Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.12.2009, 12:54:14
echilibru echilibru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
In general calugarii sunt vorbiti de rau, dar daca ii intrebi de ce o sa-ti raspunda ca asa trebuie. Un ieromonah era intr-o masina in centrul Bucurestiului si s-a produs acolo o mare ambuscada, el a zis "din cauza mea s-a intimplat aceasta. Bietii oameni sufera din cauza mea..."
Staretul Varsanufie de la Optina a spus un cuvint care m-a uimit mult "monahul se aseamana unor oase batute. Pe el toti il bat si oamenii si diavolii. El rabda de la toti si injosiri si batjocuri". Am invatat, din experienta sa nu mai cred cind aud un calugar vorbit de rau...SFPaisie de laNeamt a zis "daca ar stii monahul ce il asteapta in minastire nu ar mai veni nici unul, dar la sfirsit cind vor vedea slava calugarilor le va parea rau tuturor ca nu s-au facut calugari". Cum e chemarea fiecaruia... Crucea unui calugar e mai grea dar si ajutorul pe masura. La calugarie un monah primeste 7 ingeri, aici se refera la cele 7 haruri care sunt mentionate in SF Scriptura, nu le mai stiu pe toate, doar duhul sfatului si duhul intelegerii....Dar primeste si si 7 diavoli - adica ispitele sunt de 7 ori mai mari
Legat de timp...poate nu e rau sa-ti termini studiile, dar pe de alta parte poate nu prea mai e nici timp...cum te-o lumina Dumnezeu..
In nici un caz, spunea un parinte, sa nu pleci fugind de niste ispite, ca nu vei rezista, ci doar din dragoste de Dumnezeu.
Eu citesc acum o carte care m-a impresionat f mult si m-a folosit Viata Sf Nicon, ultimul staret de la Optina scrisa de monahia Maria - ti-o recomanda iti vei gasi acolo multe raspunsuri legate de aceasta problema...
Dumnezeu sa te ajute
Slava Domnului, vali ca ti-a dat prin minte sa ne dai 3 mari ''autori'' si mai ales ca ai zis si cate un citat elocvent al lor!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.12.2009, 16:59:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

E mult mai mult de facut in lume. Aici este nevoie de ajutor, de rugaciune, nu dupa gardul manastirii.
Dar e mai usor sa fugi de lume si de greu si sa te retragi.
Unde este mantuire?
Acolo unde poti fi si pentru altii, unde poti ceva si pentru altii.
Dumnezeu este peste tot, vede si aude pretutindeni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.12.2009, 18:46:17
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Sofia ai dreptate atunci cand spui ca e mai greu sa te mantuiesti in lume,dar draga mea cred ca vei fi de acord cu mine atunci cand voi spune ca astazi cei care stau in lume nu prea mai vor cu adevarat sa se mintuiasca,aici putand incadra marea masa,iar ceilalti ramasi in lume care traiesc in legea harului si dupa normele acesteia ,putem fi siguri ca vor primii rasplata cuvenita in fata lui Dumnezeu.
Cat despre cei care merg,,dupa gardul mananastiri'' , acestia nu sunt niste lasi care fug de ispite,ei sunt elita Bisericii luptatoare ei lupta cu adevaratele ispite cu cele dinlautru,ei isi omoara patimile isi jertfesc viata si si-o dedica in intregime lui Iisus,cat despre aproapele ,neincetat se roaga pt noi si ii primesc neincetat in manastiri pe saraci.
Iertare
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.12.2009, 18:52:14
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
E mult mai mult de facut in lume. Aici este nevoie de ajutor, de rugaciune, nu dupa gardul manastirii.
Dar e mai usor sa fugi de lume si de greu si sa te retragi.
Unde este mantuire?
Acolo unde poti fi si pentru altii, unde poti ceva si pentru altii.
Dumnezeu este peste tot, vede si aude pretutindeni.
Draga Sophia,
Chiar crezi ca e usor sa te retragi din lume? Este cel mai greu lucru de facut! Iti trebuie o leaca de "nebunie" pentru Hristos ca sa poti face asta..Poti sa-ti schimbi radical viata? Nu pot sa birui o patima,dar sa ma schimb din strafunduri...e f greu dar ajutorul lui Dumnezeu este pe masura. Sfintii parinti spun ca aceasta e cea mai inalta chemare pentru om..
