Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.11.2008, 18:21:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mie mi se pare uimitor ce spuneti voi...
Inteleg ca avortul sa fie considerat pacat,dar pana si metodele de contraceptie...e ridicol!
Daca Dumnezeu ar fi dorit sa fim simple masini de reprodus,atunci nu ar mai fi dat vreodata acea placere sexuala,nu considerati?
Plus ca ai cu ce,n-ai cu ce sau unde,sa torni in nestire droaie de copiii,sau stai cu sotul/sotia in pat si sa te abtii pentru ca...e pacat.Sa am iertare,dar mi se pare...ridicol!
Mai aveti putin sa spuneti ca cei care nu au conditii proprii pentru a creste N copii ar trebui sa treaca la calugarie in doi sau poate,sa renunte la ideea de a mai forma un cuplu.
Mai sa fie,dar oare ce o fi mai suparator pentru Dumnezeu:sa iti bati joc de un copil crescandu-l ca vai de el sau sa te protejezi?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.11.2008, 19:55:24
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

"Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate acestea se vor adauga voua. " Ce frumos raspunde aici Iisus la toate preocuparile noastre! El ne promite aici mancare, haine, casa, si toate cele de trebuinta, cu conditia ca noi sa Il cautam pe El si sa Il dorim pe EL inainte de orice altceva. Asa si cu copiii, daca ne preocupa ce le punem pe masa, s-ar putea sa nu putem creste mai mult de unu doi, ca suntem ocupati cu cautatul banilor. Daca ne-ar preocupa sa le hranim sufletul, ar incapea la masa noastra mult mai multi, ca hrana asta cu cat o dai cu atat se inmulteste. Si Dumnezeu isi tine promisiunile, si o sa aibe grija si de nevoile trupului.
Cam asa vad eu lucrurile, acum, inainte de a intra intr-o casnicie fara prezervativ si pastilute. Si asta dupa ce am incetat sa alerg dupa bani si am inceput sa alerg dupa Dumnezeu. Fie voia LUi!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.11.2008, 20:01:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

E foarte frumos ce spui si sunt de acord ca trebuie sa punem accent pe partea sufleteasca a lucrurilor,dar,vad destui copii crescuti ca vai de ei in astfel de familii numeroase,copii care nu au cu ce se imbraca in pragul iernii,nu au cu ce merge la scoala si asa mai departe.Ma indoiesc ca Dumnezeu vrea sa vada asa ceva!
Oricum,multumesc pentru raspunsul tau,as vrea sa iti pot da dreptate in totalitate,din pacate,insa,realitatea inconjuratoare nu ma lasa sa o fac.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.11.2008, 21:08:38
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
E foarte frumos ce spui si sunt de acord ca trebuie sa punem accent pe partea sufleteasca a lucrurilor,dar,vad destui copii crescuti ca vai de ei in astfel de familii numeroase,copii care nu au cu ce se imbraca in pragul iernii,nu au cu ce merge la scoala si asa mai departe.Ma indoiesc ca Dumnezeu vrea sa vada asa ceva!
Oricum,multumesc pentru raspunsul tau,as vrea sa iti pot da dreptate in totalitate,din pacate,insa,[COLOR="Magenta"]realitatea inconjuratoare nu ma lasa sa o fac[/COLOR].
Ceea ce ne inconjoara acum nu e REALITATEA ce trebuie sa fie!... ci o minciuna!
REALITATEA era aceea in care au trait bunicii nostri si aveau cel putin 7-8 copii... La ei cum cresteau? Aveau credinta in Dumnezeu si nu le era frica de osteneala! ...Se cresteau unii pe altii...Cei mari aveau grija de cei mai mici si asa se faceau toti mari...!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.11.2008, 21:13:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
E foarte frumos ce spui si sunt de acord ca trebuie sa punem accent pe partea sufleteasca a lucrurilor,dar,vad destui copii crescuti ca vai de ei in astfel de familii numeroase,copii care nu au cu ce se imbraca in pragul iernii,nu au cu ce merge la scoala si asa mai departe.Ma indoiesc ca Dumnezeu vrea sa vada asa ceva!
Oricum,multumesc pentru raspunsul tau,as vrea sa iti pot da dreptate in totalitate,din pacate,insa,realitatea inconjuratoare nu ma lasa sa o fac.
Mult adevar in ceea ce spui. Ne doare sufletul de acei copiii in nevoi, de familile cu multi copiii , care nu mai fac fata vietii din ce in ce mai grea. Dar iarta-ma, oare nu trebuie sa gandim inainte de a-i face ? Oare trebuie sa punem inainte de toate placerea trupeasca , dupa care sa ne caim de neputinta noastra ? Cei ce fac copiii fara discernamant, nici prezervativ, nici anticonceptionale nu vor folosi, pentru ca din nestiinta lor , nici nu folosesc asa ceva. Unde oare sunt in majoritatea cazurilor familii cu cate 4- 6 copiii ? Repet, in majoritatea cazurilor. In familile foarte sarace, nestiutoare, unde patimile abunda si nepasarea este legea care guverneaza. Iti spun sigur ca acolo unde este credinta adevarata si dragoste curata intr o relatie, nu se ajunge la nasterea de prunci necontrolata. Este oare mult mai usor sa ne vaicarim , decat sa gandim ? Unde credinta si dragoste adevarata exista , astfel de "dereglari"nu exista. Oare acest prezervativ , prin existenta lui, nu incurajeaza desfraul, sexul pe banda, si face sa incurajeze placerea trupeasca , amagind prin falsa protectie si indepartand pe om de adevarata menire a unirii trupesti? Iti spun toate astea din experienta proprie, pentru ca in 25 de casnicie cu ajutorul lui Dumnezeu, nu am folosit prezervativul, sau alte cele si am un singur copil. Deci acolo unde ne dorim cu adevarat ceva , totul este realizabil, fara a recurge la tot felul de protectii. Protectii impotriva pacatului, protectii inventate de cei cu mintea spre cele pur trupesti. Fi sigura ca mintea celor ce au inventat prezervativul, a lucrat si la "descoperirea" jucariilor sexuale si a altor ingrediente placerilor intru desfrau.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.11.2008, 08:54:09
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti spun sigur ca acolo unde este credinta adevarata si dragoste curata intr o relatie, nu se ajunge la nasterea de prunci necontrolata.
Total de acord cu asta.
Am trait pe pielea mea ce inseamna sa nu aiba mama ce pune pe masa de mancare, sa vina iarna si sa nu ai decat niste ghete vechi prin care intra apa si hainute de cand era mama mica. Situatia s-a schimbat din momentul in care a revenit credinta. Nu ne-am imbogatit peste noapte dar nici nu ne-au mai lipsit cele necesare. Nici nu ma intrebati cum a reusit mama sa ma intretina la facultate... Picau uneori bani din cer, exact cand aveam nevoie mai mare de ei.
Facand voluntariat am auzit si de cazuri in care copii de pe strada refuzau casa, masa, haine si oameni care sa le fie cat de cat alaturi pentru banii in plus pe care ii castigau din cersit. Se considerau fraieri sa renunte la cat castigau pe strada pentru banii de buzunar pe care i-ar fi primit la noi, mai ales ca asta insemna sa renunte si la smecheriile pe care le invatasera pe strada. E clar ca e "educatia" de vina.
E adevarat ca se pot gasi si familii credincioase traind in conditii mizere. Stie insa Dumnezeu de ce ingaduie asta. (Poate tocmai pentru a avea si noi cum sa ne demostram iubirea de aproapele).Nu ne da mai mult decat putem duce. Si sa nu uitam ca nu traim pentru viata asta, ci ne pregatim pentru cealalta. Deci revin la ce spuneam inainte, sa Il cautam mai intai pe EL, si sa-L lasam sa ne conduca cum stie EL spre imparatia Lui.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.11.2008, 10:34:11
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

e o metoda contraceptiva buna, in ziua de azi...cand sunt atatea boli....e o protectie, nu cred ca Dumnezeu se supara....eu stiu...sper sa nu se supere...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.11.2008, 10:39:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Singura boala e pacatul. Cei care folosesc prezervative evident ca o fac din dorinta obtinerii placerii sexuale. Iar vânarea de placeri e un pacat.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.11.2008, 10:59:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Singura boala e pacatul. Cei care folosesc prezervative evident ca o fac din dorinta obtinerii placerii sexuale. Iar vânarea de placeri e un pacat.
Paravan, adapost impotriva patimei necontrolate. Atunci cand mintea zace in trandavie, ea lucreaza nestingherita spre cele rele. Pentru cateva zeci de minute de placeri necontrolate, poti suferi cativa zeci de ani si acolo unde exista necredinta, totul se amplifica atat de mult incat totul si toate devin o povara de nesuportat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.11.2008, 15:54:35
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Pentru un om duhovnicesc ("bisericos") la prima citire a acestui thread, simte ceva "ce-l mananca in spinare"! e ceva ce il face sa se strambe... nu-i cade bine..Cand esti langa sotie in pat, asa te apuca sa te "joci" cu ea, satana isi aduce "contributia" aprinzand pofta, totul se intinde de la o mangaiere spre sarutari patimase si... tot asa pana...!!!
Care e partea "nashpa"??? Astazi nu stiu cati dintre soti se mai iubesc JERTFELNIC reciproc! De ce zic asta? pt ca ADEVARATA IUBIRE ESTE JERTFIRE PT CELALALT!!! Asa cum Dl Hs a murit pt noi ca sa ne ridice din pacat la El, la Tatal Sau, in starea in care a fost omul la inceputul creatiei!
Avand peste tot "casatoria de proba" iti dai sema ca "daca ne potrivim (SEXUAL - adica daca ne satisfacem reciproc, daca ma implinesti in asta) ne casatorim pt toata viata"! Ori asta nu e altceva decat o joaca de-a CURVIA!!! de ce? pt ca se pierde esenta!!! si care este esenta??? IUBIREA ADEVARATA!!! ii auzi pe toti "Oh cat te iubesc! nu mai pot trai fara tine, innebunesc!" si daca te uiti in okii lor le citesti patima aprinsa pt SATISFACEREA SEXUALA!!! Nu iti vine sa innebunesti cand vezi atata "nimfomanie" peste tot??? eu unu cand aud peste tot (autobuz, tramvai, in statie, in tren, la Tv, la scoala - liceu, facultate, ba chiar din generala) teme cu "intentie" sau care tind spre sex! Omul de azi nu mai stie altceva decat SEXUL!!! Daca ne uitam la animale, ele stiu una si buna: procreerea! Cel mai nesabuit animal dpdv sexual este iepurele: culmea ajuns simbol PLAYBOY!!! deci stema curvarilor!!! Dar asta ii este firea lui animalica!!! Omul mai nechibzuit decat iepurele a ajuns sa il imite!! Ori stim ca numai maimuta imita!!! poate o fi omul maimuta... sa fim seriosi! Si uite de la un simbol playboy a ajuns omul mai rau ca animalul! O "face" de 4-5-10 ori pe zi... ce asta??? IUBIRE??????? sa fim sinceri si seriosi cu noi!!! Asta este efectiv EXAGERATA IMPLINIRE SEXUALA, atat!!! De ce? pt ca si pozitiiile aduc in sine o "forma beton" care in fond nu are decat acelasi fond: penetrarea! Atat! suntem noi fraieri sa credem ca diferitele pozitii aduc o stare super... Hai sa nu fim animale!!!
Si deci daca omul a ajuns in astfel de stare animalica cautandu-si implinrea sexuala, care a devenit "o necesitate" chiar la copii de 12 ani, cum oare sa nu fie pacat??? daca singurul scop pt aceasta este PROCREEREA de prunci??? de ce este placerea in asa ceva??? pai daca nu ar fi placerea nu ai mai avea nevoie de asa ceva, nu ai mai 'face-o" pt ca nu-ti place! Ori pt ca te folosesti de aceasta "placere" in mod denaturat, este PACAT! Deci exagerarea in orice aduce dezastru! De ce? O familie o 'facea" zilnic, si dupa 3 ani s-au dispartit pt ca a aparut acea SATURARE de acest lucru! Niciunul nici sa mai auda de asa ceva, adica de sex... cunosc o tanara doamna, care mi-a marturisit ca sotul este sofer pe tir si cam max 4 zile pe luna este acasa, in rest numai prin strainataturi! si imi spunea ca atunci cand vine acasa sotul "o termina"! o pune sa faca toate formele de sex, este atat de dur si "nesatul" ca acele nopti cat sta acasa sunt numai chin, nicidecum placere, si ca abia asteapta sa plece de acasa, ca sa ramana linistita, si se gandea cu disperare cand trebuia sa ajunga acsa ce se va face... Si cunosc N cazuri de acest gen, de saturare sexuala... si toti imi spuneau ca "ferice de cei care sunt crestini practicanti pt ca aceea tin post si sunt linistiti, si sotul si sotia, nu sunt ca animalele, si aceea chiar se iubesc..."!!!Aceasta concluzie este spusa in majoritate de cei casatoriti!!! Imi spune iar cineva care acum e la Mre ca sotul cand il apuca pofta de sex si la 3-4 noaptea se apuca de "treba" si o trezea din somn ca sa se implineasca... ce chinuri evea... nu ii spunea ca sa nu-l supere... pana la urma, a sfarsit rau... iar dansa a plecat la Mre!
Deci sa fim cu luare-aminte ca aceasta patima daca nu e intrebuintata cum trebuie nu aduce placere ci DURERE!!! . Pentru un om de rand aceasta nu are absolut nimic...
Cum dar un crestin sa nu se abtina de la asa ceva in post??? Nu stiau Sfintii care au oprit aceasta de ce o spun???? stiau mai bine ca toti doctorii, pt ca Harul lui DUmnezeu le da lor ce sa graiasca, nu spuneau de la ei, ci de la Duhul Sfant!!!
Acum daca unul dintre soti este mai putin credincios iar celelalt este crestin practicant, e mai greu! Cel credincios tre sa aiba discernamant ca sa nu il afecteze pe celalalt. De ce zic asta? daca cumva sotia este credincioasa foc si merge la o manastire si acel parinte ii spune sa se abtina tot postul de la "sex" si sa faca metanii si sa manace uscat, etc, ce se va intampla ce sotul??? ea "nu!" ca tre sa implineacsa canonul, el "bada!" si se ajunge la cearta si preacurvie si dezbinarea familiei... si cine e de vina??? nediscernamantul sotiei!!! pt ca trebuia sa mearga la pr.ei duhovnic de familie, adica la pr.paroh!!! E om casatorit si stie ce are de spus casatoritilor! De aceea sunt 2 categorii de duhovnici: pt.calugari si pt mireni! Pt calugari, duhovnicii sunt din cadrul acelei obsti, iar pt mireni, sunt preotii de parohie!! Canoanele date mirenilor, se aplica altfel decat calugarilor!
Placerea sexuala si felul in care omul functioneaza sunt date tot de EL!
Dar are si satana "adaosul" lui, caci ca sa te faca sa cazi din legea divina, aduce asupra ta mai multa pofta si obsesie, care nu face altceva decat sa rezulte un act curvesc, chiar intre soti! De aici rugaciunea de la casatorie "Pazeste Doamne patul lor NEINTINAT"!!! si asta o simte fiecare dintre soti cum se indeparteaza de Har, simt un gol in suflet, dar care ei nu realizeaza ca aceasta este golire de Dumnezeu, de Har, ca din scopul principal, s-a trecut la satisfactie egoista! (aceasta o simte un suflet de crestin care are mereu legatura cu Dumnezeu prin rugaciune, Slujbe, Sf.Taine, etc = un crestin practicant, un om duhovnicesc, Caci cel care nu are legatura cu Dumnezeu, simt mai multa nevoie de satisfacere decat de IMPLINIREA IUBIRII!!!) de aici "ca iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea" - asta o stiai??? Cred ca da! E vb de versetul 6 al psalmului 50! Ori ce inseamna aceasta? Ca sa ai atragere de persoana iubita, trebuie sa ai aceasta atrgere erotica, care nu poate fi separata de om, dar care a aparut numai in ziua caderii omului din Rai! caci "in dureri vei naste fii, atrasa vei fi de catre barbatul tau si el te va stapani" (Facere cap3). si inca spune Sf.Pavel ca "stapan pe trupul barbatului este sotia, si stapan pe trupul femeii este barbatul" dar nu in context de libertate sexuala, adica de curvie! "Ma culc cu cine vreu si cand vreau"! ci exact pt aceasta perioada de post, satisfacere, ce se poate stapani foarte bine. Nu exista sa faci sex in post, pt ca asa simti. Asta e curvia din tine si lucrarea satanei care vrea sa te arunce din cale sfinteniei in patima si de aici in pierderea sufletului!
Pe om l-a lasat Dumnezeu sa fie mai rau ca animalul??? Iepurele este asa cum l-a lasat Dumnezeu, dar de ce zic ca a fost ales simbol playboy? pt ca are aceasta "periada" de 4 ori pe an, deci sg animal care se imperecheaza de mai multe ori! Omul din dorinta de satisfacere a ajuns sa isi uite limitele si sa devina, el OM CU RATIUNE, mai rau ca un animal care nu are ratiune??? Hai sa fim seriosi si sa nu ne batem joc de trupul nostru care este TEMPLU AL DUHULUI SFANT, sa nu il pangarim de placeri in zadar ca avem un suflet ce trebuie sa fie "ingrijit" (spalat de pacate) mai mult decat nevoia sexuala!!! Sufletul e mai important decat sexul! NU de sex dai seama ci de intrebuintarea lui, de exagerarea lui, sau de reaua intrebuintare, ca nu sida e de vina ci cel care s-a culcat cu N persoane de a capatat boala! Deci si boala (apoi moartea) este consecinta relei intrebuintari a unor lucruri!!! Prea multul sex te duce la nevroze cumplite, la slabirea mintii, la slabirea maduvei din coloana vertebrala, la orbirea ochilor, la dureri cumplite de cap, la slabirea organismului, etc, patologii ce doctorii azi nu le mai spun, ba mai rau, incurajeaza chiar si copii spre astfel de practici! Si cine e de vina??? OMUL cu dorinta lui patimasa de a se adanci in curvie!!!

PS: prezervativul este sabia ce duce la moartea sufletului! nu e decat un mijloc de cufundare in curvie, deci in moartea sufletului, dar si in atragerea maniei lui Dumnezeu asupra omului ca nu lasa sa se zamisleasca pruncul, asa cum a facut Onan in Vechiul Testament, fiind aspru pedepsit cu moartea!!!

http://www.canoaneortodoxe.net/pdf/c...esfranarea.pdf
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01