Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 09.08.2016, 23:21:00
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Intradevar nu am mai fost prezenta in ultimele zile,iar acum am intrat in discutie pt ca pur si simplu am vazut cum practic va certati pe cine cunoaste mai multe in ortodoxie,care e mai credincios,ba chiar s.au adus si cateva jigniri la adresa anumitor utilizatori ai forumului.

Revenind la subiectul topicului,relatia mea s.a reluat,l.am iertat pt acea scapare,am incercat sa il inteleg si pe el ce simte si cred ca a fost rezultatul stresului acumulat si a frustrarilor venite in urma tensiunilor prezente in ultima perioada. Nu stiu daca am facut bine sau am gresit,dar asa am simtit,ca trebuie sa il iert.

Draga mea, nu te mai simti vinovata! Nu ai de ce, nu este obligatoriu ca la orice neintelegere sa spui "pa". Insa trebuia sa te decizi ce faci cu el, pentru ca nimeni nu s-ar simti bine in pielea lui, stiind ca parintii tai sunt impotriva.Poate nu ar strica daca insusi prietenul tau ar veni cu curaj sa vorbeasca cu parintii tai.Sa le spuna sincer ce simte pentru tine, sa-si ia un angajament, sa arate cu alte cuvinte, ca este un om responsabil si cu ganduri serioase si ca nu vrea sa renunte la tine. Aveti totusi o varsta, nu mai este cazul sa se ascunda in spatele tau si sa te puna mereu intre ciocan si nicovala. Daca vreti sa ramaneti impreuna, trebuie sa "actionati" impreuna. Ai grija insa ce face cu bautura. O problema care trebuie discutata, transata si rezolvata fara compromisuri.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #422  
Vechi 09.08.2016, 23:43:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Halal! ..:)))))))
"Halal" ? Poate fi-va "haram"... Doamne ferește ! Abea poate duce duhul ei, nu vezi, frate Ioane? "Perfecțiune" mică ce ești... :-(
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 09.08.2016 at 23:48:11.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 10.08.2016, 00:07:40
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Intradevar nu am mai fost prezenta in ultimele zile,iar acum am intrat in discutie pt ca pur si simplu am vazut cum practic va certati pe cine cunoaste mai multe in ortodoxie,care e mai credincios,ba chiar s.au adus si cateva jigniri la adresa anumitor utilizatori ai forumului.

Revenind la subiectul topicului,relatia mea s.a reluat,l.am iertat pt acea scapare,am incercat sa il inteleg si pe el ce simte si cred ca a fost rezultatul stresului acumulat si a frustrarilor venite in urma tensiunilor prezente in ultima perioada. Nu stiu daca am facut bine sau am gresit,dar asa am simtit,ca trebuie sa il iert.

Inca ceva, Bublisor, daca vrei sa faci nunta crestina, ai un link mai jos, asa, pentru "orientare".

Vezi de ce ne certam intre noi? Pentru ca unii spun ca au credinta, dar nu fac dupa credinta, ci dupa cum vor ei si le place. Cred ca iti dai seama ca si in medicina vei pune in practica ceea ce vei invata, nu ceea ce vei vrea tu, sau iti vei inchipui, vei visa, ori te va invata bunica.
Asadar nu lua in seama sfaturile binevoitoare ale lui Igor, care de fapt nu-ti da niciun sfat, ci doar te dezinformeaza.
Acum, desigur, nu am pretentia sa faci ca mine, dar din experienta stiu ca daca ascultam de Biserica, de Dumnezeu adica, primim mult ajutor.

Doamne ajuta!


http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/32nunta.htm
Reply With Quote
  #424  
Vechi 10.08.2016, 00:13:56
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
..................:))))))))))

Care-i problema ta, Ioane? Te-ai sculat de pe targa si simti nevoia sa mai sari odata in cap, sau ce?
Reply With Quote
  #425  
Vechi 10.08.2016, 01:49:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Intradevar nu am mai fost prezenta in ultimele zile,iar acum am intrat in discutie pt ca pur si simplu am vazut cum practic va certati pe cine cunoaste mai multe in ortodoxie,care e mai credincios,ba chiar s.au adus si cateva jigniri la adresa anumitor utilizatori ai forumului.