Nu e fuga delume din frica sau greutati, etc....nu! Monahii au iesit din lume ca sa fie mai aproape de ea. Daca te duci la o manastire si stai la o slujba, o sa vezi ca in minastirile unde vine multa lume pt ajutor, spovedanie, etc, parintii calugarii pomenesc caiete intregi cu nume! Cind ai familie atentia ti-e indreptata spre un cerc mai strimt, dar calugarii cuprind in rugaciunea lor intreaga lume..Nu toti pot intelege lucrul acesta ci doar celor ce le este dat.
Staretul Varsanufie de la Optina spune ca atunci cind nu vor mai fi monahi va veni sfirsitul lumii!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.12.2009, 22:18:22
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Serafim, sa te intareasca Bunul Dumnezeu sa faci ce este pentru mantuirea ta!

Daca doresti sa mergi la manastire este foarte bine. In ziua de azi este mare nevoie de calugari si orice calugar este un dar pentru biserica. Acum trebuie sa ai grija......la plecarea la manastire ai multe ispite sa nu te duci si apoi daca ai intrat in manastire ai tot felul de ispite care te indeamna sa pleci in lume. Daca tu sti ca pentru Hristos esti la manastire, nimic nu te va abate de la calea ta.

Dumnezeu sa-ti fie Calea, Adevarul si Viata!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.12.2009, 10:55:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
E mult mai mult de facut in lume. Aici este nevoie de ajutor, de rugaciune, nu dupa gardul manastirii.
Dar e mai usor sa fugi de lume si de greu si sa te retragi.
Unde este mantuire? Acolo unde poti fi si pentru altii, unde poti ceva si pentru altii.

Dumnezeu este peste tot, vede si aude pretutindeni.
Nu zici bine, draga sophia.
Calugarii au tinut lumea aceasta, in multe dintre momentele ei grele.
Litrughii facute la fiecare miez de noapte, Psaltiri intregi citite prin chilii si pesteri si paduri, metanii nenumarate pentru izbavirea lumii de rau. Oare stii cate minuni au mijlocit calugarii? Am in minte un parinte de la Sihastria, care abia doarme cateva ore, dupa ce sute de pelerini ii pasesc zilnic pragul si ies mangaiati si ziditi. De ce nu stau acestia la un parinte din lume? Ar putea, insa nu o fac.

Calugarul nu este un om ce se roaga pentru mantuirea sa si atat, ci pentru mantuirea intregii lumi si a fiecarui om, de la Adam si pana la ultimul care se va naste pe pamant. Citeste, te rog din inima, cartea Sfantului Siluan Athonitul.
Te vei folosi mult si vei intelege ce inseamna calugarul si manastirea.

Vezi cat de frumos inchei tu ceea ce ai scris? "Dumnezeu este peste tot, vede si aude pretutindeni."
Bine zici.
Fugi in manastire, retrage'te in chilie si pomeneste intreaga lume, pe vaduve si pe copii, pe saraci si pe bolnavi... si Dumnezeu te va vedea si va primi rugaciunea ! Pentru mine, cel mai greu lucru de pe pamant e rugaciunea... si dobandirea ei tine lumea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 28.12.2009 at 10:58:35.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.12.2009, 16:21:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ceea ce vroiam sa spun eu este ca in lume, printre mireni, este multa nevoie de preoti, duhovnici, oameni care sa se multumeasca putin, sa aibe trasaturi ce se cer calugarilor, credinta mare, dar care sa poata ajuta concret oamenii.
Avem nevoie de ei aici in lume.
Nu vedeti ca lumea se duce in puhoi la manastiri sa gaseasca duhovnici, sfat, rugaciune, invatatura?
De ce? Pentru ca preotii de mir nu mai fac fata, nu exista destui duhovnici buni, adevarati care sa ne inteleag si sa ne ajute.
Avem nevoie de oameni care sa se priceapa si la aspectele lumesti insa (deci sa aibe si familie).
Si cei ce pot ajuta se duc la manastire...
Da, se roaga, dar noi avem nevoie si de altele. Cred ca voi inca nu intelegeti ce spun eu.
Si ma mai intreb ceva:
De ce calugar si nu preot de mir, daca e vorba tot de multa iubire de Dumnezeu?
De ce alege un om sa fie mai bine calugar decat preot? Tot lui Dumnezeu slujeste si unul si altul.
Eu nu inteleg.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.12.2009, 17:37:12
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ceea ce vroiam sa spun eu este ca in lume, printre mireni, este multa nevoie de preoti, duhovnici, oameni care sa se multumeasca putin, sa aibe trasaturi ce se cer calugarilor, credinta mare, dar care sa poata ajuta concret oamenii.
Avem nevoie de ei aici in lume.
Nu vedeti ca lumea se duce in puhoi la manastiri sa gaseasca duhovnici, sfat, rugaciune, invatatura?
De ce? Pentru ca preotii de mir nu mai fac fata, nu exista destui duhovnici buni, adevarati care sa ne inteleag si sa ne ajute.
Avem nevoie de oameni care sa se priceapa si la aspectele lumesti insa (deci sa aibe si familie).
Si cei ce pot ajuta se duc la manastire...
Da, se roaga, dar noi avem nevoie si de altele. Cred ca voi inca nu intelegeti ce spun eu.
Si ma mai intreb ceva:
De ce calugar si nu preot de mir, daca e vorba tot de multa iubire de Dumnezeu?
De ce alege un om sa fie mai bine calugar decat preot? Tot lui Dumnezeu slujeste si unul si altul.
Eu nu inteleg.
in Biserica este nevoie si de preoti de mir si de calugari. Cum spui si tu: lumea alearga la manastiri. De ce? Au simtit ei un ajutor acolo de se duc mereu, nu? Ambele cai sunt bune si sunt cai de sacrificiu dar implicit un preot de mir are mai pujtin timp sa se ocupe de oameni, din motive obiective si de inteles, decit un calugar. El are si obligatii familiale, si sociale si fata de ierarhie si apoi fata de enoriasii sai...Pe cind un calugar, un ieromonah (preot calugar) are mai mult timp pentru ei. Uite, de ex, p. Iustin din Moldova, primeste lume de la 9 dimineata la 12 noaptea, apoi se duce la slujba pina la 4, mai primeste lume vreo 1-2 ore si poi se odihneste...(2-3 ore?) Si nu are decit 90 de ani!! Spune-mi un sg preot de mir care face acest lucru si ma inchin in fata lui!!
Omeneste nu e cu putinta, dar pe cel ce se da lui Dumnezeu cu toata viata sa, Dumnezeu il asculta mai repede si ii da si DUmnezeu cu miinile amindoua...In plus un calugar, nu are nimic de pierdut: nu are familie, nu are avere, viata si-a pus-o in miinile lui Dumnezeu si are mai mult curaj sa spuna adevarul si lucrurilor pe nume. Nu toti, dar, sunt destui..lucruri pe care de multe ori preotii de mir nu le pot spune..nici aici nu toti caci unii le spun fara frica, dar prea putini....
Si in vremuirle comuniste cine s-au riscat sa ne mai invete credinta cu tot riscul? Mai mult parintii calugari: p. Sofian, p. Visarion, p. Arsenie, p.Argatu, p.Paisie, p.Cleopa..au fost si preoti de mir pt care am respect deosebit dar mai putini si cu o arie de actiune mai restrinsa.
Eu consider ca in biserica fiecare ne avem locul nostru, fiecare suntem un madular in Trupul Hristos. Trupul nu poate fi numai ochi,sau numai guri, sau numai miini...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.12.2009, 18:25:20
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Foarte buna observatie Vali calugarul isi dedica toata viata lui Dumnezeu si oamenilor,iar Sophia tu spuneai ca nu intelegi de ce un om alege sa se faca monah si nu preot de mir,ei aici intra mai multe chestiuni:
1. studentul dupa ce a finalizat facultatea ,daca are parohie libera este hirotonit preot,iar persoana care se duce la manastire trece prin mai multe stadii de pregatire:frate,monah,ierodiacon si mai apoi ieromonah(preot),si daca este cazul rotosinghel si arhimandrit,deci vedem ca la monahi preotia se ia dupa vrednicie iar nu dupa stiinta.
