Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 12.08.2016, 11:34:38
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
OK, aveti dreptate, dar, cu unle precizari:
1. Nepomenirea e, doar si numai in privinta ereziei, justificabila canonic cu subiect si predicat. Insulta adusa ierarhilor, evident, nu. Ca niste idioti se cred "nikalai" si is insulta ierarhul de la care preotii, din miinile carora acei ciudatei Il primesc pe Hristos (daca Il primesc), au primit antimisul, asta e o problema morala si spirituala.
2. Din cite am citit, pr. Matei NU a instigat vreodata la schisma, la insultarea sau violenta asupra ierahilor, fereasca Dumnezeu. Nu il confundati cu instigatorul la schisma, simplutul la minte episcop vicar rusesc Longhin. In mod normal, Longhin nu ar mai trebui primit pentru multa vreme pe teritoriul canonic al BOR pentru afirmatiile extrem de grave la adresa ierarhilor si autocefaliei noastre.
Insa, cum am zis, asta e planeta Romania. Unde nimic nu seamana cu nimic.
Tocmai ce am dat citat din comentariile lui M.V. in care instiga la revolta, sa iesim cu bannere si sa le strigam ierarhilor diverse cuvinte. Deci, cand instigi la asa ceva, stii tu insuti unde se poate ajunge cu revolta? In primul rand nu este canonic sa facem asta, nu mirenii rezolva problemele teologice in strada, ci toate acestea sunt discutate la alt nivel si in alta locatie. Mie mi se pare ca pr. Matei Vulcanescu a gresit foarte grav. Caci, mai sunt si alte "indemnuri" ale lui de acest gen, dar nu am timp sa le caut, de a face scandal chiar la Patriarhie, cu huo. Cui sa-i strigam "huo", daca nu PF Patriarh? Iarta-ma, eu nu simt asa.Eu nu as face niciunuia dintre ierarhi asa ceva, caci batjocoresc Harul cu care este investit. Nici lui Longhin, nimanui. Trebuie mustrati de catre cei competenti si responsabili sa o faca.
Iar aceasta instigare prin exortatii mincinoase si tendentioase mie imi pare un fel de a scoate castane din foc cu mana altuia.De fapt nu cred ca se urmareste restabilirea dogmelor, sau mentinerea lor in stare curata,a dogmelor si a canoaneleor, ci se urmareste cu totul altceva, de cu totul alt gen. Dar sa nu fie !
E avdevarat ca nu mi-e placut sa vad acest razboi intre fratii de aceeasi credinta, e dureros, dar nu sunt nici impotriva lor, a fratilor din cealalta tabara, in sensul ca ii consider deja niste decazuti si pierduti iremediabil. Pana la ultima clipa a vietii lor si chiar dupa, as nadajdui la mila lui Dumnezeu pentru ei.
Si, pentru ca tot am vorbit de curand de Samuel si Saul, ai vazut ca Samuel se ruga tot timpul pentru Saul, desi acela cazuse din cuvantul si porunca lui Dumnezeu, si poate ca Samuel, fiind prooroc, stia ca acela nu are scapare. Dar nu a renuntat niciodata a se ruga pentru el. Nu cunoastem noi judecatile lui Dumnezeu.

Last edited by nacu simona; 12.08.2016 at 11:38:35.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 12.08.2016, 11:47:22
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

ar fi bine ca aceste scandaluri sa fie aplanate pana nu i-au amploare si intra
in atentia presei, mai ales a trusturilor de presa sataniste, care vor sustine
vor mentine si vor accentua aceasta dezbinare, oferind tot sprijinul acestor
grupari si vor manipula opinia publica pentru dezbinarea Bisericii Ortodoxe.

Pe de-alta parte ar trebui sa ne punem urmatoarea intrebare:
De ce Dumnezeu ingaduie acest lucru ? De ce ?

Last edited by Copacel; 12.08.2016 at 11:50:23.
Reply With Quote
  #643  
Vechi 12.08.2016, 11:50:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
OK, aveti dreptate, dar, cu unle precizari:
1. Nepomenirea e, doar si numai in privinta ereziei, justificabila canonic cu subiect si predicat. Insulta adusa ierarhilor, evident, nu. Ca niste idioti se cred "nikalai" si is insulta ierarhul de la care preotii, din miinile carora acei ciudatei Il primesc pe Hristos (daca Il primesc), au primit antimisul, asta e o problema morala si spirituala.
2. Din cite am citit, pr. Matei NU a instigat vreodata la schisma, la insultarea sau violenta asupra ierahilor, fereasca Dumnezeu. Nu il confundati cu instigatorul la schisma, simplutul la minte episcop vicar rusesc Longhin. In mod normal, Longhin nu ar mai trebui primit pentru multa vreme pe teritoriul canonic al BOR pentru afirmatiile extrem de grave la adresa ierarhilor si autocefaliei noastre.
Insa, cum am zis, asta e planeta Romania. Unde nimic nu seamana cu nimic.
Frumos, coerent..ti-ai imbunatatit stilul :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #644  
Vechi 12.08.2016, 11:51:31
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Frumos, coerent..ti-ai imbunatatit stilul :)
Merci. Apai, avui de la cine sa invat.
Reply With Quote
  #645  
Vechi 12.08.2016, 11:52:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
ar fi bine ca aceste scandaluri sa fie aplanate pana nu i-au amploare si intra
in atentia presei, mai ales a trusturilor de presa sataniste, care vor sustine
vor mentine si vor accentua aceasta dezbinare, oferind tot sprijinul acestor
grupari si vor manipula opinia publica pentru dezbinarea Bisericii Ortodoxe.
Pai de unde stii ca in spatele la chestiile astea nu e nitica oculta care e si in spatele trusturilor media?

Treburile astea nu se pot aborda in media, pentru ca isi prind urechile atat ziaristii cat si cititorii.
Asa ca ramane la stadiul de lovituri sub centura intre dreptcredinciosi, unii cel putin atot-cunoscatori.

Citat:
Pe de-alta parte ar trebui sa ne punem urmatoarea intrebare:
De ce Dumnezeu ingaduie acest lucru ? De ce ?
Paai de ce ingaduie boala, moartea, minciuna, pacatul, diavolul, etc?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #646  
Vechi 12.08.2016, 11:54:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
In mod normal, Longhin nu ar mai trebui primit pentru multa vreme pe teritoriul canonic al BOR .
Cand o sa ai in grija si tu peste 400 de copii, cu diferite handicapuri, atunci
sa ne permitem sa vorbim.
De cati copii(sau cati copii cresti) tu ? Longhin are peste 400, matele cate
sute ?!
Reply With Quote
  #647  
Vechi 12.08.2016, 11:54:13
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
OK, aveti dreptate, dar, cu unle precizari:
1. Nepomenirea e, doar si numai in privinta ereziei, justificabila canonic cu subiect si predicat. Insulta adusa ierarhilor, evident, nu. Ca niste idioti se cred "nikalai" si is insulta ierarhul de la care preotii, din miinile carora acei ciudatei Il primesc pe Hristos (daca Il primesc), au primit antimisul, asta e o problema morala si spirituala.
2. Din cite am citit, pr. Matei NU a instigat vreodata la schisma, la insultarea sau violenta asupra ierahilor, fereasca Dumnezeu. Nu il confundati cu instigatorul la schisma, simplutul la minte episcop vicar rusesc Longhin. In mod normal, Longhin nu ar mai trebui primit pentru multa vreme pe teritoriul canonic al BOR pentru afirmatiile extrem de grave la adresa ierarhilor si autocefaliei noastre.
Insa, cum am zis, asta e planeta Romania. Unde nimic nu seamana cu nimic.
Si mai este o problema de natura zelotista. Ai spus "in privinta ereziei justificata canonic".
Aici sunt doua aspecte : mai intai erezia nu este canonica , ci dogmatica si al doilea, ea nu se dicuta in strada, pe la colt de strada, pe forum si pe blog. Aceasta este doar subminare, colportare, sabotaj si fariseism. Cum spuneam, scoti castane din foc cu mana altuia.
Chiar daca in ziua de azi avem si altfel de mijloace de comunicare, totusi "mijloacele" ecleziologice si teologice au ramas acelasi dpdv canonic al rezolvarii unor astfel de probleme cu care ne confruntam noi azi.
Nu este principial sa numesti pe cineva eretic daca nu a fost stabilit sinodal acest lucru.Iti poti sustine doar punctul tau de vedere, aduci argumente, dezbati, dar nu te repezi din prima cu .. ereticule, schismaticule. Chair daca acela se confrunta cu acest lucru, nu suntem noi in masura sa il judecam si sa-l condamnam. Doar sa observam devierea de la dreapta credinta.
Insa pe unele bloguri nii nu esti lasat sa deschizi gura ca esti deja eretic, schismatic, spalat pe creier, obedient. In felul acesta nu ajungem nicaieri.
Iar chestia cu "sa marturisim, sa marturisim" sau "noi suntem cu Hristos, noi marturisim adevarul" au devenit niste notiuni atat de tampe si atat de golite de sens, incat au ajuns niste eufemisme.
Reply With Quote
  #648  
Vechi 12.08.2016, 11:55:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cand o sa ai in grija si tu peste 400 de copii, cu diferite handicapuri, atunci
sa ne permitem sa vorbim.
De cati copii(sau cati copii cresti) tu ? Longhin are peste 400, matele cate
sute ?!
In primul rand ca nu ingrijeste singur de copiii aia si le ia toate cele din salariul lui.
Secundo, nici daca ar avea 1000 copii si i-ar ingriji exclusiv el din banii lui, asta nu-l transforma in Papa Ortodox Infailibil.

Deci calmo, in materie de copiii nu-l contesta nimeni, in materie de vorbit cai verzi pe pereti, e o alta mancare de peste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #649  
Vechi 12.08.2016, 11:56:50
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
ar fi bine ca aceste scandaluri sa fie aplanate pana nu i-au amploare si intra
in atentia presei, mai ales a trusturilor de presa sataniste, care vor sustine
vor mentine si vor accentua aceasta dezbinare, oferind tot sprijinul acestor
grupari si vor manipula opinia publica pentru dezbinarea Bisericii Ortodoxe.

Pe de-alta parte ar trebui sa ne punem urmatoarea intrebare:
De ce Dumnezeu ingaduie acest lucru ? De ce ?
De ce? chiar vrei sa stii, chiar nu stii de ce? Raspunsurile adevarate le purtam inauntrul nostru.
Daca vrei totusi sa iti spun motive, iata citeva:

1. hotia si tradare la toate nivelele;
2. crime asupra inocentilor: 20 milioane (still counting on) avorturi, plus mii de copii aruncati literalmente la veceu;
3. lipsa de solidaritate si seriozitate in chestiuni deopotriva mici si importante;
4. invidia tuturor asupra oricui;
.................................................. .....................

Mai vrei?
Ce tot dau unii vina, ba pe ispita lui Satan, ba pe pedeapsa lui Dumnezeu...cind evident e self-made thing...Universul are legi, si nu doar fizice sau chimice.
Reply With Quote
  #650  
Vechi 12.08.2016, 11:58:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Si mai este o problema de natura zelotista. Ai spus "in privinta ereziei justificata canonic".
Aici sunt doua aspecte : mai intai erezia nu este canonica , ci dogmatica si al doilea, ea nu se dicuta in strada, pe la colt de strada, pe forum si pe blog. Aceasta este doar subminare, colportare, sabotaj si fariseism. Cum spuneam, scoti castane din foc cu mana altuia.
Chiar daca in ziua de azi avem si altfel de mijloace de comunicare, totusi "mijloacele" ecleziologice si teologice au ramas acelasi dpdv canonic al rezolvarii unor astfel de probleme cu care ne confruntam noi azi.
Nu este principial sa numesti pe cineva eretic daca nu a fost stabilit sinodal acest lucru.Iti poti sustine doar punctul tau de vedere, aduci argumente, dezbati, dar nu te repezi din prima cu .. ereticule, schismaticule. Chair daca acela se confrunta cu acest lucru, nu suntem noi in masura sa il judecam si sa-l condamnam. Doar sa observam devierea de la dreapta credinta.
Insa pe unele bloguri nii nu esti lasat sa deschizi gura ca esti deja eretic, schismatic, spalat pe creier, obedient. In felul acesta nu ajungem nicaieri.
Iar chestia cu "sa marturisim, sa marturisim" sau "noi suntem cu Hristos, noi marturisim adevarul" au devenit niste notiuni atat de tampe si atat de golite de sens, incat au ajuns niste eufemisme.
Perfect adevarat.

Da' aici se arunca pe tava mitul cu Maxim Marturisitoril, chipurile singurul care mai avea credinta adevarata, deci de ce n-ar avea Gigel Blogerul sau IPS Cutare singurul credinta adevarata si restul sa fie o masa de prosti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde