Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.09.2010, 23:46:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am mai cercetat care este opinia Bisericii Catolice despre reiki. Așa cum bănuiam, este vorba de o mișcare periculoasă, subsumată la "curente New Age", după cum se arată în acest document: http://www.catehism.ro/New_Age.htm

Într-adevăr, judecând după limbajul lui haitchi, filiația este evidentă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.09.2010, 23:51:17
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am mai cercetat care este opinia Bisericii Catolice despre reiki. Așa cum bănuiam, este vorba de o mișcare periculoasă, subsumată la "curente New Age", după cum se arată în acest document: http://www.catehism.ro/New_Age.htm

Într-adevăr, judecând după limbajul lui haitchi, filiația este evidentă.
Ce inseamna New age? Reiki exista ca si tehnica medicala foarte bine definita de cca 100 de ani iar acupunctura exista de mii de ani. Numesti tu asta New Age? Filiatie, eu? Ma obligati de multe ori sa va spun pe "numele mic" si sa va trimit in "tarile calde" pentru ca atunci cand deschideti gura, "zboara pasarile". Stoluri, stoluri...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.09.2010, 01:32:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Haitchi e probabil nevinovata (desi nu -mi vine sa cred ca nu stie ce e aceea New Age). Ea chiar crede ca a gasit ceva extraordinar.
Haitchi, draga mea, sub acest limbaj de lemn al crestinilor se ascunde o anumita stiinta; mai ales ca unii din noi am trecut pe unde treci tu acum si am sustinut cu multa convingere ca ceea ce facem e bine...asta pana cand ne-am lovit de consecinte...
Spui ca vrei sa faci diferenta intre religie si stiinta; ei bine, nu prea e posibil. Religia noastra determina ceea ce suntem si se reflecta in fiecare coltisor al vietii noastre, influentand-o in bine sau in rau. Orice actiune a noastra are implicatii spirituale, mai ales lupta de a ne echilibra sau chiar deschide chakrele. Tu stii foarte bine ca nu poti separa corpul energetic de cel spiritual si orice actiune asupra unuia din ele are consecinte si pentru celalalt.

Problema nu este echilibrarea chakrelor, care este de dorit, ci metoda. Orice actiune spirituala trebuie sa fie facuta de, cu si pentru Dumnezeu, altfel ne va duce in jos. Spuneai ca aceasta metoda are efect daca crezi in ea...ei, bine, chiar aici este problema: Nu ma vindeca reiki, ci credinta mea in ea. Credinta este o forta extraordinar de puternica, iar Dumnezeu doreste ca TOATA credinta noastra sa se raporteze la El, si nu la orice altceva. Iisus a spus: "Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine!"...atat...Care este diferenta dintre vindecarea prin credinta in reiki si vindecarea prin credinta in Hristos este alta discutie...

E bine ca inainte sa te simti lezata de ingustimea raspunsurilor noastre sa te gandesti ca probabil sunt unii care pot spune: " Eu am fost ca tine (si regret), dar tu nu ai fost ca mine (sa poti face diferenta)" iar din aceasta postura sunt foarte indreptatiti sa emita pareri.

In final as vrea sa te indemn sa nu te simti obligata sa lupti pentru o cauza care nu va lucra in favoarea ta. Nu o lua ca pe ceva personal, esti un user ca si noi, intotdeauna binevenita, dar nu inteleg framantarea si lupta asta pe care o duci...pentru ce oare? De dragul medicinii? Daca te vei uita mai in profunzime vei vedea ca e vorba de mult mai mult de atat. Pace tie si binecuvantare!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.09.2010, 02:10:53
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Haitchi e probabil nevinovata (desi nu -mi vine sa cred ca nu stie ce e aceea New Age). Ea chiar crede ca a gasit ceva extraordinar.
Haitchi, draga mea, sub acest limbaj de lemn al crestinilor se ascunde o anumita stiinta; mai ales ca unii din noi am trecut pe unde treci tu acum si am sustinut cu multa convingere ca ceea ce facem e bine...asta pana cand ne-am lovit de consecinte...
Spui ca vrei sa faci diferenta intre religie si stiinta; ei bine, nu prea e posibil. Religia noastra determina ceea ce suntem si se reflecta in fiecare coltisor al vietii noastre, influentand-o in bine sau in rau. Orice actiune a noastra are implicatii spirituale, mai ales lupta de a ne echilibra sau chiar deschide chakrele. Tu stii foarte bine ca nu poti separa corpul energetic de cel spiritual si orice actiune asupra unuia din ele are consecinte si pentru celalalt.

Problema nu este echilibrarea chakrelor, care este de dorit, ci metoda. Orice actiune spirituala trebuie sa fie facuta de, cu si pentru Dumnezeu, altfel ne va duce in jos. Spuneai ca aceasta metoda are efect daca crezi in ea...ei, bine, chiar aici este problema: Nu ma vindeca reiki, ci credinta mea in ea. Credinta este o forta extraordinar de puternica, iar Dumnezeu doreste ca TOATA credinta noastra sa se raporteze la El, si nu la orice altceva. Iisus a spus: "Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine!"...atat...Care este diferenta dintre vindecarea prin credinta in reiki si vindecarea prin credinta in Hristos este alta discutie...

E bine ca inainte sa te simti lezata de ingustimea raspunsurilor noastre sa te gandesti ca probabil sunt unii care pot spune: " Eu am fost ca tine (si regret), dar tu nu ai fost ca mine (sa poti face diferenta)" iar din aceasta postura sunt foarte indreptatiti sa emita pareri.

In final as vrea sa te indemn sa nu te simti obligata sa lupti pentru o cauza care nu va lucra in favoarea ta. Nu o lua ca pe ceva personal, esti un user ca si noi, intotdeauna binevenita, dar nu inteleg framantarea si lupta asta pe care o duci...pentru ce oare? De dragul medicinii? Daca te vei uita mai in profunzime vei vedea ca e vorba de mult mai mult de atat. Pace tie si binecuvantare!
Draga mea,

Nu am facut decat sa ma apar. Nu eu duc o lupta, ci toti aceia care m-au atacat se lupta cu mine. Nici macar nu am fost initiatoarea acestei teme.Eu le stiu pe ale mele si cu asta basta. Am spus de nu stiu cate ori ca fiecare nu are decat sa creada ce vrea si sa inteleaga credinta asa cum crede de cuviinta. Insa atunci cand sunt combatuta, nu accept orice fel de explicatii. Atata tot. Pana la urma am ramas fiecare pe pozitia lui si gata.
Ne-am "racorit" un pic fiecare dintre noi. Nu-mi ramane decat speranta ca vom invata si unii si altii ceva din aceste discutii.

Numai bine
P.S. Ai grija cum te exprimi fata de corpul energetic si spiritual ca vei fi luata si tu pe sus. In conceptia ortodoxa, nu exista aceste denumiri si risti sa devii "eretica".

Last edited by haitchi; 03.09.2010 at 02:17:10.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 03.09.2010, 10:17:28
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Draga mea,

Nu am facut decat sa ma apar. Nu eu duc o lupta, ci toti aceia care m-au atacat se lupta cu mine. Nici macar nu am fost initiatoarea acestei teme.Eu le stiu pe ale mele si cu asta basta. Am spus de nu stiu cate ori ca fiecare nu are decat sa creada ce vrea si sa inteleaga credinta asa cum crede de cuviinta. Insa atunci cand sunt combatuta, nu accept orice fel de explicatii. Atata tot. Pana la urma am ramas fiecare pe pozitia lui si gata.
Ne-am "racorit" un pic fiecare dintre noi. Nu-mi ramane decat speranta ca vom invata si unii si altii ceva din aceste discutii.

Numai bine
P.S. Ai grija cum te exprimi fata de corpul energetic si spiritual ca vei fi luata si tu pe sus. In conceptia ortodoxa, nu exista aceste denumiri si risti sa devii "eretica".
cine se lupta cu tine?... noi ortodocsii doar marturisim adevarul, anume ca reiki (si orice practica orientala) este incompatibila cu crestinismul. nu o sa reiau iar argumentele incompatibilitatii (echilibrul yin-yang, invocarea de energii create si nu a Dumnezeu Duhului Sfant necreat etc...)

fie care om este liber sa aleaga drumul lui in viata. e treba fiecaruia daca aelge sa practice reiki (sau orice alta practica incompatibila cu crestinismul) sau nu... insa VAI de cei care incearca sa amestece crestinismul cu alte credinte. aici este problema (evident a lor caci se amagesc singuri si mai induc si pe altii in eroare).

oare nu ati citit ce le spune Domnu Hristos Iisus samarinenilor care amestecasera credinta dreapta a lui Moise cu credintele pagane (adica incercau sa practice si una si alta)?
" Femeia I-a zis: Doamne, văd că Tu ești prooroc.
20. Părinții noștri s-au închinat pe acest munte, iar voi ziceți că în Ierusalim este locul unde trebuie să ne închinăm. ...
22. Voi vă închinați căruia nu știți; noi ne închinăm Căruia știm, pentru că mântuirea din iudei este. " Ioan 5,19-20,22

