Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 28.12.2009, 17:15:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Ioan Maximovici intrand intr-o biserica catolica sa o viziteze a zis:
"Nu este pic de har aici".
Daca preotii crestin ortodocsi savarsesc in biserici catolice Sfanta Liturghie crestin ortodoxa au Sfantul Antimis de la arhiereu crestin ortodox pe care savarsesc Sfanta Liturghie,in care sunt cusute Sfinte Moaste de Sfinti Mucenici crestini ortodocsi.Apoi preotul e hirotonit de Dumnezeu prin arhiereul crestin ortodox.Si au si binecuvantare de la arhiereu sa faca asa.
Se pare ca trebuie stropit acel loc si cu Sfanta Aghiasma mai inainte sa zica cineva care stie randuiala completa.
Asa se poate savarsi Sfanta Liturghie cu binecuvantare si afara (vedeti de Sfintele Manastiri crestin ortodoxe care au Sfinte Altare de vara).
Eu nu stiu ca e har sau nu e har in BC,am pus doar ce zice parintele Cleopa si Sfantul Ioan Maximovici.

Last edited by mihailt; 28.12.2009 at 17:33:15.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.12.2009, 17:52:06
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sfantul Ioan Maximovici intrand intr-o biserica catolica sa o viziteze a zis:
"Nu este pic de har aici".
Daca preotii crestin ortodocsi savarsesc in biserici catolice Sfanta Liturghie crestin ortodoxa au Sfantul Antimis de la arhiereu crestin ortodox pe care savarsesc Sfanta Liturghie,in care sunt cusute Sfinte Moaste de Sfinti Mucenici crestini ortodocsi.Apoi preotul e hirotonit de Dumnezeu prin arhiereul crestin ortodox.Si au si binecuvantare de la arhiereu sa faca asa.
Se pare ca trebuie stropit acel loc si cu Sfanta Aghiasma mai inainte sa zica cineva care stie randuiala completa.
Asa se poate savarsi Sfanta Liturghie cu binecuvantare si afara (vedeti de Sfintele Manastiri crestin ortodoxe care au Sfinte Altare de vara).
Eu nu stiu ca e har sau nu e har in BC,am pus doar ce zice parintele Cleopa si Sfantul Ioan Maximovici.

Cum pot sa aiba ereticii Har? Lucreaza Sfantul Duh in tainele ereticilor?

Daca Sfintii au zis ca romano-catolicii sunt eretici, de ce multi afirma ca defapt nu sunt eretici si ca sunt doar un pic rataciti! De ce prefera "iubirea omeneasca" in detrimentul adevaratei iubiri dumnezeiesti?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.12.2009, 17:58:00
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

din pacate majoritatea ortodocsilor spun astazi ca acelasi Dumnezeu este la toti, la toate religiile, chiar la toate cultele crestine. Harul lui Dumnezeu e si la catolici, si la protestanti care "vorbesc in limbi" etc. marea tragedie e ca aceasta afirmatie e o parere strict personala. Ce ne facem oare cand toti sfintii (care datorita vietuirii lor bineplacute lui Dumnezeu au primit o autoritate de netagaduit in Biserica) spun altceva?
Sa ma ierte Dumnezeu daca e prea mare indrazneala, dar cred ca pe langa citatele din parinti legate de lipsa harului in "bisericile" catolice, ar trebui si noi, pacatosii, sa avem curajul sa afirmam cu vorbele noastre ca Biserica lui Hristos este Biserica ortodoxa, singura Biserica! Oricate pacate am avea, de Adevar sa ne tinem si cu dintii daca e nevoie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.12.2009, 18:45:19
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sa nu uitam ca preotii din diaspora slujesc liturghia in Bisericile Catolice, pentru ca nu au spatiu si nici putere financiara sa se ridice o biserica ortodoxa. Oare este pacat?
Cred ca trebuie sa facem o distinctie intre a participa la o slujba catolica si locasul de rugaciune catolic, insa in care se oficiaza o slujba ortodoxa.
Asa este. Trebuie sa facem o distinctie clara. Dar dupa numele topicului, cred ca ne referim la o persoana ortodoxa care se afla intr-un loc unde nu gaseste o biserica ortodoxa, si care intra intr-o biserica catolica ca sa se roage, crezand ca si o biserica catolica este Casa Domnului, adica gaseste si acolo Harul. Daca acea persoana ar stii ca numai in Biserica Ortodoxa lucreaza Harul Duhului Sfant, nu ar mai intra intr-o biserica catolica, ci ar merge acasa si s-ar ruga in fata unei icoane ortodoxe.
Legat de ce spui tu, cu oficierea unei slujbe ortodoxe intr-un locas catolic, daca acel locas s-a sfintit de catre preoti ortodocsi si s-a curatat de tot ce e eretic in el, nu vad nicio problema (asa cred).
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #95  
Vechi 22.02.2010, 01:42:25
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit Hristos a inviat!! ;)

In strainatate intram si in biserici catolice sa zic cateva rugaciuni, insa duminica mergeam 200km dus intors sa ascult slujba ortodoxa Sfanta LITURGHIE , in limba romana chiar daca se savarsea intr-o biserica cedata de catolici pentru noi!!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 29.06.2010, 22:59:04
iricriss iricriss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2010
Mesaje: 1
Implicit Unde?

Salutari!Pe scurt:caut biserica ortodoxa romaneasca in zona Brabant,am auzit ceva de Eindhoven...Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.06.2010, 00:10:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Noord Brabant in Olanda?

Singura biserica romaneasca din Olanda este in Scheidam, langa Rotterdam, in cealalta parte a tarii. In schimb cred ca gasesti biserica ortodoxa in Eindhoven, doar ca nu romaneasca. http://www.orthodox-eindhoven.nl/nek...e.php5?lang=nl
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #98  
Vechi 20.07.2010, 12:37:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu-i un pacat sa te rogi intr-o biserica catolica, insa nici mare castig n-ai.Sa zicem ca participi la Sfanta Liturghie.. Rugaciunea impreuna cu ceilalti oameni este benefica, insa nu prea mai primesti Duh Sfant, dat fiind ca au schilodit Sfanta Liturghie. La fel si cu celelalte slujbe ...Le-au schimbat, "imbunatatit"...Deci tot ce ramane este rugaciunea imppreuna !
Reply With Quote
  #99  
Vechi 13.03.2011, 19:29:09
Feith27 Feith27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citesc comenturile voastre si ma minunez,cum pot unii sa afirme care este casa Domnului,cum va puteti numi crestini mandrindu-va cu religia ortodoxa?nu sunt eretica nici atee dar cred in Dumnezeu,nu critic celelalte biserici si religii pt ca este pacat,sa fii credincios inseamna sa crezi intr-un Dumnezeu,in Isus Hristos si in Fecioara Maria nu sa stai sa potezi cine stie ce comenturi sa critici diferite religii si oameni.Sa va fie rusine ,in loc sa mergeti la biserica si sa va rugati,sa multumiti lui Dumnezeu ca v-a dat viata voi stati si ponegriti bisericile.Pt mine Dumnezeu este unul si doar Lui ma inchin indiferent de religie atata timp cat sunt crestina si cred in El si stiu sa fac o Sf Cruce!Asta vad ca invata unii sa faca diferenta intre oameni dar nu uitati ca pe pamant toti suntem frati din acelasi aluat asa ca luati-o mai usor cu criticile,nu uitati ca si mandria e pacat!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 13.03.2011, 21:27:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Feith27 Vezi mesajul
Citesc comenturile voastre si ma minunez,cum pot unii sa afirme care este casa Domnului,cum va puteti numi crestini mandrindu-va cu religia ortodoxa?nu sunt eretica nici atee dar cred in Dumnezeu,nu critic celelalte biserici si religii pt ca este pacat,sa fii credincios inseamna sa crezi intr-un Dumnezeu,in Isus Hristos si in Fecioara Maria nu sa stai sa potezi cine stie ce comenturi sa critici diferite religii si oameni.Sa va fie rusine ,in loc sa mergeti la biserica si sa va rugati,sa multumiti lui Dumnezeu ca v-a dat viata voi stati si ponegriti bisericile.Pt mine Dumnezeu este unul si doar Lui ma inchin indiferent de religie atata timp cat sunt crestina si cred in El si stiu sa fac o Sf Cruce!Asta vad ca invata unii sa faca diferenta intre oameni dar nu uitati ca pe pamant toti suntem frati din acelasi aluat asa ca luati-o mai usor cu criticile,nu uitati ca si mandria e pacat!
Nu de putine ori am observat ca cei ce sunt mai liberali, mai ecumenisti cum s-ar zice, sunt foarte toleranti cu orice idee, oricat de absurda ar fi, in schimb sunt foarte intoleranti fata de oameni, mai ales fata de cei ce nu au aceleasi idei ca si ei. Exemplele noastre trebuie sa fie sfintii, iar acestia nu erau intoleranti sau lipsiti de dragoste, desi luau atitudine fata de erezii. Trebuie sa-i iubim pe cei din alte religii, dar sa nu iubim greselile lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01