Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.05.2011, 16:43:31
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
„Înțelepciunea” superstițiilor că dacă ești văzut de oameni... va fi bine. Nu va fi.

Și crezi ca fraierul că e extraordinar de înțelept... ceea ce faci... cugetarea, cunoașterea... și te vezi frumos că o să te știe oamenele.

Păi e mândrie să arăți cuiva credința ta, e mândrie să ieși în evidență cu credința ta prin ceva, e mândrie să arăți că poți să arăți credința ta, e mândrie să lași altora în memorie credincioșenia ta, sfințenia ta, faptele tale, sentimentele, socotelile, afacerile, îndreptățirile că asta e slavă lumească, omenească.

Dar ca să scapi de năravul ăsta, de striptisul ăsta al credinței tale, nu înseamnă că trebuie să te dezbraci de portul duhovnicesc, de ascultările Domnului, de sentimentele curate, adică nu trebuie să te rușinezi că ești creștin ci trebuie să faci lucrurile în ascuns cu convingerea că Cel ce vede în ascuns știe cui slujești așa că e cel mai simplu să nu te semețești.

Știind că Domnul știe faptele tale și vrednicia ta, atâta cât este ea, tu trebuie să faci în așa fel încât să nu-ți mai pese de ochii oamenilor ca să trebuiască să le arăți lor mereu una sau alta crezând că e frumos să știe și ei, să observe, deci Domnul ne învață ca să lepădăm grija de a da socoteala cuiva afară de El, de a arăta ce ești și ce faci, ce ai ajuns, ori ce crezi că vei ajunge ci tu chiar trebuie tot mai mult să ascunzi toate cele bune pe care le faci din ascultare, atât de bine și total să le ascunzi, încât să nu le iei în seamă nici tu, să uiți unde le-ai ascuns, de parcă chiar nici n-ai fi făcut nimic decât rele, și apoi cu relele cine se laudă?

E foarte trist ca să ai impresia că trebuie să dai sfaturi, să dai lecții, să crezi că după tine se vor lua alții, să ai impresia că tu ești sau vei fi pildă, e trist deoarece mândria etalării sulimenelilor credinței crește în loc să scadă, iar dacă neghina ajunge fasole și fasolea se face arbore de cafea, atunci e tragic, fiindcă drogul ăsta va fi greu de scos. Devi un fel de gigolo, dar tu crezi că ești credincios. Nu ești credincios ci faci striptese, dar nu cu piei și goliciuni ci cu „sfințișorime”, adică te lauzi tot așa cum se laudă și ceilalți, și fiindcă și ceilalți se laudă crezi că e bine ce faci și stai așa mulțumit în grandomania asta exchibiționistă ajungând un cosmopolit.

Deci ce trebuie să faci:

-după ce îmbraci portul credinței : liturghii, post, canon, duhovnic, port cuvios, rugăciuni, smerenie, ascultare, dragoste frățească și de Dumnezeu în inimă... te strădui să nu tăgăduiești puterea credinței, prin aceea că ar fi bine să începi să ascunzi binele, să lepezi mândria, meritele personale, și astfel încet încet te strădui să ascunzi tot tot tot ce ține de Credință ca să fie cât mai bine tăinuit și ținut cât mai în ascuns chiar și față de tine, ca o cutie cu valor la care îți interzici accesul, nu pentru a avea oamenii ce găsi și desconspira mai târziu și ce fura, adică nu căutând să lași indicii ca să se ajungă la comoara cu care o să intri în istorie, comoara care ai devenit, sau ai strâns-o în cer, ci urmând calea spre taina tuturor lucrurilor făcute sau purtate de tine, până acolo încât nici tu să nu mai știi de ele, și așa ai să scapi de un balast, ai să scapi de o grijă care te sufocă, de o răutate a mândriei și a curviei de care nu erai conștient... și eliberat de povara propriilor „datorii” ai să ai mult mai multă vreme pentru relația curată cu Dumnezeu și cu apropiații, căci nu va mai trebui să faci atât de multă muncă în zadar duhului minciunii măririi de sine.

Dacă lepezi credința și ascultarea nu ai să scapi de mândrie, iar dacă etalezi altora credința și ascultarea și faptele nu ai să scapi de prostie.

Deci taina Domnului care răzbate prin creștini și din creștini trebuie bine tăinuită de creștini, nu în scopul de a fi găsită mai greu și mai frumos de străini, ori de urmași, ci ca orice taină, ea are scopul de a elibera omul de grijile deșarte ale discuțiilor și convingerilor inutile, de grijile ajungerii la putere, la puterea altuia... puterea absurdă și spurcată și fără pic de credință.

Adică lăsați în seama lui Dumnezeu puterea și mărirea și slava... iar El pe cei ce se smeresc îi va înălța iar pe cei ce se înalță pe sine însuși le va sta împotrivă.

Deci nu e altceva decât eliberarea de cea mai spurcată dintre grijile și patimile omului: frumusețea deșartă sulimenizată spre pofte, căci spune Domnul că până și crinii câmpului sunt îmbrăcați de Tatăl mai frumos decât Solomon în toată măreția lui. Deci pentru ce vă îngrijorați? Sau nu e Viața mai de preț decât ceea ce vede sau ce aude omul sau ce simte omul păcălit de vraja naturală? Dar creștinul nu mai știe care e lumina lumii. Deci Lumina lumii va lumina în întuneric și abea atunci toate se vor vedea în adevărata lor mărime... până atunci așteptați în taină ca să vă luați răsplata... nu de la oameni.
foarte frumos!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.05.2011, 10:21:52
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
foarte frumos!
Ce ar putea fi frumos la o mioară stricată? Pardon, la o moară stricată pe care o învârte apa curgătoare dar care are pietrele sparte?.. Și face mult zgomot pentru nimic, zgomot de scrîșnet că cică nu va mai rămâne nici piatră pe piatră? Dacă sarea își va pierde gustul nu-i rămâne ei decât să fie aruncată afară ca să fie călcată de oameni în-șenilele picioarelor ca să fie făcută pudră, un fel de pulbere albă a pământului, tot așa și cu morile de uraniu băgate la muzeul de istorye. Și nici apa grea nu mai folosește la nimic apoi decât să bâzăie aparatele gayger-muller băgând peștișorii în sperieți. Așa că partea frumoasă ar trebui bine aleasă cam așa ca la dentist și apoi plombată cu aur! Și cînd deschizi gura să vezi auditoriul cum se crispează auzind cum sclipești.

Last edited by vsovivi; 31.05.2011 at 10:31:04.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.05.2011, 11:01:54
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Talking

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Ce ar putea fi frumos la o mioară stricată? Pardon, la o moară stricată pe care o învârte apa curgătoare dar care are pietrele sparte?.. Și face mult zgomot pentru nimic, zgomot de scrîșnet că cică nu va mai rămâne nici piatră pe piatră? Dacă sarea își va pierde gustul nu-i rămâne ei decât să fie aruncată afară ca să fie călcată de oameni în-șenilele picioarelor ca să fie făcută pudră, un fel de pulbere albă a pământului, tot așa și cu morile de uraniu băgate la muzeul de istorye. Și nici apa grea nu mai folosește la nimic apoi decât să bâzăie aparatele gayger-muller băgând peștișorii în sperieți. Așa că partea frumoasă ar trebui bine aleasă cam așa ca la dentist și apoi plombată cu aur! Și cînd deschizi gura să vezi auditoriul cum se crispează auzind cum sclipești.
Va rog sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva! eu am spus ca este frumos ceea ce ati scris! Felul in care ati raspuns la intrebarile adresate de mine! Sfaturile date sunt foarte bune si demne de urmat! de aceea am zis "foarte frumos"!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.05.2011, 17:27:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
Va rog sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva! eu am spus ca este frumos ceea ce ati scris! Felul in care ati raspuns la intrebarile adresate de mine! Sfaturile date sunt foarte bune si demne de urmat! de aceea am zis "foarte frumos"!
Îți mulțumesc încăodată pentru remarcă, dar moara stricată nu mai macină demult ci se învârte în gol așa că nu prea știu ce ar fi putut fi frumos la o așa „învârteală”. Mulțam fain, dar nu era cazul de complimente, că oricum rămân la fel de supărat :)) și musai din pricina ta, că dacă nu ești tu de vină atunci cine? În ultimul caz eu.

Last edited by vsovivi; 31.05.2011 at 17:29:03.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.05.2011, 17:38:42
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Îți mulțumesc încăodată pentru remarcă, dar moara stricată nu mai macină demult ci se învârte în gol așa că nu prea știu ce ar fi putut fi frumos la o așa „învârteală”. Mulțam fain, dar nu era cazul de complimente, că oricum rămân la fel de supărat :)) și musai din pricina ta, că dacă nu ești tu de vină atunci cine? În ultimul caz eu.
nu e vorba doar de o simpla "invarteala", dupa cum spuneti dvs.! sunt niste lucruri foarte bine punctate pentru cei ce vor sa inteleaga esenta afirmatiilor! intr-adevar sunt expuse intr-o maniera mai "abstracta" sa-i zic asa, dar nicidecum fara vreun sens..

Din pacate nu prea am "darul" de a scrie atat de frumos ca dvs..! eu sunt mai simpla si mai greoaie in exprimare...!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.06.2011, 13:49:00
Cristina Maria Cristina Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Am si eu o intrebare: Sa zicem, cand ne intreaba cineva "Mergi in fiecare duminica la biserica?" noi raspundem: ma straduiesc... Eu, una, daca nu ma straduiesc? Adica, daca imi place sa merg, si simt ca ma cheama acel loc? Eu nu ma straduiesc, o fac din pura placere, mi se pare degeaba sa spui "ma straduiesc"... Asta ar insemna trufie?
E o cumpana foarte fragila, caci din dorinta de a-L marturisi pe Domnul, pot cadea in trufie, sau in impresia ca le stii tu pe toate, nu?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.06.2011, 14:20:57
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: Sa zicem, cand ne intreaba cineva "Mergi in fiecare duminica la biserica?" noi raspundem: ma straduiesc... Eu, una, daca nu ma straduiesc? Adica, daca imi place sa merg, si simt ca ma cheama acel loc? Eu nu ma straduiesc, o fac din pura placere, mi se pare degeaba sa spui "ma straduiesc"... Asta ar insemna trufie?
E o cumpana foarte fragila, caci din dorinta de a-L marturisi pe Domnul, pot cadea in trufie, sau in impresia ca le stii tu pe toate, nu?
Păi sigur că da, doar că tu nu știi ce e aia trufie... și e chiar mai bine să nu fii curioasă, și cum adică să-ți placă să mergi la biserică? Ce poate să-ți placă acolo? Acolo sunt sfinți, sunt oameni umili, oameni săraci, oameni cinstiți, oameni bătuți din toate părțile de valurile gLumii...; îți place să te bucuri de suferința atâtor oameni handicapați și bolnavi și care își plâng păcatele? Ce poate fi frumos la așa o priveliște deplorabilă? Nu cumva te duci să-ți etalezi garderoba sau să te vadă preotul? Ori să ai gânduri „smerit înțelepte” la care să se uite oamenii și cu care te fălești ca la spectacool? Ce fel de gânduri alese ai...

Deci trufia vine încet încet prin strădanie, se străduie omul ca să cadă în trufie și nu se lasă până nu ajunge, fiindcă aia-i place omului, trufia.

Și cum îl mărturisești tu doar la biserică? „Au doară” nu este scris că „în toată vremea laudă îți voi aduce Ție din buze curate” (am semi-inventat citatul, (așa-mi trebuie dacă n-am ținere de aminte))?.. Deci cum tu te dai toată ziua cu ruj și cu rimel și cu ojă și cu pudră și te mai și sui pe tocuri cui ca să atragi toate privirile, nu e clar ce fel de mărturisire faci? Mai bine stai acasă și citești cum e portul cuvios, și ținuta interioară serioasă, aia a unui creștin și abea apoi mergi să mărturisești pe Dumnezeu din toată inima.

Iartă-mă că nu știu ce-mi veni de sus de te-am pus la puncte puncte. Păi trufia e aia care se naște încet încet din neghina sădită prin aluatul fariseilor, pe care l-ai păpat, și nu-ți dai seama cum inima ta se apropie de ea și o îmbrățișază ca pe cea mai mare plăcere... e ca un fel de eliberare acea stare... dar când realizezi, îți dai seama că te-ai eliberat de emoții pentru slavă de la oameni. Și ești fericită apoi cam ca o curcă exotic ploată oridecâteori îți reamintești senzațiile acelea sumbre ale trufiei... așa ca niște frisoane ce-ți umflă inima cu „bucuria” răzbunării... pe Dumnezeu, firește, că pe cine altcineva? Ori pe piscă sau pe cățel sau pe vecini, sub numele tainic de sminteală.

Deci cine te pune pe tine ca să te răzbuni tu?... încă târându-te afară cu stoicism la senilitate din seninătate?

Dumnezeu vrea adorație tainică, iar tu te gândești să-i dărui superstiție sadică?

Hai că am cam gLumit acuma, ca să te înalț tocmai azi cât mai sus. Pace ție.
Nu știu cine m-a lovitși nici cu ce. De ce mă doare?

Last edited by vsovivi; 02.06.2011 at 14:48:52.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.06.2011, 14:54:05
Cristina Maria Cristina Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Talking

^Bag de seama ca bati campii, fara nicio suparare. Ce tot spui acolo? Ce te face sa elaborezi o ditamai predica bazata pe neadevar? nici nu ma cunosti... Eu am zis doar ca-mi place sa merg la biserica, acolo te intalnesti cu Dumnezeu, iar tu mi-ai descris o intreaga drama.
Ori poate, prin cuvintele tale "adevarate" si dojenitoare, vrei sa ma faci sa cred ca ce fac e rau. Ok, altcineva, care nu foloseste replici din filme, ma poate lamuri si pe mine? Multumesc
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.06.2011, 15:00:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
^Bag de seama ca bati campii, fara nicio suparare.
E stilul dumnealui, de a bate câmpii cu grație uneori, nu te supăra.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.06.2011, 15:05:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
^Bag de seama ca bati campii, fara nicio suparare. Ce tot spui acolo? Ce te face sa elaborezi o ditamai predica bazata pe neadevar? nici nu ma cunosti... Eu am zis doar ca-mi place sa merg la biserica, acolo te intalnesti cu Dumnezeu, iar tu mi-ai descris o intreaga drama.
Ori poate, prin cuvintele tale "adevarate" si dojenitoare, vrei sa ma faci sa cred ca ce fac e rau. Ok, altcineva, care nu foloseste replici din filme, ma poate lamuri si pe mine? Multumesc
Știam-eu că ești și superficială și neglijentă... păi de ce crezi că dacă nu te cunosc înseamnă că nu te-am nimerit la fix? Mai citește odată mesajul și descoperă-i tâlcul, foarte adânc. A fost dres mesajul cu sare special pentru tine, dar tu acum ești și bosumflată... insinuând că te-am mințit și n-are gust. Păi de ce să te mint, ți-am răspuns pur și simplu la întrebare... Dar nu vreau să te fac să crezi că ce faci e rău ci e clar că e rău din moment ce lepezi și tu cu atât de multă ușurință pietrele taman ca zidarii. Nu uita că ea va ajunge în capul unghiului.

Nu ajunge acum la stadiul de victimă căci victimele ce se victimizează vor face multe victime... căci victimele fac victime, și nu există o mai mare victimă decât Iisus, dar El prin asta a biruit toate păpușile robotizate și toți maimuțoii programați ca să se potrivească ei cu fructele păcatului.

Iar m-a lovit cineva cu ceva. Cred ca am primit un șut în cap.

Last edited by vsovivi; 02.06.2011 at 15:09:34.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umilirea ca metoda de curatare de mandrie Traditie1 Pocainta 39 07.04.2014 20:22:26
Icoana - marturisirea intruparii lui Hristos georgeval Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 19.03.2013 17:24:04
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 14:46:51
Despre mandrie oni91 Intamplari adevarate 12 16.05.2010 14:30:41