Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2011, 21:11:48
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,cocacoc

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ce imi plac mie raspunsurile astea :))

-Daca am un esec este vina mea dar cand am un succes este ajutorul lui Dumnezeu ?

Raspuns: fara dumnezeu, omul nu ar exista,

Varianta 2: dumnezeu se bucura
dumnezeu nu exista.esecurile sunt prezente in viata omului,cine-i vinovat?care-i pedeapsa?de ce trebe sa avem mila?ce-i aia mila daca nu exista dumnezeu?si multe,multe intrebari care nu au raspunsuri.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2011, 23:22:02
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu exista intrebari fara raspunsuri, exista non-sensuri.
Pana acum, in mintea mea ticaloasa, cea mai importanta intrebare e "Cine Esti?".
Vreau sa raspund la asta dar nu pot. El ma va ilumina.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.09.2011, 09:38:08
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
poti considera cum doresti,dar fara dumnezeu, omul nu ar exista,deci deciziile bune si munca omului in acord cu legea lui dumnezeu,duc omul catre viata vesnica iar dumnezeu se bucura ca omul isi foloseste ratiunea corect si-l sprijina in actiunile sale.parerea me.
Eu intreb daca afara ploua si tu-mi spui ca iarba e verde. Standard.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.09.2011, 10:00:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Daca invat pentru acel test si iau 10 este 100% meritul meu sau a fost si ajutorul lui Dumnezeu ?
la fel pentru orice esec/succes din viata, in orice domeniu. Daca am un esec este vina mea dar cand am un succes este ajutorul lui Dumnezeu ?

Succes si esec sunt denumiri date de oameni,insa altfel ele sunt pur si simplu experiente de viata.
In privinta succesului despre care vorbeai este vorba si de meritul tau,de a fi muncit,de a te fi straduit,dar in acelasi timp nimic nu se face fara El si ajutorul Sau.
Si totodata,asa numitele esecuri se datoreaza si "contributiei" noastre,dar si faptului ca el le permite pentru ca noi sa putem invata din respectiva lectie de viata.
Ar fi frumos ca fiecare dintre noi sa invatam lectiile personale si sa evoluam doar prin iubire,iertare,smerenie etc...din pacate,insa,majoritatea refuza sa o faca,asa ca suferinta face si ea parte din procesul de invatare si este permisa de Dumnezeu.
Daca lumea noastra se rezuma doar la rezultatele imediate si la palpabil,la realitatea imediata,materiala,atunci da,greu de crezut ca vom accepta aceste lucruri,ba chiar ne vom revolta contra lor,insa daca reusim un pic sa ne detasam si sa privim si printr-o alta perspectiva,vom reusi sa vedem si sensul mai profund a ceea ce traim.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.09.2011, 10:41:07
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Alt exemplu: accidentul din Japonia cu centralele nucleare , Dumezeu iarasi este de vina pt asta dupa parerea multora , dar nu noi suntem de vina care ne-am construit tot felul de arme , tot mai periculoase , si ca ne jucam cu energia nucleara parca ai fi ceva foarte simplu?
Ai amestecat putin lucrurile caci accidentul din Japonia este datorat unui viciu de design, al centralelor respective cat si unor fenomene independente de vointa oamenilor, si nu armelor nucleare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.09.2011, 10:43:57
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Daca invat pentru acel test si iau 10 este 100% meritul meu sau a fost si ajutorul lui Dumnezeu ?
Nu este meritul altcuiva, caci acelasi rezultat este si daca te rogi si daca nu te rogi atunci cand inveti/nu inveti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.09.2011, 10:54:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe ce vă bazați ? Nu-mi amintesc de niciun pasaj biblic sau patristic care să sugereze că proto-părinții noștri au dat vina pe Dumnezeu.
Și i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că ești gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănânci?" Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o să fie cu mine, aceea mi-a dat din pom și am mâncat". Și a zis Domnul Dumnezeu către femeie: "Pentru ce ai făcut aceasta?" Iar femeia a zis: "Șarpele m-a amăgit și eu am mâncat". (Fac 2, 11-13)

Acel "care mi-ai dat-o" poate trimite si la "partea de vina" a lui Dumnezeu in actul caderii in pacat a protoparintilor. La acest context am incercat sa fac referire.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2011, 11:23:05
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Daca invat pentru acel test si iau 10 este 100% meritul meu sau a fost si ajutorul lui Dumnezeu ?
Ai inceput fraza cu "daca", asadar nu vorbesti de o situatie concreta, reala, ci de o fantasma a mintii tale.

Dar ca sa dau un raspuns intrebarii tale: este 100% meritul lui Dumnezeu cu ajutorul tau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2011, 13:08:56
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
Ai inceput fraza cu "daca", asadar nu vorbesti de o situatie concreta, reala, ci de o fantasma a mintii tale.

Dar ca sa dau un raspuns intrebarii tale: este 100% meritul lui Dumnezeu cu ajutorul tau.
Din punctul meu de vedere, Dumnezeu este ori responsabil pentru toate (si bune si rele) ori pentru niciuna (noi avem liber arbitru si suntem stapanii propriei sorti).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2011, 13:24:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

A spune ca "Dumnezeu este de vina", inseamna a ne transforma in judecatori ai lui Dumnezeu. Ori, un astfel de gand, nu poate fi decat rodul unei mandrii luciferice, pentru ca presupune ca noi sa fim mai presus de El. Nici macar Pontiu Pilat, un pagan, nu a spus ca gaseste vreo vina in Hristos, dar noi, crestini fiind, ne permitem sa spunem.

Daca vom fi insa cat se poate de sinceri cu noi insine, vom vedea ca Dumnezeu este "vinovat" numai pentru un singur fapt. Acela ca atat de mult a iubit lumea, incat a adus-o la existenta, si pe Fiul Sau l-a dat spre moarte, pentru ca ea sa traiasca vesnic.

Last edited by Marius22; 14.09.2011 at 13:28:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine Kyrie Eleison Arta bisericeasca in general 4 01.03.2012 20:20:04
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 20:40:27
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Vina pentru accidentul aviativ polonez andreicozia Generalitati 2 13.01.2011 21:56:32
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11