Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.02.2010, 04:55:15
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Penne-le sunt un tip de macaroane.

Daca mai doriti retete sau retete cat de cat mai detaliate, spuneti-mi si va scriu mai multe.

Nu e vb ca ne gandim toata ziua la mancare, dar pentru cei care sunt la inceput e mai greu si nu tb sa-i speriem, si-n al doilea rand de cat sa consumati zi de zi, asa zise produse de post din comert, mai bien va scriu retete.


Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
penne cu nuci. ???
Ce sint astea?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.02.2010, 13:14:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Supa de chimen cu gris

Ce ne trebuie? 200 g morcovi, 100 g albitura, 50 g ceapa, 20 g chimen, 75 g gris, 100 ml ulei, 100 g fulgi de porumb, sare.

Cum gatim? Zarzavaturile se taie felii subtiri si se pun la fiert in apa clocotita. Dupa ce acestea au fiert, se strecoara, iar supa ramasa se da in clocot, se adauga grisul, usor calit in ulei si stins cu supa, apoi chimenul, putin zdrobit. Se potriveste de sare si se lasa sa fiarba la foc mic cca 15 minute intr-un vas acoperit, pentru ca supa sa-si pastreze aroma de chimen. Zarzavatul fiert se poate pasa si folosi la supa. Se serveste fierbinte cu fulgi de porumb sau cu crutoane de paine."
Reply With Quote
  #103  
Vechi 19.02.2010, 13:51:36
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Va multumesc pt retete. Le-am copiat pe toate. Azi am facut spaghetele lui Cristi.
si eu am facut ieri... foarte bune.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 19.02.2010, 15:05:27
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit retete de post

vreau sa va dau ceva retete de post <pastele fainoase nu se racesc cu apa rece, total gresit . Daca pastele se gatesc pe moment, se pune ulei in apa care se fierb si dupa ce s-a ajuns la fertura normala se strecoara si se amesteca cu sosurile preparate. Spaghettii cu ulei ,usturoi si ardei iute
Se pune la prajit uleiul ,1catel de usturoi razalit si putin ardei iute nu se lasa decat un minut la prajit ,dupa care se adauga spaghettele si putin patrunjel taiat marunt <daca sunt seci se adauga cateva linguri de apa in care s-au fiert spagettele.Pofta buna !
Reply With Quote
  #105  
Vechi 19.02.2010, 15:19:25
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Penne cu ciuperci<macaroane > 2-cepe albe,300-gr.ciuperci ,500-gr.rosii sare si putin piper se pune ceapa taiata marunt la prajit se adauga ciupercile taiate feliute ,rosiile decojite taiate cubulete se lasa circa 10 minute la prajit toate , dupa care se adauga o cana de apa fierbinte si se mai lasa 5 minute in acest sos se pun pastele .pofta buna!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 19.02.2010, 15:38:58
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit Prajitura cu mar

6OO-GR.FAINA ,250-GR.MARGARINA VEGETALA ,1-CANA ULEI <100-ML>1-lingurita bicarbonat stins in zeama de la o lamaie ,3-LINGURI ZAHAR SI SARE .TOATE SE AMESTECA BINE PANA SE OBTINE O COMPOZITIE OMOGENA ADAUGAND APA MINERALA .SE IMPARTE IN DOUA SI SE FAC 2 FOI 1,5 KG MERE SE CURATA SE DAU PRIN RAZATOARE SI LA URMA SE PUN LA PRAJIT STOARSE BINE CU 150-GR.ZAHAR SI SCORTISOARA.DUPA CE S-AU RACIT SE PUNE 3-LINGURI DE FAINA IN MERE PENTRU A NU LASA APA . SE PUNE IN TAVA SI SE DA LA CUPTOR LA 180-GRADE PENTRU 25-30 MINUTE EU FOLOSESC ULEI DE MASLINE DAR CRED CA E LA FEL SI CEL DE FLOAREA SOARELUI DIN ACEASTA COMPOZITIE SE POATE FACE SI CORNULETE CU GEM S-AU NUCA .POFTA BUNA!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.02.2010, 18:21:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Turta dulce de post

Avem nevoie de 650 g faina, 250 g zahar, 300 g miere lichida, 225 ml ulei, 2 lingurite bicarbonat, 2 lingurite scortisoara si cuisoare.

Cum procedam: Ingredientele uscate se pun intr-un castron (faina, zaharul, bicarbonatul, scortisoara si cuisoarele) si se framanta un aluat adaugand uleiul si mierea. Aluatul trebuie sa aiba consistenta unei plastiline moi (adaugati putina apa daca este prea tare).

Infasurati aluatul intr-o folie de plastic si puneti-l la frigider timp de o ora.

Apoi intindeti o foaie groasa cam de 1 cm si taiati cu formele.

Acoperiti tava cu foaie de copt si puneti turtitele la cuptor timp de 10-15 minute.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.02.2010, 14:42:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Ciuperci cu sos de ceapa

Vom folosi: 500 g ciuperci, 200 ml ulei, 400 g ceapa, 100 g bulion, 100 ml vin alb, 1 foaie dafin 1 legatura verdeata, sare si piper dupa gust

Ciupercile spalate bine in apa rece si taiate felii se pun intr-un vas acoperit la foc potrivit. Apoi calim ceapa, si o amestecam cu ciupercile. Adaugam bulion si cand sunt aproape inabusite se adauga vin, sare, piper, foaia de dafin si verdeata, lasandu-se la fiert inca 15-20 de minute. Se servesc reci, cu garnitura de orez sau cartofi natur.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.02.2010, 16:11:35
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Hai să vă mai dau o rețetă:

După ce se împacă cu dușmanii, cu greșiții, și cere iertare celor pe care i-a supărat, bucătarul se pune pe făcut mâncare pentru el și pentru cine mai este prin casă:

Zice un Doamne ajută lăsând în grija Domnului reușita rețetei!

