Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.06.2010, 10:08:06
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

:) Pai inca nu-i prea tarziu, mentionez eu una: „Crucea si Pumnalul” de David Wilkerson, in format audio aici.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.06.2010, 14:59:01
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul

"Biblia" voastra sectanta huleste pe Maica Domnului! Stii cine este Maica Domnului? Este Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Necasatorita, ci logodita doar, caruia noi ne rugam ca apoi sa se roage lui Iisus pentru noi! Este mijlocitoarea noastra catre Dumnezeu! La fel ca si totii sfintii.
Referitor la mijlocirea catre Dumnezeu, iata ce spune Biblia (varianta sinodala):
"Cãci unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul între Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus, Care S-a dat pe Sine pret de rãscumpãrare pentru toti,"(1 Timotei 2:5,6).

Se spune clar: doar Iisus Hristos este mjlocitor intre noi si Dumnezeu. Ce faci? Contrazici Biblia (cea sinodala)?

Tot referitor la Maica Domnului: citeste toate epistolele Sfintilor Apostoli (din Biblia sinodala ortodoxa) si vei vedea ca acestia (Sfintii Apostoli) nu au spus absolut nimic despre Maica Domnului. Au vorbit numai despre Hristos (jertfa, invierea si revenirea Sa).

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dar ce sa stiti voi ereticilor, caci voi aveti o carte in care scrie sa nu va inchinati icoanelor / moastelor sau sfintilor, cand de fapt in Biblia Adevarata, scrie sa nu te inchini idolilor ciopliti adica inexistenti.
Nici in Biblia sinodala ortodoxa nu gasesti argumente pentru inchinarea la icoane, moaste, sfinti, etc. Dimpotriva, gasim invataturi ale Sfintilor Apostoli, care ne invata sa ne ferim de astfel de inchinari.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 05.06.2010, 15:59:07
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Nici in Biblia sinodala ortodoxa nu gasesti argumente pentru inchinarea la icoane, moaste, sfinti, etc. Dimpotriva, gasim invataturi ale Sfintilor Apostoli, care ne invata sa ne ferim de astfel de inchinari.
"Cinstim sfintele icoane pentru ca ele ne inalta gandul la taina Intruparii Domnului. Luand chip de om, Domnul ne-a aratat ca il putem infatisa si cinsti in zugravitura. Cinstim sfintele icoane apoi pentru ca ele ne ajuta sa ne inaltam gandul la sfinfii care s-au nevoit si au patimit pentru dreapta credinta, dandu-ne noua pilda intru totul vrednica de urmat. Asemenea unei fotografii, icoana ne duce cu gandul la sfantul pe care il reprezinta. Mai cinstim sfintele icoane pentru ca prin rugaciuni inaintea lor, adresate sfintilor pe care ii infatiseaza, credinciosii evlaviosi se fac partasi de imbelsugate daruri duhovnicesti. Cinstirea icoanelor nu este inchinare la idoli, pentru ca cinstirea nu o dam lemnului si culorilor, ci sfintilor infatisati pe lemn, ca unii bineplacuti lui Dumnezeu, ca unii care s-au invrednicit sa stea in cea mai stransa legatura cu Dumnezeu si deci sa poata mijloci pentru noi. Inainte de a fi asezate in biserici si in casele credinciosilor, icoanele se sfinfesc de catre preoti, dupa rinduiala stabilita de Biserica."

Voi spuneti aceasta minciuna caci in pseudo-cartea voastra scrie la Psalmul 97,7: ,,Sint rusinati toti cei ce slujesc icoanelor si care se falesc cu idolii”.

Dar, Psalsum 96,7 zice de fapt ,,Sa se rusineze toti cei ce se inchina chipurilor cioplite si se lauda cu idolii lor”.

