Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #22  
Vechi 13.02.2019, 23:28:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De aceea e bine sa verificam mai multe surse, aceea era o presupunere a ziaristilor, adevarul era in alt articol: https://www.digi24.ro/stiri/sport/ro...uparata-916036
"Simona Halep s-a arătat deranjată de informațiile potrivit cărora ea a ar fi decis ca a doua „rachetă” a României în întâlnirea cu Elveția să fie Irina Begu, mai slab clasată decât Sorana Cîrstea. „Chiar dacă aș putea să fac acest lucru, nu este genul meu”, a precizat ea, citată de News.ro.

Fostul tenismen... a deschis discuția, dorind să precizeze că Halep i-a reproșat faptul că ar fi dat o declarație, în care ar fi spus că Begu a jucat pentru că așa a vrut liderul WTA. Hărădău a negat că ar fi spus așa ceva.
Am citit din 2 ziare ideea (la date diferite și succesive în timp), prima a fost ziare.com(nu o mai citez), a doua e digi în decembrie 2018(după articolul în care se dezmințea).

Deci aceasta ar fi ultima știre pe temă : Simona Halep adevaratul motiv al retragerii Soranei


Un sâmbure de adevăr există în toată treaba asta, doar că pe cel care a vorbit în presă prima dată l-au certat, el credea că o laudă pe Simona și-i face un bine și se dădea într-un fel pe lângă ea, când spunea că Simona e un fenomen (deci ar fi îndreptățită să aleagă), îi găsea justificări, nu-și dădea seama de ridicolul situației.

Evident că toți vor să dea bine în presă și când și-au dat seama de capitalul negativ al situației, au negat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil s-a suparat ca n-a fost inclusa in echipa, avand in vedere ca dupa aceea s-a si retras.
S-a supărat în mod sigur, spunea ironic la un moment dat că dacă trebuie să aplaude, aplaudă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La ultimul meci in Fed Cup am avut o alta atitudine, Monica Niculescu i-a cedat locul la dublu lui Halep, aceasta incurajand-o sa joace ea.
Simona Halep a venit după două meciuri epuizante în două zile cu Pliskova și Siniakova.
Simona nu ar mai fi putut fizic să ducă și meciul de dublu în a treia zi și pe următorul de la Doha.

Simona a refuzat din motive logice și justificate pragmatic (nu din noblețe sau vreo altă încărcătură), mai ales că Niculescu era trecută pe foaia de joc.

Karolina Pliskova a făcut un anunț care îi sperie pe cehi. Meciul cu Simona Halep a lăsat urme adânci

"Meciul cu Simona a fost unul extrem de solicitant, nu mi-am revenit nici până acum. M-am simțit rău și în această dimineață, aveam dureri musculare. Nu am cum sa joc în aceste condiții", a mai spus Pliskova.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu am citit atunci acest articol, dovada ca Sorana n-o felicitase pe Halep. Eu ma refeream la retelele de socializare, pentru ca nu au venit jucaotarele acasa la Halep sa o felicite, au scris pe facebook sau pe twitter. Si stiu ce spun pentru ca o perioada i-am urmarit si paginile Soranei pe cele doua retele, aceasta le felicita pe alte tenismene sau tenismeni, ba chiar si din alte sporturi, despre Halep nu mentiona nimic niciodata.
I-a recunoscut meritele în presă unde citesc mesajul toți, niciodată nu i-a umbrit performanța.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poti sa fii modest si cand esti bogat si mandru cand esti sarac. Probabil nu ai inteles, ma refeream la mandrie. Se spune ca poti vedea caracterul unui om cand ii dai puterea. Sunt multi care devin increzuti cand cred ca ajung mai sus. Halep e o persoana extraordinara, nu stiu cum ai vazut tu altceva. Nu e sfanta, evident, a si spus ca nu merge in fiecare saptamana la biserica, ceea ce nu e un lucru bun. Spune ca are la ea tot timpul iconite si crucea. Si are si defecte, evident.
Am văzut-o cum se comportă față de altele pe care le consideră mai slabe, se enervează când joacă de la egal la egal cu ea, dă în burta fileului de nervi, face gesturi, distruge rachete când pierde cu o jucătoare în fața căreia era favorită.

Pe nicio altă jucătoare româncă nu am văzut-o să rupă măcar o rachetă, dacă era modestă și-ar fi adus aminte cât de greu e pentru un jucător să aibă rachete originale și cât ține de o rachetă un jucător la început de drum și ar fi respectat echipamentul sportiv.

N-am văzut altă jucătoare româncă să spună după meci cu o conațională mai slăbuță că i-a dat un set cadou, (adică că ar fi jucat la mișto în pierdere și că nu e meritul adversarei de fapt pt setul câștigat), că de ce i-a vorbit antrenorul celeilalte lângă teren (la turnee unde e permis) sunt niște comportamente care-i scapă din subconștient indiferent de cât i se șlefuiește imaginea.

Simona Halep e copilul alintat al României, a avut mai mulți bani decât altele(mă refer la românce) care fac tenis și de aceea are superioritatea copilului căruia i s-au cuvenit multe, a fost răsfățata publicului, îi place să fie ținută pe palme, se supăra că nu o aplaudă lumea ca pe adversare la unele meciuri.

Cât privește modestia, în afară de Serena și Eugenie Bouchard nu am văzut nicio altă sportivă să facă declarații deplasate(foarte ofensatoare), așa că treaba asta cu modestia în tenis e un clișeu la peste 90% din jucătoare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.02.2019 at 02:01:16.
Reply With Quote
 

Tags
halep, romania, tenis

Thread Tools
Moduri de afișare