Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.04.2013, 20:52:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am și spus-o, sunt de acord ca Statul prin Min. Culturii, să intervină în consolidarea și renovarea bisericilor care sunt monumente istorice și culturale.
Doar sa consolideze si sa renoveze, iar monumente noi sa nu se faca ? Unde ar fi ajuns Roma, Parisul, Petersburgul cu asemenea gandire investitionala ? Florenta ar fi ramas cu Cimabue si Fra Angelico, nu am fi auzit niciodata de vreun Michelangelo. Parisul ar fi ramas doar cu splendorile Vechiului Regim.

Monumentele, in cadrul carora lacasurile de cult ocupa un loc eminent, dau atractivitatea unui loc si fac sa i se duca vestea. Astazi, cand spuneti "Barcelona", spuneti "Catedrala Sfanta Familie", tot asa cum ieri, cand spuneati "Paris", spuneati "Notre Dame". A face investitii in arta monumentala inseamna nu numai a hrani familii de muncitori si artizani, ci a crea emulatia artistica, efervescenta, spiritul competitional si circulatia de idei fara de care arta moare, iar artistii emigreaza. Hotarat lucru: ei nu pot trai din proiecte de varuit Biserica lui Bucur Ciobanul. Pe urma, toate marile cheltuieli pe care arta monumentala le presupune le scoti cu varf si indesat de la turistii amatori de arta: unii parcheaza, altii cumpara ilustrate, altii platesc un ghid care plateste un impozit si toti beau Coca Cola. Cumparata de la buticuri care platesc chirie de "zona zero-vanzare sigura". Oare ce-ar fi nordul Moldovei fara manastirile ortodoxe din perioada buna a feudalismului romanesc ? Cred ca turismul ar scadea la jumatate in acea zona de economie calamitata. Poate ca lui Stefan i-a fost greu sa gaseasca bani sa ridice Putna intre doua razboaie, dar a avut intuitia geniala ca asta e opera care dureaza mai mult decat orice altceva. Iar daca anual mii de oameni merg in acea zona de Extrem Miazanoapte a tarii e ca sa vada Manastirea Putna, nu combinatul zootehnic Putna.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.04.2013 at 21:12:44.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.04.2013, 22:13:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
OK, hai sa lasam scolile, sa luam spitalele. 425 de spitale, 18300 de biserici.
Nu e problema cu numarul spitalelor, pentru ca se si inchid din ele. problema e cu salariile angajatilor spitalului. O biserica are 1-2 preoti cu un salariu partial.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.04.2013, 22:35:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă banii sunt redirectionati cum trebuie, da.
De obicei sunt deranjati cei ce nu sunt credinciosi, ca Remus Cernea, si pentru e si 10 lei dati la biserica e prea mult, pentru ca ei au o problema cu religia, nu cu banii dati bisericilor.
In 2013 banii alocati tuturor cultelor reprezinta 0.08% din PIB. Sanatatea primeste 4% din PIB. Din cei 0.08% aproximativ 8% sunt alocati constructiilor, restul salariilor. Adica 36.4 mil. lei, 8 mil. si ceva de euro: http://www.mediafax.ro/social/cultel...n-pib-10574150
Deci nu are rost sa mai discutam, e o problema falsa.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.04.2013, 01:00:43
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Doar sa consolideze si sa renoveze, iar monumente noi sa nu se faca ?
Doar să se consolideze și să se renoveze, primesc.
Iar monumente noi să nu se facă???
Păi unde-i monastirea Putna, coane Fănică..., ai?.....
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.04.2013, 01:03:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
preoti cu un salariu partial.
Bombă de zile mari!
(Vezi frate ce-ți făcu salamu cu soia?...)

P.S. Dacă juri c-ai postit (ei, na! cum să-ți cer asta?), și dacă mărturisești că perla ți se trage de la post (idem), atunci schimbăm placa: pune-o în cârca mea, ia un "bravo frate" și, crezi sau nu, te rog roagă-te și pentru mine, Cătăline!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.04.2013, 01:57:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Bombă de zile mari!
(Vezi frate ce-ți făcu salamu cu soia?...)

P.S. Dacă juri c-ai postit (ei, na! cum să-ți cer asta?), și dacă mărturisești că perla ți se trage de la post (idem), atunci schimbăm placa: pune-o în cârca mea, ia un "bravo frate" și, crezi sau nu, te rog roagă-te și pentru mine, Cătăline!
Bomba nu e pentru mine: http://www.doxologia.ro/actualitate/...formarile-asur
Din comunicatul Patriarhiei: "Statul român nu plătește integral salariile personalului clerical și neclerical, ci asigură doar o contribuție de aproximativ 60% la salariile acestora.Restul salariilor (comparabile cu cele ale profesorilor din Învățământul preuniversitar), impozitele, asigurările de sănătate și contribuțiile sociale sunt plătite din fondurile proprii ale unităților bisericești. "
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.04.2013, 07:14:06
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu cred ca cineva care da din cand in cand la biserica si pe care il buseste rasul in timpul slujbei este in masura sa isi dea cu parerea la "gradul de ocupare" al bisericilor.
Nu ca nu ar fi si exceptii, dar majoritatea bisericilor sunt pline duminica de duminica. Sau poate ca eu le aleg doar pe cele mereu pline in Bucuresti.
In plus exista oameni, din comoditate si asta nu ii scuza, care nu merg la biserica pentru ca este prea plina si stau inghesuiti.
Asa ca argumentul ca sunt suficiente biserici este pentru naivi.
La fel si cel ca se construiesc biserici ca sa aiba unde sa slujeasca absolventii de teologie "scosi pe banda rulanta". Ceorect, sunt scosi pe banda rulanta. Dar nu cred ca multi s-ar angaja pe cateva sute de lei pe luna si in conditiile in care daca lumea nu vine la biserica nu prea au de unde sa isi completeze veniturile. Asa ca ori vorbim despre ce stim, ori daca ne dam cu parerea sa gandim mai intai si sa spunem dupa.
Nici eu nu cred ca,cineva, care foloseste atacul la persoana in argumentatia sa este in masura sa fie bagat in seama de altcineva !!!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.04.2013, 07:20:05
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Doar sa consolideze si sa renoveze, iar monumente noi sa nu se faca ? Unde ar fi ajuns Roma, Parisul, Petersburgul cu asemenea gandire investitionala ? Florenta ar fi ramas cu Cimabue si Fra Angelico, nu am fi auzit niciodata de vreun Michelangelo. Parisul ar fi ramas doar cu splendorile Vechiului Regim.

