Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.01.2010, 00:34:14
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit Pentru Sophia

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@lareine - nu stiu de ce ma certi.
Eu incerc doar sa inteleg cum se procedeaza. Nu judec.
Si am mai spus cum simt eu pentru mine, ca n-as face-o. N-am spus sa nu primeasca restul.
Incerc sa inteleg si sensul.
Pe urma nu inteleg de ce amesteci Sf. Liturghie cu Sf.Impartasanie.
Nu cred ca este obligatoriu sa te impartasesti, chiar daca este Liturghie.
Ca sa fiu sincera n-am inteles de ce se face si pe 26 dec. slujba. Pe 27 dec. si 1 ian. am inteles.
Pe 25 este de fapt importanta slujba si este Nasterea lui Iisus.
Pentru mine exista niste semne de intrebare, pentru ce pe de o parte mi se pare totul atat de sever si imi inspira teama si respect, iar pe de alta parte inteleg ce de fapt totul depinde numai de duhovnic.
Si atunci ce sa mai inteleg?
Ori este mai lejer si mai necesar si atunci sa avem voie toti sa ne impartasim saptamanal, indiferent de post si spovedanie, ori este sever si cu respect si atunci tot asa pentru toti.
Ca mine mai observa si altii si nu credeti ca este derutant si dureros?
Eu de-abia am curajul sa merg de doua ori in an sa ma spovedesc si impartasesc. Am respect deosebit si asa de teama de toata procedura si toate cerintele si stiu si ca nu sunt demna.
Nu este vorba sa judecam sau sa barfim. Ca eu doar am intrebat.
Draga mea Sofia,
In decembrie, la biserica unde merg eu, foarte multe persoane s-au impartasit 3 zile consecutiv (25, 26, 27 decembrie) cu binecuvantarea duhovnicului. A fost minunat sa vad atatia oameni care au inteles ca adevaratul mod de sarbatorire a Craciunului nu este nici taierea porcului, nici impodobirea bradului, nici asteptarea lui Mos Craciun, nici imbuibarea cu carnati sau cozonaci, ci BUCURIA CURATA si SIMPLA de a primi Sfanta Impartasanie.

1. Impartasania NU ESTE UN PREMIU care se da celor "vrednici", caci NIMENI DINTRE NOI nu este cu adevarat vrednic! Impartasania este HRANA SUFLETULUI si DOCTORIE pentru bolile sufletesti. Insa pentru a ne apropia de acest DAR, trebuie sa dovedim ca vrem CU SINCERITATE si CU HOTARARE sa ne indepartam de pacat. Tocmai de aceea ne spovedim inainte.

2. Postul este bun si are rostul lui, dar nu postul in sine este decisiv pentru Impartasanie, ci STAREA SUFLETEASCA! Este posibil sa ne abtinem de la mancaruri "de dulce" si sa ne imbuibam cu mancaruri de post. Sau invers: sa gustam putin din mancarurile de dulce (de ex. pe 25, 26, 27 dec), dar sa nu ne imbuibam cu acestea, adica sa gustam cu infranare.

3. Pentru crestinii ortodocsi, 25, 26, 27 dec. si 1 ian. sunt zile de praznuire a Domnului, a Maicii Domnului si a sfintilor. Crestinii petrec aceste zile alaturi de Dumnezeu in cel mai deplin chip, Impartasirea, prin care il primim pe Dumnezeu in noi insine. Este clar ca cei care pun pe primul loc pe Mos Craciun, artificiile, sampania, revelionul, distractia, etc., nu pot intelege de ce crestinii se impartasesc in toate aceste zile.

4. Chiar daca starea noastra sufleteasca nu ne permite sa ne impartasim des, putem totusi MACAR SA NE SPOVEDIM cat mai des. Fara deasa spovedanie, este greu sa ajungem la insanatosirea sufleteasca. Desigur, si in cazul spovedaniei, tot duhovnicul hotaraste: o data pe saptamana, o data pe luna sau cel mai rar la 40 de zile. Dar doar de 2 ori pe an este foarte putin. Tu spui ca nu te simti vrednica, dar sfintii ne spun ca nimeni nu este vrednic. Asta poate sa fie doar o scuza, o capcana.

5. Este important si duhovnicul. Din propria experienta, am observat ca un duhovnic mai exigent, care are el insusi o viata exemplara, este un "doctor" mai bun pentru suflet.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.01.2010, 00:52:13
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit Pentru Dorina

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu nu m-aș împărtăși în aceste zile.Doar dacă ar fi vreo urgență(boală,naștere,plecare din țară, drum lung).
Am postit,m-am spovedit,împărtășit în post.Acum am mâncat de toate,carne,am băut și puțin vin,m-am bucurat cu familia și cu prietenii așa cum spune datina din străbuni.
Tot ce este prea mult strică.Mai spunea cineva pe aici - să nu cădem în extreme că nu este plăcut lui Dumnezeu și nici să judecăm.
Draga mea Dorina,
Crestinii ortodocsi nu tin "datini din strabuni", ci RANDUIALA SFINTILOR PARINTI ai bisericii ortodoxe. Craciunul nu inseamna cozonaci si distractie. Cand ne impartasim, il primim in noi insine pe Insusi Dumnezeu. Si totusi, dupa ce il primim pe Dumnezeu in trupul nostru, avem voie sa mancam carne si sa bem vin. Asadar, nu postul in sine ne face vrednici, ci STAREA SUFLETEASCA. Crestinii care nu se tin de distractii si revelioane in preajma acestor mari sarbatori, se pot impartasi pe 25, 26, 27 dec. consecutiv si pe 1 ian. cu binecuvantarea duhovnicului. Noi nu ne orientam dupa "datini", ci dupa invatatura Sfintilor Parinti!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.01.2010, 01:01:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Draga mea Dorina,
Crestinii ortodocsi nu tin "datini din strabuni", ci RANDUIALA SFINTILOR PARINTI ai bisericii ortodoxe. Craciunul nu inseamna cozonaci si distractie. Cand ne impartasim, il primim in noi insine pe Insusi Dumnezeu. Si totusi, dupa ce il primim pe Dumnezeu in trupul nostru, avem voie sa mancam carne si sa bem vin. Asadar, nu postul in sine ne face vrednici, ci STAREA SUFLETEASCA. Crestinii care nu se tin de distractii si revelioane in preajma acestor mari sarbatori, se pot impartasi pe 25, 26, 27 dec. consecutiv si pe 1 ian. cu binecuvantarea duhovnicului. Noi nu ne orientam dupa "datini", ci dupa invatatura Sfintilor Parinti!
Din tot sufletul să mă ierți, dar Dorina nu trebuie învățată , despre așa ceva ! Este de-o credință impecabilă , drept de urmat ! Iertare, dar o cunosc ceva mai bine . La mulți ani !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.01.2010, 01:02:45
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit Tot pentru Dorina

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Bine ai spus"tradiția românească"!Am învățat mai întâi de a bătrânii din biserică și de acasă anumite reguli nescrise pe care mă simt datoare să le duc mai departe pentru că mi se par de bun simț.
Deși am o vârstă eu încă nu am curajul să mă împărtășesc atât de des și fără o pregătire temeinică. Nu combat pe nimeni, încerc să nu judec.Fiecare lucrează așa cum este îndrumat de duhovnicul său.
Draga mea Dorina,
1. In privinta Impartasaniei, doar tu si duhovnicul tau puteti decide, asa cum ai spus.
2. Consider totusi ca noi nu avem datoria sa facem ce zic "batranii" pe la biserica, ci avem datoria de a respecta ceea ce zic Sfintii Parinti pe a caror invatatura se bazeaza ortodoxia.
3. "Batranii" de prin biserici inventeaza uneori multe "datini si obiceiuri" care nu au nici o legatura cu invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.01.2010, 01:12:00
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Din tot sufletul să mă ierți, dar Dorina nu trebuie învățată , despre așa ceva ! Este de-o credință impecabilă , drept de urmat ! Iertare, dar o cunosc ceva mai bine . La mulți ani !
Si eu imi cer iertare. Recunosc ca este posibil sa gresesc. Stiu ca sunt multi oameni simpli, dar cu sufletul mai curat decat al "expertilor" in teologie. Insa ma intristeaza faptul ca in multe biserici se incurajeaza inventiile si superstitiile sub numele de "datini" etc.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.01.2010, 01:20:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Si eu imi cer iertare. Recunosc ca este posibil sa gresesc. Stiu ca sunt multi oameni simpli, dar cu sufletul mai curat decat al "expertilor" in teologie. Insa ma intristeaza faptul ca in multe biserici se incurajeaza inventiile si superstitiile sub numele de "datini" etc.
Știu, știu, și eu văd atâtea pe la cei f. învârstă care n-au legătură cu ce am citit și mi-a spus duhovnicul. Avem acest mare AVANTAJ al cărților LIBERE și folositoare a Sf. Părinți . Înainte era cenzura și mai toate erau un telefon fără fir , multe luând alte înțelesuri. Da, ai dreptate în totalitate, dar Dorina atât cutreră Mănăstirile încât ele au devenit însăși casa ei , iar părinții ei sunt cei de acolo. Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.01.2010, 01:26:22
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit Pentru Cristiboss56

