Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.01.2015, 13:57:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai asta mi-e teama si mie...mai bine nu citeam
Pai ai rugaciunea, spovedania, impartasania, si nu in ultimul rand pe Hristos.
O ai pe Maica Domnului.
Ai un arsenal vast cu ajutorul caruia sa te lupti cu fortzele intunericului.
Il poti bate pe drac de-i sar capacele.
Foloseste-le.

Last edited by oaie_cugetatoare; 12.01.2015 at 14:01:13.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.01.2015, 14:27:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai ai rugaciunea, spovedania, impartasania, si nu in ultimul rand pe Hristos.
O ai pe Maica Domnului.
Ai un arsenal vast cu ajutorul caruia sa te lupti cu fortzele intunericului.
Il poti bate pe drac de-i sar capacele.
Foloseste-le.
Io nu pot sa ma bat cu dracii, si nici nu trebuie, numai Dumnezeu si ingerii pot....
Mie insa mai frica mi-e de oameni, si cu oamenii chiar trebe sa ma bat, desi mi-e frica.....ca sa nu mai zic ca mi-e frica si de proprii demoni, propriile patimi si neputinte, slabiciuni omenesti....
( daca eu nu pot sa tin o zi de post pana la capat ca ma doare stomacul...cand ar trebui sa multumesc lui Dumnezeu daca mi-ar fi rau sa nu pot manca nimic, pentru ca ma supune la nevointe...va dati seama ca daca m-ar ameninta tatal si rudele ca imi iau copilul daca il mai duc la biserica...o sa fiu nevoita sa ii vorbesc in secret despre asta, si cu ce-o mai auzi si pe la scoala, va decide singur cand se va fac mare daca vrea si el sa mearga sau nu...ca daca ma razboiesc cu ei si ramane pe mana lor exclusiv, il vor invata ca credinta e un lucru rau...chiar daca o sa-l mai vad in vizita, si o sa ii mai spun una-alta,dansii vor incerca sa-i scoata din cap, ii vor spune ca-s nebuna si canu sunt o mama buna si l-am parasit, neacceptandu-le conditiile ca sa raman langa ei...)

Last edited by fallen; 12.01.2015 at 15:32:54.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.01.2015, 15:40:47
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Fallen, te rog renunta la gandirea asta atat e nagtivista. Lasa sa vina toate de la sine, asa cum a ranuit Dumnezeu, iar tu, daca ai credinta si vrei sa iti cresti copilul cu crednta e Dumnezeu vei reusi acest luru intr-un fel sau altul. Oricum, mamele se ocupa puuutin mai multisor de copil decat tatii, vei avea ocazia sa il inveti tot ce doresti.
Nu mai gandi negativ, fii optimista, pentru ca, copilasul tau iti simte nelinistea.


Felicitari pentru sarcina, sa iti dea Dumnezeu o sarcina usoara, o nastere usoara si la termen si un copilas sanatos. Si ai grija de voi :*
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.01.2015, 16:58:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Deh, si mereu cand vedeam alte proaspete sau viitoare mame facandu-si mii si mii de griji nerealiste, ziceam ca eu nu o sa fiu asa paranoica, cel putin in privinta sanatatii, ca ne fereste Dumnezeu... dar se pare ca nu scapam nici una de asemenea incercari...cred ca ar trebui sa fie si duhovnicii mai intelegatori cu noi pt greselile si pacatele pe care le mai facem, avand in vedere ca suntem mai susceptibile la ispite ...( scria una ca a avut o sarcina atat de toxica incat numai putea manca nimic, se chinuiau asistentele sa- i mai puna perfuzii, incat nu o data si-a dorit " sa puna capat sarcinii si chiar propriei vieti"....)

