Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.09.2011, 22:49:13
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Lightbulb

Demostene Botez:

--------------------------------------------------------------------------------

Pe sub castani cu frunza mare eu mi-am purtat ades tristețea
Când părăsită sta de vorbă cu sine însăși tinerețea,
Și mișcătoarea lor cupolă deasupra-și clătina verdeața,
Părea că-n jurul meu prin ramuri în mii de palme bate viața;
Iar câteodată crengi uscate păreau cădelnițând un mort.
Pe sub castani cu frunza mare și azi tristețea mea mi-o port.
În după-amiezi de primăvară sub umbra lor răcoritoare,
Pândeam speranța cum se joacă în jucăuși bănuți de soare,
Și-ncercam a lor comoară s-o prind în suflet și s-o strâng,
Să port în mine-un strop de soare când va fi iarăși ca să plâng.

Pe subt tunele mari de umbră ce-ntind castanii visători,
În urma ta pe-aceeași stradă am rătăcit de-atâtea ori;
Din urmă am privit adesea ritmarea rochiei pe drum,
Un clopot mișcător de linii, de armonie și parfum.
Ca să mai văd încă o dată seninul clarei tale frunți,
Am rătăcit atâta vreme pe urma pașilor mărunți,
Și-n noaptea asta șoptitoare de primăvară și de lună,
Când întunericul din juru-mi în suflet parcă mi s-adună,
Eu umblu părăsit și singur sub măști de aștri ce scânteie,
Pe unde ai trecut tu astăzi, pe unde-i calea mea lactee."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.10.2011, 04:51:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit mesaj ptr cei care doresc sa faca dragoste pentru aproapele

Aprindeți vă rog o lumânare și spuneți o mică rugăciune și pentru sufletul adormitului, robului lui Dumnezeu, John (Salogub). Unul din bunii americani ortodocși pe care am avut onoarea să-i cunosc. A trecut la Domnul ieri după-amiază (complicație de cancer la ochi). Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească in pace. Memory eternal. He will be missed.

Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.07.2012, 01:55:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Îi rog pe cei care au dorință și putință să aprindă o lumânare și să spună o scurtă rugăciune și pentru un bun prieten de-al meu, robul lui Dumnezeu, Octavian, plecat dintre noi astăzi. Dumnezeu să-l ierte.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.07.2012, 04:03:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Îi rog pe cei care au dorință și putință să aprindă o lumânare și să spună o scurtă rugăciune și pentru un bun prieten de-al meu, robul lui Dumnezeu, Octavian, plecat dintre noi astăzi. Dumnezeu să-l ierte.
Dumnezeu sa-l ierte pe Octavian si sa-l puna in rand cu dreptii.Vesnica lui pomenire+
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.07.2012, 09:04:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Îi rog pe cei care au dorință și putință să aprindă o lumânare și să spună o scurtă rugăciune și pentru un bun prieten de-al meu, robul lui Dumnezeu, Octavian, plecat dintre noi astăzi. Dumnezeu să-l ierte.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.07.2012, 19:26:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, Preasfanta Doamna, de Dumnezeu Nascatoare, catre tine Preacurata nazuim. Tu esti cetate tare si mijlocitoarea si acoperamantul tuturor celor ce alearga la tine cu credinta si nadejde. Ceea ce esti binecuvantata, te rugam, asculta rugaciunea nevrednicilor robilor tai si soleste intotdeauna pentru adormitii robii tai John ( Salogub) si Octavian . Tu pururea mijlocesti pentru cei ce te cinstesc pe tine cu dreapta credinta si care alearga sub acoperamantul tau si se roaga cu credinta pentru cei bolnavi, napastuiti si intristati, insa mijlocirea ta si rugaciunea, ne este si mai trebuincioasa dupa moartea noastra. Dupa Dumnezeu la tine avem nadejde tare, caci nimeni din cei ce se roaga tie, nu iese fara ajutor, ci numai cu bucurie, mangaiere si indulcire. Preasfanta Doamna, Nascatoare de Dumnezeu, roaga pe Fiul tau si Dumnezeul nostru sa daruiasca robilor tai adormiti : John ( Salogub ) si Octavian iertarea pacatelor. Roaga-te, Nascatoare de Dumnezeu, caci mult poate rugaciunea Maicii spre bunavoirea Stapanului, fiindca Domnul primeste de la tine tot cuvantul despre iertare. Deci si acum primeste ale noastre rugaciuni ce le aducem tie, Preasfanta Fecioara, din toata inima si din tot sufletul nostru, pentru sufletele adormitilor robilor tai :. John ( Salogub ) si Octavian . Te rugam, Stapana, sa le ajuti cu indrazirea cea de Maica ce o ai catre Domnul, ceea ce esti plina de dar, ajuta-le sa se indeparteze inaintea Celui ce sade pe tronul slavei, ca sa nu fie rusinati in fata ingerilor si a tuturor sfintilor, in fata lumii celei de sus si a celei de jos. O, Preasfanta Doamna, Imparateasa si Stapana, tu esti podul care duci la cer pe cei de pe pamant, tu esti deschizatoarea usilor Raiului. Pe tine te cinstim si Fiului tau slava inaltam impreuna si Parintelui celui fara de inceput si Duhului Sfant, Dumnezeului nostru in vecii vecilor.
Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.07.2012, 21:36:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Vă mulțumesc tuturor.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.07.2012, 08:27:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Odihneste DOAMNE sufletul adormitului robului Tau Octavian si-l odihneste cu dreptii.
Iarta-ma Mirela dar abia acum am vazut postarea ta. Il voi ruga pe parintele de la manastire sa-l pomeneasca 4o de zile.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.07.2012, 15:33:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mulțumesc, Dorina. Acum mă pregătesc și eu să mă duc la înmormântare. Ieri am stat în cumpănă dacă să merg la Funeral Home sau nu... și până la urmă nu m-am dus. E greu și la înmormântări, dar'mite la priveghiuri. Eu țin minte că prima înmormântare la care am fost, a fost a bunicului meu matern, Petre îl chema. Nu eram chiar copil (aveam 13-14 ani) dar țin minte că atunci când era în biserica și a trebuit să trecem toata familia prin fața sicriului și să-i sărutăm mâna, eu până la urmă am sărutat pânza care era peste mâna bunicului, căci mi-a fost teamă că mâna ar fi fost rece și nu vroiam să mă ating de ea așa. Iar ultima înmormântare a fost a nașei mele, Maria, cu câțiva ani în urmă. Ce bine că datorită circumstanțelor n-am putut merge și la înmormântarile altor rude apropiate. Sună ciudat, știu. Dar parcă nu vrem să ne amintim de ei ca morți, ci ca persoane încă în viață, care îți au un colțișor aparte acolo în sufletul nostru. Dumnezeu să-i odihnească în pace pe toți !
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.07.2012, 16:39:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Îi rog pe cei care au dorință și putință să aprindă o lumânare și să spună o scurtă rugăciune și pentru un bun prieten de-al meu, robul lui Dumnezeu, Octavian, plecat dintre noi astăzi. Dumnezeu să-l ierte.



Cu sfintii odihneste Hristoase Dumnezeule, sufletul robului Tau, +Octavian+, unde nu este durere, nici osteneala, nici suspin, ci viata fara de sfarsit. +
Vesnica pomenire si bunicului tau, +Petre+.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
cei care au trecut la Domnul gabitzusv Slujba inmormantarii 19 07.03.2014 19:38:07
Un suflet apropiat s-a mutat la Domnul Melissa Umanitare 23 14.06.2011 15:38:14
A mai trecut o zi... laurschepsis Generalitati 8 19.09.2009 00:28:33
Parintele Ioan Iovan a trecut la Domnul mihailt Biserica Ortodoxa Romana 1 19.05.2008 19:14:19