Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.08.2008, 19:30:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nu stiu faceti cum vreti cu filosofeala voastra, dar eu, daca Doamne fereste, am sa am un infarct, as vrea ca cei din jur sa cheme mai intai si mai intai salvarea. Asa mai am o sansa sa traiesc si sa ma pocaiesc, pe cand daca intai cheama pe parinte, 100% mor pana ajunge el, si nici timp de pocainta nu ramane.

Daca am o raceala banala si imi curge nasul, nici nu ma mai duc la doctor, iau doua aspirine si imi trece. Si nici nu mai deranjez pe parinte, ca pana ajunge el, deja nu imi mai curge nasul. :D

Deci totul depinde de context, si e bine de tinut in minte ca medicina a fost lasata de Dumnezeu sa existe, si ca are rolul ei. De aceea avem doctori de suflete si doctori de trupuri. Un doctor de suflete nu poate vindeca un picior rupt, iar un doctr de trupuri nu poate vindeca o patima de genul iubirii de arginti.
Frate daca iti pui badejdea in Dumnezeu te va tine harul lui daca El vede ca tu pretuieste mai mult viata vesnica decat viata aceasta vremelnica te va intari cu harul Sau.

Pentru ca scris este: Luca Cap 12

31.Căutati mai întâi împărătia Lui. Si toate acestea se vor adăuga vouă.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.02.2009, 10:46:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Progresul stiintific nu a facut medicina si actul medical in sine, fara limite. Omul nu a ajuns supraom, capabil sa supravietuiasca oricarei boli. Nu a ajuns si nu va ajunge nemuritor prin medicina.

Insa, in loc sa se vorbeasca de tamaduirea omului de orice boala in biserica, s-a ajuns sa se vorbeasca de o medicina "holista", ce vizeaza contopirea omului cu universul. Iata definitia: "medicina holista sau alternativa este un amalgam de invataturi ezoterice, practici meditative si magice, dar si de diferite procedee de diagnosticare si terapie, avand drept scop vindecarea omului nu doar in plan fizic, corporal, ci si psihic si spiritual".

Sa ne lumineze Dumnezeu. Asa vom invata ca a sta in Biserica nu inseamna ca suntem pe deplin vindecati, iar stand in fata medicului sa stim sa cerem de la el nu doar sanatate, ci o noua viziune asupra vietii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.02.2009, 11:18:03
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

importanta e autosugestia....nu am mai fost la medic de 18 ani...pentru analize...dar si doctorul are rolul lui....acum sa fie bine pentru toti...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.02.2009, 11:58:50
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Metal Vezi mesajul
institutia draceasca numita GUVERN,PARLAMENT sau ADMINISTRATIE PREZIDENTIALA, indiferent de denumirea care o poarta (ministerul x,y,z). De ce nu se maresc numarul de ore de religie din scoala, pentru ca preotii sau profesorii de religie sa-i poata invata pe tinerii credinciosi acest "acord".
Sau daca tot e vorba de incheiat acorduri de ce nu cere si P.F Daniel ca pe cabinele medicale sa scrie : "mergeti mai intai la duhovnic"
Dracesti sau nu, institutiile astea reprezinta statul, iar statul, bun sau rau, iti ofera politie, armata, spitale, economie, consulate, justitie, administratie publica si locala si asa mai departe. Bune sau rele, serviciile astea sunt mai bune de milioane de ori decat anarhia ce ar rezulta in lipsa statului. Exemplu de tara unde institutia statului s-a dus pe apa sambetei: Somalia. Nu cred ca iti doresti sa ajungi in situatia lor.

Orele de teologie ortodoxa in scoli sunt atatea cate sunt si sunt indeajuns de multe (evit termenul "religie", pentru ca nu asta se preda in asa-numitele ore de "religie"). Daca tinerii nu sunt interesati inseamna ca profesorii sunt incompetenti, deci nu marirea numarului de ore e solutia.

Pe cabinetele medicale nu scrie ce vrei dumneata pentru ca in caz ca nu stiai Romania este stat laic, prin Constitutie, cu toate consecintele ce decurg din asta. Daca iti displace aceasta stare de fapt, intemeiaza o initiativa cetateneasca pentru declansarea unui referendum de schimbare a Constitutiei.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.02.2009, 14:50:09
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Am sa va spun o intamplare ,pe care nu intamplator ,am trait-o cu peste 15 ani in urma. Aveam trimitere de la oncologie ,pt o ecografie ,si cum in policlinica era aparatul defect ,am fost programata peste ...o luna ! Medicul oncolog s-a arata f nemultumit ,,intr-o luna ? pai asa imi mor pacientii cu zile ,la sfarsitul saptamanii sa-mi vii cu ecografia !Atunci ,am apelat la un var ,medic internist intr-un spital .Dupa doua zile ,asteptam in fata cabinetului sa -mi faca ecografia.Programul lui se terminase ,mai avea un pacient in cabinet. Imediat dupa mine a intrat o maicuta, care a intrebat de doctor .i-am spus : Maicuta ,medicul este in cabinet cu un pacient .Mi-a raspuns: Nu-mi spune maicuta. aici ,sunt doar o persoana bolnava. Bun medic , de o jumatate de an vin la el. Bineinteles, am vorbit despre noi si asa am aflat ca avea pancreatita.Doamne ,cata seninatate pe fata ei ,n-am sa-i uit chipul ..era alba la fata din cauza suferintei ,dar ce lumina in ochi,ce blandete in glas ..Ma uitam la dansa si ma gandeam ce frumosi ii face credinta pe oameni .. Varul meu i-a facut dansei mai intai ecografia- dupa ceva timp, au iesit ;maicuta cu reteta in mana ,el vorbind despre niste ceaiuri .In cabinet mi-a zis dus pe ganduri ...,,pe aceasta femeie n-o mai salveaza decat Dumnezeu si credinta ei .
Abia peste un an ,am intrebat de dansa ..varul meu ,usor uimit de intrebarea mea ,mi-a spus ,,miraculos de bine ,, De ce miraculos, n-ai zis ca doar Dumnezeu si credinta ei o mai salveaza ?Pai de aceea zic miraculos .Acum realizez ca puteam sa renunt la atata poveste si sa spun ,scurt :Una fara alta nu se poate .Trebuie sa mergem la doctor insa fara rugaciune si voia lui Dumnezeu nu invingem bolile grave .Doctorul ne poate salva pt scurt timp trupul -daca nu ne vindecam sufletul ..boala revine sau ia alta forma uneori mai grava ..

