Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.09.2011, 22:17:38
ilaria ilaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 1
Implicit

sigur ca nu e usor prin ce treci: ai vrea sa nu Il lasi pe Dumnezeu, dar nici cu El nu prea esti multumita...
e o stare prin care trecem toti - unii mai mult, altii mai putin - depinde de intensitatea trairii interioare
ti-as recomanda o carte, desi in asemnea momente e greu sa citesti, stiu.dar eu totusi ti-o recomand: Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei - viata sf Siluan scrisa de arhim. Sofronie; se gaseste in librariile crestine si e destul de ieftina

ceea ce vreau eu insa sa iti propun acum e insa ceva f simplu: care e alternativa ta? care e alternativa la trairea in credinta in Dumnezeu? mai exact,care e alternativa la a fi cu Dumnezeu? a nu fi cu Dumnezeu - corect,da?
si ce inseamna a nu fi cu Dumnezeu? a nu fi cu Dumnezeu inseamna a fi cu potrivnicul Lui
aceasta e o realitate: oricine, ateu sau credincios, va recunoaste ca exista 2 forte: a binelui si a raului -nu exista "intre"; vezi si comunistii,saracii, traiau o lupta ...continua
ti-as propune sa te gandesti ca acum ai posibilitatea sa vezi 'pe pielea ta' cum creste raul in lume; de ce este raul in lume; fiecare gand rau, nepocait,sporeste raul in lume
fiecare gand de necredinta sporeste necredinta - si asa vedem ca - asa cum zici si u -suntem un organism, un intreg - de noi,de fiecare, depinde ce dorim sa adaugam acestui organism - celule canceroase sau celule sanatoase
as vrea sa te mai gandesti ca Satana nu e deloc slab, e f puternic; a stat langa Scaunul Dumnezeirii si a tras dupa el o treime de ingeri! iar lupta a fost pe masura - Hristos a fost parasit, s-a rastignit si a murit; te gandesti ce a fost in inima Tatalui atunci??incerci sa intelegi ce lupta s-a dat?
da, demonul e slab, un tolerat, in raport cu cei credinciosi, pentru ca isi iau puterea din Dumnezeu; dar cu cei care nu se lasa in mainile lui Dumnezeu, e necrutator;
si au fost atatia oameni pacaliti de el, din pacate, de-a lungul timpului...
deci, nu-l lasa sa te pacaleasca - acesta e mestesugul lui
trebuie sa te lupti - intai cu tine, si e nevoie de rugaciune si de post - dupa cuvantul Mantuitorului
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.09.2011, 00:05:33
letters letters is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 1
Implicit

Sa stii ca iti apreciez sinceritatea. Din punctul meu de vedere a fi sincer cu tine insuti si cu cei din jur este un lucru bun. dar lasand la o parte acest aspect as vrea sa ti spun o povestioara la care te rog sa meditezi putin.
A fost mai demult, o familie cu trei copii si erau foarte saraci cu cele materiale. Cand copiii au ajuns la varsta adolescentei, parintii lor s-au imbolnavit iar in scurt timp au murit. dar asta nu a fost singura tragedie ce s-a abatut asupra familiei ramase, cei trei copii. La cateva zile dupa inmormantare casa, singura ce o aveau de pe urma parintilor, a luat foc si a ars in intregime. Dupa toate cele intamplate toti cei din jur credeau ca acei copii sunt blestemati sau uitati de Dumnezeu, dar copilasii nu s-au lasat invinsi de cele intamplate si au inceput sa reconstruiasca casa. Iar intr-o zi s-a intamplat si minunea printre sapaturi au gasit si si o comoara f veche si pretioasa.
cei trei copilasi au avut rabdare si speranta ca lucrurile se vor imbunatati si in viata lor, desi nu aveau nici un motiv sa creada asta. iar pentru ca tocmai au fost incercati mai greu au primit si rasplata mai mare.
Sa stii ca orice om,va fi rasplatit sau pedepsit,pentru cele facute.
Iar in cazul intamplarii relatate de tine. asa cum dintr-un unghi al unui cub nu ai cum sa- vezi toate laturile asa si in cazul catelului. poate in urma intamplarii soferul a fost mult mai atent si astfel s-a evitat mai tarziu un accident mai grav unde ar fi putut sa moara oameni sau cine stie alte posibilitati nu avem de unde sa stim care este voia lui Dumnezeu. Dar totdeauna este pentru binele nostru.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.09.2011, 06:40:51
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de ilaria Vezi mesajul
si ce inseamna a nu fi cu Dumnezeu? a nu fi cu Dumnezeu inseamna a fi cu potrivnicul Lui
Un mod foarte defectuos de a privi lucrurile... inseamna ca oricine nu iti este prieten iti este dusman... chiar crezi ca astfel este fiinta divina?

