Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 18.03.2010, 22:54:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc doar un exemplu de casatorie alba: cea a Sf. Ioan de Kronstadt, care a rait in curatie cu sotia lui toata viata. Dar nu oricine e chemat si poate duce o casatorie alba.
Noi ceilalti, sa o pastram curata pe cea pe care o avem, ca sa avem roade bune.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 18.03.2010, 23:07:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
...Iti dai seama ca imi era aproape imposibil sa nu stiu ce presupune casatoria alba, numai ca...de aici reiese ca aceea fiind alba, cealalta...ar fi de alta culoare, de ce, si cine a caracterizat " casatoria alba" ca fiind alba, bazandu-se pe o comparatie intre deja doua tipuri de casatorie...eu asta ma intreb, si ma roade?!?

Deci...aceea e alba, dar atunci Casatoria in sine...cam cum ar fi de fapt?

Ceea ce am spus mai sus era o gluma, pentru ca practic...si eu as putea de maine renunta la ceva care face parte din casatorie, din Taina Casatoriei...si sa ma gandesc ca pentru acel lucru ar fi...si mai alba, si asa fiecare poate renunta la cate un aspect normal al casatoriei...si sa o numeasca tot casatorie, insa apeland la toate nuantele posibile ale non culorii-alb...definind astfel cate o renuntare, asa cum ar gandi fiecare casatoria, desi asta nu ar insemna ca un stil de viata e mai deschis la culoare decat cealalt, si tocmai decat Taina Casatoriei asa cum e lasata de Dumnezeu pe pamant...
E numita alba prin faptul ca nu au loc in nici un fel relatile trupești pentru nașterea de prunci . Acum prin Taina Căsătoriei este de la sine înțeles că se acceptă astfel de relații , numai că cea "albă" e atipică ca sa-i spun astfel. . . Acum să nu se ințeleagă că o căsnicie normală poate fi și cu un bărbat impotent, iar femeia trebuie să se supună acestui "handicap" ! Sfințenia e una, iar impotența comple altceva. Trebuie făcută distincția clar și să nu avem impresia că de dormim cu fața la perete , devenim niște mici sfințișori. Sfințenia înseamnă mult, mult mai mult !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #313  
Vechi 18.03.2010, 23:27:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani, Axios, etc - eu vorbeam, asa cum spune titlul firului despre femeie in biserica.
In afara ei, e mai putina discriminare. Nu o discutam pe aia.

@Anna - Dumnezeu le iubeste si respecta pe femei si noi pe El. Dar e vorba de oameni si canoanele pe care le-au facut ei.
Si mai zic s-o lasam pe Maica Domnului din discutii si comparatii.

In final indiferent cum e considerat si ca are motivele ei, discriminarea exista in biserica. Este fapt real. Asa s-a hotarat acum 2000 de ani, nu se doreste schimbare si gata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #314  
Vechi 18.03.2010, 23:32:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Anca si Jane - nu stiu ce sa spun cu Sfintii Parinti. Nu-i cunosc, nu stiu cine au fost (concret, nume, vieti, sunt in calendar sau nu, sunt cunoscuti sau sunt precum multimea de parlamentari din ziua de azi, adica ne-stiuti de omul marunt)nu stiu nimic despre ei decat ca au facut canoane si Pidalionul parca, si mai rau decat canoanele.
.
Uite, sophia, la asa o postare meriti sa fii trimisa sa studiezi manualele de religie cl 1-4; fara suparare. Cu asa afirmatii ne pui mult rabdarea la incercare. Pana cand?!?

