Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 17.10.2014, 07:58:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spre deosebire de t4, tu ai spus la inceput ca esti ortodox, oana la urma se pare ca tu nu esti nici macar credincios, esti un ateu a mintit ca e credincios.
Ortodox prin traditie si radacini, deist prin crez.
  #142  
Vechi 17.10.2014, 10:19:38
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu prea exista nici o inregistrare/dovada/marturie la prima mana de vreo lumanare care sa se aprinda in mana cuiva. Numai povestiri.
Asa e, nu exista nici o dovada. Iuda a fost cu Hristos si nici el n-a vazut nici o dovada. Nu prezenta dovezii face pe cineva credincios ci alte lucruri pe care toti le stim, dar unii prefera sa nu le vada pentru ca...sunt liberi sa nu le vada. Nu e minunat?
  #143  
Vechi 17.10.2014, 10:23:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am eu cunoștințe bune, prieteni de familie, în care am toată încrederea că sunt serioase și n-ar minți despre acest subiect.
Tatălui nu i s-a aprins lumânarea, fiicei însă, aflată lângă el, da.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #144  
Vechi 17.10.2014, 10:42:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Sunt dovezi clare de aprins lumanarea "in maini".

Un profesor de al meu zicea cum o credincioasa de a lui, profesoara de fizica, si care nu credea absolut deloc in "aprinderea" si "nearderea" luminii sfinte s-a dus la Ierusalim de Pasti.

Si zicea uimita cu gura ei cum flacara lumanarii nu ardea corpul uman pentru cateva minute.

Totusi au fost oameni si pe Luna, poti sa spui acum ca nu au fost?
  #145  
Vechi 17.10.2014, 11:00:51
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Sunt si indivizi care au ajuns sa nege pana si existenta lui Iisus.

Cercetătorul Michael Paulkovich a analizat 126 de texte istorice și a ajuns la concluzia că Iisus din Nazareth este un "personaj mitologic", care "nu a existat niciodată".

Michael Paulkovich spune că Iisus este un personaj fictiv, inventat de credincioșii creștini pentru a crea un idol la care să se închine.

Extras din http://www.antena3.ro/life/stiinta/d...us-268834.html

Penibil, nu ?

Last edited by AlbertX; 17.10.2014 at 11:03:59.
  #146  
Vechi 17.10.2014, 11:07:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine spune ca nu exista Dumnezeu se examineaza pe sine. de fapt. Nu exista Dumnezeu in inima lui! Daca ar exista, i-ar simti caldura si mangaierea. Suferinta este ingaduita cu un rost. Sfanta Matrona n-a spus ca nu exista Dumnezeu, desi suferea mult mai mult:

http://logos.md/2007/05/02/sfanta-matrona-din-moscova/

Dimpotriva, pentru ea Dumnezeu era viu si-i daruia bucurii pe care lumea nu i le-ar fi putut darui. in plus, acum se bucura cu sfintii.

Dumnezeu ni se descopera in ispite si in incercari, nu in bogatie si in faradelegi. In ispite, atunci se vede cine suntem si la cine mergem sa cerem ajutor.
  #147  
Vechi 17.10.2014, 14:00:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Sunt si indivizi care au ajuns sa nege pana si existenta lui Iisus.

Cercetătorul Michael Paulkovich a analizat 126 de texte istorice și a ajuns la concluzia că Iisus din Nazareth este un "personaj mitologic", care "nu a existat niciodată".

Michael Paulkovich spune că Iisus este un personaj fictiv, inventat de credincioșii creștini pentru a crea un idol la care să se închine.

Extras din http://www.antena3.ro/life/stiinta/d...us-268834.html

Penibil, nu ?
El a afirmat ca probabilitatea ca Iisus sa fi avut o influenta asa mare in Israel, pana la punctul in care conducatorii sa le fie "frica" de el, si ca, in urma acestui fapt, sa avem numai cateva carti, care in unele aspecte se contrazic, pe acest subiect, este foarte mica.

Din cate, probabil, ai citit in studiu, acest om a luat fiecare text istoric din inceputul sec. 1, fie de la greci, evrei, romani, etc, si le-a analizat. A ajuns la concluzia ca nici un text istoric nu mentioneaza nimic de Iisus, sau de un masacru al copiilor de catre Irod, sau de un recensamant in Israel, sau altele.

De aceea, probabilitatea ca povestea lui Iisus sa fi fost exact cum este descrisa in evanghelii (ignoram partile unde se contrazic) este mica. Desigur ca intra in calcul versiunea exagerarii povestilor, deoarece stim cu totii ca un element stilistic foarte eficient pentru raspandirea informatiei este hiperbola.

Existenta lui Iisus este probabila, dovedita poate de intelepciunea afirmatiilor lui "Iubeste-ti aproapele" etc. Dar restul, aparent, este foarte posibil sa fi fost exagerat.
  #148  
Vechi 17.10.2014, 14:04:48
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt dovezi clare de aprins lumanarea "in maini".
Nici o dovada nu e indeajuns de buna pentru cine alege sa nu creada. Era un parinte, cred ca parintele Paisie, care spunea ca discutiile contradictorii despre credinta cu ateii sunt pierdere de timp si iti creeaza si tulburare ,iti pierzi starea pașnica in care trebuie sa fie un crestin.
  #149  
Vechi 17.10.2014, 14:07:19
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nici o dovada nu e indeajuns de buna pentru cine alege sa nu creada. Era un parinte, cred ca parintele Paisie, care spunea ca discutiile contradictorii despre credinta cu ateii sunt pierdere de timp si iti creeaza si tulburare ,iti pierzi starea pașnica in care trebuie sa fie un crestin.
Bine ziceti!
  #150  
Vechi 17.10.2014, 14:23:48
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nici o dovada nu e indeajuns de buna pentru cine alege sa nu creada. Era un parinte, cred ca parintele Paisie, care spunea ca discutiile contradictorii despre credinta cu ateii sunt pierdere de timp si iti creeaza si tulburare ,iti pierzi starea pașnica in care trebuie sa fie un crestin.
Bine zis, asa este de mii de ani. Problema pe care mi-o pun este ce cauta aceste "specimene" pe un forum ortodox ? Ati observat ca in mintea lor au impresia ca ne "alfabetizeaza" stiintific si ca ne "explica" cum dupa mintea lor Dumnezeu nu exista ? Ce parere aveti, credeti ca sunt sanatosi ? Ne mai dau si lectii de logica ...
Imi este din ce in ce mai mila de abaaaabbbb63 ...

Last edited by AlbertX; 17.10.2014 at 14:47:08.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare