Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.07.2013, 16:15:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Probleme ale ortodoxiei

Am vazut in ultima vreme ca multe lucruri sunt intelese in mod eronat,nu spun ca eu as fi capabil sa luminez unele chestii, dar studiind mai multe curente de gandire si orientari religioase am ajuns la concluzia ca cei mai reticienti si mai inchisi in propria carapace sunt ortodocsi,nu am nimic personal cu ortodxia eu insumi sunt nascut ortodox si in prezent student la teologie,tot ortodoxa,dar sunt dezgustat de gandirea ce am gasit-o in partea superioara a acesteia.Tot ce este in afara ei e considerat eretic,diabolic,doar noi,restu afara din rai.Asta e mentalitatea.Oricum tezaurul ortodoxiei e imens insa faptul ca nu progreseaza ci se impotmoleste in traditie fara a o adapta la nevoile omului modern fara a recunoaste eficatitatea si adevarul din catolicism si protestantism plus marea bogatie orientala....Stiinta iarasi o ignora,cipurile sunt diavol etc.
Pana nu vom constientiza ca Dumnezeu e unic si religia e doar o cautare a Lui nu EL....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.07.2013, 16:37:09
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Daca intr-adevar esti student la teologie, inseamna ca oricine poate intra acolo.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.07.2013, 16:43:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Daca intr-adevar esti student la teologie, inseamna ca oricine poate intra acolo.
Nu iti inteleg punctul de vedere.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.07.2013, 18:07:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu iti inteleg punctul de vedere.....
Apoi ai face bine sa incepi sa intelegi Ortodoxia din Scrierile Sfintilor Parinti. Poti gasi in zilele noastre luminatori iluminati care sa te orbeasca de tot cu lumina lor ecumenista. Pai, dupa tine, Hristos S-a rastignit cam degeaba!

Brrr! Asta nu-mi place la un teolog. Unde-i Sfantul Nicolae sa le traga cate o scatoalca la toti cei care manifesta abateri de la Ortodoxie? Mai nou, acestea se numesc ,,deschideri''?

Ia priveste chipul Maicii Domnului si al Pruncului Iisus. Fetele lor s-au pictat singure, prin minune dumnezeiasca. Priveste-le chipul si cerceteaza-ti gandurile in fata icoanei Maicii Domnului ,,Prodromita''.

http://ro.orthodoxwiki.org/Icoana_Ma...rodromi%C8%9Ba
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.07.2013, 18:17:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Apoi ai face bine sa incepi sa intelegi Ortodoxia din Scrierile Sfintilor Parinti. Poti gasi in zilele noastre luminatori iluminati care sa te orbeasca de tot cu lumina lor ecumenista. Pai, dupa tine, Hristos S-a rastignit cam degeaba!

Brrr! Asta nu-mi place la un teolog. Unde-i Sfantul Nicolae sa le traga cate o scatoalca la toti cei care manifesta abateri de la Ortodoxie? Mai nou, acestea se numesc ,,deschideri''?

Ia priveste chipul Maicii Domnului si al Pruncului Iisus. Fetele lor s-au pictat singure, prin minune dumnezeiasca. Priveste-le chipul si cerceteaza-ti gandurile in fata icoanei Maicii Domnului ,,Prodromita''.

http://ro.orthodoxwiki.org/Icoana_Ma...rodromi%C8%9Ba
Ortodoxia nu prea intelege ca mai sunt si alti luminatori inafara de ea,insa ea ii numeste diavoli.Ce e rau in ecumenism daca asa vreti sa-l numiti,eu prefer sa numesc o apropriere intr-e fii aceluiasi Creator.Ortodcsi sunt ca fii cei care stau mereu langa Tatal si ii privesc pe ceilalti ca [pe fiul ratacit,insa ei doar au imprersia ca stau laga Tatal....Chiar daca sunt student la teologie ortodoxa asa nu inseamna ca parerile mele sunt abateri.Doar expun lucrurioe asa cum sunt.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2013, 18:42:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ortodoxia nu prea intelege ca mai sunt si alti luminatori inafara de ea,insa ea ii numeste diavoli.Ce e rau in ecumenism daca asa vreti sa-l numiti,eu prefer sa numesc o apropriere intr-e fii aceluiasi Creator.Ortodcsi sunt ca fii cei care stau mereu langa Tatal si ii privesc pe ceilalti ca [pe fiul ratacit,insa ei doar au imprersia ca stau laga Tatal....Chiar daca sunt student la teologie ortodoxa asa nu inseamna ca parerile mele sunt abateri.Doar expun lucrurioe asa cum sunt.
Pai, ori e Ortodoxie, ori nu e!
Tu cauta sa nu fii prea zelos cu ceea ce inveti pe acolo la ecumenism, caci nimanui nu-i pasa de sufletele noastre. Prin ecumenism, se urmareste sa fim toti o apa si-un pamant, o masa mai usor de condus. Cu o credinta ortodoxa puternica, se fac minuni, potrivnicii vazuti si nevazuti pot fi infranti. Cu o credinta calduta, cu dschideri, ii facem loc si necuratului in viata noastra, din ce in ce mai mult, pana uitam de tot ca Cineva S-a rastignit cu un rost pentru noi.

Desigur, nu dogma singura ne mantuieste. Pe langa dogma, sunt necesare atatea alte conditii pentru mantuire. Dar prima conditie e dogma. Dovada? Minunea de la Sfanta Inviere cand lumina divina a venit la ortodocsi. Daca lumina Sfantei Invieri nu te convinge ca gresesti, nici eu nu cred ca te pot convinge.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2013, 18:46:22
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Pentru un student la teologie stii destul de putine despre credinta ortodoxa. Te rog, spune ca nu esti la teologie pastorala ptr. a deveni preot.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.07.2013, 18:48:25
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai, ori e Ortodoxie, ori nu e!
Tu cauta sa nu fii prea zelos cu ceea ce inveti pe acolo la ecumenism, caci nimanui nu-i pasa de sufletele noastre. Prin ecumenism, se urmareste sa fim toti o apa si-un pamant, o masa mai usor de condus. Cu o credinta ortodoxa puternica, se fac minuni, potrivnicii vazuti si nevazuti pot fi infranti. Cu o credinta calduta, cu dschideri, ii facem loc si necuratului in viata noastra, din ce in ce mai mult, pana uitam de tot ca Cineva S-a rastignit cu un rost pentru noi.

Desigur, nu dogma singura ne mantuieste. Pe langa dogma, sunt necesare atatea alte conditii pentru mantuire. Dar prima conditie e dogma. Dovada? Minunea de la Sfanta Inviere cand lumina divina a venit la ortodocsi. Daca lumina Sfantei Invieri nu te convinge ca gresesti, nici eu nu cred ca te pot convinge.
Lasa draga noi suntem inchisi si nu ne adaptam la modernism, ca de, Dumnezeu nu e acelasi mereu, se schimba asa cum se schimba omul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2013, 18:56:33
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai, ori e Ortodoxie, ori nu e!
Tu cauta sa nu fii prea zelos cu ceea ce inveti pe acolo la ecumenism, caci nimanui nu-i pasa de sufletele noastre. Prin ecumenism, se urmareste sa fim toti o apa si-un pamant, o masa mai usor de condus. Cu o credinta ortodoxa puternica, se fac minuni, potrivnicii vazuti si nevazuti pot fi infranti. Cu o credinta calduta, cu dschideri, ii facem loc si necuratului in viata noastra, din ce in ce mai mult, pana uitam de tot ca Cineva S-a rastignit cu un rost pentru noi.

Desigur, nu dogma singura ne mantuieste. Pe langa dogma, sunt necesare atatea alte conditii pentru mantuire. Dar prima conditie e dogma. Dovada? Minunea de la Sfanta Inviere cand lumina divina a venit la ortodocsi. Daca lumina Sfantei Invieri nu te convinge ca gresesti, nici eu nu cred ca te pot convinge.
Nu e vorba de ortodoxie,care e doar o religie,nu e vorba de ecumenism care e doar o miscare religioasa,nici macar de lumina de la ierusalim...E vorba despre OM, despre cat de naiv e orbit fiind de propri ochi,Pascal spunea ca omul e o treistie cugatatoare.Minunile ,rastignirea,mantuirea oare cine l-a inteles pe Iisus?Prea putini si totusi il numesc Dumnezeu....Toate se rezuma la om,toate sunt facute de om,toate vor fi distruse de el.Isi va ridica dumnezei,isi va ucide dumnezeii......Uitand ca nu stie nimic....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.07.2013, 19:00:28
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pentru un student la teologie stii destul de putine despre credinta ortodoxa. Te rog, spune ca nu esti la teologie pastorala ptr. a deveni preot.
Pentru un om ce pretinde a detine credinta absoluta judeci superficial lucrurile,ai prejudecati si nici macar nu ma cunosti pentru a decide ce stiu eu despre ortodoxie,plus nici nu vi macar cu un argument.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare