Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.04.2017, 08:21:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
la afirmatia ca animalele vor ajunge in rai, pe ce te bazezi?
Cel mai simplu(mecanic), pe Facerea din cele sapte zile, inainte de caderea lui Adam si Eva.
Apoi, dupa cadere, lumea a ramas in aceiasi parametri, spre deosebire de om.

E imposibil(dpmdv) ca intreaga natura, care are inscris in esenta ei codul evolutiv(de mantuire), care nu produce nici o sincopa(greseala), sa fie doar un decor material, fara ncico semnificatie spirituala.
Dupa parerea mea, toata fiintele si obiectele au (asa-zis) "suflet", adica informatie de baza sau "suflare de viata", fiecare dupa felul ei, si toate sunt inscrise in circuitul evolutiv, deci parte activa seminficativa in creatie, evolutie si mantuire.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ps: ce anume din animal, ajunge in rai?
Codul lui informational(energetic), cel care s-a intrupat in trup patruped, tarator, inotator sau zburator.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.04.2017 at 08:30:45.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.05.2017, 21:42:31
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheWolfdog Vezi mesajul
Care este parerea voastra, parerea ortodoxa sa zicem, pe acest subiect? Aveti anumite teorii?
Teorii avem multe :) Cu cunoasterea mai greu.
Am impresia ca animalele au duh de la Dumnezeu dar nu au suflet ca oamenii. Am impresia ca oamenii au duh, suflet si trup dar nu sunt sigur.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.05.2017, 10:00:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cel mai simplu(mecanic), pe Facerea din cele sapte zile, inainte de caderea lui Adam si Eva.
Apoi, dupa cadere, lumea a ramas in aceiasi parametri, spre deosebire de om.

E imposibil(dpmdv) ca intreaga natura, care are inscris in esenta ei codul evolutiv(de mantuire), care nu produce nici o sincopa(greseala), sa fie doar un decor material, fara ncico semnificatie spirituala.
Dupa parerea mea, toata fiintele si obiectele au (asa-zis) "suflet", adica informatie de baza sau "suflare de viata", fiecare dupa felul ei, si toate sunt inscrise in circuitul evolutiv, deci parte activa seminficativa in creatie, evolutie si mantuire.

Codul lui informational(energetic), cel care s-a intrupat in trup patruped, tarator, inotator sau zburator.
exista si un iad al animaleleor?!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.05.2017, 12:17:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si zodiac al animalelor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.05.2017, 21:51:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
exista si un iad al animaleleor?!
Ce intrebare malitioasa!
Nu exista desigur pt ca animalele sunt robotei care indeplinesc un plan existential se nasc,se ghideaza dupa supravietuire si se inmultesc.Nu se abat de la plan insa nici nu ar putea pt ca nu au liberul arbitru!

http://sfintiisianimalele.blogspot.c...ratie.html?m=1

Oricum o viata cuvioasa,la umbra lui Dumnezeu presupune si mila si recunoasterea acestora ca si creatie si nu tratarea lor ca pe gunoi,ca si cum putem sa dispunem de ele cum ne place ,pt ca sunt creaturi inferioare si chiar ne putem distra pe seama lor ca sunt mai proaste!
Luati exemplu de la sfinti!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.06.2017, 09:33:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Luati exemplu de la sfinti!
Uneori, e bine sa luam exemplu si de la caini. Se intampla ca ei sa recunoasca Prezenta Reala a Domnului inaintea oamenilor.
In 1995, Papa Ioan Paul al II-lea a vizitat un oras din Statele Unite. Urma sa tina un discurs, dar si-a exprimat dorinta sa se inchine la Preasfantul Sacrament dintr-o biserica din apropiere. Politistii au intrat in actiune, inspectand locul inainte, ca sa se asigure ca in biserica nu este nimeni. Au adus caini antrenati sa identifice oameni ascunsi sub daramaturi in caz de cutremure. Cainii ai-au indeplinit misiunea, fiindca s-a dovedit ca, in biserica, era, totusi, cineva. Cineva ascuns in Tabernacol. Episodul e relatat aici.

Un lucru asemanator l-a observat Sf Francisc, prieten al animalelor, care avea charisma speciala de a comunica cu ele. Si el a avut o experienta cu caini care au identificat o prezenta in Sf Potir. Deosebirea e ca, in episodul relatat din SUA, cainii au marait si au devenit agitati in fata Tabernacolului fiindca asta erau antrenati sa faca cand depistau o prezenta umana. In episodul cu Sf Francisc, cainii au abandonat hrana si au venit in fata Sf Potir ca sa...ingenuncheze. Si cand ne gandim in cate duminici preferam gratarul sfaraietor, nevenind in fata Sf Potir si neinchinandu-ne !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.06.2017, 10:42:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Uneori, e bine sa luam exemplu si de la caini. Se intampla ca ei sa recunoasca Prezenta Reala a Domnului inaintea oamenilor.
In 1995, Papa Ioan Paul al II-lea a vizitat un oras din Statele Unite. Urma sa tina un discurs, dar si-a exprimat dorinta sa se inchine la Preasfantul Sacrament dintr-o biserica din apropiere. Politistii au intrat in actiune, inspectand locul inainte, ca sa se asigure ca in biserica nu este nimeni. Au adus caini antrenati sa identifice oameni ascunsi sub daramaturi in caz de cutremure. Cainii ai-au indeplinit misiunea, fiindca s-a dovedit ca, in biserica, era, totusi, cineva. Cineva ascuns in Tabernacol. Episodul e relatat aici.

Un lucru asemanator l-a observat Sf Francisc, prieten al animalelor, care avea charisma speciala de a comunica cu ele. Si el a avut o experienta cu caini care au identificat o prezenta in Sf Potir. Deosebirea e ca, in episodul relatat din SUA, cainii au marait si au devenit agitati in fata Tabernacolului fiindca asta erau antrenati sa faca cand depistau o prezenta umana. In episodul cu Sf Francisc, cainii au abandonat hrana si au venit in fata Sf Potir ca sa...ingenuncheze. Si cand ne gandim in cate duminici preferam gratarul sfaraietor, nevenind in fata Sf Potir si neinchinandu-ne !
Foarte frumos...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.07.2017, 02:22:04
Ni_kos Ni_kos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2017
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Foarte frumos...
Citat:
În prealabil postat de TheWolfdog Vezi mesajul
Buna, sunt prima data pe acest forum si, ca orice om, am o multime de intrebari. Totusi, sunt cateva care ma apasa destul de tare. Si una dintre ele ar fi cea din titlu: Ce se intampla cu animalele dupa ce mor?
Ma scuzati daca s-a mai pus intrebarea aceasta aici pe forum. De asemenea as vrea sa zic ca am doar 16 ani asa ca as prefera niste raspunsuri mai concise, mai putin tehnice poate, poate chiar si niste indrumari. Eu am mai cautat si pe internet, pe google si multi afirma ca animalele nu au viata dupa moarte precum noi oamenii deoarece nu au suflet. Eu sunt o mare iubitoare de animale, dupa cum vedeti si la avatar si la nume si acest lucru oarecum ma deranjeaza. Inteleg la insecte sau pesti sau reptile si pasari, dar mamiferele sunt atat de aproape de oameni si de multe ori am vazut ca si ele simt emotiile. Ma gandesc la animalele maltrate, am si eu un caine care inca ii mai este frica de unii oameni din cauza mediului provenit (l-am luat de la adapost), oare nu merita acestea, macar dupa ce mor, sa primeasca iubirea lui Dumnezeu? Nu merita si aceste fiinte sa se bucure de prezenta sa?

Care este parerea voastra, parerea ortodoxa sa zicem, pe acest subiect? Aveti anumite teorii?
Simplu, mor. Sufletul este muritor prin natura.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.10.2017, 17:29:22
AndreiPanait AndreiPanait is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Mesaje: 11
Implicit

exact, nu au suflet nemuritor
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.10.2017, 21:51:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ni_kos Vezi mesajul
Simplu, mor. Sufletul este muritor prin natura.
Sunt convins ca afirmatia asta va obtine marele premiu la festivalul paradoxurilor.

Citat:
În prealabil postat de AndreiPanait Vezi mesajul
exact, nu au suflet nemuritor
N-ar fi rau sa aduci macar un argument in sustinerea acestei contradictii, in afara de "carcelul" din muschiul tau.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare