Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2011, 20:21:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Literatura romana

Astazi , o noua experienta.
L-am comemorat intr-o sesiune speciala la Universitate pe Emil Cioran. Fiind singura romanca din Facultate, colegii erau curiosi cum suna in limba romana cateva dintre textele cioraniene, pentru ca in franceza au o muzicalitate splendida. Am tradus rapid si am citit in romana. Apoi au mai vrut, si am citit din Eugène Ionesco. Nu s-au plictisit, si am citit Eminescu (autor necunoscut pentru ei). Erau in extaz , desi nu intelegeau textul ("Luceafarul"). La un moment dat le-am spus ca ma opresc aici (dupa vreo 20 de strofe). Dar, surpriza, vroiau sa asculte pana la capat, le placea ritmul, curba melodica a versului.
Iata ca Eminescu este inepuizabil chiar si pentru necunoscatorii limbii romane! Ce limba plina de gratie ne-a creat poetul nostru drag! Domnul sa-l binecuvanteze pentru darurile ce le-a oferit semenilor fara a cere "plata" (glorie si aplauze)!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2011, 20:29:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu s-au plictisit, si am citit Eminescu (autor necunoscut pentru ei). Erau in extaz , desi nu intelegeau textul ("Luceafarul"). La un moment dat le-am spus ca ma opresc aici (dupa vreo 20 de strofe). Dar, surpriza, vroiau sa asculte pana la capat, le placea ritmul, curba melodica a versului.
Iata ca Eminescu este inepuizabil chiar si pentru necunoscatorii limbii romane! Ce limba plina de gratie ne-a creat poetul nostru drag! Domnul sa-l binecuvanteze pentru darurile ce le-a oferit semenilor fara a cere "plata" (glorie si aplauze)!
Frumos..si foarte emotionant !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2011, 21:22:18
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Astazi , o noua experienta.
L-am comemorat intr-o sesiune speciala la Universitate pe Emil Cioran. Fiind singura romanca din Facultate, colegii erau curiosi cum suna in limba romana cateva dintre textele cioraniene, pentru ca in franceza au o muzicalitate splendida. Am tradus rapid si am citit in romana. Apoi au mai vrut, si am citit din Eugène Ionesco. Nu s-au plictisit, si am citit Eminescu (autor necunoscut pentru ei). Erau in extaz , desi nu intelegeau textul ("Luceafarul"). La un moment dat le-am spus ca ma opresc aici (dupa vreo 20 de strofe). Dar, surpriza, vroiau sa asculte pana la capat, le placea ritmul, curba melodica a versului.
Iata ca Eminescu este inepuizabil chiar si pentru necunoscatorii limbii romane! Ce limba plina de gratie ne-a creat poetul nostru drag! Domnul sa-l binecuvanteze pentru darurile ce le-a oferit semenilor fara a cere "plata" (glorie si aplauze)!
Eminescu, un suflet mare cat neamul romanesc. Unii il acuza ca nu era ortodox sadea, dar uita ca el a avut alta menire: aceea de-a cuprinde in sufletul sau mare intreg neamul nostru. Iar neamul nu e format numai din crestini sau ortodocsi. Dar inaltimea la care a urcat el neamul romanesc, din punct de vedere spiritual, ne permite astazi sa privim de la egal la egal pe altii ce erau cu mult in fata noastra. Vesnica lui pomenire.
Har, smerenie si jertfa de sine. (ce bine i se potrivesc lui Eminescu!)
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2011, 23:40:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Post Emil Cioran la "France culture"

http://www.franceculture.com/2011-04...astatrice.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhia Română Danut7 Generalitati 1 07.02.2010 20:58:28
Nobel pentru literatura 2009 LapetiteMoc Generalitati 56 26.10.2009 10:07:49
Traduceri de literatura religioasa novacrin Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2007 15:42:01
literatura erzbet Generalitati 29 20.02.2007 21:02:28