Nu crezi ca astazi se incurajeaza un fel de "habarnism" general?
1.Cunosc personal oameni care merg la biserica, se spovedesc, se impartasesc, dar cand le spui ca nu e bine sa folosim contraceptive, intreaba : "Dar tu nu esti ortodox?" sau "Tu din ce secta faci parte?"
2. Daca le spui ca "revelionul", "mos craciun", "ursitoarele", "norocul" etc, etc. sunt aberatii pagane, intreaba " Tu esti pocait?"

Exemplele pot continua. Ce invata oamenii astia la biserica? Sau e bine sa-i incurajam sa-si vada de jucariile lor si doar cand dau de necaz sa-i zica lui Dumnezeu: "Hei, nenea, am si eu nevoie de aia, de ailalta etc."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.01.2010, 01:41:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mare dreptate !

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Nu crezi ca astazi se incurajeaza un fel de "habarnism" general?
1.Cunosc personal oameni care merg la biserica, se spovedesc, se impartasesc, dar cand le spui ca nu e bine sa folosim contraceptive, intreaba : "Dar tu nu esti ortodox?" sau "Tu din ce secta faci parte?"
2. Daca le spui ca "revelionul", "mos craciun", "ursitoarele", "norocul" etc, etc. sunt aberatii pagane, intreaba " Tu esti pocait?"

Exemplele pot continua. Ce invata oamenii astia la biserica? Sau e bine sa-i incurajam sa-si vada de jucariile lor si doar cand dau de necaz sa-i zica lui Dumnezeu: "Hei, nenea, am si eu nevoie de aia, de ailalta etc."
Greu, foarte greu să dezrădăcinezi "obiceiuri" și "tradiții" atât de bine împământenite și nu de ieri de azi ! Cine vrea să înțeleagă bine, cine nu , așa o va ține până la sfârșit. Acum și Biserica are o parte de vină , pentru că ea însăși acceptă sau se face că nu vede anumite aspecte de acest gen. Au mai fost discutate pe forum acum un an despre preluarea și perpetuarea obiceiurilor păgâne și nu numai. Biserica în ansamblul ei face extrem de puțin în acest sens ! Dar suntem în afara topicului deja . Iertare încă odată ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.01.2010, 08:17:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Draga mea Dorina,
Crestinii ortodocsi nu tin "datini din strabuni", ci RANDUIALA SFINTILOR PARINTI ai bisericii ortodoxe. Craciunul nu inseamna cozonaci si distractie. Cand ne impartasim, il primim in noi insine pe Insusi Dumnezeu. Si totusi, dupa ce il primim pe Dumnezeu in trupul nostru, avem voie sa mancam carne si sa bem vin. Asadar, nu postul in sine ne face vrednici, ci STAREA SUFLETEASCA. Crestinii care nu se tin de distractii si revelioane in preajma acestor mari sarbatori, se pot impartasi pe 25, 26, 27 dec. consecutiv si pe 1 ian. cu binecuvantarea duhovnicului. Noi nu ne orientam dupa "datini", ci dupa invatatura Sfintilor Parinti!
Pe forum facem schimb de păreri și de experiențe.Am spus punctul meu de vedere.Nu era vorba despre ziua de Crăciun.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.01.2010, 08:29:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Si eu imi cer iertare. Recunosc ca este posibil sa gresesc. Stiu ca sunt multi oameni simpli, dar cu sufletul mai curat decat al "expertilor" in teologie. Insa ma intristeaza faptul ca in multe biserici se incurajeaza inventiile si superstitiile sub numele de "datini" etc.
Biserica ortodoxă în ansamblul ei este formată din clerici și din laici.Mulți preoți tineri învață rânduelile din biserică de la cei mai vârstnici.
Sfințenia nu ține de vârstă, sau de pregătire.Ea se lucreză de către fiecare în biserică,prin sfintele taine dar și prin ascultatre de duhovnic.
După ce ai ținut întreg postul după rânduială vrei să bucuri puțin și trupul cu cele necesare.Nu spune într-un psalm"..umplut-ai de bunătăți dorirea mea"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Icoana Mantuitorului nu se mai saruta daca te-ai impartasit? Heurtebise Impartasania (Taina Euharistiei) 23 06.05.2011 12:32:42
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58
Sarbatori fericite! ancah Generalitati 57 01.01.2008 21:49:47
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 12:18:10