Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 16.04.2011, 18:56:09
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia Vezi mesajul
Scumpa mea, tu ai vre-un animal de casa? Eu am un catel. Cand merg pe hol si imi iese in cale se da incet, incet inapoi ca sa nu o lovesc. Deci animalele au sadit inele instinctul de viata, de a nu fi ranite. Balenele care se zice ca se sinucid de fapt esueaza.
nu te mai gandi la sinucigasi, fa-ti semnul crucii si gandeste-te ca este o grava anomalie care vine de la cel rau. Duar nu ai si tu idei de acestea. Eu am trei tentative de suicid la viata mea, ultima acum 5 ani. Eram bolnava si nu judecam. de fapt primele dati am vrut sa mor, desi am spus rudelor ca m-am otravit in timp util.
Ultima oara am facut iar gestul inconstient cred. dar dupa spalaturi am zis :Ce bine ca traiesc! Eram semiconstienta, eu nu imi amintesc.
Mai gandeste-te ca aici pe pamant suferim putin, dar dincolo la Dumnezeu ne vom bucura vesnic daca avem rabdare. Daca nu crezi in viata de apoi, cu atat mai putin ar merita un gest groaznic ca sinucidrera.
Viata este frumoasa, uite eu am schizofrenie, deseori mi-este rau de la nervi si tot nu as mai face asa ceva. Sunt pansoinata medical, stau acasa cu mama si fratele, eu am 30 de ani. Dar ma plimb, merg la teatru cu bilet redus, ma bucur de toamna, chiar daca nu prea am rabdare de citit sau tv. ,tricotez, cos, ma plimb.
Concluzia este sa nu te mai preocupe sinucigasii in speta anormalitatea, vezi partea frumoasa in viata, o are, te asigur!
Mergi si la sf. Maslu si la un psiholog/psihiatru. Numai bine iti doresc!
Ce ai expus tu aici....este o adevarata lectie de viata (incercarile) si de moralitate (redescoperirea frumusetii vietii)....iti doresc multa sanatate si numai bine!....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #192  
Vechi 16.04.2011, 20:44:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sinuciderea este o posibilitate doar,eu nu as trata-o ca pe libertate!
Desigur ca nu te opreste nimeni s-o faci,dar o faci cu riscurile de rigoare!
Am spus ca nu te opreste nimeni,insa am uitat unele cazuri de sinucigasi care pur si simplu nu"au avut sansa sa moara",este si cazul acestei fete care a raspuns la acest topic,si care a avut mai multe tentative.
Sinuciderea este un pacat inainte de toate,la fel este si omorul,furtul,curvia,etc -a admite ca toate acestea sunt libertati,inteleg mai mult cu sens de posibilitati,poti sa fii bun sau poti sa fii rau...Este o libertate asumata de tine,ca si a aceea de criminal..."libertate" care nu va ramane nepedepsita!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 26.09.2011, 11:54:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

De cand ni se cuvin drepturi pe darurile lui Dumnezeu?

"Dreptul" la sinucidere este unul din multele alte "drepturi" inventate de noi, sub asistenta "binevoitoare" a diavolului.

Uitam ca inaintea lui Dumnezeu nu trebuie sa ne infatisam revendicand drepturi respectiv fluturand merite, ci cu "inima infranta si smerita".

In ultima instanta, Domnul nu ne-a dat nici macar dreptul la viata, ci viata insasi, ca dar, pentru eternitate.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 26.09.2011, 20:34:55
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,moriane

Citat:
În prealabil postat de moriane Vezi mesajul
Liertatea ne defineste ca oameni, si probabil de aceea dintre toate fiintele de pe pamant, omul inregisreaza cea mai mare rata la sinucideri. Avem libertatea de a ne sinucide. Dreptul la sinucidere rezulta din libertate. Motivele pentru care ne putem sinucide sunt variante, si importante, majoritatea cauzate de disperare. Intr-adevar ma intereseaza resorturile care il pot impinge pe un om la acest gest, ma intereseaza sinucigasi, dar dintre toti, cel mai mult ma intereseaza cei care incearca sa se sinucida de dragul sinuciderii. Nu trebuie sa fie disperati, bolnavi, raniti in dragoste, sau sa-si urasca trupul. Trebuie doar sa-si doreasca sa intre in nefiinta. Pentru cei care cred in nemurirea sufletului, asa ceva e absurd, pentru ceilalti...

Pe cei care impartasesc aceleasi curiozitati ca si mine, ii rog sa-si exprime parerile, si nu numai pe ei.
daca ai libertate, aceasta nu o poti folosi decat daca esti in viata.nu exista drept de a ucide.sinuciderea este crima impotriva propriului corp. daca ai trai dupa sinucidere,justitia laica te condamna ptr.omor premeditat.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #195  
Vechi 26.09.2011, 21:50:33
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
daca ai libertate, aceasta nu o poti folosi decat daca esti in viata.nu exista drept de a ucide.sinuciderea este crima impotriva propriului corp. daca ai trai dupa sinucidere,justitia laica te condamna ptr.omor premeditat.
In nici un caz... Ia citeste fratia ta, sora, prin presa si documente oficiale, ce le mai fata mintea/ceea la rasa spalacita trece drept minte, celor de la bruxelles privind statutul suicidului in "Uniunea Europei cu Iadul."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25