Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 16.05.2010, 02:35:11
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Am mai scris despre problemele mele pe acest forum, de aceea poate pentru unii dintre cei de aici o sa par cunoscuta. Acum ceva timp, am scris aici, ca am probleme foarte mari la facultate, si am ce-i drept si in continuare si anume ca am 2 restante pentru care trebuie sa platesc o anumita suma de bani ca sa mi se dea dreptul sa mai dau inca o data examenul. Pana vineri, eram foarte suparata pentru ca nu stiam de unde sa fac rost de acei bani (fara ca parintii mei sa afle, deoarece ma simt datoare-vanduta fata de ei deoarece numai eu stiu cate sacrificii fac ca sa ma pot urma o facultate). Vorbisem cu o prietena de a mea din Irlanda, si ii spusesem despre problema mea, la care ea mi-a dat un raspuns negativ si anume ca nu are de unde sa ma imprumute deoarece acolo unde lucreaza ea nu i s-a dat salariul de cateva luni. Ce-i drept, in sufletul meu, nici nu ma gandeam sa ii cer ei ajutorul, dar cum nu mai vorbisem de mult timp cu ea am inceput sa ne spunem amandoua of-urile. Imi spusese saraca fata ca atunci cand ii va da salariul imi va trimite negresit banii. Eu mi-am luat gandul de la acest lucru, si continuam sa ma macin in sinea mea si ma rugam Sfantului Nectarie si Maicii Domnului sa faca o minune si sa ma ajute si pe mine cumva sa fac rost de bani. Si vineri, o minune s-a intamplat si anume ca m-a sunat prietena mea din Irlanda si mi-a spus asa "Poti sa te duci sa iti iei banii de la magazinul unchiului meu ca ti i-am trimis". Nu-mi venea sa cred ceea ce imi era dat sa aud,iar in momentul in care vorbeam la telefon cu ea mintea mea zburase deja la Sfantul Nectarie. Insa ceva ma mai macina, faptul ca nu aveam de unde sa ii dau inapoi prea recent la care ea mi-a spus "Nu trebuie sa mi-i mai dai inapoi, da ceva de pomana pentru sufletul tatalui meu". Slava Tie Sfinte Nectarie si Maica Domnului, nici nu stiam cum sa reactionez, sa plang, sa rad....pur si simplu am spus in gandul meu "multumesc Sfinte Nectarie". Doamne, e atat de bun acest sfant si ne asculta cererile (cele de folos desigur) impreuna cu Maica Domnului si Domnul nostru Iisus Hristos incat merita sa Ii slavim in veci. Problemele mele nu au disparut de tot , dar continui sa ma rog sfantului si nadajduiesc ca o sa ma ajute sa termin cu bine facultatea, ca o sa i-au o nota buna la examenul de licenta si ca o sa imi gasesc un loc de munca.
Tot Sfantul Nectarie m-a ajutat cand in Vinerea Mare de dinaintea Sfintelor Pasti, nu m-am mai dus la cursuri pentru ca a trebuit sa plec la tara la bunici. In acea zi profesorul de la cursul respectiv a dat la fiecare student cate 2 proiecte de facut, iar eu bineinteles, nefiind prezenta la curs, am ramas fara proiecte, respectivul profesor precizand ca cei care nu au fost prezenti nu mai au posibilitatea de a reface acele 2 proiecte. Am fost foarte suparata pentru ca nu reuseam sa realizez acele 2 proiecte (care insemnau un procent cam mare din nota finala de la sfarsitul anului) si l-am rugat pe Sfantul Nectarie sa reusesc cumva sa fac proiectele. Saptamana trecuta, la respectivul curs a venit alt profesor si cu inima cat un purice m-am dus si l-am intebat: "Domnule profesor, va rog, eu nu am reusit sa ajung data trecuta la curs, nu as putea reface cele 2 proiecte?", la care el mi-a raspuns foarte senin: "Ba da, am sa iti dau eu temele pentru ele ".
Slava tie Sfinte Nectarie pentru ajutorul dat! Slava Domnului si Maicii Domnului!!!
sa stii ca chiar am plans la povestea ta , m-a emotionat foarte mult si ma bucur foarte mult ptr tine.
SLAVA DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS, SFANTULUI NECTARIE, MAICII DOMNULUI SI TUTUROR SFINTILOR CARE SE ROAGA PTR NOI!!!!!!
Reply With Quote
  #152  
Vechi 16.05.2010, 10:59:49
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Multumesc Sfinte Ierarh Nectarie, mare facatorule de minuni.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 16.05.2010, 11:02:23
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