Revenind la subiectul topicului,relatia mea s.a reluat,l.am iertat pt acea scapare,am incercat sa il inteleg si pe el ce simte si cred ca a fost rezultatul stresului acumulat si a frustrarilor venite in urma tensiunilor prezente in ultima perioada. Nu stiu daca am facut bine sau am gresit,dar asa am simtit,ca trebuie sa il iert.
Imi este rusine mie de nerusinarea si bascalia dialogului "ortodox" de care, dupa cum ti s-a spus, tu esti de vina, Bublisor, ca ai lipsit. De parca ei sunt "ortodocsi" doar cand tu lipsesti. Nu te necaji si nu reactiona.
Iti cer eu iertare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.08.2016 at 02:05:12.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 10.08.2016, 10:20:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
..................:))))))))))
Mai Ioane, stiu ca esti mucalit, deci pune si o vorba pentru restu' utilizatorilor, ca nu sunt toti atat de subtil in gandirei pentru a-ti talmaci rasul.

Sigur, nu o sa-i foloseasca la nimic, nu acum, da' unde merge un ras, merg si doua vorbe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 10.08.2016, 10:21:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Intradevar nu am mai fost prezenta in ultimele zile,iar acum am intrat in discutie pt ca pur si simplu am vazut cum practic va certati pe cine cunoaste mai multe in ortodoxie,care e mai credincios,ba chiar s.au adus si cateva jigniri la adresa anumitor utilizatori ai forumului.

Revenind la subiectul topicului,relatia mea s.a reluat,l.am iertat pt acea scapare,am incercat sa il inteleg si pe el ce simte si cred ca a fost rezultatul stresului acumulat si a frustrarilor venite in urma tensiunilor prezente in ultima perioada. Nu stiu daca am facut bine sau am gresit,dar asa am simtit,ca trebuie sa il iert.
Unde e balamuc, merge si mai mult balamuc :)

Apropo, exerseaza partea cu iertarea, o sa-ti fie de mare folos si pe viitor :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #428  
Vechi 10.08.2016, 11:13:13
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Imi este rusine mie de nerusinarea si bascalia dialogului "ortodox" de care, dupa cum ti s-a spus, tu esti de vina, Bublisor, ca ai lipsit. De parca ei sunt "ortodocsi" doar cand tu lipsesti. Nu te necaji si nu reactiona.
Iti cer eu iertare.




Bublisor, de ce sa te ostenesti sa mai reactionezi,cand are cine sa reactioneze "ortodox" ?

P.S. Eu cred ca si numai postarea acelui enunt cu "Certificat de donator" spune mai mult decat orice comentariu. Ortodox, evident!
Reply With Quote
  #429  
Vechi 10.08.2016, 11:19:15
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unde e balamuc, merge si mai mult balamuc :)

Apropo, exerseaza partea cu iertarea, o sa-ti fie de mare folos si pe viitor :)


Ce ti-e si cu balacii astia autosuficienti! Au uitat ca si ei au fost tineri. Daca i-ai lua la bani marunti, vei descoperi ca la varsta ta exersau si ei diverse parti.
Reply With Quote
  #430  
Vechi 10.08.2016, 11:25:47
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai Ioane, stiu ca esti mucalit, deci pune si o vorba pentru restu' utilizatorilor, ca nu sunt toti atat de subtil in gandirei pentru a-ti talmaci rasul.

Sigur, nu o sa-i foloseasca la nimic, nu acum, da' unde merge un ras, merg si doua vorbe.
Sau mai bine o abtinere, ca sa nu mai fie nevoie de talmaci.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare