Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 09.03.2007, 14:45:58
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nu eram cinic...dar nu mi se pare ca are niste probleme atat de uriase incat sa se planga incontinuu si sa o faca pe victima(si nu vreau sa aud ca nu stiu si ca nu am avut probleme niciodata)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 09.03.2007, 16:49:09
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

sunt oameni carora le place sa li se planga de mila...saracul,cat este eldeamarat, de neinteles.

asta vrei sa auzi? ok.

am inteles cat de mult ai suferit "la viata ta". acum trezeste-te. imbarbateaza-te! fa ceva, orice!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 11.03.2007, 04:14:59
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Da, recunosc, uneori imi place sa mi se planga de mila. Dar alteori imi dau seama ca degeabea mi se plange de mila... ca tot in aceiasi situatie raman.
As vrea sa realizez ceva care sa-mi dea un pic de curaj si ceva incredere in mine ca sa ma pun pe picioare si sa fac ceva, ca sa nu mai am motive sa (ma) plang pe aici si prin alte parti.
Daca aveti chef sa ma criticati, dar nu aveti chef s-o faceti aici, puteti pe messenger sau pe P.M.
Alta chestie: daca faceti misto de mine, in loc sa ma indreptati, mai rau ma intaratati!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 11.03.2007, 10:25:04
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Sunt destui oameni care se folosesc de ideea de a se sinucide pentru a atrage atentia asupra lor sau pentru a-i manipula pe cei din jur. In situatia in care gasesc pe cineva care se simte responsabil sa il ajute pe cel in cauza (sa il incurajeze, sa-i dea atentie etc) atunci situatia se va repeta la nesfarsit. Mai ales femeile folosesc povestea asta pentru a tine langa ele un barbat care de fapt si-ar dori sa plece.

In general un sinucigas va povesti despre gandurile sale sau despre problemele sale. Daca aveti curiozitatea puteti chiar sa verificati in situatile de sinucideri care apar la TV si veti observa ca in general fapta ii surprinde pe cei din jur (acestia spun ca nu au stiut ca ar avea astfel de idei). Cunosc cazul unui copil de 12 ani care s-a sinucis (a fost destul de mediatizata tragedia) si care nu a spus nimanui ca ar dori sa faca acest lucru.

Ceilalti nu fac decat sa se foloseasca de faptul ca cei din jur se simt responsabili, cred ca ei ar putea sa faca ceva (sa dea un sfat etc) sau macar sa fie alaturi de acea persoana. Ei bine oricat va incerca cineva sa il ajute, oricat isi va stoarce creierii sa ii dea niste sfaturi cat mai potrivite, oricat se va stradui sa-i fie alaturi rezultatul e acelasi: mereu si mereu acea persoana se va afla intr-o stare de suicid, mereu va avea un motiv care sa-l faca "sa se gandeasca" sau "sa incerce" si iarasi cei din jur dau alarma, se ingramadesc care mai de care sa il cocoleasca etc.

Pentru cei care doresc sa cunoasca mecanismele acestui joc psihologic pot sa citeasca cartea lui Eric Berne "jocuri psihologice".