ajuta-ne sfinte Nectarie, mare facatorule de minuni.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 16.05.2010, 14:11:27
dana-v's Avatar
dana-v dana-v is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

de cand am intrat pe acest topic plang ca un copil,va rog daca este cineva care are ulei de la candela SF.NECTARIE si poate sa imi trimita si mie.doamne ajuta
Reply With Quote
  #155  
Vechi 16.05.2010, 14:55:26
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dana-v Vezi mesajul
de cand am intrat pe acest topic plang ca un copil,va rog daca este cineva care are ulei de la candela SF.NECTARIE si poate sa imi trimita si mie.doamne ajuta
Draga Dana sa stii ca si eu tanjesc dupa putin ulei sfintit de la candela Sfantului Nectarie dar pur si simplu nu stiu cum si de unde sa fac rost, eu fiind din Piatra Neamt si nu am posibilitate sa ajung la Bucuresti la Manastirea Radu - Voda. Asa ca va rog din suflet, cine ne poate ajuta, sa o faca pentru ca si Sfantul Nectarie il va ajuta la randul lui. Va rog mult!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 16.05.2010, 21:38:54
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Ulei de la Sf.Nectarie!!!

Frati Crestini,
a umbla dupa mir de la Sf.Nectarie este multora cu NEPUTINTA!! Nu multi ajung in Eghina, nu multi ajung nici macar la Bucuresti la Radu-Voda, la Schitul Sinca-Noua din Brasov, la Biserica Sf.Nectarie din Iasi!
Dar fiecare din noi putem avea ORICAND acasa ULEI de la Sf.Nectarie!!! CUM???
Am spus de N ori pe acest topic, am spus si altora pe privat sau alte topice, am spus oricand am avut ocazia: orice ulei din candela ars inaintea icoanei Sf.Nectarie este vindecator, in functie de CREDINTA celui ce se unge!

Este de ajuns ca sa ai o icoana cu Sf.Nectarie, sa iei un pahar din casa mai frumos, il umpli cu ulei si cumperi o pluta cu fitil (se gaseste la biserici si la magazine bisericesti) si pui sa arda inaintea icoanei Sf.Nectarie, te ungi din candela aceea si te rogi la Sf.Nectarie si faci Acatistul sau, si acelasi efect il are, ca si atunci cand ai avea ulei din candela Sf.Nectarie din EGhina sau locasurile mai sus mentionate!

NU CONTEAZA LOCUL, CI CREDINTA CU CARE TE UNGI!
Icoane cu Sf.Nectarie se gasesc acum peste tot, pahare se gasesc in casele oamenilor, ulei la fel, pluta si fitile la fel, ce mai asteptam? sa ne pice din cer??? NU!! Toate ne sunt la indemana, ne lipseste numai CREDINTA!!!

Sau poate nu aveti incredere in ceea ce va zic si va marturisesc, ca unul care are atata „experienta” in lucrarea Sf.Nectarie!!! Am trait pe cont propriu MULTE si toate numai prin credinta, si nu m-a invatat nimeni, dar va zic sa aveti incredere ca Sf.Nectarie lucreaza oricum, si cu ulei si FARA ulei din candela sa, si ca NU conteaza de unde e: din Athos, din Eghina, din Romania, sau Spania!

AVETI INCREDERE CA PRIN CE VA ZIC SA AVETI FIECARE ACASA CANDELA IN FATA ICOANEI SF.NECTARIE SI SA VA UNGETI CU CREDINTA DIN EA, VETI AVEA SI TAMADUIRE SI PACE SI BUCURIE DE LA SF.NECTARIE!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 16.05.2010 at 21:41:07.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 16.05.2010, 22:18:42
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Frati Crestini,
a umbla dupa mir de la Sf.Nectarie este multora cu NEPUTINTA!! Nu multi ajung in Eghina, nu multi ajung nici macar la Bucuresti la Radu-Voda, la Schitul Sinca-Noua din Brasov, la Biserica Sf.Nectarie din Iasi!
Dar fiecare din noi putem avea ORICAND acasa ULEI de la Sf.Nectarie!!! CUM???
Am spus de N ori pe acest topic, am spus si altora pe privat sau alte topice, am spus oricand am avut ocazia: orice ulei din candela ars inaintea icoanei Sf.Nectarie este vindecator, in functie de CREDINTA celui ce se unge!

Este de ajuns ca sa ai o icoana cu Sf.Nectarie, sa iei un pahar din casa mai frumos, il umpli cu ulei si cumperi o pluta cu fitil (se gaseste la biserici si la magazine bisericesti) si pui sa arda inaintea icoanei Sf.Nectarie, te ungi din candela aceea si te rogi la Sf.Nectarie si faci Acatistul sau, si acelasi efect il are, ca si atunci cand ai avea ulei din candela Sf.Nectarie din EGhina sau locasurile mai sus mentionate!

NU CONTEAZA LOCUL, CI CREDINTA CU CARE TE UNGI!
Icoane cu Sf.Nectarie se gasesc acum peste tot, pahare se gasesc in casele oamenilor, ulei la fel, pluta si fitile la fel, ce mai asteptam? sa ne pice din cer??? NU!! Toate ne sunt la indemana, ne lipseste numai CREDINTA!!!

Sau poate nu aveti incredere in ceea ce va zic si va marturisesc, ca unul care are atata „experienta” in lucrarea Sf.Nectarie!!! Am trait pe cont propriu MULTE si toate numai prin credinta, si nu m-a invatat nimeni, dar va zic sa aveti incredere ca Sf.Nectarie lucreaza oricum, si cu ulei si FARA ulei din candela sa, si ca NU conteaza de unde e: din Athos, din Eghina, din Romania, sau Spania!

AVETI INCREDERE CA PRIN CE VA ZIC SA AVETI FIECARE ACASA CANDELA IN FATA ICOANEI SF.NECTARIE SI SA VA UNGETI CU CREDINTA DIN EA, VETI AVEA SI TAMADUIRE SI PACE SI BUCURIE DE LA SF.NECTARIE!
Eu chiar nu stiam despre aceasta metoda si vorbesc la modul serios. Va multumesc din suflet ca mi-ati spus!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 17.05.2010, 16:05:44
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Aseara, aveam o durere suparatoare la ficat, sau ma rog in partea ficatului, desi nu sunt adepta mancarurilor grele...aveam o durere. M-am rugat Sf. Nectarie, si ii multumesc din tot sufletul meu, m-a ajutat, si durerea mi-a disparut si chiar am adormit imediat. dupa ce m-am rugat, i-am promis Sf. Nectarie ca o sa scriu azi pe forum, despre aceasta minune.

Multumesc Sf. Nectarie.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #159  
Vechi 17.05.2010, 19:34:01
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dana-v Vezi mesajul
de cand am intrat pe acest topic plang ca un copil,va rog daca este cineva care are ulei de la candela SF.NECTARIE si poate sa imi trimita si mie.doamne ajuta
Te pot ajuta eu daca vrei, da-mi id-ul de mess si imi dai si adresa totodata
Reply With Quote
  #160  
Vechi 18.05.2010, 16:41:57
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Aseara, aveam o durere suparatoare la ficat, sau ma rog in partea ficatului, desi nu sunt adepta mancarurilor grele...aveam o durere. M-am rugat Sf. Nectarie, si ii multumesc din tot sufletul meu, m-a ajutat, si durerea mi-a disparut si chiar am adormit imediat. dupa ce m-am rugat, i-am promis Sf. Nectarie ca o sa scriu azi pe forum, despre aceasta minune.

Multumesc Sf. Nectarie.

Doamne ajuta
Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator. Intr-o noapte, acum cateva saptamani, am avut niste dureri abdominale groaznice ce nu ma lasau sa dorm. M-am rugat Sf Fecioare Maria, Sf Nectarie si altor sfinti si ingeri. Le multumesc pt ca degraba mi-a trecut durerea si am adormit linistita. :)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33