Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.04.2009, 20:56:32
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
DRAGA DORINA!

" Cerul e atat de sus incat orice zbor e aproape imposibil,
Pamantul e atat de aproape incat orice cadere este imediata,
Dar intre cer si pamant, Bunul Dumnezeu mi-a daruit lumina prieteniei tale
Si astfel zborul mi-a devenit mai inalt si caderea mai inceata ! "

Sa te bucuri din plin pentru reusita aparitiei celui de-al doilea volum
de versuri si sa nu te opresti aici. Te imbratisez cu mult drag, icamilin
Ica, esti si tu poeta? Frumoase versuri indiferent cine le-a scris!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.04.2009, 21:15:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fie ca aceste versuri sa fie spre slava lui Dumnezeu si spre mantuirea aproapelui. Am citit cateva poezii ale Dorinei si voi mai citi. Sa-i multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul dat Dorinei Stoica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.04.2009, 21:19:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Fie ca aceste versuri sa fie spre slava lui Dumnezeu si spre mantuirea aproapelui. Am citit cateva poezii ale Dorinei si voi mai citi. Sa-i multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul dat Dorinei Stoica.
Mulțumesc și eu Antonia și lui Dumnezeu și vouă tuturor
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2009, 23:30:07
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Hristos a inviat!

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ica, esti si tu poeta? Frumoase versuri indiferent cine le-a scris!
Nu, draga Anca, n-am scris niciodata versuri, desi mi-ar fi placut sa am acest dar, insa atunci cand primesc anumite mesaje tip versuri, le pastrez si le transmit si eu mai departe, spre a fi citite si savurate si de alte persoane!
Te imbratisez cu drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.04.2009, 00:32:15
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit

Felicitari Dorina. Un parinte spunea: "toti suntem ca intr-un spital. Unul e bolnav de ochi, altul are o buba, si cate alte slabiciuni mai sunt..." Sa dea Dumnezeu ca si prin "Daruri" sa se tamaduiasca ranile noastre.

Rod in tot lucrul tau.
Adrian
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.04.2009, 00:37:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Nu, draga Anca, n-am scris niciodata versuri, desi mi-ar fi placut sa am acest dar, insa atunci cand primesc anumite mesaje tip versuri, le pastrez si le transmit si eu mai departe, spre a fi citite si savurate si de alte persoane!
Te imbratisez cu drag, icamilin
Oricum ne-ai incantat cu ele, fapt pentru care iti multumesc.
Draga Ica, tu ai mult poezie in scris; nu se stie cand revarsa bunul Dumnezeu acest talent si peste tine, ca peste buna noastra Dorina si viteaza noastra Silvia.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.04.2009, 00:54:33
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Da, astăzi ar fi trebuit să mă întâlnesc cu Dorina la Iași, dar pentru că este ocupată cu lansarea cărții, va fi probabil joi, 30 apr, dacă și ea va fi de acord. Atunci, sigur voi avea un volum de poezii, neapărat cu autograf așa cum și ea va primi de la mine volumul de "Poezii premoniționale.[/COLOR]
Draga Silvia,
Dumnezeu sa te tina sa mai publici si sa mai scrii si tu.

Pentru tine am si eu un cadou, ceva natural, care sper sa-ti placa:

British Columbia

Pacific Dogwood
(Cornus nuttallii) The Pacific dogwood has been British Columbia’s floral emblem since 1956. These big, white flowers bloom on tall trees in April and May.










Saskatchewan

Western Red Lily
(Lillium philadelphicum) Saskatchewan selected the Western red lily as its floral emblem in 1941. This tall, bright red flower grows in meadows and light forests.





Alberta

Wild Rose
(Rosa acicularis) Alberta school children chose the pink, prickly wild rose as Alberta’s flower in 1930. It grows across Canada from Quebec to British Columbia









Manitoba

Prairie Crocus
(Anemone patens) The lavender coloured prairie crocus has been Manitoba’s flower for almost a hundred years. Children in Manitoba chose it in a vote 1906. It blooms very early in the spring, sometimes even before all the snow has melted.






Va continua...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.04.2009, 00:57:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ontario
White Trillium
(Trilliium grandiflorum) Ontario chose the trillium as its provincial flower in 1937. This white flower grows in the forest in the springtime. It is called the trillium because it has three petals and three leaves. The “tri-“ part of trillium means three.
Quebec
Blue Flag
(Iris versicolor Linné) The Madonna lily was Quebec’s flower for 36 years. It looks like the heraldic fleur-de-lis on Quebec’s flag. The Madonna lily is the symbol of French culture in France and Québec, but it does not grow naturally in the province. Therefore, in 1999 Quebec chose a new flower that grows throughout the province: the blue flag iris.
New Brunswick
Purple Voilet
(Viola cucullata) This small purple or dark blue flower grows in wet meadows and forests. It grows very well all over New Brunswick. The purple violet was chosen as the provincial flower in 1936.
Nova Scotia
Mayflower (Epigaea repens) Nova Scotia selected the mayflower as its floral emblem in 1901. The mayflower grows along the East coast of North America. Early American settlers called it mayflower because they saw it as the first flower of spring. They named it after their ship, which carried them to North America in 1620.


Va continua....
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.04.2009, 01:00:55
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Prince Edward Island

Lady's Slipper
(Cypripedium acaule) Prince Edward Island adopted the lady’s slipper as its floral emblem in 1947. The flower gets its name from its petals, which are shaped like a woman’s shoe. It grows in the cool shade of the forest and it blooms in the springtime.






Newfoundland and Labrador

Pitcher Plant
(Sarracenia purpurea) The pitcher plant is Newfoundland and Labrador’s provincial flower. Newfoundland selected this plant as its floral emblem in 1954. It is called the pitcher plant because part of it can fill with water like a pitcher. Insects get trapped in the water and the plant eats them.






Yukon Territory

Fireweed
(Epilobium angustifolium The Yukon chose the fireweed as its floral emblem in 1957. The fireweed is a tall plant with many small, dark pink flowers. It grows in places like clearings or next to roads and rivers. It is called “fireweed” because it is one of the first plants to grow after a fire.





Northwest Territory

Mountain Avens
(Dryas octopetala) The Northwest Territories selected the mountain avens as its territorial flower in 1957. This short, white flower with small leaves can grow in high, rocky ground.




















Va continua.........









__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.04.2009, 01:10:43
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit



Nunavut Territory

Purple Saxifraga
(Saxifraga oppositifolia) Nunavut’s purple saxifrage grows well in cool weather. It is a small, bright-purple flower that grows like a mat over rocks and gravel. It can be found growing all over Nunavut, which is why the territory chose it as its floral emblem in 2000.



Canada

The Maple Leaf
(Acer rubrum) Not Officially Adopted






Iata aici o colectie cu florile predominante din toate provinciile din Canada!!!


Si bineinteles ca un traditional buchet nu putea lipsi totusi:






Cu ciocolatile de rigoare, si ...sa ne traiesti si sa mai publici!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru Vasilica colega și prietena noastră de pe forum cristiboss56 Umanitare 1 23.06.2009 12:10:02