Uite cateva nume de Sfinti Parinti, numarul lor fiind mult mai mare:
- Sf. Ioan Gura de Aur
- Sf. Vasile cel Mare
- Sf. Maxim Marturisitorul
[COLOR=black]"Doar intr-un singur loc poate fi gasit izvorul adevaratei invataturi, provenind de la Dumnezeu Insusi, neimputinat de-a lungul veacurilor ci mereu proaspat, unul si acelasi in toti cei care il propovaduiesc cu adevarat, purtand [/COLOR][COLOR=black]spre mantuirea cea vesnica[/COLOR][COLOR=black] pe cei ce il urmeaza. Acest loc este Biserica Ortodoxa a lui Hristos, izvorul este harul Prea-Sfantului Duh, si invatatorii cei adevarati ai predaniei dumnezeiesti ce isi are obrasia in acest izvor sunt Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe." ne spune Cuv. Seraphim Rose [/COLOR]
[COLOR=black]http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ii_parinti.htm[/COLOR]
[COLOR=black]Acestia te vor ajuta sa intelegi si biblia corect.[/COLOR]
[COLOR=black]Cum Sfintii Parinti au trait in primele secole crestine, nu ai cum sa-i cunosti altfel, decat prin lectura. [/COLOR]
Reply With Quote
  #315  
Vechi 18.03.2010, 23:34:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Fani, Axios, etc - eu vorbeam, asa cum spune titlul firului despre femeie in biserica.
In afara ei, e mai putina discriminare. Nu o discutam pe aia.

@Anna - Dumnezeu le iubeste si respecta pe femei si noi pe El. Dar e vorba de oameni si canoanele pe care le-au facut ei.
Si mai zic s-o lasam pe Maica Domnului din discutii si comparatii.

In final indiferent cum e considerat si ca are motivele ei, discriminarea exista in biserica. Este fapt real. Asa s-a hotarat acum 2000 de ani, nu se doreste schimbare si gata.
Diferenta nu este neaparat discriminare.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 19.03.2010, 00:03:06
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Uite, sophia, la asa o postare meriti sa fii trimisa sa studiezi manualele de religie cl 1-4; fara suparare. Cu asa afirmatii ne pui mult rabdarea la incercare. Pana cand?!?

Uite cateva nume de Sfinti Parinti, numarul lor fiind mult mai mare:
- Sf. Ioan Gura de Aur
- Sf. Vasile cel Mare
- Sf. Maxim Marturisitorul
[COLOR=black]"Doar intr-un singur loc poate fi gasit izvorul adevaratei invataturi, provenind de la Dumnezeu Insusi, neimputinat de-a lungul veacurilor ci mereu proaspat, unul si acelasi in toti cei care il propovaduiesc cu adevarat, purtand [/COLOR][COLOR=black]spre mantuirea cea vesnica[/COLOR][COLOR=black] pe cei ce il urmeaza. Acest loc este Biserica Ortodoxa a lui Hristos, izvorul este harul Prea-Sfantului Duh, si invatatorii cei adevarati ai predaniei dumnezeiesti ce isi are obrasia in acest izvor sunt Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe." ne spune Cuv. Seraphim Rose [/COLOR]
[COLOR=black]http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ii_parinti.htm[/COLOR]
[COLOR=black]Acestia te vor ajuta sa intelegi si biblia corect.[/COLOR]
[COLOR=black]Cum Sfintii Parinti au trait in primele secole crestine, nu ai cum sa-i cunosti altfel, decat prin lectura. [/COLOR]
pentru sophia
ortodoxia=Sfanta traditie=Sfintii parinti
sa iti faci temele ,maine te ascult
in caz contrar, voi cere parerea admin-ului in privinta prezentei tale in forum

