Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.05.2011, 23:24:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
Nu stiu sa fi mentionat ceva despre felul meu de a ma imbraca, dar daca asta ai dedus tu din vorbele mele...atunci imi pare rau, dar nu o sa iti mai raspund :) Doamne ajuta
nu m-am referit la felul tău de a te îmbrăca (pe care nu-l cunosc). Acel „te” din expresia „are importanță cum te îmbraci” era cu sens de generalitate.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.05.2011, 00:51:44
brianna brianna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit draga Laura

Draga mea, daca si cind vei simti tu singura dorinta de a te acoperi, te vei acoperi si te vei lamuri. Pina atunci, sa ceri sfaturi in privinta asta a devenit chiar... periculos. E evident ca o femeie frumoasa va fi mai inclinata sa-si arate trupul (cu toate necazurile care-i urmeaza, necazuri pentru ea, nu vorbesc de ,,necazul,, barbatesc), iar una mai putin inzestrata fizic va fi inclinata spre invidie( cu toate necazurile ce-i urmeaza). Cum o dai, nu-i usor...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.05.2011, 01:24:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate ar fi bine , ca femeiile sa circule doar intre anumite ore , cand barbatii isi fac siesta in lunga lor puturosenie !
:-)) esti memorabil in seara asta !!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.05.2011, 05:58:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inceput acest topic pentru ca as fi dorit niste lamuriri. Nu sunt singura care e confuza in privinta vestimentatiei, mai ales pe timp de vara. Chiar am discutat cu o fata de pe acest forum care are si ea nelamuriri si am hotarat sa deschid acest topic. Daca nu puteti raspunde normal si la subiect, v-as ruga sa va abtineti. De ironii si sarcasm sunt satula. Mi-ati raspuns, dar nu mi-ati raspuns. Am scris acolo 4 puncte. Si am specificat, tinuta de vara, pentru afara, pentru fete tinere nemaritate.+epilat subrat si gambe+pensat
Stiu cum sa ma imbrac cand merg la mansatire ori biserica. Pe mine ma intereseaza vestimentatia potrivita pentru oras, mai ales pe timpul verii. Nu e un sentiment placut sa simti ca te coci.
Am dat exemplul fiicele preotilor pentru ca, in capul meu asta blond, familia preotilor ar trebui sa fie exemplu pentru celelalte familii. Poate gresec. Si cum am mai spus, fetele preotilor au o vestimentatie care contrazice anumite afirmatii de aici. Si asta face si mai confuza treaba pentru mine. Nu am deschis topicul ca sa imi intarasc conceptiile, pentru ca in momnetul actual nu am. L-am deschis ca sa ma lamuresc si sa invat, si nu doar pentru mine l-am deschis, ci si pentru celelalte fete care au dubii, pentru ca sunt chiar daca nu zic nimic. Poate le e frica de voi, la cum raspundeti nici nu-i de mirare.
Si nu am zis domne sa nu te speli sau sa nu te dai cu deodorant daca nu te epilezi;era vorba de faptul ca, transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate, si e mai bine fara par la subrat. Nu vad rostul sa rasptalmaciti cuvintele si sa le tot interpretati, nu puteti sa le luati cum sunt fara atatea interpretari?
Si doar de curiozitate, barbatul ce face ca sa nu ispiteasca femeia? Pentru ca si femeile se uita la picioare, fund, brate, umeri etc. Nu suntem imune. Ca sa nu mai zic de cum sa imbraca tinerii viitori barbati in ziua de azi. Cu pantalonii pana la genunchi si cu fundu pe afara, cu pantaloni multai de le iese in evidenta bijuteriile si popou si as mai departe. Si vara in pieptul gol si cu sorti de plaja in mijlocul orasului.
Sa ne acoperim ca sa nu ispitim, dar atunci de ce femeile islamice care sunt infofolite din cap pana in picioare de abia ochii li se mai vad, sunt violate? Nu cumva si barbatul ar trebui sa lucreze la instincte? In fine.
A, si daca aveti chef de cearta, creati un topic cu titlul 'Hai sa ne certam' si ciondaniti-va acolo.
Sper ca am sa primesc si eu macar 2-3 raspunsuri clare la ce am intrebat.
Multumesc.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.05.2011, 08:09:09
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

imbraca;te cat mai simplu, o rochita simpla, poti sa iei si niste pantaloni scurti si un tricou daca iesi la o plimbare mai lunga..adica in limitele bunului simt, si unde-i limita asta ar trebui sa-ti dai seama ca ziceai mai sus ca ai deja 20 de ani, deci nu mai esti copil...in rest Iulius Mall, Polus, Real, Zara, Adidas, Bazar (Suceava) gasesti imbracaminte cata vrei tu numai bani sa ai.. spor la cumparaturi si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.05.2011, 08:11:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si doar de curiozitate, barbatul ce face ca sa nu ispiteasca femeia? Pentru ca si femeile se uita la picioare, fund, brate, umeri etc. Nu suntem imune. Ca sa nu mai zic de cum sa imbraca tinerii viitori barbati in ziua de azi. Cu pantalonii pana la genunchi si cu fundu pe afara, cu pantaloni multai de le iese in evidenta bijuteriile si popou si as mai departe. Si vara in pieptul gol si cu sorti de plaja in mijlocul orasului.
Dacă întrebarea topicului ar fi fost pusă de un bărbat, ar fi primit același răspuns; cel puțin din partea mea. Sigur că și bărbații trebuie să se îmbrace cuviincios, fără să-și pună în evidență corpul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.05.2011, 08:24:54
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai rar se discuta cum trebuie sa se imbrace barbatul. Oricum intrebarea e de curiozitate cum am zis mai sus, pentru ca mai nimeni nu mentioneaza si cum se imbraca tinerii barbati in ziua de azi. In fine, nu asta e subiectul topicului. Revenim.
@gheorghie nu mai stau in Romania de ceva vreme din pacate, dar aici in Toronto numai porcarii am gasit. Cel putin mie nu-mi plac hainele de aici.
Revenim la subiect.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.05.2011, 08:53:51
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am inceput acest topic pentru ca as fi dorit niste lamuriri. Nu sunt singura care e confuza in privinta vestimentatiei, mai ales pe timp de vara. Chiar am discutat cu o fata de pe acest forum care are si ea nelamuriri si am hotarat sa deschid acest topic. Daca nu puteti raspunde normal si la subiect, v-as ruga sa va abtineti. De ironii si sarcasm sunt satula. Mi-ati raspuns, dar nu mi-ati raspuns. Am scris acolo 4 puncte. Si am specificat, tinuta de vara, pentru afara, pentru fete tinere nemaritate.+epilat subrat si gambe+pensat
Stiu cum sa ma imbrac cand merg la mansatire ori biserica. Pe mine ma intereseaza vestimentatia potrivita pentru oras, mai ales pe timpul verii. Nu e un sentiment placut sa simti ca te coci.
Am dat exemplul fiicele preotilor pentru ca, in capul meu asta blond, familia preotilor ar trebui sa fie exemplu pentru celelalte familii. Poate gresec. Si cum am mai spus, fetele preotilor au o vestimentatie care contrazice anumite afirmatii de aici. Si asta face si mai confuza treaba pentru mine. Nu am deschis topicul ca sa imi intarasc conceptiile, pentru ca in momnetul actual nu am. L-am deschis ca sa ma lamuresc si sa invat, si nu doar pentru mine l-am deschis, ci si pentru celelalte fete care au dubii, pentru ca sunt chiar daca nu zic nimic. Poate le e frica de voi, la cum raspundeti nici nu-i de mirare.
Si nu am zis domne sa nu te speli sau sa nu te dai cu deodorant daca nu te epilezi;era vorba de faptul ca, transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate, si e mai bine fara par la subrat. Nu vad rostul sa rasptalmaciti cuvintele si sa le tot interpretati, nu puteti sa le luati cum sunt fara atatea interpretari?
Si doar de curiozitate, barbatul ce face ca sa nu ispiteasca femeia? Pentru ca si femeile se uita la picioare, fund, brate, umeri etc. Nu suntem imune. Ca sa nu mai zic de cum sa imbraca tinerii viitori barbati in ziua de azi. Cu pantalonii pana la genunchi si cu fundu pe afara, cu pantaloni multai de le iese in evidenta bijuteriile si popou si as mai departe. Si vara in pieptul gol si cu sorti de plaja in mijlocul orasului.
Sa ne acoperim ca sa nu ispitim, dar atunci de ce femeile islamice care sunt infofolite din cap pana in picioare de abia ochii li se mai vad, sunt violate? Nu cumva si barbatul ar trebui sa lucreze la instincte? In fine.
A, si daca aveti chef de cearta, creati un topic cu titlul 'Hai sa ne certam' si ciondaniti-va acolo.
Sper ca am sa primesc si eu macar 2-3 raspunsuri clare la ce am intrebat.
Multumesc.
Draga Laura, indraznesc sa dau si eu un raspuns, care sper sa iti fie de folos! bineinteles ca si eu la randul meu mi-am pus aceste intrebari si mi-am facut astfel de probleme legate de vestimentatia tinerei crestine! In primul rand, cel mai indicat lucru(inainte de toate) ar fi sa il intrebi aceste lucruri, pe duhovnicul tau (el e singurul care da sfaturile cele mai bune)!
Si eu l-am intrebat despre felul in care trebuie sa ne imbracam etc.... Si mi-a spus ca trupul este Templul Duhului Sfant si ca trebuie ingrijit! Tot ceea ce facem trebuie sa fie pentru noi, nu pentru lume, sa ne aranjam sa ne placa noua(totul cumpatat, cu moderatie, NU PENTRU A SMINTI)! Deci poti purta vara o rochita subtire pana in pamant - sunt diverse modele- croite in special pentru fete tinere...! un pantalon 3 sferturi si pe deasupra un tricou mai lungut si lejer care sa acopere fundul... o camasa larguta cu o curea in talie si un pantalon frumos, deschis la culoare..! Ideea e ca trebuie sa fii decenta! si bineinteles, ca e de bun simt sa fii epilata si in zona axilei si pe picioare, pentru ca asta tine de igiena! Un deodorant stick pentru a preveni mirosurile neplacute, unghiutele taiate frumos si curate, si cred ca e suficient! In Biserica neaparat fuspa peste genunchi si o esarfa pe cap! Nu stiu cat de clara am fost in exprimare dar sper ca m-am facut inteleasa!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.05.2011, 09:19:44
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
S-au mai discutat pe forum aceste probleme, dar tot n-am fost lamurita. As avea cateva intrebari si daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ar fi fain. Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent? Haine lalai? Mai ales vara! Vine caldura, cum te imbraci, tu,fata la 20 de ani,vara la 40 de grade fara sa ispitesti, dar sa te simti si comod? Eu personal am vazut fete de preoti care se imbraca tinereste. Cu haine colorate, cu rochite, decent dar tineresc. Purtau topuri, rochii pana la genunchi,si pantaloni, erau cochete, decent dar cochete. Din ce am citit pe aici ar trebui sa fie opusul. Sunt confuza. Nu vreau sa ma imbrac ca o calugarita ptr ca nu sunt, dar nici ca o femeie de 50 de ani.
2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme. Ca sa nu mai zic de blugi care au aparut prin sec 20. Daca ar fi sa ma iau dupa icoane, un Sfant de sex masculin nu vad cu pantaloni. Si toti barbatii Sfinti in incoane apar acoperiti, doar mainile si de la gat in sus se arata pielea. Cum mergi pe munte in fusta? Cum faci sport in fusta? Gasesti pantaloni decenti, daca e vb de expunere, nu-i bai.
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?Vara e cam aiurea sa nu te epilezi, mai ales la subrat cand transipiri si e f cald. Epilatul nu e numai un lucru estetic, sau un moft.Tine si de igiena, avand in vedere ca transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate..Si daca porti o fusta nu prea merge sa arati ca un cimpanzeu pe picioare ca si fata. Nu e vorba aici ca te epilezi pentru cineva, nici decum. E mai igienic, mai ales vara.
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?
Uite o părere, iarăși din partea unui bărbat. Nu e ironică, e doar răspunsul pe care-l simt la fiecare dintre cele 4 puncte. E cât se poate de subiectivă.
1. Decent mi se pare să nu se vadă prea mult formele corpului. Atât timp cât nu atragi atenția, mi se pare de bun simț. Atunci când vrei să te simți comodă, știind că e vară afară, ține cont și de acest lucru în alegerea vestimentației. Nu știu să spun cum și ce să porți. Nu mă pricep la haine femeiești, sper că m-ai înțeles.
2. Femeia în pantaloni nu mai e femeie. Cum nici mulți bărbați nu mai sunt bărbați, la cum se îmbracă. Că sunt acele cazuri speciale (mers pe munte, sport), poți să folosești unii decenți dacă nu găsești altă variantă, deși nu este ideal.
3. Epilatul, din aceste motiv expus de tine, nu mi se pare deplasat. E cum ai zis tu, ține de igienă. Și oricum, tot de îmbrăcăminte depinde dacă se vede sau nu.
4. Iarăși pensatul, îl văd inutil. Nu cred că are cineva sprâncenele atât de mari, încât să-l sluțească complet. Omul își formează în minte un portret ideal de femeie/bărbat, influențat fiind de lumea în care trăiește, și încearcă să-și modeleze, pe cât se poate, propriul chip și corp imitându-l pe acesta. Dacă totuși, ți se pare că "nepensatul" îți provoacă tristețe și complexe greu de combătut, atunci mai bine o faci și gata. Dar fă-o cât mai discret, pentru că motivul e să nu fii prea urâtă, nu să fii cât mai atrăgătoate.

Nu uita să pui rugăciune către Maica Domnului în orice faci. Vorbește cu Ea, consultă-te cu Ea în orice faci, așa cum ai vorbi cu mama ta.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.05.2011, 13:47:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Laura, pensatul nu e prea recomandat. Daca, totusi, alegi sa te pensezi, incearca sa le dai forma, luand cat mai putine fire! O sa vezi ca, in timp,se vor subtia. Daca le faci de la inceput subtiri, e posibil sa ramai fara, in timp! Ai vazut ca sunt doamne care au niste linii subtiri trase cu dermatograf in loc de sprancene!


Calea de mijloc, cum ti-a zis si Cristiboss! oricum, intentia conteaza! Daca tu nu vrei sa provoci pe nimeni, ai constiinta impacata! Sunt unii care se lasa ispititi de orice, ca niste blegi, si altii care au vazut mult prea multe la viata lor... eu personal, ca femeie, apreciez persoanele care stiu sa se imbrace cu simtul masurii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09