Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2008, 20:43:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.marius Vezi mesajul
Eu sunt preot dar si in ultimul an la facultatea de psihologie. Concluzia la care am ajuns este urmatoarea: suntem datori sa-l marturisim pe Hristos si prin mijloacele stiintei. Psihologia are si instrumente prin care il poate ajuta pe om si ar fi foarte bine ca preotul sa le cunoasca. De multe ori preotii fac greseli grave necunoscand bine psihologia umana. Pur si simplu de multe ori nu stim cine e cel de langa noi. Cum nu toti suntem sfinti, pur si simplu avem nevoie de ajutoare in activitatea noastra. Tot respectul pentru Maica Siluana, prima care a inteles folosul si importanta psihologiei. In psihologie nu sunt numai persoane rau intentionate si pline de pacate cum gresit si fantasmagoric cred unii. Au fost si sunt psihologi bine intentionati care pun problemele foarte profund. Pentru cei care nu au nevoie de psihologie nu le-o recomand. Insa sunt enorm de multe persoane care vin cu traume din familii cu probleme de personalitate si multe complexe. Si o abordare gresita nu numai ca nu-l ajuta duhovniceste pe om, dar poate si sa-l indeparteze de Biserica, considerandu-se neinteles de preot.
Va recomand tuturor doua carti noi aparute: Arhim. Simeon Kraiopoulos - Te cunoasti tu pe tine insuti? editura Bizantina, si Dimitri Melehov- Psihiatria si problemele vietii duhovnicesti. Si apoi mai stam de vorba.
Cu mult drag,
Pr. Marius
Sarut mana Parinte si va multumesc in numele celor nedumeriti sau in cautare de raspuns si asteptam si alte raspunsuri pertinente, decat simple speculatii sau rataciri datorita necunoasterii sau superficialitatii a unora ca mine si ca altii ce se cred atotstiitori. Sa invatam unii de la altii, renuntand la mandria far de folos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.11.2008, 22:18:53
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
Mulți psihologi consideră că sănătatea psihologică a omului constă în faptul de a nu avea conflicte psihologice interioare, iar lucrarea psihoterapeutului asupra pacientului are drept obiectiv „refacerea ordinii și a echilibrului său sufletesc interior“. Pentru aceasta, psihoterapia nu ia în considerare „cazul“, ci „psihobiografia“ bolnavului.
Sănătatea sufletului, din perspectivă creștină, nu se reduce doar la un echilibru psihologic, ci problema este mult mai profundă. Creat după chipul lui Dumnezeu, sănătatea spirituală a omului se menține păstrând legătura cu acest chip, adică cu Hristos. Puterile sufletului, când activează conform firii, sunt sănătoase. Toate cele zidite de Dumnezeu au început și sfârșit. Totuși, Dumnezeu a dorit să zidească și să facă sufletul nemuritor. Astfel, sufletul este nemuritor prin har. Prin urmare, nu putem concepe ca sufletul să fie și sănătos, și independent de Dumnezeu.
Păcatul este boala sufletului. „Nu este simplă boala păcatului, ci felurită și în multe chipuri, și născătoare de multe vlăstare ale stricăciunii, din care răul se revarsă din plin și merge înainte până se va opri prin puterea vindecătorului (a preotului duhovnic)“ (canonul 102 Trulan).
Metoda ascezei creștine, care ne propune paza minții, purificarea ei prin pocăință și rugăciune, împlinirea poruncilor Mântuitorului, ne ajută să ne desprindem de robia față de cele trupești și să conștientizăm vulnerabilitatea sufletelor noastre. Pe de altă parte, nimeni nu poate ajunge la cunoașterea de sine doar prin raționamente și cercetări analitice, dacă nu și-a purificat mintea. Cei care nu s-au lepădat de obișnuințele păcătoase și care nu și-au purificat mintea nu-și dau seama de starea lor decăzută și ocolesc singura cale prin care se poate pune început bun cunoașterii de sine. Vindecarea omului se realizează progresiv, străbătând cele trei trepte ale vieții duhovnicești: curățirea inimii de păcate, luminarea minții și îndumnezeirea.
Din psihologie este buna doar intentia, aceea de a analiza sufletul omenesc si a-l ajuta sa-si gaseasca echilibrul.