Se ia o ceapă roșie, mare, roșie, cît un pumn, și se dezvelește foaie de ceapă după foaie de ceapă până la miez, apoi fiecare foaie de ceapă roșie se sărează cu sare, și se lasă așa o oră sau două împreună cu restul.

Se ia apoi o ceapă albă, mare, albă, căt un pumn, și se dezvelește foaie de ceapă după foaie de ceapă până la miez, apoi fiecare foaie de ceapă albă nu se sărează ci se pun doi trei stropi de oțet în înveliș și se lasă așa o oră sau două împreună cu restul.

Se ia apoi o ceapă neagră, mare, neagră, cât un pumn, și se dezvelește foaie de ceapă după foaie de ceapă până la miez, apoi fiecare foaie de ceapă neagră nu se sărează, nu se pune oțet în înveliș ci se pun două trei picături de undelmn dacă e dezlegare, altfel se pun picături de apă chioară, și se lasă așa, o oră sau două împreună cu restul. (Dacă nu există ceapă neagră se poate folosi orice altă ceapă de culoare diferită față de cea albă și față de cea roșie)

Se ia apoi o măciulie de usturoi și se scot cățeii de usturoi, și se așează în foile de ceapă și se lasă așa o oră sau două... câte un cățel într-o foaie, la trei foi diferite.

Se ia o frunză mare de varză acră, pe care se așează cepele și usturoiul.

Se mai ia o frunză mare de varză acră, cu care se acoperă cepele și usturoiul.

În loc de frunzele de varză acră se pot folosi oricefel de frunze comestibile sau legume tăiate așa felie mare.

Turnul astfel format se lasă jumătate sau o oră sau două la zvântat.

Se taie în 4 părti egale, după ce s-a însemnat cu semnul sfintei Cruci.

Nu se mai pune ulei decât dacă e dezlegare ci câteva picături de lămâie pe fiecare porție.

Nu se consumă împreună cu pâine sau cu apă, și cu nici un fel de paste făinoase și nici cu pește sau măsline.

Felia de pâine uscată și paharul cu apă se mănîncă și se bea înainte!

Se mănîncă încet căci arde! iar stomacul și limba pot să explodeze!

Nu se folosește piper sau ardei iute sau boia.

Când se consumă, creștinul trebuie să caute să înțeleagă la ce se referă mâncarea din porția lui chiar dacă știe de data trecută răspunsul...

RĂSPUNS: se referă la ziua curentă, fiecare pătrar al zilei este o porție, iar pedeantregul, toată porția reprezintă mintea unui creștin practicant.

Miezurile de ceapă nu se aruncă ci se folosesc la fierturi...

Porția asta se recomandă a fi servită L,M,V .

După porția denumită de simpatici barbeq babilonian se îngăduie cu greu câteva fructe dulci de final: nuci coapte cu miere, portocală, banană, mere pere, gem, sau alte fructe dar nu în exces ci doar atât cât să alunge gustul anterior rămas.

La final se urează noapte bună! celor care au mâncat dar și celor care au mâncat altceva s-au n-au mâncat nimic... cu îmbrățișare cât mai afectoasă.

În caz de dureri de cap sau nemulțumiri sau pretenții, omul trebuie să-și reamintească ce a mâncat peste zi! sau ce a dat altora să mănânce!

Toată masa nu trebuie să se întindă așa mai mult de o oră două pe deantregul.

Poftă Bună!

(eu abea de am inventat rețeta asta, așa că e prima oară când am născocit-o și redactat-o special pentru voi, dar precis nu eu ci Domnul a dat fie-I numele lăudat! sper, iar eu încă n-am folosit-o și deci încă n-am mâncat focul cu care m-am jucat... cine știe?... ori precis am făcut păcat după păcat de m-am hazardat ca să-i dau bucătarului de lucrat ceva ce el nici n-a visat... lucru necurat, ori cineștie ce-o fi gândind despre rețeta asta fără de aluat... și astfel n-am ascultat, vorbind iarăși nentrebat, ca orice bucătar proaspăt angajat, cu cugetul necugetat și crudul îndrăznind... dar acum pus pe liber, dat afară, de șeful înfuriat de mâncarea cu gust de „rahat” ce să mă fac? dar el nu știe că abea mai târziu se va vedea că n-a fost lucru necurat ci drept cugetat, din părinți lăsat, și regretând el abea atunci că pe nedrept m-a disponibilizat... lasându-mă să ajung eu acolo de unde-am plecat... la rețeta aia amară de la bucătarul versat... și delăsat în ... păcat.)

Last edited by vsovivi; 23.02.2010 at 16:43:52.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.03.2010, 11:33:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Supa cu ciuperci

Ingrediente : 1/2 kg ciuperci champignon;1 gulie;3 morcovi; 1 legatura patrunjel; 1 ceapa; 50 ml ulei; sare; delikat.

Preparare : Ciupercile le curatam, spalam si le taiem cubulete,gulia la fel. Morcovii si patrunjelul le taiem rondele.Taiem marunt ceapa si o calim pe 50 ml ulei, adaugam ciupercile si le saram lasandu-le la calit impreuna cu ceapa timp de 10 minute . Stingem totul cu apa si adaugam apoi morcovii, patrunjelul si gulia. Lasam sa fiarba pana legumele sunt fierte si apoi adaugam patrunjelul verde tocat fin. Condimentam dupa nevoie cu delikat si sare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57