a binecuvântat pe Nestor la acele lupte pe viatza si pe moarte(care sunt azi slava Domnului acele frumoase jocuri olimpice).Eu zic sa nu satanizam acest obicei,chiar daca nu e canonic.Sa scoatem pe satana din noi an primu rând!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.01.2007, 17:43:41
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

:( usor usor ajungem ca fariseii carora le-a vorbit Iisus! Tinem mai mult la legi si canoane decat la ce este din inima din suflet iar eu unul cred ca pot trece cu vederea o aruncare a CRUCII in rau pe langa altele cum ar fi ce fac vrajitoare in noptile de Inviere sau alte sarbatori importante... ce e asa pagan in ce se intampla de Boboteaza...eu nu pricep!???
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.01.2007, 19:51:44
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai eu nu vad necesitatea sa te scufunzi astazi dupa cruce intr-o apa inghetata. Cind erea vorba de detinuti...ma rog erea un fel de alegere divina daca erea eliberat dupa aceea sau inmormintat dar astazi?
Iar ce-i mai pacat e absurd nu sintem noi capabili sa clasificam ce-i mai de sminteala si ce nu. Depinde cind si in fata cui se intimpla. Ca atare de frica sa nu smintensc pe nimeni asiu renunta ca preot si la cel mai mic amanunt anticanonic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58
Parerea protestantilor despre Biserica Ortodoxa danyel Secte si culte 12 27.01.2008 19:05:28