Last edited by o_tzaranca; 19.03.2010 at 00:39:25.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 19.03.2010, 01:15:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Avand in vedere faptul ca Adminul intra zilnic pe site si, implicit, pe forum, cerceteaza postarile scrutandu-le cu privirea aceia a lui blajina, judecandu-le rapid continutul pentru a se incadra in limita bunului simt, nu doar al bunei credinte, nu inteleg de ce se trezesc asa, din cand in cand, persoane vrednice care sa ridice mana si sa arate cu degetul spre cine nu-i convine propunandu-l spre eliminare...doar pentru ca indrazneste sa judece lucrurile prin libera cugetare.
Se pare ca nu ne facem temele cu constiinciozitate, daca le facem doar selectiv, in ceea ce priveste conduita moral-crestina, dupa cum spunea cineva...nu doar crestina. ( deseori se intelege gresit aceasta semnificatie vitala )
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #318  
Vechi 19.03.2010, 10:14:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Un raspuns plin de diplomatie, ca de obicei. Cand vii cu argumente din viata ta personala, nu e concludent, nefiind verificabil.
Noi aici discutam in principiu, ca sa ne lamurim in anumite privinte.
Nu am venit cu vreun argument din viata personala. Am raspuns numai la intrebarile tale personale cum fac eu sa ma smeresc 'traind in placeri', 'fara necesitatea suferintei', sau nu stiu cum te-ai exprimat exact. (de altfel nu ai raspuns, tu cum faci sa te feresti de placerile firesti?)

Asa imi trebuie daca mi-a scapat in focul discutiei un 'detaliu' personal. Sigur, e neverificabil ca sotul meu are o boala incurabila si ca noi traim asta zi de zi, ora de ora, dar ca Dumnezeu in marea lui mila ne face totusi sa avem si bucurii in mijlocul acestei dureri, lucru pentru care chiar am de ce-i multumi. Deci, forget it.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Intr-adevar Sf. Vasile a avut frati sfinti, dar acest lucru se datoreaza in primul rand vietii ingeresti pe care au dus-o: http://www.sfantulvasilecelmare.info/viata.php
Ei nu au cunoscut viata de familie, ramanand necasatoriti, si au fost dintru inceput dedicati lui Dumnezeu, prin asceza.
Eu ma refeream la parintii lui, pe care acum am uitat cum ii cheama. Pe tatal lui cred tot Vasile (caruia i se zicea si Vasile cel batran, parca) si pe mama lui, am uitat. Ei au avut multi copii, dintre care 5 sfinti. Unul din ei a fost casatorit, sf. Grigore de Nyssa, ceilalti necasatoriti.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am auzit de ispita de dreapta, dar inca nu am ajuns acolo. Vrei sa spui ca ai ajuns la ispitita de dreapta? Stii ce presupune acest lucru, nu? Prea multe osteneli, asta presupune.
Ma refeream la ispita gandului, cum ii explicam lui Jane.
Gandul ca, casatoriti fiind, asa ar trebui sa traim in felul marilor asceti din pustie.
Din cate stiu eu, ispita e dreapta este si atunci cand ne intindem mai mult decat ne este plapuma, duhovniceste. Duhovnicii buni in general ii opresc pe credinciosi daca ei vor sa practice lucruri care le depasesc puterile sau care nu intra in felul lor de viata.
Cineva mi-a povestit ca odata, atunci cand se spovedea de nu stiu ce chestii foarte spirituale si ascetice pe care nu reusea sa le faca, duhovnicul l-a intrerupt brusc si i-a zis 'Dumneavoastra nu veti fi judecat ca un calugar, veti fi judecat ca medic'.' Scurt si la obiect! Este vorba de un dovovnic cunoscut in Romania, cu viata sfanta.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ajutorul pe care il primi de la Dumnezeu, este ca nu ne arata pacatele in fiecare secunda, ca nu am rezista. Placerile noastre vin din aceasta lume si in toti anii vietii mele nu am auzit nici un om laudandu-L pe Dumnezeu pentru frumusetea unei fiinte; ba mai degraba dorind sa pacatuiasca cu ea/el. Culoarea si parfumul unei flori mai usor ne duc cu gandul catre Dumnezeu. Apoftegma din Pateric nu pare a fi prea cunoscuta... si ma indoiesc ca oameni obisnuit ca noi gandesc asa. Imi este deci greu sa cred ca este cineva pe acest forum, ca sa nu dau nume, care da lauda lui Dumnezeu de cate ori vede un chip frumos. Si daca totusi exista vreunul, il rog sa ma ierte ca am facut aceasta afirmatie; dar in cazul acesta se inscrie la exceptii si nu costituie o regula.
Stai asa, Anca: nu prea e corect. Tu ma tot criticai pe mine ca aleg numai ce imi place din sfantii parinti sau ca daca nu imi convine nu accept. Nu faci si tu asa? Povestea din pateric pe care am citat-o este si ea din Pateric, la fel ca cea cu cizmarul care era mai sfant decat sfantul Antonie (si al carui nume nici macar nu ii stim - deci nu este in calendar; nu inseamna asta ca mai sunt si alti oameni care s-au mantuit in acest mod 'modest', in familie si in munca pe care o faceau, nu in pustie?).
Faptul ca aceste povesti sunt mai putin cunoscute arata dupa parerea mea tocmai ca exista o problema in mediile foarte cucernice actuale, ca sunt prea monahizate si ca acorda o importanta prea mica vietii oamenilor care nu au ales calugaria.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In concluzie, Fani, cum nu discutam despre tine personal, ci despre afirmatiile noastre pe diversele teme, nu m-ai convins ca viata pe care o duc mirenii nostri, inclusiv noi, este cea care ne va aduce mantuirea. Pana nu ne curatam de pacate si patimi, nici nu am inceput sa punem inceput bun.
Atunci, daca viata de mirean nu este cale spre mantuire, explica te rog de ce casatoria este o sfanta taina si de ce se spune de ex. in canonul sfantului Andrei ca 'patul cununiei neintinat este'?
Te rog, nu spune ca pana la urma taina cununiei se face in speranta ca cei doi vor trai ca fratii sau ca se vor feri de orice bucurie data de viata de familie (pe langa asceza care se cere si de la ei si greutatile vietii in doi si a nasterii si cresterii copiilor).