Citat:
În prealabil postat de ilaria Vezi mesajul
aceasta e o realitate: oricine, ateu sau credincios, va recunoaste ca exista 2 forte: a binelui si a raului -nu exista "intre";
Life is never white and black, only shades of gray...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.09.2011, 09:22:42
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Un mod foarte defectuos de a privi lucrurile... inseamna ca oricine nu iti este prieten iti este dusman... chiar crezi ca astfel este fiinta divina?


Life is never white and black, only shades of gray...


DA! Asta este una din dovezile care sare in ochi ale adevarului.

Imparatul pagan si inselator a spus "cine nu este impotriva noastra este cu noi"

Iisus, imparatul adevarului a spus "cine nu este cu Mine este impotriva Mea"

Vezi diferenta? ADEVARUL. Adevarul NU linguseste. Iisus nu s-a rugat de nimeni sa il urmeze. Toate oile castigate in turma au fost castigate cu adevarul, nu cu "zaharelul".

Asta ar trebui sa convinga pe multi, nu inteleg cum nu vedeti ce este evident.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.09.2011, 09:34:42
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
DA! Asta este una din dovezile care sare in ochi ale adevarului.

Imparatul pagan si inselator a spus "cine nu este impotriva noastra este cu noi"

Iisus, imparatul adevarului a spus "cine nu este cu Mine este impotriva Mea"

Vezi diferenta? ADEVARUL. Adevarul NU linguseste. Iisus nu s-a rugat de nimeni sa il urmeze. Toate oile castigate in turma au fost castigate cu adevarul, nu cu "zaharelul".

Asta ar trebui sa convinga pe multi, nu inteleg cum nu vedeti ce este evident.
Pentru a intari cele scrise mai inainte:


Si iesind, fariseii s-au sfatuit impotriva Lui cum sa-L piarda. Iisus insa, cunoscandu-i, S-a dus de acolo. Si multi au venit dupa El si i-a vindecat pe toti. Dar le-a poruncit ca sa nu-L dea in vileag.

"Atunci au adus la El pe un demonizat, orb si mut, si l-a vindecat, incat cel orb si mut vorbea si vedea. Multimile toate se mirau zicand: "Nu este, oare, Acesta, Fiul lui David?" Fariseii insa, auzind, ziceau: "Acesta nu scoate pe demoni decat cu Beelzebul, capetenia demonilor". Cunoscand gandurile lor, Iisus le-a zis: "Orice imparatie care se dezbina in sine se pustieste, orice cetate sau casa care se dezbina in sine nu va dainui. Daca satana scoate pe satana, s-a dezbinat in sine; dar atunci cum va dainui imparatia lui? Si daca Eu scot pe demoni cu Beelzebul, feciorii vostri cu cine ii scot? De aceea ei va vor fi judecatori. Iar daca Eu cu Duhul lui Dumnezeu scot pe demoni, iata a ajuns la voi imparatia lui Dumnezeu. Cum poate cineva sa intre in casa celui tare si sa-i jefuiasca lucrurile, daca nu va lega intai pe cel tare si pe urma sa-i prade casa? Cine nu este cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine risipeste". (Matei 12, 14-16; 22-30)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.09.2011, 09:48:18
giussy giussy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Si oricum, acum realizez ca e ciudat sa te rogi la Dumnezeu sa faci Voia Lui.. daca El Voieste asta, ar trebui sa ofere ajutor omului neconditionat.
hm
si cam ce ai vrea sa faci tu ?
si cam cati anisori ai ca vaz ca esti tare rebela?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.09.2011, 10:01:51
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Nu de asta sunt suparata. Am facut niste alegeri care mi-au schimbat viata in rau. Culmea, chiar cand eram mai religioasa... Exemplul cu cainele e primul care mi-a venit in minte, nu asta e singurul motiv pentru care sunt revoltata.
Acum va inteleg....
Alegerile pe care le facem in viata gresite sunt datorita ispitelor care pun stapanire pe noi si carora daca suntem doar la stadiul de "caldicei" in ale credintei nu le putem face fata.
Ne credem mandri si in momentul in care trebuie sa decidem ceva ne lasam ispititi de beneficiile care vor rezulta pe urma. Cati dintre noi il rugam pe Dumnezeu sa ne lumineze mintea in acele momente ca sa luam decizia cea mai buna? Foarte putini...
Si atunci dam cu capul de zid! Unii dintre noi se intorc catre Dumnezeu si isi intaresc credinta, altii il blestema si il hulesc pe Dumnezeu ca din cauza Lui s-au intamplat toate si isi traiesc viata avand ura in suflet, altii intra intr-o depresie puternica si isi cauta alinarea in tot felul de medicamente antidepresive, altii se refugiaza in alcool iar cel mai grav unii se sinucid.
Eu iti spun toate astea in cunostinta de cauza. Sa nu crezi ca esti singura care a facut alegeri gresite in viata si exact cum spui tu, in momentul in care credeam ca eram mai religioasa. Eram de fapt dintre cei "caldicei". Sotul meu nu era nici atat, zicea ca el nu intelege ce zice popa la biserica si ca se plictiseste acolo...mergea doar de Pasti si Craciun la biserica. Anul trecut am avut o incercare crancena din care am zis ca nu mai scap. Ma rugam seara lui Dumnezeu sa faca cumva sa ma ia la El ca nu mai vroiam sa traiesc atat de chinuit imi era sufletul. Imi puneam fel de fel de intrebari si nu integeam de ce mi s-a intam plat asta de ce mie si familiei mele? de ce?
Nu mi-am revenit deplin nici acum, INSA, pot sa-ti spun cu siguranta ca fara EL acum nu as mai fi fost in viata. Ne-am intors amandoi catre Dumnezeu am inceput sa ne rugam mult mai mult, sa postim si sa mergem la biserica. In ciuda problemelor pe care le-am avut suntem mult mai uniti si comunicam mult mai mult decat inainte. Maicuta Domnului are grija de noi!
Nu-ti intoarce fata de la EL fiindca nu-ti va fi bine, crede-ma!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.09.2011, 10:29:37
loricel loricel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!


L-ai alungat pe Dumnezeu de langa tine tocmai cand ai postat acest mesaj.Daca ai fost un Ortodox practicant inainte este imposibil sa nu gasesti undeva in sufletul tau un dor de Biserica .HRISTOS DE CE A PATIMIT PE CRUCE? TE GANDESTI CA DE FIECARE DATA NOI ASTIA CARE-I VEDEM PE CEILALTI IPOCTITI,IL RASTICNIM MEREU FARA RUSINE? CREZI CA AVEM DREPTUL SA-L JUDECAM? POTI TU SA IUBESTI MACAR UN STROP ASA CUM NE-A IUBIT EL? MAI GANDESTE-TE! DUMNEZEU SA TE IERTE CA NU STII CE FACI!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.09.2011, 12:02:09
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
DA! Asta este una din dovezile care sare in ochi ale adevarului.

Imparatul pagan si inselator a spus "cine nu este impotriva noastra este cu noi"

Iisus, imparatul adevarului a spus "cine nu este cu Mine este impotriva Mea"

Vezi diferenta? ADEVARUL. Adevarul NU linguseste. Iisus nu s-a rugat de nimeni sa il urmeze. Toate oile castigate in turma au fost castigate cu adevarul, nu cu "zaharelul".
cine nu este impotriva mea este cu mine per a contrario cine este impotriva mea nu este cu mine=cine nu este cu mine este impotriva mea
Vezi diferenta?
Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Asta ar trebui sa convinga pe multi, nu inteleg cum nu vedeti ce este evident.
Give yourself a pat on the back...

Last edited by GLAdoS; 07.09.2011 at 14:33:00.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.09.2011, 12:35:26
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Atunci ar fi corect sa nu mai existe nici iad, pentru ca Dzeu care e Atoatestiutor a facut niste fiinte imperfecte, demne de toata mila. Inainte spuneam ca e vina omului pentru pacatuieste, dar acum vad ca nu e chiar asa. Si nu mai cred nici in liber arbitru. Am doar 22 de ani dar m-am imbolnavit groaznic de atata suparare, viata mea e un cosmar. Pentru ca Dzeu m-a nedreptatit, imi permit si eu sa nu mai cred nici eu in El!
Problema ta e modul in care ti-a fost prezentat Dumnezeu. Dar nu e totul vina Lui, adica tu te-ai nascut ca sa te dezvolti ca OM, si pentru asta ai niste incercari in viata prin care trebuie sa treci ( acestea pot fi de orice fel).
Dumnezeu ne-a lasat imperfecti pentru a ATINGE perfectiunea. Vezi tu, daca am crede cu adevarat si am avea cunostintele, care nu le poti obtine doar prin ce zice crestinismul, probabil am putea face si noi ce a facut Iisus, dupa cum si el a spus (si nu cred ca se referea strict la preoti).

*sper sa nu ma ia nimeni cu conceptul "crede si nu cerceta" deoarece stim ca se refera la credinta, pentru ca Dumnezeu nu ne vrea prosti*
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 23.01.2015 00:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 13:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 09:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 09:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 17:15:30