Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.05.2009, 19:14:20
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Deci, exista vreun partid sau candidat crestin cu care sa putem vota?

Bogdan.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2009, 11:56:37
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Eu nu votez cu nimeni la Euro-parlamentare. Toți sunt niște hoți și demagogi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2009, 21:02:45
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Eu nu votez cu nimeni la Euro-parlamentare. Toți sunt niște hoți și demagogi.
Subscriu! Nici eu nu votez.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2009, 21:13:07
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Iubiti frati ortodoxi, ne aflam in plina campanie electorala, interval de timp in care "alesii nostrii" ies la cersit voturi si se lauda cu "realizarile" lor.
Nu mai intru in detalii, nu-i mai critic, zic pentru cu mila doar un Doamne miluieste-i, dar in schimb vreau sa va intreb pe voi ce atitudine veti aborda:

VETI MERGE LA VOT, SAU NU?

Astept sa vad raspunsurile voastre, dar si argumentarea.

Har si Pace e la Domnul!
Nu merg !
Argumentul: omul este deja ales, noi mergem la vot numai asa, sa avem impresia ca traim intr-o tara unde democratia se respecta si ca, daca ceva merge prost (nu ca ar mai exista vreo varianta) sa ni se spuna: pai VOI l-ati ales, mai oameni buni! Pfffffffff !
Drept de vot? Auzi la ei, e ca si cum ai spune unui copilas care nu vrea sa manance: papa puiule ca daca papi tot o sa te faci astronaunt cand o sa fii mare!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2009, 21:14:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Votez cu statul acasa...:))


Nu mai am incredere in nimeni din politica, poate in Radu Duda putin dar...nu stiu....


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2009, 21:47:20
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

[quote=C.tin;139178]- reintregirea neamului romanesc in granitele Romaniei Mari;

Cum pe noi ne doare, așa îi doare și pe unguri, ucrainieni sau turci.


- confiscarea averilor nejustificate;

și trimiterea dușmanilor clasei muncitoare în gulagul din Delta Dunării. Pare cunoscut ?!?


- organizarea celui de-al optulea Sinod Ecumenic care sa vizeze unitatea Crestinismului dinaintea marii schisme;

Adică să ne unim cu catolicii și protestanții ? Pe această ideea s-au bazat toate războaiele împotriva Rusiei dar și ocupația catolică în Constantinopol


- serviciu militar obligatoriu de scurta durata pentru toti romanii, astfel ca fiecare roman sa poate fi capabil sa lupte pentru pamantul stramosesc;

Nu e mai bine să lupte doar cei care au constituția fizică pentru luptă ? civilii pot să învețe arte marțiale dacă doresc să se apere.


- intarirea capacitatii de aparare a tarii prin inzestrarea si dotarea armatei romane cu armament de ultima generatie pentru a putea face fata oricarei provocari armate;
.....
- initiativa crearii unei Confederatii de state crestine suverane;

Cum rămâne cu neutralitatea ?


- schimbarea imnului de stat;

De ce ? Sau cu ce ?
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.05.2009, 23:15:34
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Pt cei care spuneau ca nu voteaza...

Totusi, participarea la vot este importanta, indiferent de situtie.
Daca vreti sa va aratati nemultumirea, atunci stampilati in asa fel incat sa fie anulat buletinul de alegator... Daca nu mergeti, creati posibilitatea ca altii sa fie ispititi sa le stampileze in locul vostru...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.05.2009, 23:34:11
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Pai eu asta ziceam: omul este deja ales! Prezenta noastra la vot e egala cu zero.
Noi suntem acei copilasi dusi intai in parc ca sa nu ne gandim ca apoi trebuie sa mergem la dentist.
Ca mergem sau nu, iese "invingator" si stapan asupra tuturor vilelor si BMW-urilor decapotabile si terenurilor cine este urmatorul pe lista "oamenilor din umbra"...cate situatii nu au fost in care si mortii (stiu ca suna sadic) au votat ?! La ce bun sa ma mai obosesc sa merg la vot?
Aici e vorba si de incredere. Cati ani sunt de la revolutie? Cati tineri au murit pentru libertate? Cate alegeri au fost de atunci? In urma acelor alegeri, cate sosele, scoli, spitale, biserici au fost construite???
Niciun presedinte nu a reusit sa faca ordine si sa puna in prim-plan nevoile poporului roman, asa cum e el...Ne pleaca toate mintile luminate din tara, a facut vreun nenea presedinte ceva sa le aduca inapoi eventual sa le tina aici? NU !
Deci: NU merg la vot!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.05.2009, 01:21:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Consider ca participarea la vot prin care esti invitat sa alegi dintre hoti si talhari este o perpetuare a acestei mascarade numita "democratie" dar care de fapt nu este decat o alta forma de tiranie.

Tocmai traditia "democrata" a SUA arata lucrul asta, cum in ultimii 15 ani "democratia" a dus la restrangerea a tot mai multe drepturi civile, abuzurile guvernului asupra cetatenilor sub pretextul "sigurantei nationale", interventii militare abuzive in alte tari, etc.

La noi avem de a face cu 20 ani de hotii si politica anti-romanesca, false optiuni si false sperante, timp in care am fost invitati sa alegem dintre rau si foarte rau.

In momentul in care participarea la vot ar fi sub 40% poate ceva s-ar schimba, insa pana atunci, indiferent pe cine votam, tot cleptocratia va fi la putere.

Iar faptul ca poate mai sunt 2-3 oameni corecti care intr-adevar le pasa de soarta romanului nu schimba din pacate mare lucru, situatia per ansamblu ramane aceeasi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2009, 01:25:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Vot?

Sunt prezidentiale anul acesta? Despre ce vot dezbateti aici? (scuzati-mi ignoranta, va rog!)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eu cu cine votez? podolski_2 Generalitati 1094 28.06.2012 17:06:10
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Cine are nevoie laurschepsis Umanitare 2 24.02.2011 23:01:53
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05
Cine stie? KKokos Generalitati 2 02.12.2009 18:24:33