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Problema nu e ca Dumnezeu ne da bucurii, ci ca ni le luam singuri, inainte de a le fi meritat; si pe altele decat cele pe care ni le-ar da Dumnezeu.
Citesc acum din Sfintii Parinti, de aceea am si citate la indemana, si ei ne invata altceva despre drumul spre mantuire. De ce sa nu-i urmam pe ei, in limita puterilor noastre? Am sti macar ca suntem pe drumul cel bun.
Sigur, pe ei ar trebui sa-i urmam, dar nu orbeste, cum mi se pare ca propui tu.
Si, de altfel, tot selectiv.
Daca eu iti voi face o colectie de citate care sa-mi sprijine spusele, sunt sigura ca vei zice ca nu sunt reprezentative. Din fericire, nu sunt asa buna la citate. Cele pe care le-am dat, le-ai pus intotdeauna sub semnul intrebarii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #319  
Vechi 19.03.2010, 11:12:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Fani, cu adevarat detii spiritul de pedagog si tare te admir, nu stiu cum poti avea atata rabdare sa comentezi si sa argumentezi fiecare paragraf ! ! !....mai ales din cele care nu vor sa exprime ceva, ci sa impuna ceva.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #320  
Vechi 19.03.2010, 11:17:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Fani, cu adevarat detii spiritul de pedagog si tare te admir, nu stiu cum poti avea atata rabdare sa comentezi si sa argumentezi fiecare paragraf ! ! !....mai ales din cele care nu vor sa exprime ceva, ci sa impuna ceva.
Merci. Pentru tine e spirit de pedagog, pentru altii este nevoia de a avea intotdeauna dreptate si ultimul cuvant sau un fel de a argumenta invatat de nu stiu unde ca sa corup lumea (stiu, Anna, nu ai zis chiar asa, dar azi dimineata sunt eu mai acra :-))
Pana la urma, cred ca e mai mult a doua chestie.
Mereu imi zic ca ma las de forum.. Poate reusesc ultimele doua saptamani de post.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46