Dar metodele sunt în totalitate gresite, ca si concluziile si diagnosticele, deoarece sufletul omenesc nu poate fi cunoscut decât în lumina lui Hristos. Mecanismele psihologice nu sunt cele predate în facultatile de psihologie ci cele descrise în Scara, Pateric si alte carti ascetice. Acestea reprezinta psihologia sanatoasa.

Psihologia laica vede omul ca pe o fiinta care îsi poate gasi echilibrul în sine însusi sau în lumea materiala, ceea ce nu e adevarat. Omul are nevoie de absolut si vesnic. De asemeni psihologia predata în facultati vede chinurile constiintei pentru pacate ca ceva anormal, ceea ce e adevarat partial (fiindca exista si falsa constiinta) dar în buna masura e fals. Psihologii si psihiatrii vad normalitatea ca pe o stare lipista de tulburari, schimbari, crize, ceea ce este de fapt o amputare a personalittaii umane. Crizele fac parte din viata noastra, ele ne formeaza mai mult decât starea de multumire si fericire.

De asemeni psihologia, ca si alte stiinte, este un domeniu excesiv teoretizat; sufletul omenesc nu poate fi cunoscut citind tratate si ascultând profesori, este un proces intuitiv. Bisnitarii si vrajitoarele folosesc o psihologie practica de cunoastere (si manipulare) a clientilor (vixctimelor) lor care e mai realista decât cea cu care ies psihologii din scoala si pe care o practica majoritatea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.11.2008, 22:37:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Din psihologie este buna doar intentia, aceea de a analiza sufletul omenesc si a-l ajuta sa-si gaseasca echilibrul.

Dar metodele sunt în totalitate gresite, ca si concluziile si diagnosticele, deoarece sufletul omenesc nu poate fi cunoscut decât în lumina lui Hristos. Mecanismele psihologice nu sunt cele predate în facultatile de psihologie ci cele descrise în Scara, Pateric si alte carti ascetice. Acestea reprezinta psihologia sanatoasa.

Psihologia laica vede omul ca pe o fiinta care îsi poate gasi echilibrul în sine însusi sau în lumea materiala, ceea ce nu e adevarat. Omul are nevoie de absolut si vesnic. De asemeni psihologia predata în facultati vede chinurile constiintei pentru pacate ca ceva anormal, ceea ce e adevarat partial (fiindca exista si falsa constiinta) dar în buna masura e fals. Psihologii si psihiatrii vad normalitatea ca pe o stare lipista de tulburari, schimbari, crize, ceea ce este de fapt o amputare a personalittaii umane. Crizele fac parte din viata noastra, ele ne formeaza mai mult decât starea de multumire si fericire.

De asemeni psihologia, ca si alte stiinte, este un domeniu excesiv teoretizat; sufletul omenesc nu poate fi cunoscut citind tratate si ascultând profesori, este un proces intuitiv. Bisnitarii si vrajitoarele folosesc o psihologie practica de cunoastere (si manipulare) a clientilor (vixctimelor) lor care e mai realista decât cea cu care ies psihologii din scoala si pe care o practica majoritatea.
Da, interesant si citatul si comentariul tau. Acum nu stiu, daca toti clientii sunt victime, dar nu te contrazic, pentru ca am multe de invatat in acest domeniu. Dar ti-as pune o intrebare sincera, si anume de ce din ce in ce mai multi Preoti, studiaza psihologia ? Oare asa din pura curiozitate? Nu cred. Ori cum trebuie citite si cartile pe care Parintele ni le-a recomandat, sau macar rasfoite. Dar sa-mi fie cu iertare , exemplul dat de Ovidiu, cu pepenele si cu puricii, ma fac sa cred ca si psihologii sunt necesari pentru unii dintre noi. Nu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.11.2008, 22:48:35
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Preotii care fac psihologie o fac atrasi de aparenta ei si poate ca le ofera o disciplina în abordarea fiilor duhovnicesti, daca NU aplica ceea ce au învatat ci învatatura Parintilor despre patimi si gânduri.

Deci cred ca e fiolositoare existenta psihologiei, fiindca ea motiveaza la studierea sufletului, dar nu trebuie luat de bun ceea ce spun tratatele de psihanaliza fiindca SUNT COMPLET FALSE.

E un balamuc aceasta psihologie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.11.2008, 01:03:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Pr. Marius pentru explicatie.
Cine ajunge sa studieze psihologia, va gasi intr-adevar multe lucruri practice folositoare, ceea ce pe mine personal ma inspaimanta, caci la fel de practice si aplicabile mi s-au parut si numerologia, astrologia, si altele, care chiar daca nu au ajuns a fi recunoscute ca stiinte, au putere de convingere, caci au dat rezultate. Si cu ajutorul acestora putem da un raspuns coerent problemelor si le putem aplica si obtine rezultate. Ma ingrozeste gandul de a amesteca religia cu stiinta, la nivelul la care aceasta se afla astazi, pentru ca se stie ca scris este:"Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o".

Ma intreb de ce acum, dupa anul 2000 dintr-odata e necesara folosirea psihologiei pentru vindecarea bolnavilor?!? Oare nu e o recunoastere a faptului ca religia nu le rezolva pe toate si ca e nevoie de o alta stiinta, care s-o completeze, pentru a face fata problemelor?
Oare chiar asa sa fie? NU cred acest lucru.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.11.2008, 01:36:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Multumesc Pr. Marius pentru explicatie.
Cine ajunge sa studieze psihologia, va gasi intr-adevar multe lucruri practice folositoare, ceea ce pe mine personal ma inspaimanta, caci la fel de practice si aplicabile mi s-au parut si numerologia, astrologia, si altele, care chiar daca nu au ajuns a fi recunoscute ca stiinte, au putere de convingere, caci au dat rezultate. Si cu ajutorul acestora putem da un raspuns coerent problemelor si le putem aplica si obtine rezultate. Ma ingrozeste gandul de a amesteca religia cu stiinta, la nivelul la care aceasta se afla astazi, pentru ca se stie ca scris este:"Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o".

Ma intreb de ce acum, dupa anul 2000 dintr-odata e necesara folosirea psihologiei pentru vindecarea bolnavilor?!? Oare nu e o recunoastere a faptului ca religia nu le rezolva pe toate si ca e nevoie de o alta stiinta, care s-o completeze, pentru a face fata problemelor?
Oare chiar asa sa fie? NU cred acest lucru.
Anca , dar oare in stiinta nu lucreaza harul Bunului Dumnezeu ? Ma refer la stiinta folositoare noua, nu cea distructiva. Medicina Anca draga, ar fi fost neputincioasa in totalitate daca nu ar fi fost voia Lui. Sa nu confundam falsele stiinte , gen astrologia, cu medicina si cele adiacente ei. Oare tu nu ai fost la medic, rugandu-te in acelasi timp Bunului Dumnezeu. Este oare inspaimantator si mare pacat a merge la Sfantul Maslu si a apela la un medic de specialitate ? Nu , nu cred ! De eram desavarsiti si fara de pacate, poate nu era nevoie de aceasta "completare" a tratamentului intru vindecare. De eram desavarsiti si drepti in fata Lui, numai prin har si gand le rezolvam pe toate, dar suntem ce suntem si singuri ne-am complicat si ingreunat existenta.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.11.2008, 03:03:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Drept sa-ti spun, Cristian, nu stiu daca in stiinta lucreaza harul lui Dumnezeu. Poate aflu intr-o zi , caci mi-am facut nenumarate ganduri in legatura cu acest lucru.
Sigur ca am fost la preot si la medic, si inca ma mai duc, dar adevarata vindecare mie personal mi-a venit de la preot. Medicul nu te vindeca, ci iti amelioreaza starea. De aici semnul meu de intrebare.
Nu asta mi se parea inspaimantator, ci faptul ca pe langa credinta se mai face loc la ceva.
Ori pentru mine religia e un tot si se ocupa de trupul si sufletul omului. Stiintele, in schimb, sunt numai parti dintr-un intreg si se ocupa in mod fractionat de trup sau de suflet.
De aceea am zis ca mi se pare inspaimantator, ca religia sa trebuiasca sa fie completata de stiinta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.11.2008, 17:17:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca toti oamenii bolnavi ar avea credinta in puterea vindecatoare a rugaciunii si a sfintelor taine.........!!
Sunt atatia oameni disperati rataciti care nu au unde sta si umplu spitalele de psihiatrie caci familia ii respinge sau i-a lasat fara un adapost pentruca bolile psihice sunt in primul rand urmare a necazurilor si a neimplinirilor .
Daca un preot care are ca sector de activitate spitalul sau este preot de caritate nu are pregatire de specialitate cum ar putea sa abordeze un om care nu stie de Dumnezeu,care mai are si mintea ratacita si este si disperat?
Sunt oameni bolnavi care numai cand aud de preot sau cand il vad au o reactie de respingere.Dupa parerea mea este foarte bine ca preotul sa aiba si alta pregatire in afara de studii teologice si anume in domeniul asistentei sociale,a psihologiei,al artelor si chiar in domeniul medicinei.
Ceea ce conteaza este ca toate aceste cunostinte sa aiba drept scop "vindecarea" omului bolnav de pacate si impacarea lui cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.11.2008, 18:18:16
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Daca toti oamenii bolnavi ar avea credinta in puterea vindecatoare a rugaciunii si a sfintelor taine.........!!
Sunt atatia oameni disperati rataciti care nu au unde sta si umplu spitalele de psihiatrie caci familia ii respinge sau i-a lasat fara un adapost pentruca bolile psihice sunt in primul rand urmare a necazurilor si a neimplinirilor .
Daca un preot care are ca sector de activitate spitalul sau este preot de caritate nu are pregatire de specialitate cum ar putea sa abordeze un om care nu stie de Dumnezeu,care mai are si mintea ratacita si este si disperat?
Sunt oameni bolnavi care numai cand aud de preot sau cand il vad au o reactie de respingere.Dupa parerea mea este foarte bine ca preotul sa aiba si alta pregatire in afara de studii teologice si anume in domeniul asistentei sociale,a psihologiei,al artelor si chiar in domeniul medicinei.
Ceea ce conteaza este ca toate aceste cunostinte sa aiba drept scop "vindecarea" omului bolnav de pacate si impacarea lui cu Dumnezeu.
slava Lui Dumnezeu ca este doar parerea ta.
un preot bun trebuie sa fie preot, atit.
acest gen de gindire este de factura comunista.dezvoltarea multidisciplinara, pina se ajunge la un ghiveci. de cele mai multe ori alterat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.11.2008, 18:38:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Daca toti oamenii bolnavi ar avea credinta in puterea vindecatoare a rugaciunii si a sfintelor taine.........!!
Sunt atatia oameni disperati rataciti care nu au unde sta si umplu spitalele de psihiatrie caci familia ii respinge sau i-a lasat fara un adapost pentruca bolile psihice sunt in primul rand urmare a necazurilor si a neimplinirilor .
Daca un preot care are ca sector de activitate spitalul sau este preot de caritate nu are pregatire de specialitate cum ar putea sa abordeze un om care nu stie de Dumnezeu,care mai are si mintea ratacita si este si disperat?
Sunt oameni bolnavi care numai cand aud de preot sau cand il vad au o reactie de respingere.Dupa parerea mea este foarte bine ca preotul sa aiba si alta pregatire in afara de studii teologice si anume in domeniul asistentei sociale,a psihologiei,al artelor si chiar in domeniul medicinei.
Ceea ce conteaza este ca toate aceste cunostinte sa aiba drept scop "vindecarea" omului bolnav de pacate si impacarea lui cu Dumnezeu.

Tu ai impresia ca medicii si psihologii chiar stiu pe ce lume traiesc si facultatile respective sunt niste institutii serioase. Este o idee preconceputa. Psihologia si psihiatria sunt la fel de false ca si evolutionismul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psihoterapie ortodoxa semilia Resurse ortodoxe on-line 62 15.06.2015 10:38:39
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 19:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 15:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 08:33:05
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 23:28:11