Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 14.10.2009, 14:04:01
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ai ales un caz particular de discutie; asta nu se pune, nu, nu ...
ultimul aliniat este ...mult mai bine !

( Eminescu, Floare albastra : astfel spuse mititica /dulce netezindu-mi parul/ eu am ris ,n-am zis nimica /dar ea spuse adevarul !)
De ce caz particular????....poate l-am expus ca si cum ar fi particular, desi cred ca sunt multe cazuri. Eu daca as fi barbat putin m-ar interesa ca o fata e virgina, atata timp cat as vedea ca e virgina doar pentru ca are probleme de integrare in societate sau de alta natura.
Atat virginitatea, cat si viata intima activa pot conduce la concluzia ca unele persoane sufera de anumite frustrari si din cauza asta recurg la anumite acte...dar asta nu inseamna ca ele au coloana vertebrala, sau ca o categorie ar fi mai buna decat cealalta.

Parerea mea....
  #92  
Vechi 14.10.2009, 14:06:52
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inkognito Vezi mesajul
stimati vizitatori ai forumuluias dori sa aflu pozitia Dvs, daca vi s-ar intimpla (-t) ca domnisoare cu care incepeti sa aveti o relatie, v-ar spune ca si-a pierdut virginitatea cu prietenul ei precedent?
va multumesc anticipat.


MAi draga incognito, ma scuzi ca ma bag in seama, dar m-a enervat cumplit intrebarea ta si reactiile celorlalti. Dumneata nici nu zici ca vrei sa te casatoresti cu domnisoara, dar doar ca incepeti o relatie....Daca nu e vb de casatorie, atunci de ce aduci draga vb despre relatii intime?!!! Ca e virgina sau nu, nu tre sa o ierti mata, e intre ea si Dumnezeu Cel MAre! Ca ea nu ti-a gresit cu nimic culcandu-se cu altul cand nici nu te cunostea....
Si acum raspunde sincer, daca toti faci pe misoginul....dumneata esti virgin, dragule? Si inca ceva: DAca fata ar fi virgina, ai incerca s-o ademenesti in dormitor inainte de altar? Dar sincer te rog sa fii!!!!
Eu nu zic ca a facut bine sau rau. Lasa pe Dumnezeu s-o judece...pacatul si-l va plati ea, nu tu pt ea.
Si ca sfat, lasa fata in pace sa gaseasca pe altu nevirgin ca ea, ca daca mata de acum te framanti, mai tarziu... scos de ochi toata viata...si ai nu mai e viata!!!
  #93  
Vechi 14.10.2009, 14:17:03
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Prima relatie la o fata are influenta foarte mare asupra psihicului ei. O fata care a mai avut relatii, chiar nu trupesti dar mai ales daca au fost trupesti, si-a pierdut puritatea sufleteasca. Ea nu-si va mai respecta partenerul, îl va compara mereu cu relatiile anterioare, va fi usuratica.

Solutia ar fi ca ea sa se pocaiasca fierbinte, sa urasca din suflet ceea ce a facut dar asa ceva nu se întâmpla aproape niciodata fiindca pacatele aduc si o îngrosare a inimii, a nesimtire fata de pacat, o moarte a constiintei.

Sunt de acord ca are mare influenta asupra psihicului unei femei prima experienta sexuala, dar ca devine o usuratica.....atunci toaate femeile divortate sau vaduvele sunt niste usuratice mai draga, pai da!!!! Si cele care se calugaresc...Doamne iarta-ma?!!!

Maria Magdalena, cu ea cum ramane si cu pocainta. Aici negi una din Sfintele Taine: Cea a Pocaintei....esti ortodox.a? Ai cea mai mica notiune a dogmei crestine?.....
  #94  
Vechi 14.10.2009, 14:34:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Sunt de acord ca are mare influenta asupra psihicului unei femei prima experienta sexuala, dar ca devine o usuratica.....atunci toaate femeile divortate sau vaduvele sunt niste usuratice mai draga, pai da!!!! Si cele care se calugaresc...Doamne iarta-ma?!!!

Maria Magdalena, cu ea cum ramane si cu pocainta. Aici negi una din Sfintele Taine: Cea a Pocaintei....esti ortodox.a? Ai cea mai mica notiune a dogmei crestine?.....
In caz ca nu ai detectat aberatia...aceea ar fi ca o fata daca a avut mai multe relatii, chiar si daca nu trupesti !!!!!! si-a pierdut puritatea si ramane marcata de primul prieten...hahahaha.
  #95  
Vechi 14.10.2009, 15:19:34
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry

Pai eu una am ramas marcata cu ceva cam de toate persoanele cu care am venit in contact in viata pt o perioada mai indelungata: mama, tata, fratele, vecina, vecinul, profesorii, colegii de scoala, colegii de serviciu, prieteni, etc....

Puritatea ti-o poti pierde nu din cauza cuiva, cin din cauza ritmului de viata, a stresului, a grijilor materiale, a conflictelor intervenite in viata oricui....Fericiti cei care pot ramane puri... dar care dintre noi adultii am ramas la stadiul jucatului cu papusi si masinute?!

Dar daca traditie crede ca asta se intampla doar cu femeile care au avut relatii cu persoane de sex opus, atunci...fericiti fie barbati care se folosesc de aceste femei 'ratacite', caci se pare ca ei isi insusesc puritatea pierduta de ele.....:-))
  #96  
Vechi 14.10.2009, 15:42:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Pai eu una am ramas marcata cu ceva cam de toate persoanele cu care am venit in contact in viata pt o perioada mai indelungata: mama, tata, fratele, vecina, vecinul, profesorii, colegii de scoala, colegii de serviciu, prieteni, etc....

Puritatea ti-o poti pierde nu din cauza cuiva, cin din cauza ritmului de viata, a stresului, a grijilor materiale, a conflictelor intervenite in viata oricui....Fericiti cei care pot ramane puri... dar care dintre noi adultii am ramas la stadiul jucatului cu papusi si masinute?!

Dar daca traditie crede ca asta se intampla doar cu femeile care au avut relatii cu persoane de sex opus, atunci...fericiti fie barbati care se folosesc de aceste femei 'ratacite', caci se pare ca ei isi insusesc puritatea pierduta de ele.....:-))
Mai lipseste sa aud ca o fata care a avut mai multi prieteni ( fara relatii intime) chiar daca se va casatori cu al 5-lea, va face un copil care va seamana cu primul =))

In fine, marcatul asta e un termen exagerat si nu se poate generaliza ca toata lumea ramane marcata de aceleasi lucruri...asa cum pe mine primul prieten nu m-a marcat cu nimic deosebit, ba chiar m-am despartit pentru ca devenise plictisitor de enervant =))
  #97  
Vechi 14.10.2009, 17:53:21
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Se considera ca pe baiatul caruia fata i-a daruit virginitatea il iubeste asa cum nu va mai iubi pe nimeni, pentru ca cel mai mare sacrificiu/dar i l-a facut lui.Asa gandeam si eu cand eram adolescent.Este o credinta nepractica si inutila care nu genereaza decat gelozie si frustrare.Bine ca m-am ocupat cu altele si am uitat de ea.Oricum gandeste-te ca poti sa faci cu ea lucruri pe care primul (care era un fraier si un impotent) nu le-a facut.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
  #98  
Vechi 14.10.2009, 18:46:12
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sora, in cuvinte putine spui enormitati despre care nici nu-ti dai seama. Mai era daunazi un frate care singur isi spunea ca este ,,OmBun" si care avea aceiasi parere: ca sa apreciezi binele trebuie sa cunosti raul .Cred ca sti ca este un curent filosofic nociv in esenta si opus crestinismului . Te intreb : crezi ca este neaparat nevoie sa-ti ucizi parintii ca sa intelegi ca ce bine este daca nu faci asa ? Crerzi ca este neaparata nevoie sa fi violata ca sa intelegi ce bine este daca nu ajungi asa? Ori sa fi betiva pt. a intelege contrariul ? Si asa intrebarile pot continua trecind in revista toate pacatele. Sa nu crezi ca tot ce-ti trece tie prin minte este si asertiune sau macar sfat folositor crestineste ! In orice caz ne lasi destul sa vedem cit de ,,aproape" esti de cuvintele Mintuitorului spuse acum 3-4 saptamini la liturghie: ,,...cine voieste sa-mi urmeze sa se lapede de sine ,sa-si ia crucea si sa vina dupa mine " Cu asemenea pareri intelegi tu sa faci lepadare de sine si sa-l urmezi pe Hristos? Am inteles ca vorbesti despre tine, ca nefiind tare in credinta de mica ti s-a parut potrivit si te-ai binecuvintat dindu-ti deslegare la desfrinare neputindu-te lupta cu aceasta uriciune de pacat .Ca ti-ai gasit si o scuza sociala pt. pacatuirea ta dar sa ti foarte bine minte ca in lumea asta nu toate femeile sunt desfrinate si nu toti barbatii ,,e" porci .Exista multi frati virtuosi in pofida multor justificari sociale la indemina !
Nu trebuie sa te superi pt. ca nu am aceleasi pareri cu tine ,mai ales ca TU ai spus si eu ...am interpretat !Eu am comentat doar ce am auzit la tine , nu am inventat eu nimic !
Da, posibil sa ai sau nu dreptate. Nu mi-am gasit nici o scuza sociala sa traiesc asa cum spui tu in desfranare; faptul ca am avut mai multe experiente nu inseamna neaparat acest lucru, totul tine de cunoastere. Iar tare in credinta , tocmai, am ajuns dupa aceste experiente care intr-un fel sau altul mi-au deschis ochii si chiar ele m-au apropiat de credinta. Tu crezi ca toti sunt de mici puternici in credinta si urmeaza calea lui Dumnezeu? Fiecare ne confruntam cu diverse cumpene si tocmai ele pot fi inceput bun de pocainta. Dar se pare ca suntem uneori prea orbi sa vedem propriile slabiciuni si prea repede aruncam piatra...
Si ca o paranteza , sunt multi calugari si oameni care s-au lepadat de sine si au urmat pe Dumnezeu, doar dupa ce au intampinat mari ispite si au cunoscut raul de care vorbeam.)de pilda Sf Ciprian). http://paginiortodoxe.tripod.com/vso...i_iustina.html
Si inca ceva ce posibil stii sau ar fi trebuit sa stii....Isus a venit pentru cei šbolnaviš si nu pentru cei sanatosi. Mai mult se bucura Dumnezeu atunci cand vede cum pacatosul se pocaieste (asemeni talharului pe cruce) decat cel care intreaga viata a trait-o in curatie.
Pe cei pacatosi a venit sa-i salveze si nu exista multmire mai mare in ceruri cand unul se mantuieste. Dumnezeu sa te aiba in paza!
  #99  
Vechi 14.10.2009, 19:04:57
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mda, si eu m-am ingrozit cand am citit ce-a scris Lavinia. De la a fi iertator cu aproapele, pana la a recomanda asemenea experiente sexuale e diferenta de la cer la pamant. Vai de copiii ai caror parinti au asemenea conceptii. si viceversa.
E ok daca privesti lucrurile astfel. Dar incearca sa privesti si altfel si poate nu te vei mai ingrozi atat de mult!
1.El nu are de ce sa fie iertator cu prietena, practic ea nu i-a gresit cu nimic (indiferent ca daca a avut 1 experienta intima anterioara sau 10). Daca a gresit o poate ierta sau nu doar Dumnezeu.
2.Nu recomand, asa cum ai inteles tu experiente sexuale; din ceea ce am trait si adunat de la viata pana la 28 de ani, consider ca in prezent e util sa cunosti, sa vezi cat mai mult, sa poti face o comparatie, toate acestea in scopul de a aprecia binele si de a-l alege intr-un final (daca de la bun inceput nu se poate). Uiti ca traim intr-o lume pacatoasa in care toti vrem sa parem sfinti si ne ingrozim cand auzim diverse pareri. Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si noi asta facem ..alegem. Crezi ca daca i-ai spune tanarului: Las-o pe prietena ta , e o desfranata si asta pt ca nu e virgina! ii oferi un sfat crestinesc?
***Un pastor a întrebat pe cineva: „Tu esti cestin?” „Bineînteles - a fost rãspunsul. Doar nu sunt musulman!” Si pastorul a continuat: „Dacã esti crestin, spune-mi te rog: ai simtit vreodatã o asa bucurie cã esti crestin încât sã nu poti dormi noaptea? A fi crestin nu înseamnã doar a-ti plãti datoriile si taxele regulat, ci înseamnã sã simti apropierea de Isus, sã trãiesti în prezenta Lui si aceasta produce cea mai mare bucurie din lume! ***
3.Si cu asta inchei...ce ar fi trebuit sa i se intample Mariei Magdalena, care a fost o desfranata daca i s-ar fi dat tot un astfel de sfat crestinesc....Dumnezeu sa te aiba in paza Sa!
  #100  
Vechi 14.10.2009, 19:30:45
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
Cel putin in ziua de azi e chiar recomandat pt o femeie (sau cel putin asa recomand eu) sa nu se casatoreasca virgina.
Tu esti crestina? Nu te supara, dar ce ai scris mai sus e cat se poate de anti-crestin...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33