Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2015, 19:41:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Romani 8.35-39

Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.03.2015, 20:06:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Domnule Dragomir, să legi o ființă umană de un stâlp și să-i dai foc este o crimă, indiferent câte norme, proceduri și documente pui în spatele acestei fapte.

Aceasta nu este o chestiune deschisă dezbaterii, din punctul meu de vedere. Îmi pare sincer rău pentru dumneavoastră dacă vedeți lucrurile altfel.
Poate ca pentru dv nu este o chestiune deschisa dezbaterii, in acest caz fiind surprinzator de ce o dezbateti, totusi.

Dar, pentru multi altii, pedeapsa cu moartea este un subiect de intensa dezbatere. Ca jurist, ma astept sa fiti la curent cu aceasta dezbatere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.03.2015, 21:10:42
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Domnule Dragomir, admit existența unei dezbateri cu privire la pedeapsa cu moartea; ca jurist, vă asigur că în ziua în care, prin absurd, s-ar legifera din nou această pedeapsă, voi înceta să-mi practic profesia, pentru a nu gira un asemenea sistem.

Dar discuția nici măcar nu era despre pedeapsa cu moartea. Era despre crima de a arde un om de viu, adică de a omorî pe cineva în chinuri groaznice. Spuneți-mi, vă rog, care metodă de ucidere consederați D-vs. că este suficient de inumană pentru ca o "soluție judecătorească" prin care se pronunță o asemenea pedeapsă să nu mai poată fi privită ca "justă" ? Tragerea în țeapă ? Crucificarea ? Poate fierberea de viu în ulei ? "Moartea printr-o mie de tăieturi", așa cum o practicau chinezii ? Zidirea de viu ? Tragerea pe roată ?

În fine, ca să punem capăt subiectului, vă las să meditați la cuvintele unui Papă, care se întâmplă să fie și Sfânt, privitoare la chestiune:

Vlk has also been an ardent champion of Christian unity. His breakthrough success on that front came in 1999, when Vlk was instrumental in crafting an apology by John Paul II for the "cruel death" of the famed medieval Czech reformer Jan Hus. Burned at the stake as a heretic in 1415 during the Council of Constance, Hus is considered a forerunner of the Protestant Reformation as well as a father of the Czech nation. In his 1999 speech, John Paul expressed "deep sorrow" for Hus' death and praised his "moral courage."
,

și la cuvintele actualului Papă:


While Catholic teaching holds that the death penalty can be used in a situation where the public authority can find no other way to contain a dangerous person, the last several popes have said that such situations likely no longer exist.

Francis has been even more publically opposed to the practice, saying March 20 that "today the death penalty is inadmissible, no matter how serious the crime committed.”

Last edited by GMihai; 31.03.2015 at 21:26:54.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.03.2015, 21:35:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Acet co-pilot scrantit care a infaptuit o crima gratuita si fara sens (mai bine venea la noi sa kilareasca niscaiva politicieni prin parlament !!!!) nu e decat simbolul suprem al rasei sale,o rasa care exceleaza la antipozi defasurandu-se banal intre doua momente apoteotice: creatie si distrugere !!!

Intreaga experienta istorica avuta cu aceasta natie de omenire ne indreptateste sa o zugravim asa !

Daca acest sinistru personaj era nebun...?!
Eu cred ca ,nu !
Era perfect normal,asa cum lumea uita ca perfect normali au fost si insii recoltati pentru Totenkompf ss,dupa o laborioase si complexe baterii de teste pshio-fizio-biologico-si ce mai vreti !
Milioane din acesti insi,perfect normali,oameni cu familii acasa si cu vecini,au facut cele mai odioase crime fata de poporul lui Israel si fata de alte etnii,numai si numai datorita genei lor morbide si distructive !!!

Pacat ca la sfarsitul razboiului al 2-lea mondial,nu s-a sters de pe harta statul german !
Asa cum meritau !

Din pacate am mentionat numai aspectele negative ale acestei etnii ! Pe cele pozitive le stim foarte bine, deasemenea !
Nu stiu inspre ce ar trage balanta zeului Anubis !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.03.2015, 21:41:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

O dăm dintr-un extremism în altul. Ba că era musulman, ba că era nazist. Probabil că și Rîmaru și Țurcanu o fi fost niște muftii teutoni deghizați.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.03.2015, 22:33:36
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca i-a trimis Antonia o prajitura cu cip radioactiv. Evident, sunt si extraterestrii implicati.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.04.2015, 00:23:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Vad ca nimeni n-a citit ca bunicul sau era imigrant din Romania.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.04.2015, 01:10:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cand credeai ca s-au atins culmile absurdului, vine cineva si le impinge si mai departe
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.04.2015, 01:15:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;586865]
@AlinB:
-un link cu precedente de piloti depresivi sinucigasi care isi doboara avionul cu tot cu pasageri cred ca ar fi mai util decat un atac la persoana.

Era la un google si 3 secunde distanta:

http://news.aviation-safety.net/2013...pilot-suicide/

Citat:
-nu am auzit ca Biserica (fie si Biserica Ortodoxa) sa fi fost contra scalviei. Dimpotriva, am auzit ca sfinti ortodocsi, precum Sf Stefan cel Mare si Sfant, aveau robi. Am mai auzit ca manastiri ortodoxe aveau robi. Multi. Pana relativ recent.
Exact asta era si punctul meu de vedere.
Daca nu s-a luat atitudine nu inseamna ca era ok cum sugerati dvs.

Citat:
Nu cumva luati Carta ONU a drepturilor omului si ne-o vindeti ca fiind invatatura morala dintotdeauna a Bisericii ?
Nu cumva deviati din lipsa de (contra)argumente?

Citat:
De asemenea, nu am auzit ca Biserica (fie si Biserica Ortodoxa) sa condamne pedeapsa cu moartea ca fiind un pacat.
Dar nici nu o binecuvanteaza.
Daca nu ia atitudine contra, probabil este din cauza ca s-ar interpreta ca un amestec in treburile Statului.
Totusi, ce tari majoritar ortodoxe au pedeapsa cu moartea?

Citat:
Hasisul, da: am auzit. Scrie in Catehism.
Ala mai modern.
Scrie si de fumat, apropo dvs. cum mai stati la capitolul asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.04.2015, 08:10:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cand credeai ca s-au atins culmile absurdului, vine cineva si le impinge si mai departe
http://stirileprotv.ro/stiri/interna...-familiei.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare