Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.04.2013, 21:05:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
deja mă faci să râd.
e că și cum ai spune "nu se pune, pentru că ai dat din buzunarul stâng. doar cel drept se pune."
era vorba de bani din bugetul statului.
Banii de care zici, ăia dați de Oprescu NU SUNT din bugetul statului. Sunt din bugetul primăriei generale. Oricât ai vrea tu să le amesteci, sunt lucruri diferite.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.04.2013, 14:21:37
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Că tot vorbim despre sănătate...
Păi, într-un corp (și creier) sănătos, toate țin cont de toate și fiecare de celelalte.
Nu face stânga ce vrea și dreapta pe-ale ei. Ba mai rău, stânga contra dreptei....

Există un reglaj în corpul sănătos, un reglaj pe mai multe niveluri: local, nervos, hormonal...
Și toate sunt conduse de un creier, care, dacă îi sănătos, face treaba bine, iar de nu, nu.

În fine, să zicem că modelul ăsta al funcționării sănătoase a organismului nu e potrivit funcționării sociale, întrucât la alt nivel sunt alte legi etc. De acord.
Am vrut doar să subliniez că între instituțiile statului nu funcționează bine canalele de informare și reglaj, că interesul comun supraindividual e cvasi-nul și că se practică "lasă-mă ca să te las și eu (să-ți faci de cap)", lucru specific unei lumi anarhice și muribunde.
Rezultatul se vede peste tot.

Biserica, însă, trăind într-un stat care a umilit-o și schingiuit-o strașnic în trecutul ei apropiat, pe de o parte a rămas în mod evident cu amintirile traumatizante (și cu apucături de pușcăriaș, trebuie s-o spunem!) iar pe de altă parte își cam ia revanșa, cum și pe unde poate. Nu de alta, dar cine s-a fript, suflă și-n iaurt. Mai știi, apoi, ce urmează mâine?...

În ce mă privește, găsesc incompatibile Biserica și statul.
Sunt categoric împotriva nefastei "simfonii" bizantine.
Iluzia cu care moare Joseph Kneht în "Jocul cu mărgele de sticlă" este, însă, practicată azi la scară mondială. Rezultatul se vede.

Cooperarea și colaborarea sunt una, iar compromisul și amestecul practicate la noi sunt alta. Amestecul dintre Coca-Cola și vin este, după gustul meu, semnul unei adânci confuzii personale și ... mondiale.

Ce-ar însemna: că, după unirea bărbatului cu femeia să fim androgini?
Din fericire femeia rămâne tot femeie, iar bărbatul tot bărbat, chiar dacă s-au unit o vreme.

De spitale să se îngrijească cei care sunt puși de Stat pentru asta. Preotul nu cred că are altă treabă mai bună de făcut acolo decât ce face în orice alt loc: cele duhovnicești, pentru care a primit har de la Dumnezeu, nu de la Stat.

Dar dacă nu e nimeni să tragă la răspundere Statul, iaca face ce vrea... Și ce nu vrem.

Last edited by cezar_ioan; 24.04.2013 at 14:24:16.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.04.2013, 16:07:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă banii alocați Sănătății ar fi fost direcționați cum trebuie, adică în interesul pacienților, de la Revoluție încoace am fi avut un sistem de sănătate lux. Însă de atât de mulți ani se știe cum sunt folosiți banii acolo, cum se fac achizițiile, cu prețuri umflate chiar și de 10 ori față de piață. Cu un așa management, normal că spitalele nu vor avea niciodată bani destui.
sunt foarte mulți "daca" în societatea romaneasca de după '89.
dar exemplul meu este concret.
un spital din capitală complet renovat, stă fără paturi și aparatura, pentru că nu se găsesc 5 mil. de euro.
asta în același timp în care primăria capitalei a donat BOR 6,5 mil. de euro.
ceva nu se pupa. nici nu am mai pus la socoteală donațiile făcute de primăriile de sector.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.04.2013, 16:34:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Banii de care zici, ăia dați de Oprescu NU SUNT din bugetul statului. Sunt din bugetul primăriei generale. Oricât ai vrea tu să le amesteci, sunt lucruri diferite.
bugetul primăriei nu este facut din bani publici?
apropo, bugetul rimăriei capitalei a fost rectificat negativ cu suma de 178 mil. de RON.
http://m.gandul.info/stiri/bugetul-p...e-lei-10358268
adică ... avea de unde să dea, nu?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.04.2013, 17:00:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit online

de pe siteul www.construimcatedrala.ro aflăm că pana în acest moment, au făcut donații online, cu cardul sau transfer bancar, "fantasticul" număr de 767 de donatori. nu se spune suma adunată. dar începe de la 5 euro.
bun, or mai una două mii care au donat câte 2 euro prin sms.
puțin domnilor, puțin.
asta este realitatea.
acesta este motivul pentru care se cer bani de la bugetul de stat și de la cele locale: slabul răspuns din partea populației.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.04.2013, 17:55:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta este realitatea.
acesta este motivul pentru care se cer bani de la bugetul de stat și de la cele locale: slabul răspuns din partea populației.
Populatia n-are. Iar populatia care are, nu da pentru cauze nobile. Nu da nici pentru mama lor, care e la azil.
Si atunci, da statul. Adica in final tot populatia, doar ca luati de stat, la japca.

Daca eu, catolic roman, nu am nimic contra ca statul sa dea din banii pe care mi-i ia la japca la Catedrala lui Daniel, dupa cum n-am nimic contra sa modernizeze niscai universitati ori biblioteci bozgoresti din inima Ardealului, ci, dimpotriva, gasesc ca acestea sunt investitiile chibzuite si cu lunga bataie, nu vad ce anume va deranjeaza pe dv, ca ateu, chestia asta. Sau credeti ca statul ar trebui sa subventioneze numai promovarea materialismului dialectic si istoric ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.04.2013, 19:12:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sunt foarte mulți "daca" în societatea romaneasca de după '89.
dar exemplul meu este concret.
e ceva de genul:
nu merge asa, deci merge oricum.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.04.2013, 19:52:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumitre tu ori ai o problemă de înțelegere ori te faci. Tu nu înțelegi că sunt gestiuni diferite? Una-i una, alta-i alta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.04.2013, 20:27:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... nu vad ce anume va deranjeaza pe dv, ca ateu, chestia asta. Sau credeti ca statul ar trebui sa subventioneze numai promovarea materialismului dialectic si istoric ?
nu am spus niciodată așa ceva.
am și spus-o, sunt de acord ca Statul prin Min. Culturii, să intervină în consolidarea și renovarea bisericilor care sunt monumente istorice și culturale.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.04.2013, 20:33:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dumitre tu ori ai o problemă de înțelegere ori te faci. Tu nu înțelegi că sunt gestiuni diferite? Una-i una, alta-i alta?
se pare că nu dețin tot atâta inteligență ca și tine.
ia spune-mi tu, care-i una, care-i alta?
Reply With Quote
Răspunde