O cale de iesire din acest joc ar fi ca toti cei din jur sa ramana indiferenti atunci cand cel in cauza ameninta cu sinuciderea sau chiar incearca Fiti siguri ca cineva care a ajuns intr-un punct in care efectiv doreste sa isi ia viata nu o sa se gandeasca ca ar vrea sa se arunce pe geam dar nu s-a aruncat ca treceau oameni pe acolo su nu voia sa il vada cineva. Un om atat de deznadajduit incat sa prefere moartea vietii nu se gandeste ca este vazut sau nu. Frica de moarte este una din fricile noastre esentiale, aceasta teama de necunoscut ne face sa traim totusi si sa depasim greutati reale (un prieten de familie tocmai si-a pierdut singurul baiat in varsta de 20 de ani intr-un accident de masina). Cu putin discernamant ne putem da seama care sunt oamenii care trec cu adevarat prin deznadejde sau prin suferinta
Reply With Quote
  #155  
Vechi 11.03.2007, 22:12:12
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Pentru calator:
Nu cred ca indiferenta este o solutie in astfel de cazuri.
Si eu am avut tendinta sa cred ca ceea ce posteaza Stefan aici este fals si lipsit de substanta, dar mi-am amintit de o prietena careia i-a murit copilul - sinucidere - la 16 ani. Nu stiu cati ani are Stefan, dar cred ca e un copil, totusi, dupa cum pune problema. In fine, cert e ca si acel copil cerea ajutor, dar sa nimeni nu-i dadea atentie, toata lumea ii spunea ca nu are ce face, de ce se gandeste la astfel de lucruri si gata.
Nu sunt de acord nici cu faptul ca daca ai ganduri sinucigase o faci chiar daca ai in fata o gramada de oameni. Cati s-au aruncat de pe bloc ziua in amiaza mare cand era circulatie, hai sa fim seriosi?! Sa-ti spun cum s-a spanzurat copilul? Era cu prietenii afara si se pregateau sa plece in oras cand el s-a razgandit si s-a intors acasa. Unul dintre prieteni, care era mai apropiat de el s-a prins, dar din pacate prea tarziu. Cand s-a intors acasa deja o facuse. Ce sa-ti spun? Crezi ca lor nu le e frica de moarte? Sunt ferm convinsa ca da, tocmai din acest motiv cer ajutor, dar de cele mai multe ori nu stim sa decodam ceea ce ei ne transmit sau ne e frica sa luam atitudine in astfel de cazuri.
Din cate am inteles din prima postare a lui Stefan, el nu o are alaturi nici pe mama lui si iti spun ca daca ar face pasul asta Stefan, stii ce ar spune? Ca, da, i-a spus ca se va sinucide, dar nu il credea in stare, sau poate va spune, nu, nu mi-a spus niciodata asa ceva. Pentru ca in momentul in care s-a dus la ea si i-a spus reactia a fost: "Ce ma ameninti?" Asta e reactie de MAMA?...
Sunt de acord ca sunt oameni carora le place sa li se planga de mila, tocmai de aceea, dupa parerea mea Stefan ar trebui sa se infurie si sa-si spuna, gata, de acum sunt pe picioarele mele si fac ce imi place. Eu il sfatuiesc sa-si gaseasca o ocupatie, un curs ceva care sa-l scoata din cotidian si cred ca va fi bine.
Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #156  
Vechi 11.03.2007, 23:32:17
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Nu pot sa zic ca mama nu ma ajuta, dar cand se supara nu numai ma cearta, dar mai foloseste si epitete gen "boule", "nenoreocitule", "porcule", "handicapatule" si drace, asta ma scoate din sarite rau de tot!
Si daca mi s-ar acorda atentie, si daca nu mi s-ar acorda atentie tot m-as gandi la sinucidere. Probabil trebuie sa gasesc o cale care sa-mi arate ca nu asta e calea.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 11.03.2007, 23:47:05
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Sensibili mai suntem :p. Si hai sa fim seriosi... daca nu ti-ar da nimeni atentie ai incepe cu auto-mutilarea, din moment ce sinuciderea nu mai are acelasi efect... sau poate te vei sinucide. Rezultatul ar demonstra cat de serios ai fost :p
Reply With Quote
  #158  
Vechi 11.03.2007, 23:56:57
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Ti-am mai zis...daca viata iti este un asemenea iad....sinucide-te la dracu si nu mai pierde vremea pe forumuri amenintand oamenii ca o sa iti iei zilele. Daca e o solutie pentru problemele tale...implementeaz-o...
Reply With Quote
  #159  
Vechi 12.03.2007, 08:11:37
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Mai, Alexandru, dar foarte frumos vorbesti pe un forum crestin-ortodox!!!
Ca sa nu mai spun de sfaturile "bune" pe care le dai...
Daca te enerveaza ce citesti pe acest topic, de ce-l mai deschizi. Vezi ca mai sunt si altele...cu gramada... si ai de unde alege.
Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #160  
Vechi 12.03.2007, 14:07:03
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Sinuciderea nu este nici o data o rzolvare la vreo problema foarte complicata, ci o fuga de rzolvarea acesteia, o fuga de responsabilitatea ta si de demnitatea cu car BUnul Dumnezeu te-a inzestrat.Atunci cand simti ca nu mai ai putere pentru a depasi un obstacol, nu uita ca Dunezeu nu ne da niciodata incercari peste masura puterilor noastre si ca in fiecare dintre noi exista ascunse intense forte latente pe care daca le-am valoifia, am putea"muta muntii din loc".De aceea intotdeauna prima solutie este sa te calmezi, pentru a putea fii la maximu posibil de rational.Ideal ar fii ca fiecare dintre noi sa ne cunoaste cat mai bine pe noi insine.Asta ar failita atat viata noastra in relatiile sociale cat si aceea din universul intimitatii noastre.Ne-ar da mult mai multa putere si incredere in noi insine.In acest sens , eu cred ca ar trebui sa cautam sa fim cat putem de calmi, sa ne rugam, sa ne autoexamina si sa avem un jurnal intim pe care sa il completam in fiecar seara.Persoanelor foarte stresate , care se simt la limita puterilor, le recomand sa asculte de pe acest site predica Maicii Siluana despre stres.Mie, una chiar mi-a folosit.gasesc niste sfaturi foarte interesante in acel discurs.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 29.06.2014 00:34:11