Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2009, 10:47:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Azi a fost si ziua varului meu sinucis,lacrimi si durere mi-au macinat sufletul ca nu i-am putut face pomenire ,el neprimind-o acolo unde e pt 7 ani am inteles,il voi pomeni odata cu mama si parinti lui la prima zi de pomenire a mortilor.
Dumnezeu sa il ierte si sa-l odihneasca.Amin
Pomeneste pe cineva dintre rudele lui decedate si automat se va pomeni si el fara nume. Sau mergi la biserica (tu sau rudele lui de gradul 1) si fii atent cand preotul va spune cam asa: "Pe cei adormiti dintre neamurile noastre: parinti, mosi, frati, soti, sotii,..., fii si fiice, pe fiecare dupa numele lor, sa-i pomeneasca Domnul Dumnezeu intru Imparatia Sa!" Atunci cred ca va intra si varul tau in lista pomenitilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.10.2009, 17:41:52
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De dumninica ce vine, voi mai adauga in pomelnicul pentru cei adormiti si pe Parintele Arh. Teofil Paraiac, alaturi de Parintele Arh Ilie Cleopa si Parintele Arsenie Boca. Si mi se umple sufletul de bucurie cand aud rostindu-li-se numele in Sfantul Altar, alaturi de cei adormiti mai de curand sau pe care nici nu i-am cunoscut vreodata din strabunii mei.
Legat de cei sinucisi nici nu stiu ce sa mai cred. E dureros sa stii ca nu mai poti face nimic, desi eu cred ca o solutie intotdeauna exista. Ma gandesc la crimele odioase care sunt puse la cale cu lux de amanunte, ma gandesc la dictatori si presedinti odiosi care au fost vinovati de genocid sau de mii de crime pentru niste oameni carora nu le puteai gasi o vina de moarte!... Pentru toti acesti odiosi care au trait pana cand a dorit Dumnezeu sa-i tina, cineva a ramas aici pe pamant si se roaga, ii pomenesc, fac pomeni. Diavolul, cand pune stapanire pe un tanar adolescent, saracu' copil nu mai are nici o scapare. Nici aici, nici dincolo. Cum sa nu te rogi si cum sa nu speri ca Dumnezeu se va milostivi sa-l ierte pentru ratacirea lui de moment. Cate greseli nu facem in viata? De ce criminalilor li se mai da o sansa spre mantuire, iar acelor tineri rataciti si disperati, nu? Cine se face vinovat daca pana la acea varsta, inca frageda, n-a apucat sa inteleaga rolul vietii si al mortii, sau bunatatea Lui Dumnezeu! Nu noi facem legea Lui Dumnezeu, ci o acceptam asa cum e, dar sunt sigur ca undeva TREBUIE sa existe o "scapare" din infern si pentru ei.
Si-apoi, asa cum ne rugam pentru copii morti nebotezati sau pentru cei avortati, probabil exista o "portita" si pentru sinucigasii inca neajunsi la acel discernamant matur. Nu vreau sa "smintesc" pe nimeni, dar uneori luam scrierile bisericesti la modul foarte drastic si ne descoperim "mai catolici decat papa". Eu cred ca daca facem rugaciuni pentru ei, si daca incercam cu tot ce ne sta in putere sa salvam vieti prin orice mijloace (gesturi, sfaturi, informatii) apoi le dedicam acelui suflet pierdut, Dumnezeu vede si iarta. Gandul face minuni. E de-ajuns sa-ti doresti sa ti se ofere ocazia sa-l salvezi de-acolo, iar Dumnezeu stie si iti scoate in cale oameni disperati pe care numai tu ii poti ajuta. Iar tu vezi ca in urma sfatului tau, el a ramas in viata, si da slava Lui Dumnezeu! Credeti-ma ca stiu bine ce spun! Am fost candva unul dintre cei salvati, iar la randul meu mi s-a oferit in cateva randuri ocazia sa fiu in momentul potrivit la locul potrivit, cu o decizie potrivita!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.10.2009, 17:48:22
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Asa este

Aceasta portita o am pomenindul alaturi de mama lui care era sora mamei mele ,alaturi de unchiu meu frate cu mama lui si mama mea,ma bucur ca exista aceasta portita desi mi-as fi dorit din suflet sa-l fii putut pomeni de ziua numelui lui,dar decat nimic e bine si asa.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.11.2009, 13:22:52
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Azi de ziua mosilor de toamna

Dumnezeu sa-i odihneasca,sa-i ierte si sa le primeasca toate cate s-au impartit pentru toti cei adormiti.
Amin.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.11.2009, 13:38:41
iuliana67 iuliana67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 1
Implicit Dumnezeu sa va odihneasca dragii mei

Constantin,constanta ,ion,parintii si fratele,sa odihneasca in gradina domnului
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2009, 12:10:01
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit pomelnice pe net?

mi se pare cam ciudat chiar si pe acest forum. o sa ajungem sa ne spovedim online. incercati sa da-ti pomelnicele la biserica.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.11.2009, 13:01:08
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Nici peste 70 su 700 de ani nu se poate face pomenire la biserica pentru cei sinucisi. Este un pacat contra Duhului Sfant sinuciderea pentru ca denota necredinta in Dumnezeu. Mai mult, cel sinucis nu se mai poate pocai, asa ca merge direct in iad, fara judecare. S-a judecat singur, refuzand ajutorul lui Dumnezeu.

Un exemplu simplu: Parintele Galeriu spunea ca e minunat ca Dumnezeu poate scoate un bine si din rau. Dreptul Iosif a fost vandut unor negustori egipteni chiar de fratii lui. Daca el s-ar fi sinucis, nu ar mai fi talcuit visul faraonului, nu ar mai fi strans grane in anii de belsug, iar in anii de seceta, mii sau zeci de mii de oameni ar fi murit de foame, neavand ce sa cumpere de mancare. Asadar, perioade mai grele sunt in viata, insa trebuie sa ne rugam cu credinta ca Dumnezeu sa ne dea un bine si mai mare.

Iar cei sinucisi raman doar la mila lui Dumnezeu, caci noi nu ii putem pomeni la slujbe in veci. Doar in rugaciunile noastre particulare. (PS: Si eu am avut un strabunic care s-a sinucis...)
Da, este adevarat, dar noi nu putem stii daca nu cumva, chiar in clipa dinaintea mortii, nu i-a parut rau de ce-a facut. Sa nu ne grabim sa judecam...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.11.2009, 13:09:35
talida talida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit pomelnic

Pomeneste Doamne pe robii tai adormiti:Ion,Ionel,Dumitru,Flori-Ligia.Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2011, 23:04:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Astăzi mi s-a spus că o fostă colegă din clasele primare a murit de cancer. A aflat de boală și a murit după puțin timp.

O cheamă Cristina, Dumnezeu să o mîntuiască pe cît posibil, pentru rugăciunile voastre și ale Sfinților în frunte cu Preasfînta Născătoare de Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.08.2011, 23:32:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mi se pare cam ciudat chiar si pe acest forum. o sa ajungem sa ne spovedim online. incercati sa da-ti pomelnicele la biserica.
Doamne ajuta!
Spovedanie în stil protestant se practică deja la scară mare. Pomelnicele sunt deja banale. Există peste 200 de duhovnici amatori care au achiziționat de la supergraph și de pe internet destulă înțelepciune ca să împartă sfaturi în toate părțile.
Mai trebuie un episcop și suntem la zi și cu ierarhia.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.08.2011 at 23:52:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 12:40:53
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 11:13:17