Adica degeaba va mai rugati voi si Dumnezeului Adevarat dupa invatatura lui Moise daca v-ati intinat credinta si cu practici si culte pagane... caci Mantuirea vine doar de la cei care au pastrat dreapta invatatura nealterata. Iar Hristos prin raspunsul lui arata clar ca pana la venirea LUI singura credinta dreapta era cea a iudaica a lui Moise (Vechiul Testament).

iar, reiki nu este stiinta! crestinismul ortodox accepta, recomanda si incurajeaza medicina si stiinta. omul trateaza iar Dumnezeu vindeca! iar asta este clar si in medicina.

observ ca nu aveti cunostinte minime despre credita ortodoxa, cand afiramti ca noi nu acceptam ca firea umana are spirit si energie (materie).
crestinismul ortodox marturieste ca omul este trup si suflet (spiritual). retineti va rog ca sufletul omului este spiritual (ganditor, cugetator) iar trupul omului fiind facut din pamant (materie) evident ca are si energie . Conversia energie materie o arata clar faimoasa ecuatie a lui Einstein din Teoria relativitatii: E=mc^2 (nu intru acum in amanunte stiintifice). Insa crestinul ortodox se roaga lui Dumnezeu ca sa primeasca Duhul Sfant necreat (care nu este nici materie nici energie).

Last edited by Eugen7; 03.09.2010 at 10:25:46.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 03.09.2010, 10:49:17
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Esti dus cu capu' rau de tot! Inca nu am facut o asemenea afirmatie nimanui de pe acest forum. Una am spus si alta ai inteles! Mai roaga-te, poate o sa te luminezi!
Doamnă, sau poate nu vi se potrivește acest apelativ la felul cum vorbiți, vorbeam în general... dacă v-ați simțit cu musca pe căciulă problema dvs ! O zi bună... și mai umblați la limbaj este deplorabil ...
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 03.09.2010, 12:01:13
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Ce inseamna New age? Reiki exista ca si tehnica medicala foarte bine definita de cca 100 de ani iar acupunctura exista de mii de ani. Numesti tu asta New Age? Filiatie, eu? Ma obligati de multe ori sa va spun pe "numele mic" si sa va trimit in "tarile calde" pentru ca atunci cand deschideti gura, "zboara pasarile". Stoluri, stoluri...
Serios, crezi ca-ti face cinste cum vorbesti?
In timpul vietii inveti multe, printre care si faptul ca acel om care nu respecta pe altul, de fapt nu se respecta pe sine insusi! De ce? Foarte simplu: nu poti oferi altora ceea ce tu insuti nu ai. Ai grija de tine!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.09.2010, 13:24:43
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Haitchi e probabil nevinovata (desi nu -mi vine sa cred ca nu stie ce e aceea New Age). Ea chiar crede ca a gasit ceva extraordinar.
Haitchi, draga mea, sub acest limbaj de lemn al crestinilor se ascunde o anumita stiinta; mai ales ca unii din noi am trecut pe unde treci tu acum si am sustinut cu multa convingere ca ceea ce facem e bine...asta pana cand ne-am lovit de consecinte...
Si totusi nimeni de pe acest forum nu ne impartaseste experienta lui in aceste domenii esoterice ca sa stim si noi si sa ne ferim. Asta da nastere la curiozitate. E chiar atat de greu sa relatezi o experienta personala?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #69  
Vechi 03.09.2010, 18:52:27
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Va marturisesc eu din experienta mea personala. Sper sa ma ierte Dumnezeu pentru toate ratacirile mele printre care as enumera si reiki. Numai duhovnicul meu minunat pe care l-am gasit m-a salvat. Mi-am dat seama de propria mea nebunie dupa un timp de la spovedanie si dupa cateva luni de citit zilnic dimineata si seara rugaciunile din canon si aici ma refer in special la Paraclisul Maicii Domnului.
Voi degeaba ii spuneti lui Haitchi parerile voastre, ea nu o sa priceapa nimic daca nu-i deschide Dumnezeu ochii prin marea Lui mila. Degeaba! Va spun, totul e zadarnic! Eu ma razvrateam impotriva tuturor acestor "ingusti la minte" si "habotnici" cum ii numeam eu atunci. Duhovnicul meu e un om absolut minunat, m-a condus bland si incet pana in punctul in care am vazut cata nebunie era in mine, el nu mi-a zis decat atat atunci "dracii astia nu te vor lasa asa de usor", atunci nu prea am inteles ce a vrut sa spuna, de fapt nici nu intelegeam unde gresisem, ce facusem asa de rau? Aveam o gramada de diplome, toate gradele de initiere in usui reiki si karuna (grad de maestru), grad IV intr-o tehnica de yoga care foloseste energia universala, initiere in kundalini yoga si cate altele ca nici nu vreau sa va mai fac capul patrat....
Dupa acea spovedanie am aruncat cartile de yoga, de reiki, de bioenergie si am rupt toate diplomele mele de maestru dorind sa incep o viata noua. Simteam ca e ceva in neregula, simteam ca perioadele acelea de fericire erau artificiale, era un extaz fals.
Ma caiesc pentru toti anii pierduti in aceste minciuni, mi-am deteriorat atat sanatatea fizica cat si cea psihica dar Dumnezeu e mare si milostiv, "m-a scos din groapa ticalosiei si din tina noroiului si a pus pe piatra picioarele mele si a indreptat pasii mei", Slava Domnului ca a auzit rugaciunea mea din buze necurate, rugaciune pe care o faceam ca pe o ascultare de duhovnic ca in capul meu nimic nu se lega, nimic nu intelegeam... Tarziu, dupa mult timp am inteles traind in mod ortodox ca harul a fost cu mine, harul a lucrat in mine, om bolnav si netrebnic si m-a saltat si m-a scos din nebunie.
Cui sa povestesc eu despre toate acele inselari? Cine m-ar asculta? cand eu insumi am fost intr-o groaznica inselare. E greu fratilor.... greu, eu in prostia mea Il cautam pe Dumnezeu si cautam binele, poate asta a cantarit in Ochii Lui Dumnezeu de S-a milostivit de mine.

Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 03.09.2010, 22:18:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Si totusi nimeni de pe acest forum nu ne impartaseste experienta lui in aceste domenii esoterice ca sa stim si noi si sa ne ferim. Asta da nastere la curiozitate. E chiar atat de greu sa relatezi o experienta personala?
Este intr--adevar destul de greu chiar sa te gandesti la ce a fost. Pe de alta parte, Eva tot de curiozitate a muscat din mar. Nu i-a ajuns cuvantul lui Dumnezeu care ii spunea ca nu e bine. A vrut sa guste personal si consecintele s-au intins pe 6000 de ani, desi unii le numesc evolutie .
In esenta , ideea este ca numai Dumnezeu da totul gratis, in cazul nostru vindcarea. In rest, pentru orice primim in aceasta viata platim. Actiunile spirituale se platesc spiritual. Atunci cand lasi un terapeut sa isi puna mainile pe tine (sau deasupra ta, ma rog...), iar acest terapeut este antrenat in captarea, constientizarea si directionarea energiilor, trebuie sa stii ca acel om iti va transmite ceea ce are el.

In crestinism aceasta practica se numeste "punerea mainilor" . Ea se face de catre presbiteri sau preoti cu scopul transmiterii Duhului Sfant si a darurilor acestuia: vindecare, binecuvantare, investire in autoritate, etc. Daca acesti oameni transmit Duhul Sfant eu intreb ce transmit acesti terapeuti care nu sunt investiti de Hristos cu autoritate spirituala? Personal nu as accepta ca sa-si puna mainile peste mine altcineva decat cel pe care Hristos l-a investit cu aceasta slujba. Pentru ca acel terapeut transmite ceea ce are el, chiar daca are impresia ca face ordine in energii. Iar daca oamenii nu au Duh Sfant au altfel de duhuri sau probleme spirituale sau energii negative, ziceti-le cum vreti...si asta le vor transmite si celor peste care isi pun mainile...E posibil ca pe moment sa te simti bine fizic si energetic, dar raman consecintele spirituale care isi pot face aparitia imediat sau dupa un timp.

Boala vine asupra noastra ca urmare a pacatului, iar vindecarea adevarata data de Dumnezeu vine numai in urma pocaintei si a renuntarii la pacat. Daca omul cauta sa o ia pe scurtatura si sa evite pocainta nu face decat sa mute boala din trup in duh sau in alta parte a trupului. De aici se alege cu o mare inselare si cu banii dati. Insa daca ne pocaim cu adevarat si ne cerem iertare de la Dumnezeu si nu mai facem acel pacat, apoi mergem la cineva care are harul de a vindeca (preot, presbiter) si se roaga pentru noi, Dumnezeu ne iarta si ne vindeca bucuros, si nu-si mai aduce aminte de pacatele noastre.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54