Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2012, 10:46:46
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit 121212-sfarsitul lumii

Calendarul maiash este în conformitate cu calendarul cel vechi ortodox și care nu a fost dat înainte cu 13 zile, deci ziua de 12.12.12 nu a venit încă și sigur ea ne va aduce sfârșitul lumii.

Este și o taină aici, și un sofism satanic, și toți cred că nu vine chiar atunci sfârșitul sau cred orbește într-un sfârșit absurd ca un cataclism general.

E vorba deci de un sofism întortocheat în credință și doar deștepții smeriți vor fi cei care vor reuși să nu cadă în ispita aceasta foarte sofisticată.

Deci sigur maiașii au avut dreptate chiar dacă sunt doar niște păgâni slujitori de idoli și făptuitori de spurcăciuni grozave, căci în 12.12.12 după calendarul a căror ceasuri nu au fost date înainte cu 13 zile va veni sigur sfârșitul lumii!

Dacă nu veți crede veți greși iar dacă veți crede gLumește tot veți greși căci este vorba de un sofism satanicesc.

Vă sfătuiesc deci să credeți că în data de 12.12.2012 vine sfârșitul lumii căci maiașii socoteau după calendarul 'neîndreptat'.

Nimeni nu știe cum va fi, dar trebuie să fim pregătiți... nu ca pentru un incendiu sau un război atomic sau pentru un țunami ci ca pentru sfârșitul lumii căci atunci vine și nimeni nu crede exact ca pe vremea lui Noe. Doar el a crezut și atunci doar el și familia sa au scăpat.

Last edited by vsovivivi; 18.12.2012 at 10:52:29.
  #2  
Vechi 18.12.2012, 10:49:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit


Are dreptate!
Fugiiiiiiiiiiiiiiți!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #3  
Vechi 18.12.2012, 10:56:51
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Calendarul maiash este în conformitate cu calendarul cel vechi ortodox și care nu a fost dat înainte cu 13 zile, deci ziua de 12.12.12 nu a venit încă și sigur ea ne va aduce sfârșitul lumii.
.

de unde atata siguranta? daca data sfarsitului nu este o chestiune care sa fie avuta in vedere de Biserica, atunci de ce pedalam pe diferite date? toata treaba in sine este un non-sens; nu avem instructiuni ca ar trebui sa descoperim la nivel uman aceasta data, ea e cunoscuta doar de Tatal.
  #4  
Vechi 18.12.2012, 14:01:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Calendarul maiash este în conformitate cu calendarul cel vechi ortodox și care nu a fost dat înainte cu 13 zile, deci ziua de 12.12.12 nu a venit încă și sigur ea ne va aduce sfârșitul lumii.

Este și o taină aici, și un sofism satanic, și toți cred că nu vine chiar atunci sfârșitul sau cred orbește într-un sfârșit absurd ca un cataclism general.

E vorba deci de un sofism întortocheat în credință și doar deștepții smeriți vor fi cei care vor reuși să nu cadă în ispita aceasta foarte sofisticată.

Deci sigur maiașii au avut dreptate chiar dacă sunt doar niște păgâni slujitori de idoli și făptuitori de spurcăciuni grozave, căci în 12.12.12 după calendarul a căror ceasuri nu au fost date înainte cu 13 zile va veni sigur sfârșitul lumii!

Dacă nu veți crede veți greși iar dacă veți crede gLumește tot veți greși căci este vorba de un sofism satanicesc.

Vă sfătuiesc deci să credeți că în data de 12.12.2012 vine sfârșitul lumii căci maiașii socoteau după calendarul 'neîndreptat'.

Nimeni nu știe cum va fi, dar trebuie să fim pregătiți... nu ca pentru un incendiu sau un război atomic sau pentru un țunami ci ca pentru sfârșitul lumii căci atunci vine și nimeni nu crede exact ca pe vremea lui Noe. Doar el a crezut și atunci doar el și familia sa au scăpat.
ai mancat ceva si nu ti-a cazut bine la stomac?
  #5  
Vechi 18.12.2012, 15:51:50
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-era o gluma pe facebook:daca vine sfarsitul lumii ce mai are rost sa tinem casa,masina,bani..asa ca vsovivivi poti sa le vinzi si sa le dai saracilor
  #6  
Vechi 18.12.2012, 16:24:23
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-era o gluma pe facebook:daca vine sfarsitul lumii ce mai are rost sa tinem casa,masina,bani..asa ca vsovivivi poti sa le vinzi si sa le dai saracilor
Da' ei, săracii, ce să mai facă cu toate lucrurile? Adică să înțeleg că gluma asta sinistră e o glumă lansată de scoțieni?.. adică știu ei de ce fac milostenie abea atunci, pe final... că nimănui nu o să le mai trebuiască și or să rămână tot ei cu ele, dar iată pot merge la Dumnezeu cu fruntea sus ca să zică: 'noi le-am dat, ei n-au avut chef să le primească... deci noi am ascultat de Tine ca să facem milostenie așa că nu ne trimite în iad pe noi ci pe ei că-s mofturoși'.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs
de unde atata siguranta? daca data sfarsitului nu este o chestiune care sa fie avuta in vedere de Biserica, atunci de ce pedalam pe diferite date? toata treaba in sine este un non-sens; nu avem instructiuni ca ar trebui sa descoperim la nivel uman aceasta data, ea e cunoscuta doar de Tatal.
Păi dacă știe Tatăl atunci sigur știe și Fiul căci Tată și Fiul una sunt, iar dacă știe Fiul atunci Duhul împarte credincioșilor căci ia dintr-ale Sale ca să ne dea El nouă, și deci dacă credincioșii știu atunci și maiașii... deci e clar. Nu?

Voi însă susțineți mereu că dacă știe numai Tatăl atunci nu știe nimeni deși a zis Dumnezeu așa ucenicilor pentru că ei trebuie să fie pregătiți în toată vremea și în tot ceasul (clipa) căci El va veni ca un fur în clipa în care nici nu gândesc... căci 'în ceasul în care nu gândiți atunci va veni Fiul Omului' iar sfârșitul e scris că vine 'atunci când veți vedea spurcăciunea pustiirii ajunsă la loc sfânt', adică atunci când ispititorul cel rău și viclean ajunge șef peste biserică prin jmecherie și trucaj, peste toată biserica gLumii, adică năravul îți ajunge stăpân în templul ochiului tău trupesc și în cel duhovnicesc, când te înghite de tot năravul fățărniciei, căci 'pământ ești și în pământ te vei întoarce' în timp ce șarpele se târăște pe pământ și mâncă pământ, adică după lupta cea rea din pisma pentru a fi cel mai viclean fățarnic om din gLume, primul între grozavi.

Citat:
În prealabil postat de Stefan Florin
ai mancat ceva si nu ti-a cazut bine la stomac?
Mda, am mâncat o broscuță, un porc, un motan și un pisicuț servite de un căcărău de tot, și acum mi s-a aplecat de la atâtea sortimente de cărnărie împănată preparate sub formă de supă de găină bătrână și neagră cu morcovi tineri. Mi-e rușine că-s român între 'români'.

Citat:
În prealabil postat de DragosP

Are dreptate!
Fugiiiiiiiiiiiiiiți!
Și unde o să fugiți? La munți și la mormintele înaintașilor? Ca să strigați să cadă pe voi sau să iasă din morminte morții ca să intrați voi?

Dejabba, NU SE ÎNGRAȘE PORCUL ÎN AJUN!

Și mi-a povestit cineva că avea doi porci și pe unul l-a tăiat și cică de atunci celălalt n-a mai vrut să mânce deloc.

Concluzie: Până și porcii... pe când oamenii..?!
Deci de aia vine sfârșitul!

Last edited by vsovivivi; 18.12.2012 at 16:57:05.
  #7  
Vechi 18.12.2012, 16:55:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit 121212 sfarsitul lumii

Atat din punct de vedere strict religios, cat si din punct de vedere stiintific, afirmatia ca la aceea data va fi "sfarsitul lumii"este cu totul nerealista!

Din punct de vedere religios, in Biblie se spune clar ca nimeni nu poate cunoaste data exacta a celei de-a doua veniri a Mantuitorului!

Din punct de vedere stiintific, nu vad ce motiv ar fi ca sa fie "sfarsitul lumii"la data respectiva!
Ar exista intradevar celebrul asteroit Äpophis"", insa conform calculelor astronomice abia in anul 2029 orbita sa s-ar apropia de cea a Terrei, existand doar 2,7 % sanse ca cele doua corpuri sa se ciocneasca!
Eruptii solare si intensificarea activitatii Soarelui intradevar pot avea loc, insa in cel mai rau caz poate produce pagube retelelor de electricitate si telecomunicatii, insa in nici un caz "sfarsitul lumii""! Conform ultimelor studii, Soarele se afla la jumatatea ciclului sau de viata, mai avand de "trait"" (pana isi termina combustibilul) cca 5 miliarde de ani!
Alte probleme pot fi determinate intradevar de: poluare, scaderea resurselor de combustibili, hrana, apa, diferite razboaie locale (dar astazi un razboi nuclear este putin probabil), etc!

NU cred ca mayasii, oricat de avansati ar fi fost pentru vremea respectiva, puteau sti cu certitudine ce se va intampla peste mai mult de o mie de ani!
  #8  
Vechi 18.12.2012, 18:29:09
itatiana itatiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Mesaje: 9
Implicit Sfarsitul lumii!

Unde sa fugim? De ce sa fugim?Oricum nu avem scapare.Mai bine sa facem cele pentru mantuire,sa ajungem unde este bine.Rugaciuni....,,,etc.
  #9  
Vechi 18.12.2012, 18:50:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul

Are dreptate!
Fugiiiiiiiiiiiiiiți!
deja mi-am făcut bagajul, mi-am luat trusa de supraviețuire, arme albe ... fug în munți.
o fi mai sigur la Pucioasa?
  #10  
Vechi 18.12.2012, 18:52:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-era o gluma pe facebook:daca vine sfarsitul lumii ce mai are rost sa tinem casa,masina,bani..asa ca vsovivivi poti sa le vinzi si sa le dai saracilor
da, da! mă înscriu primul pe listă :))
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre sfarsitul lumii biturica25 Generalitati 135 19.12.2013 01:22:25
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 18:45:26
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 23:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 17:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 23:04:53