Monumentele, in cadrul carora lacasurile de cult ocupa un loc eminent, dau atractivitatea unui loc si fac sa i se duca vestea. Astazi, cand spuneti "Barcelona", spuneti "Catedrala Sfanta Familie", tot asa cum ieri, cand spuneati "Paris", spuneati "Notre Dame". A face investitii in arta monumentala inseamna nu numai a hrani familii de muncitori si artizani, ci a crea emulatia artistica, efervescenta, spiritul competitional si circulatia de idei fara de care arta moare, iar artistii emigreaza. Hotarat lucru: ei nu pot trai din proiecte de varuit Biserica lui Bucur Ciobanul. Pe urma, toate marile cheltuieli pe care arta monumentala le presupune le scoti cu varf si indesat de la turistii amatori de arta: unii parcheaza, altii cumpara ilustrate, altii platesc un ghid care plateste un impozit si toti beau Coca Cola. Cumparata de la buticuri care platesc chirie de "zona zero-vanzare sigura". Oare ce-ar fi nordul Moldovei fara manastirile ortodoxe din perioada buna a feudalismului romanesc ? Cred ca turismul ar scadea la jumatate in acea zona de economie calamitata. Poate ca lui Stefan i-a fost greu sa gaseasca bani sa ridice Putna intre doua razboaie, dar a avut intuitia geniala ca asta e opera care dureaza mai mult decat orice altceva. Iar daca anual mii de oameni merg in acea zona de Extrem Miazanoapte a tarii e ca sa vada Manastirea Putna, nu combinatul zootehnic Putna.
Dumneata, compari ,mere cu pere !!!
Cum se pot compara timpuri de ascensiune econmica, cu cele de recesiune ???

De ce taman in toiul crizei economice banii trebuie directionati inspre opere de arta, asa cum sustii dumneata ???

Eu cred ,ca trebuie sa fie tocmai invers, adica in vremi de ascensiune, cand exista un surplus, si intreaga societate este dispusa sa-si directioneze acest surplus,inspre opere de arta ,deci si biserici,atunci trebuie facut cum spui dumneata,si asa s-a procedat mereu in istoria lumii !!!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.04.2013, 07:29:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De obicei sunt deranjati cei ce nu sunt credinciosi, ca Remus Cernea, si pentru e si 10 lei dati la biserica e prea mult, pentru ca ei au o problema cu religia, nu cu banii dati bisericilor.
In 2013 banii alocati tuturor cultelor reprezinta 0.08% din PIB. Sanatatea primeste 4% din PIB. Din cei 0.08% aproximativ 8% sunt alocati constructiilor, restul salariilor. Adica 36.4 mil. lei, 8 mil. si ceva de euro: http://www.mediafax.ro/social/cultel...n-pib-10574150
Deci nu are rost sa mai discutam, e o problema falsa.
Ba are rost foarte mare sa discutam !!!
Atata vreme cat e criza,si statul ajunge sa taie salarii si sa puna mii de taxe si impozite, in timp ce nu e in stare sa faca un drum sau o autostrada...insa face biserici noi,nu stiu cat de normal e statul ala,ca sa nu mai spun de cetatenii sai !!!

Noi nu trebuie sa facem confuzia intre prestigiul istoric si spiritual al bisericii, si interesul uman, prfesional, financiar si de breasla al clerului !!!

Clerul, are, desigur un interes strict financiar si sindical,acela de a infiinta parohii noi, pentru a da locuri de munca unui sir nesfarsit de rubedenii, nepoti,fii de preoti si protejati, proaspeti absolventi de teologie, care in alte conditii ar ramane someri !!!

deci nu trebuie sa ne lasam atrasi in capcana logico-retorica in care vor sa ne atraga cu subtilitate ticaloasa,unii reprezentanti ai clerului, adica ca, daca le contestam lor veniturile inseamna ca atacam Biserica !!!
Ca si cum ei, popii sindicalisti ar fi biserica insasi !!!

Last edited by guardian knight; 25.04.2013 at 07:31:16.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.04.2013, 08:56:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nici eu nu cred ca,cineva, care foloseste atacul la persoana in argumentatia sa este in masura sa fie bagat in seama de altcineva !!!
Și totuși l-ai băgat. Sau poate nu te-a atacat, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde