Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2009, 19:10:57
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit Studentii la teologie-exemple negative printre studenti

Am un prieten care provine dintr-o familie dezbinata inca de cand el era copil, in care nu a fost invatat niciodata ca exista Dumnezeu..

Recent ne-am intalnit si l-am intrebat daca a mai fost la intalnirile unei oranizatii studentesti din Iasi. Mi-a spus :" Nu, nu am mai fost. Sunt foarte dezamagit, nu a mai ramas nici un membru cu care sa ai ce discuta... "

L-am intrebat de ce spune asta, iar raspunsul lui a venit promp:"Acum sunt doar cateva fete cu aere si niste studentii de la teologie, dar nu ai ce discuta cu ei..sunt..ca niste fotbalisti.."

L-am intrebat de ce spune asta si a spus :"Sunt niste badarani si inculti, injura foarte mult, si daca nu sunt beti atunci sunt mahmuri"

M-au durut tare cuvintele lui, de parca ar fi spus despre mama mea..El, un om caruia nu i s-a descoperit pana acum ortodoxia in cadrul familiei, a reusit sa isi faca o impresie despre ce inseamna a fi "credincios": asa cum sunt studentii la teologie..

Este normala aceasta situatie? Asa trebuie sa fie? Sunt confuza si nu mai inteleg: cei care ar trebui sa ne fie pilde de vietuire sunt chiar elementele / exemplele negative?


Poate cineva sa imi dea speranta, sa imi spuna ca am fost mintita? Ca cei ce ne vor povatui maine azi sunt pilde bune?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2009, 19:54:09
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit exista speranta

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Am un prieten care provine dintr-o familie dezbinata inca de cand el era copil, in care nu a fost invatat niciodata ca exista Dumnezeu..

Recent ne-am intalnit si l-am intrebat daca a mai fost la intalnirile unei oranizatii studentesti din Iasi. Mi-a spus :" Nu, nu am mai fost. Sunt foarte dezamagit, nu a mai ramas nici un membru cu care sa ai ce discuta... "

L-am intrebat de ce spune asta, iar raspunsul lui a venit promp:"Acum sunt doar cateva fete cu aere si niste studentii de la teologie, dar nu ai ce discuta cu ei..sunt..ca niste fotbalisti.."

L-am intrebat de ce spune asta si a spus :"Sunt niste badarani si inculti, injura foarte mult, si daca nu sunt beti atunci sunt mahmuri"

M-au durut tare cuvintele lui, de parca ar fi spus despre mama mea..El, un om caruia nu i s-a descoperit pana acum ortodoxia in cadrul familiei, a reusit sa isi faca o impresie despre ce inseamna a fi "credincios": asa cum sunt studentii la teologie..

Este normala aceasta situatie? Asa trebuie sa fie? Sunt confuza si nu mai inteleg: cei care ar trebui sa ne fie pilde de vietuire sunt chiar elementele / exemplele negative?


Poate cineva sa imi dea speranta, sa imi spuna ca am fost mintita? Ca cei ce ne vor povatui maine azi sunt pilde bune?
Eu cunosc studenti teologi cuminti si seriosi. Nu pot fi toti la fel. Dar avem o prolema-mostenire la acest capitol. Si mai avem un semn de la Dumnezeu ca lucrurile cele mai rele se vor indrepta curand.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2009, 19:57:23
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Despre ce semn vorbesti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2009, 20:05:44
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Pe vremea studentiei mele, ASCOR-ul era numit de ceilalti studenti la teologie RASCOL (aluzie la rascolnicii rusi din care provin lipovenii de la noi). Cam asa vedeau ceilalti studenti la teologie, probabil asemanatori celor descrisi de prietenul tau pe colegii lor credinciosi.

Mi-a fost data si mie sa cunosc un astfel de student, deasemenea sa mi se povesteasca de altii... sunt si d-astia. Nu cred ca domina prin numar, ci prin capacitatea de a-i soca pe ceilati.

Trist!!!! Cumplit de trist!!!! Am scris acestea nu ca sa pun gaz pe foc cum ca astia sunt preotii nostrii. NU!!!! Am scris ca sa va atrag atentia sa va cautati cu mare grija duhovnicii. Exista duhovnici foarte buni, dar pe care trebuie sa-i cautam, la fel cum ne interesam cu grija si cautam un medic bun cand suntem bolnavi si stam cu orele/zilele pe la usa lui sa ne primeasca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2009, 20:31:09
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

mai sunt si uscaturi in padure...8-)
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2009, 20:32:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Am un prieten care provine dintr-o familie dezbinata inca de cand el era copil, in care nu a fost invatat niciodata ca exista Dumnezeu..

Recent ne-am intalnit si l-am intrebat daca a mai fost la intalnirile unei oranizatii studentesti din Iasi. Mi-a spus :" Nu, nu am mai fost. Sunt foarte dezamagit, nu a mai ramas nici un membru cu care sa ai ce discuta... "

L-am intrebat de ce spune asta, iar raspunsul lui a venit promp:"Acum sunt doar cateva fete cu aere si niste studentii de la teologie, dar nu ai ce discuta cu ei..sunt..ca niste fotbalisti.."

L-am intrebat de ce spune asta si a spus :"Sunt niste badarani si inculti, injura foarte mult, si daca nu sunt beti atunci sunt mahmuri"

M-au durut tare cuvintele lui, de parca ar fi spus despre mama mea..El, un om caruia nu i s-a descoperit pana acum ortodoxia in cadrul familiei, a reusit sa isi faca o impresie despre ce inseamna a fi "credincios": asa cum sunt studentii la teologie..

Este normala aceasta situatie? Asa trebuie sa fie? Sunt confuza si nu mai inteleg: cei care ar trebui sa ne fie pilde de vietuire sunt chiar elementele / exemplele negative?


Poate cineva sa imi dea speranta, sa imi spuna ca am fost mintita? Ca cei ce ne vor povatui maine azi sunt pilde bune?
Desi nu putem generaliza parerea prietenului fratiei tale totusi exista multi seminaristi si stud. teologi, ca de altfel si multe situatii jenante,care nu le fac cinste. Subiectul nu este asa de siplu cum pare la prima vedere iar vechimea si implicatiile lui ulterioare nu a determinat pina acum ierarhia bisericeasca sa fie mai atenta la selectia si comportamentul unui invatacel bisericesc. Nu o mai lungesc ci prezint penibilul sesizat de mine...judecarea apartine fratiilot voastre :
- seminarist care in timpul sfintei liturghii dupa ce cinta la strana un timp pleaca din biserica,se duce la barul de peste drum ,,baga" o cafea tare si fumeaza o tigara ca sa poata sa ,,faca" Axionul . Obicei si nu scapare !
- seminarist ,cintaret de strana ,prezent constant la liturghie cu blugi prespalati si taiati prin unele locuri, tuns aiurea si cu parul ,,apretat" ,mistocar ,zeflemist si cu ochii pe celular aproape la fiecare 10 min.
- absolvent de seminar ,cintaret de strana , amator de ,,fetite"
- preot, coleg de scoala, fumator, cafegiu notoriu si mare amator de rumy.
- seminarist , fara dorinta si nevointa de post...
- seminarist ,,dus in spate" de tatal care cara plocoane la parintii profesori (si acestia praxcticanti desavirsiti ai acestei metehne)pt a trece cu bine anul ....iar el laudindu-se pe fata cu faptul ca mai pe toti profesorii ii are la degetul mic !

Cunosc mai multe exemple dar ma opresc aici ! Judecati fratiile voastre cum credeti de cuvinta sau dintro dragoste rau inteleasa nu judecati dar acceptati aceste necuviinte cu supusenie !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2009, 20:39:06
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Ma gandesc la cuvintele Parintelui Arsenie Boca, el spunea ca "avem preotii pe care ii nastem", si ca daca vrem preoti mai buni, sa nastem preoti mai buni.

Cred ca se referea la rugaciunea mamei si in timpul sarcinii, la pastrarea curatiei in timpul sarcinii si al alaptarii,dar si la invatatura pe care un copil o primeste din familie..


Am avut un unchi, Dumnezeu sa il ierte, a decedat acum 4 ani..Avea 2 copii, iar sotia lui facuse nu se stie cate avorturi, era fumator si deosebit de mandru cu toate cate erau ale lui: fetele lui cele mai destepte, cele mai frumoase,cele mai credincioase, mama lui cea mai harnica, smantana lui cea mai buna, etc. Nu stiu nimic despre aspiratiile lui spirituale, dar la exterior nu arata ca un crestin ortodox ( nici eu nu arat si nu ma port, stiu asta )

Dumnezeu l-a luat la varsta de 45 de ani, cand era in penultimul an la Teologie, voia sa se faca preot la mama lui in sat..Incerc sa nu il judec, dar ma gandesc ca Dumnezeu l-a luat ca sa nu ii dea prilejul sa faca pacate si mai mari..

Cred ca trebuie sa ai idealuri mai inalte care sa te indemne sa urmezi aceasta facultate, nu neaparat banii sau statutul social..Ceea ce ma macina este insa motivul pentru care acesti tineri vor sa urmeze Facultatea de Teologie, ar putea oricare alta facultate, de ce asta, daca nu ii intereseaza mantuirea lor?

Nu vreau sa va smintesc,in nici un caz, dar eu sunt tare dezamagita si caut si exemple bune printre acesti studenti de la care am asa de multe asteptari..pentru pana acum, am o multime de exemple negative..

Am cunoscut cativa studenti / studente la teologie si nici unul nu dadea semne ca stie care este scopul vietii crestine. Din pacate acesti oameni ii smintesc pe cei din jur lor, ducand la pagube sufletesti intre cei caldicei care cu greu se pot repara..( si eu smintesc prin viata mea si ma doare asta.. )
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2009, 20:56:38
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Am fost mai demult impreuna cu o fata care era studenta la Teologie, in Bucuresti. Ea era asa cum mi-am inchipuit ca sunt studentii acolo, insa mi-a destainuit ca reprezinta o exceptie si ca majoritatea celor ce aspira la preotime au un comportament de nedescris.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2009, 21:42:46
mihaix mihaix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 13
Implicit

Eu cred ca ar trebui sa te obisnuiesti cu ideea ca mentalitatea devine din ce in ce mai negativa si ca vechile valori morale nu mai sunt pastrate nici macar de catre viitorii membrii ai clerului. Insa nu vad de ce ar reprezenta asta o piedica pentru tine de a face ce este placut lui Dumnezeu. Nu cred ca ai cu adevarat nevoie de cineva sa te invete in fiecare clipa ce e bine si ce e rau. Preotii in fond sunt mijlocitori intre noi si Dumnezeu. Nu trebuie sa ii judeci pe ei ci sa iti vezi de propria mantuire. Are cine sa ii judece si pe ei, nu-ti fa griji. Probabil te astepti la o evlavie nemarginita de la studentii de la teologie, dar aceasta nu se capata prin simplul fapt ca au fost la seminar sau la facultate de teologie. Si daca s-ar judeca numai dupa acest criteriu nu ar mai fi nici 10 studenti intr-o facultate. Chiar daca preotul nu reprezinta in sine apogeul moralitatii si vietii duhovnicesti asta nu inseamna ca nu poate ajuta pe altii sau ca nu le poate arata calea cea buna.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2009, 23:58:36
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Asa este, ii judec, fara sa ma gandesc ca ar fi trebuit sa le ascund pacatul lor, nu sa il arat si sa smintesc..si imi pare rau

Ma gandesc insa cu durere la copiii nostri si la cei ce ii vor indruma pe ei..

Mama unui prieten imi spunea (are 50ani) ca acum 30 de ani desfranarea era mai condamnata decat este condamnat avortul in zilele noastre. Treptat, ne indreptam spre o stare in care marile pacate nu mai sunt vazute ca pacate.

Daca eu azi stau si ma mir surazand ca acum 50 de ani femeile nu purtau pantaloni, considerandu-se un pacat, iar in zilele noastre nimeni nu si-ar pune problema asta..nu am cum sa nu ma gandesc pe peste 10-20 de ani, tinerele vor lua pastile avortive fara macar sa se gandeasca la pacatul pe care il fac, pentru ca va intra in normalitate..


Vor exista preoti care sa ii sfatuiasca pe copiii nostri? Sunt acestia studentii care azi sunt pilde negative pentru ceilalti?

Am ajuns oare vremurile in care preotii sunt ca mirenii , iar mirenii ca diavolii?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista printre voi o absolventa de teologie ? nicolae.lucian Nunta 26 03.08.2014 01:17:58
Exemple vii UNNOOM Generalitati 2 17.12.2012 16:20:48
tabara de studenti de la SF.Man.Oasa andruca Pelerinaje la locuri Sfinte 2 31.07.2011 22:48:51
STUDENTI LA TEOLOGIE! iulyaan Generalitati 87 25.04.2011 16:48:55
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 17:52:29