Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 26.03.2012, 19:57:17
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Daca e cazul, avem preoti vrednici, invatati, care stiu sa ne talmaceasca tot ce e nevoie, trebuie sau dorim sa stim. Nu interpretam dupa mintea si dupa urechea noastra nici Biblia nici scrieri ale Sfintilor Parinti.
Tot ce ati reusit sa demonstrati este faptul ca aveti "preoti"(ma refer la cel din articolul dvs.) care contrazic Scriptura, contrazic Catehismul Ortodox si se contrazic pe ei insisi.
  #232  
Vechi 26.03.2012, 20:00:21
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce trebuia să-ți spună? Hai că mă faci să râd...

7. În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească și a prelungit cuvântul lui până la miezul nopții. (Fapte 20, 7)

Cu astfel de argumente vreti sa schimbati Porunca lui Dumnezeu referitoare la singura zi a saptamanii pe care El a binecuvantat-o, a sfintit-o si S-a odihnit in ea?

P.S.
Frangerea painii se facea in fiecare zi, nu doar in ziua intaia a saptamanii (Fapte 2:46).
  #233  
Vechi 26.03.2012, 20:17:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cu astfel de argumente vreti sa schimbati Porunca lui Dumnezeu referitoare la singura zi a saptamanii pe care El a binecuvantat-o, a sfintit-o si S-a odihnit in ea?
Uiți câte minuni a făcut Domnul în ziua a șaptea și la fel a fost acuzat? Să-ți amintesc... cred că are rost că știi, numai că nu vrei să și bagi la cap...

Sambăta – ziua a șaptea a sap*tămânii, trupul Domnului s-a odihnit în mormânt. Duminica ziua intâi a săptămânii, la începutul ei, Domnul a înviat.

Dar întrucat, în Hristos, jertfa, moartea și învierea Sa, una fac, se întelege că “odihna” Domnului din ziua a șaptea se deschide și se finalizează în ziua a opta, a Învierii. Nu odihna în mormânt a Domnului este momentul culminant al mântuirii, nici nu poate fi, ci Învierea. Mai pro*fund vorbind, învierea este și adevarata odihnă.
  #234  
Vechi 26.03.2012, 20:18:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In primul rand ca impostor esti tu.
Numai că vezi mătăluță, eu nu mă dau nici sfânt, nici de-o seamă cu apostolii. Dar nici închinător la Sol Invictus nu mă țin!

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In al doilea rand ca nu ai dreptul tu sa judeci un om daca a fost pagan sau nu.
E drept, dar ce vină am eu că s-a închinat toată viața la zei păgâni? De judecat, l-a judecat istoria (pentru crime și pentru păgânism), nu eu. În definitiv, ar fi putut fi primit de Dumnezeu dacă s-a pocăit pe patul de moarte, deși Istoria (încă odată spun: nu eu) l-a judecat și pentru asta că s-a botezat doar atunci și de către un episcop eretic. Totuși, botezul și chiar pocăința sinceră de la sfârșitul vieții nu-l recomandă să intre în rândul sfinților și în niciun caz în rândul apostolilor!

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cand am zis ca unii fac cu el ce au facut altii cu Pavel ma refeream chiar la lucrul asta.Ca si Pavel inainte sa se converteasca ponegrea crestinii.
Ponegrea creștinii, dar nu se închina la Baal și la Astarteea. Iar după convertire, chiar a fost un sfânt și un mare apostol al neamurilor!

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uneori Dumnezeu alege cate un pagan ca sa-si faca lucrarea.Ce treaba ai tu cu ce sfinti avem noi ?
N-am treabă eu, sunt doar uimit că ce caută el în calendarul sfinților. Nabucodonosor al II-lea a fost și el un păgân ales de Dumnezeu să-I facă lucrarea și spre finele vieții se pare că chiar s-a pocăit... În Biserica Ortodoxă este cinstit sfântul Nabuco?
  #235  
Vechi 26.03.2012, 20:23:00
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ti-am mai spus citeste canonul ala de dinainte de Constantin si o sa vezi ca scrie despre duminica.O merge smecheria asta a voastra la americani dar nu merge aici.

Si quis in civitate positus tres dominicas ad ecclesiam non accesserit, pauco tempore abstineatur, ut correptus esse videatur.

Scrie duminica ? Atunci ce tot vorbesti prostii ?
Din fericire, eu nu sunt american și nu sunt dispus să accept "șmecherii" teologice. Așa că dă-mi te rog un link despre ce canon e vorba să vedem și noi cum stă treaba...
  #236  
Vechi 26.03.2012, 20:30:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Frangerea painii se facea in fiecare zi, nu doar in ziua intaia a saptamanii (Fapte 2:46).
7. În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească și a prelungit cuvântul lui până la miezul nopții. (Fapte 20, 7)

Last edited by ovidiu b.; 26.03.2012 at 20:55:33.
  #237  
Vechi 26.03.2012, 20:32:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am uitat să-ți precizez că cinstind Domnul, prin odihna Sa, astfel sâmbata, și BO prăznuiește totdeauna în aceasta zi, pomenirea celor adormiți “întru nădejdea învierii și a vieții de veci”.
  #238  
Vechi 26.03.2012, 20:34:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit Și cerul s-a umplut de sfinți, dar și topicul ăsta de "perle"

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Așa este dar Apostolii se adunau în ziua întâi a săptămânii
Așa este! Se adunau în fiecare zi, dar se adunau în ziua întâi a săptămânii!
  #239  
Vechi 26.03.2012, 20:35:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din fericire, eu nu sunt american și nu sunt dispus să accept "șmecherii" teologice. Așa că dă-mi te rog un link despre ce canon e vorba să vedem și noi cum stă treaba...

http://www.earlychurchtexts.com/main...lvira_02.shtml
  #240  
Vechi 26.03.2012, 20:40:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așa este! Se adunau în fiecare zi, dar se adunau în ziua întâi a săptămânii!
Pritene se pare că nu poți face diferența între frângere și adunare...citește istoricul...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 19:22:06
S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti? Marius22 Generalitati 11 12.08.2010 17:06:14
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 13:23:00
Bucuria lui Dumnezeu de a ne darui cerul Ioan_Ciobota Generalitati 2 20.04.2008 18:14:32
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05