Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.10.2009, 23:37:34
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Nu, concluzia mea era cu totul alta. Sa se citeasca din psaltire, dar cu binecuvantare. Ce e asa de greu sa mergem la biserica si sa cerem blagoslovenie?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.10.2009, 23:45:39
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Nu, concluzia mea era cu totul alta. Sa se citeasca din psaltire, dar cu binecuvantare. Ce e asa de greu sa mergem la biserica si sa cerem blagoslovenie?
Adica exact acelasi lucru cu "sa nu se citeasca din Psaltire fara binecuvantare". Nu vad cum sunt diferite concluziile astea.

Divaghez putin si tin sa mentionez ca Biserica Catolica a decis dupa al doilea consiliu al Vaticanului sa nu se citeasca doi psalmi (plus unele versuri din alti psalmi) in timpul Liturghiei, tocmai pentru ca sunt psalmi in care psalmistul cere ajutorul lui Dumnezeu pentru a-si nenoroci dusmanii.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.10.2009, 01:49:50
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Adica exact acelasi lucru cu "sa nu se citeasca din Psaltire fara binecuvantare". Nu vad cum sunt diferite concluziile astea.

Divaghez putin si tin sa mentionez ca Biserica Catolica a decis dupa al doilea consiliu al Vaticanului sa nu se citeasca doi psalmi (plus unele versuri din alti psalmi) in timpul Liturghiei, tocmai pentru ca sunt psalmi in care psalmistul cere ajutorul lui Dumnezeu pentru a-si nenoroci dusmanii.
Dupa 1054, catolicii sunt eretici pana in clipa in care vor renunta la marturisirile lor eronate......randuiala lor nu are treaba cu ortodoxia si in concluzie aceasta referinta nu-si are sensul pe acest forum.

Orice ar spune unii sau altii, dupa randuiala bisericii noastre nu putem sa ne rugam citind din psaltire fara binecuvantarea duhovnicului nostru.
Este diferenta intre citirea scripturilor in care se regasesc si psalmii lui David si rugaciunea crestinului care se roaga citind aceeasi psalmi in randuiala si canonul primit de la duhovnic. Una este citirea spre cunoastere si alta este rugaciunea si randuiala crestinului..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.10.2009, 02:43:06
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Deci, nu e pacat sa citeasca cineva Psaltirea fara binecuvantare, insa e periculos sa se bata cu diavolii fara protectia rugaciunii duhovnicului.
Corect, exact asta am trait pe pielea mea.Si, Doamneeee, cat de mic, neputincios si infricosat te simti atunci cand "uratii" dau navala iar tu n-ai unde fugi..simteam ca sunt ca o frunzulita in bataia furtunii
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.10.2009, 02:49:03
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Corect, exact asta am trait pe pielea mea.Si, Doamneeee, cat de mic, neputincios si infricosat te simti atunci cand "uratii" dau navala iar tu n-ai unde fugi..simteam ca sunt ca o frunzulita in bataia furtunii
Inseamna ca intrebarea pusa initial si-a gasit raspuns.

@Cristian_S: atunci scuza-ma pentru off-topic.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2009, 11:30:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu si-a gasit raspuns complet intrebarea.
Este adevarat, psalmii contin si cateva blesteme pentru dusmani si rugaciuni de a-i invinge. Acestea sunt interpretate de crestini (incepand cu primii care scriu despre asta) ca ruygaciuni de aparare impotriva diavolilor. Nu este nicidecum nerecomandat sa nu le citesti (pardon, prea multe negatii: nu se spune sa nu le citim fara binecuvantare, in general), insa nici nu le obliga nimeni sa le citim daca simtim ca nu sunt pentru noi sau nu ni se potrivesc. Eu de exemplu sar intotdeauna psalmul 108 si inca jumatate din unul, am uitat care. Nu ca mi-ar fi interzis cineva, ci asa simt eu.
Deci, sigur, rugaciunile de exorcism sunt puternice si se spune ca atrag diavolii, deci trebuie sa fii tare ca sa le spui. Se spune ca rugaciunile sfantului Vasile de exprocizare ar trebui spuse numai la biserica, si nu este bine sa le spunem singuri acasa.

Psalmii contin insa in mare masura alt fel de rugaciuni - de cerere, de lauda, de multumire. Acest fel de rugaciune formeaza grosul - de ce atunci sa se faca atata caz de binecuvantare si de evitarea citirii lor?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.10.2009, 13:49:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu n-am citit psaltirea. La unele slujbe (de ex. Denii), se citesc anumiti psalmi care sunt f.frumosi. Eu ma regasesc acolo.
La Sf. Vasile n-am auzit sa fie asa o rugaciune grea, sau impotriva diavolilor, sau de exorcizare, asa ca nu va inteleg si nu inteleg de ce ar fi asa un risc pentru preotul care le citeste. Adica n-am sesizat eu forta ei?
Ceva asemanator se citeste si la Slujba de Maslu.
Ma surprinde din cele ce spuneti voi ca exista in scrierile bisericii asemenea psalmi daunatori, sau de atac impotriva diavolilor.
Daca ma gandesc la modul in care Iisus alunga relele, nu era nimic rau sau violent.
Ce treaba avem noi cu diavolii si lupta cu ei?
Noi trebuie sa ne rugam frumos, pasnic, la Dumnezeu si la sfinti.
Acum m-ati speriat. Eu tot vreau sa citesc psaltirea Maicii Domnului. O fi si aia asa rea?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.10.2009, 14:15:15
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La Sf. Vasile n-am auzit sa fie asa o rugaciune grea, sau impotriva diavolilor, sau de exorcizare, asa ca nu va inteleg si nu inteleg de ce ar fi asa un risc pentru preotul care le citeste. Adica n-am sesizat eu forta ei?
Pai sigur ca n-ai sesizat-o!!! Cum nu e impotriva diavolilor?? Inseamna ca nu erai atenta, diavolul este blestemat, ca sa nu aiba nici o putere asupra credinciosilor....iarta-ma, dar din toate postarile tale deduc ca esti o "scattered mind".. esti cu gandul in mii de directii in acelasi timp..despici firul in patru chiar si acolo unde totul este atat de limpede si clar, iti complici singura existenta.. spiritul tau e intr-o continua "parjolire" si cu cat incerci sa despici, cu atat mai mult te adancesti...creierul tau nu cunoaste odihna... asta nu e bine... nu duce decat la suferinta si mai tarziu chiar la aparitia unor boli.

Last edited by MarinaAlca; 11.10.2009 at 14:20:55.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.10.2009, 14:41:00
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Pai stiu ca tocmai asta zice.De asta am adaugat ca nu sunt "imbrobodita"si n-o tin numai pe-a mea!
Insa, precum spuneam in primul post, am avut"bubuieli" mari cand am citit asa dupa capul meu.E posibil sa fie si coincidenta si evident ca am pus-o repede pe seama cititului psaltirii fara binecuvantare.Numai Dumnezeu stie de ce s-a intamplat asa.
Pentru cei care nu stiu, vreau sa spun ca am pus intrebarea in urma unor evenimente neplacute ce mi s-au intamplat. E a 3 oara cand citesc psaltirea si infrunt greutati si cumpene. Mai exact? Prima data m-am despartit de sotul meu, exact la cateva zile dupa ce am inceput sa citesc(desi ne intelegeam perfect si aveam impreuna un copilas de o luna); a doua oara stiu ca a fost legat de parinti (certuri ingrozitoare cu ei) iar ultima data , adica acum 4 zile m-am certat din nou cu sotul meu (am fost din nou in pragul despartirii si asta dupa un an de cand am facut nunta si mergea iar totul bine).
Asa ca mie cel putin nu prea imi mai da mana sa o citesc. Poate nu sunt pregatita sufleteste pt o asa rugaciune. Prefer sa citesc acatiste. Ma simt mult mai bine si totul o ia pe fagasul normal.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.10.2009, 15:28:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
Pentru cei care nu stiu, vreau sa spun ca am pus intrebarea in urma unor evenimente neplacute ce mi s-au intamplat. E a 3 oara cand citesc psaltirea si infrunt greutati si cumpene. Mai exact? Prima data m-am despartit de sotul meu, exact la cateva zile dupa ce am inceput sa citesc(desi ne intelegeam perfect si aveam impreuna un copilas de o luna); a doua oara stiu ca a fost legat de parinti (certuri ingrozitoare cu ei) iar ultima data , adica acum 4 zile m-am certat din nou cu sotul meu (am fost din nou in pragul despartirii si asta dupa un an de cand am facut nunta si mergea iar totul bine).
Asa ca mie cel putin nu prea imi mai da mana sa o citesc. Poate nu sunt pregatita sufleteste pt o asa rugaciune. Prefer sa citesc acatiste. Ma simt mult mai bine si totul o ia pe fagasul normal.
Să nu te superi dar aș dori să te întreb următoarele;
- psaltirea pe care o citești este ortodoxă (asta în cazul în care ești creștin-ortodoxă)?
- ai un duhovnic sau un preot la care mergi și te spovedești și ai binecuvântare pentru împărtășanie sau ești sub canon?
- mergi la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie unde dai liturgie pentru vii și pentru morți?
- ți-ai cerut iertare de la cei pe care i-ai supărat sau te-au supărat?
- Ai pus pe la biserici și mănăstiri pomelnice pentru vii si pentru morții din familie?
Dacă ai făcut toate acestea măcar, nu are de ce să superea citirea psaltirii pe nimeni și nici să-ți pricinuiască supărări și necazuri.În caz contrar...va trebui să pui început de pocăință și mila și ajutorul lui Dumnezeu vor coborâ asupra ta și a familie tale după voi Sa.

Evanghelia de astăzi ne învață să așteptăm roadele celor semănate de Dumnezeu în noi,acestea fiind după calitatea pământului în care au fost semânate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa rugaciunea la Sfinti, ingeri,etc? valeria85 Rugaciuni 38 04.08.2011 18:27:34
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 01:29:29
Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor) colaps Generalitati 22 14.01.2011 11:49:51
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 23:15:18