2.cel care merge la manastire depune 3 voturi monahale:saracie de buna voie,adica el nu detine nici un bun al lui ci toate sunt ale tutror fratilor si parintilor din manastire,ascultarea neconditionata adica nu face nimic de capul lui ci numai ce ii spune staretul si ultima fecioria pana la moarte ,adica nu are voie de femei.
3.Daca nu ar mai fi calugari nu am mai avea arhierei.
4.Sa nu uitam ca Iisus ,apostoli,si majoritatea sfintilor au trait ca monahii sau au fost monahi.
Deci sunt multe lucruri care ii fac pe oameni sa alega mansatirea
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.12.2009, 20:58:30
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
1. studentul dupa ce a finalizat facultatea ,daca are parohie libera este hirotonit preot,iar persoana care se duce la manastire trece prin mai multe stadii de pregatire:frate,monah,ierodiacon si mai apoi ieromonah(preot),si daca este cazul protosinghel si arhimandrit,deci vedem ca la monahi preotia se ia dupa vrednicie iar nu dupa stiinta.
2.cel care merge la manastire depune 3 voturi monahale:saracie de buna voie,adica el nu detine nici un bun al lui ci toate sunt ale tutror fratilor si parintilor din manastire,ascultarea neconditionata adica nu face nimic de capul lui ci numai ce ii spune staretul si ultima fecioria pana la moarte ,adica nu are voie de femei.
3.Daca nu ar mai fi calugari nu am mai avea arhierei.
4.Sa nu uitam ca Iisus ,apostoli,si majoritatea sfintilor au trait ca monahii sau au fost monahi.
Deci sunt multe lucruri care ii fac pe oameni sa alega mansatirea
2. si mireanul le fagaduieste inaintea lui Dumnezeu la Taina Cununiei dar nu in mod! caci:
a) nu poate face nimic de capul lui daca este casatorit, ci sa faca impreuna cu sotia/sotul
b) nu poate avea mai mult decat familia, ci tre sa se jertfeasca pt familie si copii!
c) nici nu poate sa isi lase sotia/sotul si sa greseasca cu alte persoane; sau nu poate sa faca anumite treburi ce sunt in afara de procreere, daca ei cauta doar placerea si nu implinirea iubirii cu scopul procreerii!
3. aici treaba sta putin cam ciudat... stii de ce? pt ca un calugar depune votul ascultarii, ori un episcop care e calugar este autoritatea suprema! ce ascultare face? spune canonul 2 de la Sf.Sofia! Am facut la Drept Canonic.
Apoi Can.5 si 51 Apostolice interzice episcopului sa se desparta sa de sotie! Asta era cand un episcop era casatorit! Dar pt ca nu se descurca mai bine ca atunci cand ar fi fost necasatorit Can 12 al Sin 6 Ecumenic impune celibatul episcopilor, ATENTIE nu calugaria, ci CELIBATUL!
Deci daca ne luam dupa Sf.Canoane pt Episcop se impune Celibatul, practica Bisericii dupa Mileniul 2 s-a hotarat ca sa fie dintre calugari!
4. Si Domnul Hristos si Sf.Apostoli au traiti singuri „monos” dar nedepunand voturile. Caci si Sf.Pavel spune dandu-se pe sine exemplu ca bine este fecioarei sa se marite, dar mai bine este sa ramana asa, dar in Slujba Domnului!
Numa in sec 4 s-au pus bazele monahismului propriu-zis, desi istoria monahismului provine din Vechiul Testament, de la Sf.Prooroci!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic sophia Biserica Ortodoxa Romana 21 05.09.2009 16:33:25
Monah Zotic (Gaievski) - iNVATITI-I PE COPII SA SE ROAGE patinina34 Mari Duhovnici si predicile lor 0 03.01.2009 06:12:32
profil misionar pe un site laic misionarul Resurse ortodoxe on-line 2 26.06.2008 23:32:09