Asta e unul din lucruile care ma fac sa cred ca sectantii sunt cam inceti la minte. Icoana nu e un idol. In primul rand, nu te rogi icoanei sau moastelor. "O ajuta-ma prea-puternica icoana faurita din lemn de brad caci rama ta cuvioasa este" sau "O cadavru neputrezit, ajuta-ma caci binecuvantata e atingerea ta cea moarta", ci te rogi sfantului intruchipat de acea icoana sau a carui moaste sunt acelea . Cand te rogi in fata icoanei Maicii Domnului, nu te inchini lemnului, ci Maicii!

In al doilea rand, cand te rogi la sfinti, nu ii consideri pe ei ca dumnezei, ci te rogi lor ca ei la randul lor sa se roage lui Dumnezeu sa te ajute. Pentru ca rugaciunea lor este mult mai puternica decat a noastra nevrednicii. Nu spui vai Sfinte Ioane, tu esti Dumnezeu sau Arhanghele Mihaile, tu esti Dumnezeul tuturor! Nu!

Ci spui "Sfinte Ioane, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi cei pacatosi ca sa-Si trimita mila Sa asupra noastra" etc.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.06.2010, 16:16:26
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul

In al doilea rand, .
In primul rand, discutia era despre lipsa argumentelor pentru inchinarea la icoane, moaste, sfinti,etc., din Biblia sinodala.

Fii pe subiect si vino cu argumente din Sfanta Scriptura (varianta sinodala ortodoxa). Daca ai astfel de argumente. Sporovaielile lungi si incalcite nu-si au nici un rost.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.06.2010, 16:34:35
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul

Fii pe subiect si vino cu argumente din Sfanta Scriptura (varianta sinodala ortodoxa).
Pana cauti argumentele tale, iata cateva care arata ca insasi Sfintii Apostoli sau chiar ingerii au refuzat inchinarea noastra si ne-au invatat sa ne inchinam numai lui Dumnezeu, prin Domnul nostru Iisus Hristos:

Sfintii nu primesc inchinarea noastra:

"Si când a fost sã intre Petru, Corneliu, întâmpinându-l, i s-a închinat, cãzând la picioarele lui. Iar Petru l-a ridicat, zicându-i: Scoalã-te. si eu sunt om".(Fapte 10:25,26)

Si auzind Apostolii Pavel si Barnaba, si-au rupt vesmintele, au sãrit în multime, strigând,
si zicând: Bãrbatilor, de ce faceti acestea? Doar si noi suntem oameni, asemenea pãtimitori ca voi, binevestind sã vã întoarceti de la aceste desertãciuni cãtre Dumnezeu cel viu, Care a fãcut cerul si pãmântul, marea si toate cele ce sunt în ele
,”(Fapte 14:14,15)

Nici ingerii nu primesc inchinarea noastra:

"si am cãzut înaintea picioarelor lui, ca sã mã închin lui. Si el mi-a zis: Vezi sã nu faci aceasta! Sunt împreunã-slujitor cu tine si cu fratii tãi, care au mãrturia lui Iisus. Lui Dumnezeu închinã-te, cãci mãrturia lui Iisus este duhul proorociei".(Apocalipsa 19:10)

"si eu, Ioan, sunt cel ce am vãzut si am auzit acestea, iar când am auzit si am vãzut, am cãzut sã mã închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arãtat acestea. Si el mi-a zis: Vezi sã nu faci aceasta! Cãci sunt împreunã-slujitor cu tine si cu fratii tãi, proorocii, si cu cei ce pãstreazã cuvintele cãrtii acesteia. Lui Dumnezeu închinã-te!"(Apocalipsa 22:8,)

Ca sa nu ai indoieli, te informez, din nou, ca versetele sunt culese din Biblia sinodala.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.06.2010, 17:06:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Pana cauti argumentele tale, iata cateva care arata ca insasi Sfintii Apostoli sau chiar ingerii au refuzat inchinarea noastra si ne-au invatat sa ne inchinam numai lui Dumnezeu, prin Domnul nostru Iisus Hristos:

Sfintii nu primesc inchinarea noastra:

"Si când a fost sã intre Petru, Corneliu, întâmpinându-l, i s-a închinat, cãzând la picioarele lui. Iar Petru l-a ridicat, zicându-i: Scoalã-te. si eu sunt om".(Fapte 10:25,26)

Si auzind Apostolii Pavel si Barnaba, si-au rupt vesmintele, au sãrit în multime, strigând,
si zicând: Bãrbatilor, de ce faceti acestea? Doar si noi suntem oameni, asemenea pãtimitori ca voi, binevestind sã vã întoarceti de la aceste desertãciuni cãtre Dumnezeu cel viu, Care a fãcut cerul si pãmântul, marea si toate cele ce sunt în ele
,”(Fapte 14:14,15)

Nici ingerii nu primesc inchinarea noastra:

"si am cãzut înaintea picioarelor lui, ca sã mã închin lui. Si el mi-a zis: Vezi sã nu faci aceasta! Sunt împreunã-slujitor cu tine si cu fratii tãi, care au mãrturia lui Iisus. Lui Dumnezeu închinã-te, cãci mãrturia lui Iisus este duhul proorociei".(Apocalipsa 19:10)

"si eu, Ioan, sunt cel ce am vãzut si am auzit acestea, iar când am auzit si am vãzut, am cãzut sã mã închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arãtat acestea. Si el mi-a zis: Vezi sã nu faci aceasta! Cãci sunt împreunã-slujitor cu tine si cu fratii tãi, proorocii, si cu cei ce pãstreazã cuvintele cãrtii acesteia. Lui Dumnezeu închinã-te!"(Apocalipsa 22:8,)

Ca sa nu ai indoieli, te informez, din nou, ca versetele sunt culese din Biblia sinodala.
Nu te supara dar asemenea discutii au mai fost... Ai venit si dumneata pe un forum crestin ortodox ca sa ne inveti?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 05.06.2010, 17:12:48
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu te supara dar asemenea discutii au mai fost... Ai venit si dumneata pe un forum crestin ortodox ca sa ne inveti?
Or mai fi fost. Dar "colaps" are impresia ca Biblia sinodala il invata altceva decat Biblia "sectara". Vreti sa lasam omul in astfel de parere gresita?

P.S. Am spus ceva care deranjeaza? Doar am dat un sir de citate din Biblia sinodala. Nici asta nu va convine? Nu va inteleg.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 05.06.2010, 17:31:55
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Doar am dat un sir de citate din Biblia sinodala. Nici asta nu va convine? Nu va inteleg.
In ultimul timp observ ca protestantii studiaza cu sarg Biblia sinodala... oare cu ce scop?!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 05.06.2010, 18:17:19
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
In ultimul timp observ ca protestantii studiaza cu sarg Biblia sinodala... oare cu ce scop?!
Protestantii studiaza cu sarg Biblia si nu se poticnesc de faptul ca este o Biblie sinodala sau de alt fel. Personal, imi doresc ca tot mai multi credinciosi sa studieze Sfanta Scriptura si sa cunoasca adevarul. Acesta este scopul. Si, ca sa evit prejudecatile unora, sunt dispus sa dau citate numai din Biblia sinodala.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.06.2010, 18:38:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Referitor la mijlocirea catre Dumnezeu, iata ce spune Biblia (varianta sinodala):
"Cãci unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul între Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus, Care S-a dat pe Sine pret de rãscumpãrare pentru toti,"(1 Timotei 2:5,

Textul invocat de tine se refera la faptul ca numai Dumnezeu putea sa mantuiasca omul! Dumnezeu a creat omul, omul a cazut din starea harica si tot Dumnezeu era Cel care putea sa ridice omul din cadere!
Deci, nu este un argument plauzibil pentru lipsa cinstirii Sfintelor Icoane, Sfintelor Moaste,a Maicii Domnului,a Sfintei Cruci!

Dumneata ai prieteni? Sfintii sunt prietenii lui Dumnezeu! Cand un prieten iti cere ajutorul cu suiguranta il oferi daca acel lucru sta in putinta ta, asemenea si cu Sfintii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 01:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile oracol cu ingeri, un pacat? AlinaEM Generalitati 38 14.03.2011 08:39:51
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20