Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 12.08.2016, 12:22:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Nepomenirea NU este schisma. Si poate fi executata cu temei canonic, in cszul unor erezii evidente. Mai cititi, veti vedea ca am dreptate. Ah, ca unii dobitoci (sau smecheri, platiti de "cine trebuie" probabil) deplaseaza acest gest spre teritoriu primejdios al motivatiilor false ale schismei, asta e, din pacate, la fel de adevarat.
Pai poate detaliezi si tu si exemplici cum ca ai dreptate.

Mie mi se pare un fel de declaratie politica, nimic mai mult, si are oarecum iz de schisma.
Un soi de preaviz, daca vrei si un fel de lupta de gherila.

Mai normal si ortodox mi s-ar parea sa se ridice sinodal problema daca exista una si respectivul sanctionat. Cum a fost cu IPS Corneanu.

Prin faptul ca nu se procedeaza asa, indirect se recunoaste un lucru: ca majoritatea Bisericii nu le impartaseste perspectiva si asta e singurul instrument, oarecum ridicol si stupid care il au la indemana.

Pentru ca respectivul "nepomenit" nu traieste din "pomenirile" lor, asta e sigur.

Ba dimpotriva, daca s-ar ruga pentru el sa fie indreptat (presupunand ca greseste), toata lumea ar fi mai castigata.


Ce e mai nasol insa, e ca trag dupa ei oarecum si credinciosii care ii pastoresc.
Crezi ca le cere parerea daca ceea ce face e bine sau nu?

Oamenii aia si-au pus increderea in ei, in discernamantul lor, dar ei insisi il mai au?

Eforturile astea sunt demne de o cauza mult mai buna dar se face un circ de parca cine stie ce enormitate s-a intamplat.

Stii care e efectul pe termen lung? Se va intampla exact ca si cu ala care striga "lupul" fara sa fie nici un lup.

Poate de fapt asta se si urmareste. Constiintele sa fie obosite de latratorii la luna si atunci cand va veni lupul..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.08.2016 at 12:28:59.
Reply With Quote
  #662  
Vechi 12.08.2016, 12:33:58
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
De ce? chiar vrei sa stii, chiar nu stii de ce? Raspunsurile adevarate le purtam inauntrul nostru.
Daca vrei totusi sa iti spun motive, iata citeva:

1. hotia si tradare la toate nivelele;
2. crime asupra inocentilor: 20 milioane (still counting on) avorturi, plus mii de copii aruncati literalmente la veceu;
3. lipsa de solidaritate si seriozitate in chestiuni deopotriva mici si importante;
4. invidia tuturor asupra oricui;
.................................................. .....................

Mai vrei?
Ce tot dau unii vina, ba pe ispita lui Satan, ba pe pedeapsa lui Dumnezeu...cind evident e self-made thing...Universul are legi, si nu doar fizice sau chimice.

Tot ce ai insirat tu acolo sunt efecte. Nu la efecte tre sa umblam, ci la cauze.
Cu efectele jongleaza si medicii din ziua de azi, aia care lucreaza cu mafia medicamentelor.
Tocmai asta se si urmareste : ura si dezbinarea intre noi. Insa noi trebuie sa facem exact impotriva.Sa nu ne dezbinam. Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al pacii, nu un Dumnezeu al urii si neimpacarii.
Reply With Quote
  #663  
Vechi 12.08.2016, 12:40:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai n-ai vazut ca i-au dat ultimatum Mitropolitului ? "Crestinii" ii dau ultimatum "ereticului". :)

Mie mi-a placut pozitia preotului de la concurenta :)

http://www.teologie.net/2016/06/26/c...dul-din-creta/
Reply With Quote
  #664  
Vechi 12.08.2016, 12:41:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Tot ce ai insirat tu acolo sunt efecte. Nu la efecte tre sa umblam, ci la cauze.
Cu efectele jongleaza si medicii din ziua de azi, aia care lucreaza cu mafia medicamentelor.
Tocmai asta se si urmareste : ura si dezbinarea intre noi. Insa noi trebuie sa facem exact impotriva.Sa nu ne dezbinam. Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al pacii, nu un Dumnezeu al urii si neimpacarii.
Care ura, care dezbinare? Haha, ma faci sa rad. Aici este doar un forum, o interfata virtuala prin care nu se pot manifesta aceste actiuni: ura sau dezbinare, pentru ca majoritatea userilor nu se cunosc intre ei, asadar nu au cum sa se dezbine sub masca anonimatului.
Dar cu siguranta daca v-ati intilni fata in fata, eu garantez ca nu ati mai discuta asa, ci ati fi toti politicosi, pentru ca asa e frumos si civilizat intre oameni.

Ce zi frumoasa e astazi: ploua si este racoare.
Reply With Quote
  #665  
Vechi 12.08.2016, 12:43:29
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai n-ai vazut ca i-au dat ultimatum Mitropolitului ? "Crestinii" ii dau ultimatum "ereticului". :)

Mie mi-a placut pozitia preotului de la concurenta :)

http://www.teologie.net/2016/06/26/c...dul-din-creta/
Aia nu sint crestini. Sint instigatori si latratori sub steaguri straine, vrajamsi Bisericii. Nici macar nu o fac din convingeri sau platiti: sint un fel de galerie de fortbal bagata pe chestii de biserica. Nu au ce face acasa, si dau cu huo unor oameni din mina carora Il luam pe Hristos!
Reply With Quote
  #666  
Vechi 12.08.2016, 12:44:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Probabil ca daca nu recunoaste ca a gresit, o sa-i blocheze IP-ul si nu o sa mai poata intra pe blogurile lor. :)
Reply With Quote
  #667  
Vechi 12.08.2016, 12:48:02
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sau asta: http://www.teologie.net/2016/07/12/g...lui-din-creta/

Cu unele exceptii, il apreciez foarte mult pe parintele Pruteanu. E probabil cel mai mare liturgist roman in viata.
Reply With Quote
  #668  
Vechi 12.08.2016, 12:49:25
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si pe aia trebuie sa-i iubim ca pe noi insine.Asta ar fi (dupa mine) acest test.
Daca nu putem sa-i iubim bare-mi sa nu-i uram.

Eu sunt pro sinod si nu mi se pare talharesc deloc.
Sunt pro nu in sensul ca este perfect, ci pentru ca se misca in directia aratata de Hristos care este capul Bisericii. Biserica nu a fost niciodata perfecta, din contra, este un trup bolnav.Si eu nu cred ca pronia Dumnezeiasca ne duce pe toti la pierzare.Trebuie sa avem credinta lucratoare, nu cum spunea Apostolul"avand infatisatrea dreptei credinte, dar tagaduind puterea ei".
Noi ne comportam mai degraba ca niste pici muciosi si cacaciosi, care nu stiu decat sa bazaie ca mustele , fara sa facem nimic din ce ne invata Hristos.
Reply With Quote
  #669  
Vechi 12.08.2016, 12:49:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
" Sinodul din Creta n-a hotărât și n-a spus nimic important! Nici până astăzi nimeni nu înțelege de ce a trebuit să se adune. Textele documentelor oficiale* sunt slabe și irelevante, fără vreun impact în viața Bisericii și a credincioșilor. Pe de altă parte, faptul că documentele Sinodului nu spun nimic, i-a dezarmat pe cei însetați de schismă, aceștia negăsind suficiente argumente pentru a se declara disidenți sau pentru a forma careva „catacombe ecleziale”.

Pai cam de aia am zis si eu ca a fost un concediu. :)

Dar vezi ca greseste acolo unde zice ca i-a dezarmat pe aia. Aiurea, si daca se intalneau sa bea o cafea e clar ca erau eretici si trebuiau opriti de la pomenire. :)
Reply With Quote
  #670  
Vechi 12.08.2016, 12:54:42
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Care ura, care dezbinare? Haha, ma faci sa rad. Aici este doar un forum, o interfata virtuala prin care nu se pot manifesta aceste actiuni: ura sau dezbinare, pentru ca majoritatea userilor nu se cunosc intre ei, asadar nu au cum sa se dezbine sub masca anonimatului.
Dar cu siguranta daca v-ati intilni fata in fata, eu garantez ca nu ati mai discuta asa, ci ati fi toti politicosi, pentru ca asa e frumos si civilizat intre oameni.

Ce zi frumoasa e astazi: ploua si este racoare.

Ce vorbesti?
Reply With Quote
Răspunde