Last edited by sia; 10.11.2010 at 13:53:09.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.02.2009, 18:24:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Nimic in asta lume nu-i intamplator ! -

Parintele Paisie ne indeamna sa fim rabdatori atunci cand boala si incercarile vin asupra noastra. Dumnezeu ingaduie toate acestea , pentru ca din toate ce El le ingaduie , iese ceva bun si toate au rostul lor. Dar iata ce ne spune Parintele Paisie : "sa facem rabdare in boli si incercari, pentru a primi o < pensie > , fie ea cat de mica. Pentru ca nimic din cele ce se intampla nu le ingaduie Dumnezeu, daca nu iese din ele ceva bun. Uneori Dumnezeu ingaduie sa se intample ceva unui om, incat sa fim nevoiti sa-l ajutam si astfel sa scapam noi de ceva rau."
Vindecarea vine de la Dumnezeu ! Ameliorarea poate veni de la medic si prin anumite tratamente, dar vorbim doar de o ameliorare, nu de vindecare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.02.2009, 21:43:58
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Da, Cristi, ai dreptate.Vindecarea vine de la Dumnezeu.Eu,si multi altii,am trait experiente proprii in cazuri de boli grave ale trupului sau ale sufletului, cand dupa ani de suferinta,Dumnezeu Cel mult Milostiv a fost Acela Care a VINDECAT.Multumirea si Slava Lui i si cuvin!Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.02.2009, 21:51:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Noi mergem la doctori, uneori ei ridica din umeri...nu mai avem ce sa facem...auzi in urma taun murmur de neputinta in fata stiintei...te intristezi cit se poate de tare, ca apoi sa realizezi ca "stai putin, eu as putea sa ma rog si sa cer ajutor lui Dumnezeu" ...
Atunci sperata renaste, te simti mai tare, mai ocrotit si mai energic.
Te rogi din suflet, exprresia fetei se schimba, esti mai senin..Apoi vine minunea, inexplicabila din punct de vedere al stiintei.
Si asa multi sint cei care s-au salvat.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.02.2009, 23:45:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Da, Cristi, ai dreptate.Vindecarea vine de la Dumnezeu.Eu,si multi altii,am trait experiente proprii in cazuri de boli grave ale trupului sau ale sufletului, cand dupa ani de suferinta,Dumnezeu Cel mult Milostiv a fost Acela Care a VINDECAT.Multumirea si Slava Lui i si cuvin!Doamne ajuta !
Dumnezeu ne vindeca prin Sfintii bine placuti Lui. Cunoastem si s-a vorbit mult de minunile Sfantului Nectarie in vindecarea unor boli unde medicina s-a declarat complet neputincioasa. Nici nu incape indoiala ca vindecarea este prin si de la Dumnezeu. Ameliorarea o poate aduce medicina, dar zilele noastre in Mana lui Dumnezeu sunt.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.02.2009, 19:44:14
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cartea înțelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah
Capitolul 38

1. Cinstește pe doctor cu cinstea ce i se cuvine, că și pe el l-a făcut Domnul.
2. Că de la Cel Preaînalt este leacul și de la rege va lua dar.
3. Știința doctorului va înălța capul lui și înaintea celor mari va fi minunat.
4. Domnul a zidit din pământ leacurile, și omul înțelept nu se va scârbi de ele.
5. Au nu din lemn s-a îndulcit apa, ca să se cunoască puterea Lui?
6. Și El a dat oamenilor știință, ca să Se mărească întru leacurile Sale cele minunate.
7. Cu acestea tămăduiește și ridică durerea;
8. Spițerul cu acestea va face alifiile. Nu este sfârșit lucrurilor Domnului și pace de la El este peste fața pământului.
9. Fiule! În boala ta nu fi nebăgător de seamă; ci te roagă Domnului și El te va tămădui.
10. Depărtează păcatul și întinde mâinile spre faptele drepte și de tot păcatul curățește inima ta.
11. Dă miros cu bună mireasmă și pomenire de făină de grâu și junghie jertfe grase, pe cât te ajută puterile.
12. Și doctorului dă-i loc că și pe el l-a făcut Domnul și să nu se depărteze de la tine, că și de el ai trebuință.
13. Că este vreme când și în mâinile lui este miros de bună mireasmă.
14. Că și el se va ruga Domnului, ca să dea odihnă și sănătate spre viață.
15. Cel care păcătuiește împotriva Ziditorului său, să cadă în mâinile doctorului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doctorul fara de arginti, Pesamosca Alexandru Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 14 28.04.2012 13:46:24
Hristos - Vindecătorul lumii și Doctorul cel veșnic NECTARIE Generalitati 1 25.01.2011 17:31:57
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58