Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2009, 19:00:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=4]Cred ca in acelasi timp trebuie sa ne gandim si la atidotul acestei patimi. Si cred ca un medicament este TACEREA.
[/SIZE]
[SIZE=4]Tacerea duhovniceasca este semnul unei adanci experiente interioare. Acolo [/SIZE][SIZE=4]unde o intalnim, ea este semnul ca omul duhovnicesc, adica acela care a dobandit-o, se afla intr-o lucrare profunda de adunare din ratacirile si imprastierile pe care le prilejuieste lumea, intr-un efort duhovnicesc de descoperire si experiere a darurilor lumii interioare, a Imparatiei lui Dumnezeu dinlauntrul nostru, in care se afla Hristos.
[/SIZE]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.02.2009, 19:02:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Prin urmare, nu cat vorbim conteaza mai ales, ci cum si ce fel, caci adevarata [/SIZE][SIZE=2]tacere nu inseamna a tacea cu gura. Pentru ca exista unii, aflam de la Parintii [/SIZE][SIZE=2]filocalici, care spun zeci de mii de cuvinte folositoare si li se socoteste lor aceasta tacere, iar altul vorbeste un singur cuvant desert si i se socoteste lui ca si cum ar fi calcat in picioare toate invataturile Mantuitorului.[/SIZE]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.02.2009, 19:47:49
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca placerea de a barfi tine si educatie si de conditia barfitorului. Unii oameni se simt mai bine cand vad pe altii ca sunt mai rau ca ei, ca au probleme. In acest fel se raporteaza ei la lume, dupa cat de rau o duc altii. Si discuta despre asta in lipsa celor despre care se discuta - deci este vorba si de lasitate.

De-aia ii detest pe barfitori, pentru ca placerea de a barfi nu e ceva innascut, e ceva dobandit in mod voit, ca si si viciile.

Bineinteles, doar a vorbi despre cineva cand nu este prezent nu inseamna ca se barfeste. Trebuie sa existe si malitiozitate, sa vorbesti de rau pe acel cineva ca sa se numeasca barfa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.02.2009, 00:29:45
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Barfa tine de natura umana. Declarandu-ne impotriva barfitorilor si aratand cat de mult rau fac ei, de fapt devenim barfitori ai barfitorilor. Eu cred ca este bine sa ne acceptam unii pe altii asa cum suntem, cu defecte, cu lipsuri in educatie, cu lacune in cultura si, de ce nu, poate chiar cu unele mici calitati.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.02.2009, 10:11:50
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Barfa tine de natura umana. Declarandu-ne impotriva barfitorilor si aratand cat de mult rau fac ei, de fapt devenim barfitori ai barfitorilor. Eu cred ca este bine sa ne acceptam unii pe altii asa cum suntem, cu defecte, cu lipsuri in educatie, cu lacune in cultura si, de ce nu, poate chiar cu unele mici calitati.
Si violenta este intrinseca naturii umane. Asta nu o legitimizeaza.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2009, 10:59:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnilor, exista ceva mai rau shi mai spurcat ca shi barfa:

auto-barfa,
adica aia pe care tzi spui dumneata doar tzie, in interiorul tau ca un eretic-ortodox ce eshti, asha ca un tip jegxy, la un fel de pismegoglinda-buhooglinda...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2009, 15:42:14
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
domnilor, exista ceva mai rau shi mai spurcat ca shi barfa:

auto-barfa,
adica aia pe care tzi spui dumneata doar tzie, in interiorul tau ca un eretic-ortodox ce eshti, asha ca un tip jegxy, la un fel de pismegoglinda-buhooglinda...

Sint sigur ca ai spus ceva fosrte important dar, spre rusinea mea, nu reusesc sa decriptez.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2009, 15:45:09
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Si violenta este intrinseca naturii umane. Asta nu o legitimizeaza.
Ai dreptate dar subiectul discutiei era barfa. Pentru multe aspecte ale violentei exista legi. Pentru barfa, din cate stiu eu, nu exista legi care sa o incrimineze.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.02.2009, 15:48:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pai Mantuitorul Iisus Hristos spune SA NU JUDECAM PE NIMENI pentru faptele lor pentru ca are cine sa ii judece.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.02.2009, 16:08:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Sint sigur ca ai spus ceva fosrte important dar, spre rusinea mea, nu reusesc sa decriptez.
poi nu shtii ce faci la egoglinda? cum itzi spui mereu auto-barfa? tu singur itzi spui cand mergi pe strada privind la cate una, dimineatza cand tre sa te trezeshti, cand cineva nu-tzi da pace, cand tre sa faci o treaba in timp ce altzii stau... aia e... shi e mai grava decat barfa ca uneori te batjocureshti shi te pierzi pe tine insutzi shi nici nu-tzi dai seama fiindca o asimilezi ca pe o placere... ca un fel de matzochism... ce se arata printre shtiri la rubrica nouatzti... asha ca slava de la lume... deci nu e nimic de descifrat ci de incercat sa fii atent shi sa iei aminte la tine insutzi... lucru care trebuie sa marturisesc ca e foarte greu...

"cand mananci sa o faci cu cercetare de sine" ceva de genul asta ne indeamna sa facem sfintzii parintzi... taind mereu din bertate shi odihna, din voire shi din mancare... ci cu multzumire Lui Dumnezeu toate sa le rabdam...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
fiara, a carei rana de moarte fusese vindecata bob2909 Din Noul Testament 0 19.12.2010 18:06:14
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
barfa, parere, judecata? anaana71 Generalitati 88 24.02.2010 15:47:27