Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 08.01.2013, 01:28:06
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Recunosc că încă încerc să mă dumiresc dacă nu cumva sunteți beat.
Sau, doar un biet troll?

Din câte am citit eu pe forumul ăsta, mai era doar unul, doctor_faustus își spunea, care reușea să îmbine cu atât talent scriitoricesc, într-o singură postare, „splendoarea creștinismului” cu „toți dracii” și cu „mica turmă creștin-ortodoxă”. Și chiar și cu „bucurii”.

Sunteți cumva una și aceeași persoană sau aveți doar afinități spirituale comune?
Nu cred ca e beat, fratia ta, cred ca e ceva mult, mult mai rau: e genul caruia ii apartine baba care mai punea un vreasc la rugul lui Hus, sau taranoii bizantini care aruncau cu tot felul de obiecte in ereticii macelariti pe hipodrom, sau parizienii stapiniti de extaz la vederea calvinilor decapitati, precum si tzatzele care in 1990 indicau bucuroase minerilor tineri de virsta fiilor lor, spre a fi nenorociti in bataie. Nu poate lovi el insusi fizic un "dusman al credintei", dar s'ar bucura mult cind o fac altii, si poate porcai tot ce este definit ca piosenie reala si bun-simt. E produsul finit al subiectivismului confesionalo-politic dus pina la ultimele lui consecinte: fanatismul religios/politic cripto-patologic. In raport cu asa ceva, pina si genul care isi schimba credintele cu viteza reciclarii rufariei personale in masina de spalat e mai stabil si uman. Pentru astfel de atitudini si persoane, o foarte reala implantare de microcip (care de fapt exista, decoamdata cel putin, din pacate doar in fanteziile bolnave ale unora) ar fi chiar un upgrade al personalitatii foarte salutar pentru sine si ceilalti.

Last edited by celestial_pottery; 08.01.2013 at 01:41:29.
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu este autor al raului alyna26 Intrebari utilizatori 71 29.01.2011 22:22:55
COPACUL CUNOSTINTEI binelui si raului. gavriil Din Vechiul Testament 135 03.06.2010 13:23:58
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 07:10:28
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 02:45:16
islamul silviu.pintilie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 14.05.2008 22:32:24