Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 24.09.2009, 22:39:30
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sminteală de moment și nimic mai mult !
Doamne-ajuta!

Cristi, daca fratia ta, la varsta si la masura fratiei tale, ai fi fost printre ei era "Sminteală de moment și nimic mai mult". Dar, pentru niste adolescenti rataciti, care sunt tot atat de conectati la Dumnezeu cat eram si eu la varsta lor, este o dovada de iubire si de recunostinta. Astfel de copii care azi au curajul sa faca asa ceva din dragoste, peste ani, daca se vor apropia de Dumnezeu vor fi avut deja zidita in ei dragostea impartasita si dezinteresata. Eu am vazut in teribilismul lor iubire si recunostinta.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #282  
Vechi 24.09.2009, 23:14:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pe mine m-a impresionat cit de muncit si bine regizat este acest mic ghig artistic. Tinerii umbla care incotro ca si cum nimeni nu se cunoaste cu nimeni dupa care toti devin ca unul sub semnul muzicii ca mai tirziu sa revina la persoanele care nu se cunosc si pleaca toti care incotro ca si cum nimic nu s-antimplat.
Haiosi!
Reply With Quote
  #283  
Vechi 25.09.2009, 13:08:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Despre Michael Jackson...

Desi as zice ca s-a voalat intr-o oarecare masura interesul pentru acest artist dar intalnindu-mi-se privirea cu acest subiect am decis sa scriu si eu opinia mea despre el
Aparte de stilul de viata adoptat de fiecare, unii indivizi se detaseaza de majoritate...ceea ce cred ca este ceva foarte special si chiar un dar de la Dumnezeu dar si o ispita foarte mare in acelasi timp.

Michael Jackson se detasa net de toti artistii din vremea lui de glorie, de fapt inca din copilarie a simtit acest gust pentru succes pentru ca s-a lovit de el, si acest lucru are ceva magic in el, ceva deasupra umanitatii in general....zic asta pentru ca majoritatea oamenilor isi doreste sa fie luata in considerare, sa faca impresie buna, sa fie apreciata pentru talentele sale...insa multi nu prezinta interes nici pentru aproapele si cu atat mai putin pe plan mondial.

Cred ca aceasta charisma de care beneficiaza unii oameni in viata ii poate face sa isi canalizeze aceasta calitate in scop pozitiv sau negativ, de ei depinde si pentru acest lucru au nevoie de putere...dar este ceva ce nu toata lumea cunoaste. Din aceasta cauza Michael Jackson a avut acest impact asupra oamenilor...pentru ca avea ceva special inainte de toate deciziile ulterioare din viata sa, tranformari, greseli si cautarea continua a unui echilibru interior pe care nu se stie daca l-a cunoscut in aceasta viata.

Cred ca oamenii banali, simpli nu pot cunoaste aceasta ispita a faimei, sau a idolatrizarii celor din jur...pentru ca practic nu le este dat sa o poata simti.
Cred ca acest gen de oameni carismatici sunt fascinanti prin faptul ca au ceva ce restul nu cunoaste...e ceva ce numai ei au, si restul percepe aceasta diferenta neta.

Si eu cand am aflat de decesul sau am simtit ceva inexprimabil desi nu am fost niciodata un fan al sau si m-am surprins ulterior cautand informatii, ascultand muzica sa si incercand sa ma edific in legatura cu viata si caracterul sau. Nu pot spune nici acum ca am ajuns la niste concluzii, stiu doar ca a fost un artist controversat ( in mare parte din proprie initiativa), a fost un om puternic dar si slab, a fost un om care a simtit permanent ca este in cautarea a ceva " perfectiunii, idealului, spiritualitatii" si asta cred ca pentru faptul ca el a plecat de la alte premise in viata...si nu a cunoscut smerenia care i-ar fi putut crea un echilibru interior.

El cred ca s-a bazat pe faptul ca oamenii erau fascinati de el si de orice miscare a sa, si care voiau sa il cunoasca mai bine indiferent de ceea ce arata el publicului si a crezut atunci ca lumii nu ii va scadea interesul indiferent de ce chip va avea, cum se va transforma sau ca ii va trece cu vedera complexele sale de care voia sa scape. El a incercat sa vina mereu cu ceva nou pentru a-si pastra piedestalul mult dorit si a eclipsa pe toti ceilalti artisti de pana la el. A vrut sa fie "cel mai cel" pentru ca a simtit ca se poate...numai ca omul are limitele sale si trebuie sa evite aceasta dorinta care este autodistructiva prin exacerbarea ego-ului personal.

Ma gandesc la oamenii banali care incearca sa isi expuna opinia in legatura cu anumite subiecte de discutie si vad ca nu sunt luati in considerare deloc si ca nu prezinta nici un interes pentru interlocutor....si cum unii oameni prin exemplul personal pot schimba oamenirea fara sa incerce macar sa le explice de ce au ales o anumita cale. Hilar, dar totusi ma gandesc ca daca MJ ar fi ales sa se converteasca la Ortodoxism in perioada de glorie, cred ca l-ar fi urmat jumatate de glob Chiar sunt indivizi care au capacitatea de a fi modele pentru restul...prin simpla prezenta

Cam asta cred eu despre MJ, si cred ca a fost o persoana fascinanta si a avut " ceva" deosebit in fiinta sa...si cred ca asta i-a facut si ii va face pe oameni sa isi aminteasca de el pentru totdeauna si sa ii aprecieze si talentul.

Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

P.S. Ma intreb ce as fi simtit eu sa vad ca lesina lumea cand ma vede interpretand un cantec =))))) dar cu siguranta cred ca nu mai puteam ramane chiar normala =))))

Last edited by AndruscaCIM; 25.09.2009 at 13:11:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit Colombo Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 5 10.07.2011 21:02:21
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 02:26:13
"Codul Bibliei" de Michael Drosnin alexandra28again Generalitati 23 09.05.2008 15:27:01