Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.10.2011, 18:57:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEFAN2206 Vezi mesajul
CITESTE CU ATENTIE CEEA CE SPUNE MARELE SF.IOAN GURA DE AUR SI AI SATI DAI SEAMA ,POATE,CATE HARURI AU MAI RAMAS IN BO.
DOAMNE FERESTE NU GENERALIZEZ MAI SUNT SI PUTINI CARE URMEAZA INVATATURILE LUI.
Desigur, daca le-ai numarat sa ne spui cate haruri ti-au iesit la numaratoare.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.10.2011, 20:00:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Nil Sorski,desi situatia in in BO Rusa in vremea sa era cum era,ca avea BO Rusa mosii multe etc,nu s-a despartit de BO Rusa.
Acum BOR e cum trebuie sa fie,pentru ca omul lui Dumnezeu Alexandru Ioan Cuza,prieten cu Sfantul Calinic de la Cernica (care domnitor nu a fost deloc mason ci crestin ortodox) a redus din averile prea mari ale BO din Romania,care atunci tinea de Patriarhia Constantinopolului.
Eu cred ca Sfantul Calinic a fost de acord cu aceasta masura.
Ca nu e normal ca Sfanta Manastire sa aibe sate de serbi,desi sincer sa fiu,nu prea cred ca erau lasati acestia (serbii din satele manastirii) sa nu aiba ce sa manance,sau cu ce sa se imbrace,sau sa nu aibe cu ce sa se incalzeasca iarna,precum ofera acum unora "glorioasa" societate capitalista de e acum in Romania.
Dar nu e voie sa aibe episcopul prea multe din cele materiale pe cap,chiar daca probabil pentru populatia de rand ar fi mult mai bine.
La fel si calugarii.
Dar iar nu e bine sa nu aibe calugarul nimic,ca pentru calugari e bine sa aibe acolo catva,niste pamant sa il munceasca si ce mai au Sfintele Manastiri.

Icoanele ca sunt de argint,desi sunt mai mai putin folositoare duhovniceste asa,ca cele mai bune icoane sunt cele pictate,de un pictor cu har,normal,in culori,au fost facute/imbracate asa tocmai ca e foarte ieftin sa le intretii.

Pe acea vreme argintul era ieftin,iar o icoana de argint tine sute de ani.

Eu nu cred ca majoritatii episcopilor daca nu chiar tuturor episcopilor BOR le place ce straie sunt pusi sa imbrace,ca arata mai fastuos,dar asa au zis unii ca sunt semnificatiile teologice si asa s-a mostenit si in BOR.

Dupa parerea mea Dumnezeu lucreaza cu tot harul si in BOR,da harul lui Dumnezeu e fara sfarsit.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 01.10.2011, 20:15:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

E distractiv ca vine cineva care e catolic sa zica asa ceva,cand in BO Rusa acea influenta a venit de la BC.
Iar in BC dracii i-au inselat pe unii sa faca asa.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 01.10.2011, 20:22:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Canoanele Bisericii zic ca nu e voie sa se primeasca pentru constructia de Biserici,bani sau alte materiale,din furat.
Iar catedrala Maria Magiore din Roma are tavanul aurit cu aur adus din coloniile din America de Sud.
Dracii i-au inselat pe unii catolici sa mearga sa prigoneasca populatiile de acolo,le-au luat aur si argint,adica i-au jecmanit si apoi din acel aur au donat la BC,care a folosit sa aureasca biserici.
http://en.wikipedia.org/wiki/Basilic...e#Architecture
Si ca tot veni vorba de anti-semitism,"regii catolici" de au donat din aurul folosit pentru constructia religioasa Maria Magiore au expulzat in vremea lor pe cetatenii evrei din regatul lor,sau i-au prigonit,ca i-au inselat dracii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ferdina...sh_Inquisition
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 01.10.2011 at 22:03:02.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 04.10.2011, 02:34:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca vin la subiectul topicului cand spun ca am intalnit un om pe care il irita faptul ca e soare ziua si nu noaptea, ca e toamna dupa vara si nu invers etc.
Cam asa e si cu zgarmatul (imaginar) in tainele dogmelor.
Eu cred ca dogma nu e cutiuta care abia asteapta cheia potrivita pentru a fi deschisa, ci misterul pe care il cunosti doar daca renunti la tendinta de a scormoni si deprinzi, rabdator, contemplatia. Soarele ma incalzeste si imi da lumina zilei, chit ca nu stiu prea bine ce o fi in el si cum de ajunge lumina lui la mine. Si chiar daca aflu, asta oare ma impiedica sa ma bucur de lumina lui?
Dogma o vad, la un nivel elementar al comparatiei, ca pe o stea a nordului pentru corabierul ratacit in puterea marii. Ii arde corabierului de filosofat pe tema stelei nordului cand valurile sunt cat casa si s-au terminat proviziile?
Mare e tendinta omului de a scormoni! Pana la o vreme Adam si Eva nu doreau sa afle ce e cu pomul acela. Apoi ...
A crescut cineva stralucind de lumina dogmelor Bisericii si s-a plans de asta? A marturisit vreun crestin traitor al dogmelor ca aceasta i-a adus nenorocirea?
Dar ceilalti?... Contestatarii, savantii isteti care au explicat totul... oare ce mai stim despre ei?...
Dogma e precum Soarele / in jurul ei palpita viata duhovniceasca, iar daca acest Soare ar pieri s-ar alege praful si de viata, asa cred.
Iar miezul dogmei nu e cuvantul ca forma verbala redactata de un scriitor sau ca un continut oarecare de idei. Miezul dogmei este, cred, insasi energie necreata. De care se impartasesc anumiti oameni, fericitii de ei, fericitii, poate, de noi...
Domnul sa ne binecuvinteze! AMIN+
Reply With Quote
  #136  
Vechi 04.10.2011, 10:28:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Acum BOR e cum trebuie sa fie,pentru ca omul lui Dumnezeu Alexandru Ioan Cuza,prieten cu Sfantul Calinic de la Cernica (care domnitor nu a fost deloc mason ci crestin ortodox) a redus din averile prea mari ale BO din Romania,care atunci tinea de Patriarhia Constantinopolului.
Eu cred ca Sfantul Calinic a fost de acord cu aceasta masura.
Ca nu e normal ca Sfanta Manastire sa aibe sate de serbi,
Șerbia fusese desființată cu vreo sută și ceva de ani înainte de Cuza, de către Mavrocordat. În rest, același delir.

Cuza a "completat" cu desființarea clăcii și împroprietărirea țăranilor leneși cu pământul furat din proprietatea proprietarului legitim: BOR și boieri.
În Trasilvania, șerbia (iobăgia) a fost desființată de alt mason: împăratul Iosif al II-lea. Acela care era superiorul lui von Bukow, care a desființat mănăstirile catolice, precum și în câteva ortodoxe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.10.2011 at 10:32:33.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 04.10.2011, 16:41:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexandru_Ioan_Cuza
Sfantul Calinic a insistat numai sa nu fie secularizata averea mrii Frasinei,la restul secularizarilor (nu s-a luat toata averea manastirilor,ci s-a luat din averea manastirilor) nu a protestat.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A..._de_la_Cernica
Ca Sfantul Calinic nu era de acord ca Sfintele Manastiri sa aibe averi mari ci numai pentru strictul necesar (cum avea si mrea Frasinei) se vede din faptul ca tipografia Sa,Sfantul a lasat-o mostenire orasului Ramnicu Valcea,iar nu mrii Frasinei:
"Cu un an înainte de moarte, Calinic a donat tipografia cu tot inventarul și cu cărțile aflate în depozit orașului, punând însă condiția ca jumătate din veniturile viitoare să fie folosite pentru întreținerea schitului Frăsinei, iar jumătate pentru întreținerea școlilor din oraș, a elevilor săraci și a Semninarului."
Sfantul Calinic a facut parte din cei care au ales pe Alexandru Ioan Cuza ca domnitor al Romaniei.
http://www.cernica.go.ro/sfCALINIC-viata.htm
"Episcopul Calinic a fost și un însufletit patriot. În calitatea sa de episcop a luat parte la lucrările Adunării obștești a țării, apoi a fost ales deputat în Divanul Ad-hoc care a pregătit unirea celor două țări românești. Încă din primăvara anului 1857 a trimis o circulară către protopopi și egumeni, prin care le cerea ca în toate bisericile să se facă rugăciuni “pentru unirea românilor într-o singură voință și cuget, ca să ceară pe cale legiuită viață patriei lor”. A făcut parte și din Adunarea electivă a țării care a ales domn pe Alexandru Ioan Cuza. Atașamentul său față de domnul unirii reiese și dintr-o pastorală adresată protopopilor și preoților din eparhie prin care-i îndemna să cinstească patria și pe cârmuitorii ei și să nu cruțe nici o jertfă pentru binele obștesc pentru că “cine este bun creștin este și bun patriot”."

Iar nu asa cum au inselat dracii pe unii de prin BC,sa deznationalizez natiunile,sa le schimbe limba cu spaniola sau le puna Sfanta Liturghie pe latina etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 04.10.2011, 16:59:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iata spre exemplu un articol din Jurnalul national,din care reiese destul de clar,ca o loja masonica de activa atunci in Romania,s-a implicat si obligarea lui Alexandru Ioan Cuza sa plece de la conducerea Romaniei:
http://www.jurnalul.ro/special/speci...on-533590.html
Istoricul dnul Dan Berindei zice ca a cercetat arhivele a multe loje masonice si nu a gasit ca Alexandru Ioan Cuza ar fi fost membru in vreuna.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 20:45:07
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 21:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 20:26:41
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 11:14:11
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 16:34:04