Cu postul, om mai vedea ce-o mai fi pana atunci ( inca n am ajuns la control, am fost sapt trecuta intr-o dim, si nu am reusit sa ma vad cu dr pana a tb sa plec sa serviciu, m-a chemat din nou miercurea asta, sper sa fie bine); cand va incepe Postul mare, vom vedea, daca imi doresc verdeturi si imi face rau carnea ( cum se intampla d obicei in posturi, chiar si acum inainte de Craciunul asta care-a trecut), vom manca verdeturi....acum pur si simplu nu pot, am stomacul iritat, chiar si in ajunul Bobotezei, a trebuit pe seara sa mananc o jumatate de iaurt ca ma durea stomacul de foame....iar vineri am mancat de post, toata ziua, dar seara tot asa inca imi era putin foame, si a mancat al meu pateu si crenvusti, si am vrut si eu...si mai am o chestie, mi-e sila cam de tot ce am avut pe masa la Revelion, afara poate de cartofi ( porc, somon, peste afumat, salata boeuf, si, culmea, chiar si avocado si rucola :)), cred ca am facut indigestie pe fond psihic :)....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.01.2015, 18:01:01
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Felicitări, fallen! Abia acum văd vestea cea minunată...

Roagă-te lui Dumnezeu, Maicii Domnului și sfinților să fiți ocrotiți și păziți, să vă ierte păcatele și să vă călăuzească drumul! Să ai liniște și bucurie, lasă grijile lumești de o parte, că așa a zis Hristos.

Sfântul Stelian e ocrotitorul copiilor, roagă-l să vă ajute.

Să fie cu bucurie, pace și împăcare!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.01.2015, 18:52:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc,miercuri ma duc la control, sa vad daca e viu si nevatamat, daca ii bate inima, s-a dezvoltat, etc. Cica pana acum i s-au format deja toate organele...trebuie sa luam acid folic inca dinainte de conceptie, sane pregatim, dar noi majoritatea luam abia cand aflam, adica dupa minim 20 zile...asta daca nu mai uitam cate o zi-doua...ma intreb oare pe vremuri cand nu erau sau nu se stia de astfel de produse, numai se dezvoltau copiii cum trebuie, ieseau defecti ( Doamne fereste!) ???( mai ieseau, desigur, asa cum mai ies si acum, din pacate )
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.01.2015, 22:32:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Doamne ajuta sa fie intr-un ceas bun ,sa fiti sanatosi amandoi/amantrei :)

Acum ca esti insarcinata trebuie sa intelegi ca nu prea mai poti sa mananci orice prostii-cum vad ca scrii : pateu,cremvursti

Cremvurstii ,parizerul si salamul sunt facute din ligamente,oase,organe,stomac si alte pielite,tocate frumos si tinute intr-o saramura chimica de nitriti care le face sa adere intre ele,facand amestecul omogen.Dupa asta se adauga mai multe chimicale:coloranti si potentiatori de aroma pt a le da gust,miros si culoare apetisanta.
Stiu majoritatea oamenilor poftesc la mirosul"afumat"al acestor produse...daca este asa,cumpara-ti o sare de bucatarie afumata si ai rezolvat problema(sare de mare care se tine pe fum de lemne).

Pateul,margarina,bauturile carbogazoase,conservele",iaurturile" dulci si semipreparatele nu trebuie sa faca parte din viata niciunul om mai ales din stilul de viata al femeii insarcinate!


Multi zic ca pot manca orice ca are Domnul grija de ei...asta este echivalentul cu a tine o grenada activa in maini provocandu-l pe Domnul!
Dumnezeu te ajuta dar nu si cand stii consecintele si totusi iti imaginezi ca tu esti mai deosebit si toate treburile astea pe tine te vor afecta in mod diferit!

Chestia asta cu acidul folic are o origine mai noua,poate ca am ajuns atat de slabi trupeste incat nici reproducerea nu se mai face cu una,cu doua.
Asta imi aminteste de idea unui film SF in care omenirea devenise atat de rea incat Dumnezeu luase de la ei darul procreerii,nu se mai nasteau copii.

Ps-as vrea sa-ti botez dar suntem prea departe :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.01.2015, 11:06:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si eu as vrea dar imi dau seama ca ne desparte o jumatate de planeta, din pacate ... insa ma tem ca alti potentiali nasi sunt muuult mai " departe" dpdv spiritual.... as ruga-o pe nasa mea, dar si ea e departe si e in varsta...poate ar trebui sa ma gandesc si la o eventuala cununie, unde ar fi nevoie de un cuplu casatorit, dar atunci nu se mai potriveste cu dorinta mea de a boteza cat mai repede, la cununie se complica lucrurile ( trebui verighete, lumanari, rochii, costume, sa nerefacem fizic si material dupa nastere, sa apucam sa ne cununam civil, etc...asa ca nu stiu cesa fac, nu vreau sa aman nici botezul pana dupa Craciun sau primavara urmatoare, sa nu pot impartasi copilul de Craciun, dar ma tem ca daca nu facem atunci si cununia, nu o mai facem niciodata .....

Cat despre mancare, prima data am poftit ( adica nu am poftit, ca poftisem la alte chestii inainte si mise apkecase, asta am simtit nevoia sa mananc ca sa ma dreg, sa-mi calmez stomacul, desi nu ma crede nimeni) la salam uscat, de Sibiu, care e cat de cat mai calitativ, insa cica nu-i ok ca e in carne neprelucrata termic...iar de gatit imi este efectiv sila, pe anul asta abia am reusit sa fac odata spagheti cu sos de rosii, si ultima data supa cu galusti ( din pui& legume), snitele din piept de pui si piure din cartofi, morcovi si telina ( pe care le fiersesem in supa). Aseara am reusit sa inghit cateva guri de salata verde cu rosii si sa fac o pasta din avocado ( cu putina lamaie, o lg de mustar si una de maioneza si mai multe de iaurt). Astazi mi-am facut sandwish cu pasta de avocado, frunza de salata, rosie taiata pe din 2 o felie de cascaval si una de salam. Cica branzeturile tb sa fie din lapte pasteurizat, nu crud, adica nu cumparate din piata, de la producatori ( ciobani), nici facute in casa ( a facut mama din lapte adus de frate-miu de la o ferma, dar mama nu are cum sa-l pasteurizeze si din lapte fiert eu nu stiu daca se mai face branza " inchegata", tb doar incalzit laptele la 38 grade cand adaugi cheag; presupun ca ramane alternativa sa fierbi laptele si sa-l tai cu lamaie si faci " branza de vaci", sau il cumperi pasteurizat si faci acelasi procedeu, dar in cutiile cu lapte pasteurizat sin comert, mai ales cele ieftine <3 lei, nu se stie intotdeauna ce si cat lapte e de fapt...)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.01.2015, 14:29:54
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Fallen, Doamne ajută! vă doresc să fiți sănătoasă, să aveți o sarcină ușoară și copilaș sănătos!
Postul pentru femeile însărcinate, este diferit, de la caz la caz, iar dacă nu îl puteți ține duhovnicul vă va da dezlegarea, cu siguranță.
Eu vreau să vă reamintesc (deși dumneavoastră știți) și chiar îndrăznesc să vă rog, să nu fumați și deasemenea, să nu stați în preajma celor care fumează.
Rugați-vă cât mai mult (există chiar rugăciuni pentru femeia însărcinată), alungați gândurile chinuitoare, bucurați-vă de această perioadă, odihniți-vă, pentru că bebe vrea o mămică sănătoasă, puternică, pe care să o aibă mereu alături, indiferent de intențiile și părerile celorlalți!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.01.2015, 16:21:23
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc! Deocamdata suntem bine, mai avem insa de facut niste analize ( pe care nu tineam neaparat sa le fac, dar cica sunt obligatorii...asta e). Nu ca as fi impotriva analizelor in general, dar unele dintre acestea care se fac in sarcina pot conduce la concluzii destul de radicale...ceea ce e destul de stresant. De ex este un test in urma caruia se stabileste ca ai n% risc sa aiba sindr. Down...dc riscul e considerat mare, te pune sa faci amniocenteza...alti bani, alta distractie...si testele astea se fac dupa 12 saptamani abia...

Last edited by fallen; 14.01.2015 at 16:27:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55