Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2012, 01:08:24
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit un mic ajutor

daca am mancat/baut ceva dupa miezul noptii se cade sa beau agheasma de la izvorul tamaduirii mica ulterior dimineata...?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2012, 01:34:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
daca am mancat/baut ceva dupa miezul noptii se cade sa beau agheasma de la izvorul tamaduirii mica ulterior dimineata...?
Iertați-mi, vă rog, îndrăzneala de a vă întreba cele ce urmează. O fac, totuși, fiindcă unele postări ale dv din ultimele zile mi-au stârnit îngrijorarea.

Așadar: nu cumva experimentatul Sărsăilă, văzând că ați apucat-o deja pe calea cea urâtă de el a credinței, vă încearcă trimițându-vă unele ispite de dreapta? Nu cumva vă induce idei farseice ?

Domnul nostru se bucură să beți agheasmă. El trimite multe haruri lucrătoare celor care se folosesc de apa sfințită. Pentru El, nu are nici cea mai mică importanță dacă ați mai gustat ceva la ora 23.45 sau dacă ați făcut acest lucru la ora 0:15.
Singurul lucru care nu prea îi place ar fi să luați agheasma așa cum beau unii un șpriț după ce se ghiftuiesc bine cu friptură. El ar vedea aici o anumită luare în deșert a celor sfinte. Este cazul dv ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2012, 01:53:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iertați-mi, vă rog, îndrăzneala de a vă întreba cele ce urmează. O fac, totuși, fiindcă unele postări ale dv din ultimele zile mi-au stârnit îngrijorarea.

Așadar: nu cumva experimentatul Sărsăilă, văzând că ați apucat-o deja pe calea cea urâtă de el a credinței, vă încearcă trimițându-vă unele ispite de dreapta? Nu cumva vă induce idei farseice ?

Domnul nostru se bucură să beți agheasmă. El trimite multe haruri lucrătoare celor care se folosesc de apa sfințită. Pentru El, nu are nici cea mai mică importanță dacă ați mai gustat ceva la ora 23.45 sau dacă ați făcut acest lucru la ora 0:15.
Singurul lucru care nu prea îi place ar fi să luați agheasma așa cum beau unii un șpriț după ce se ghiftuiesc bine cu friptură. El ar vedea aici o anumită luare în deșert a celor sfinte. Este cazul dv ?
Mai,mai Dragomire iar esti primul sa sfatuieti ortodocsi ce si cum......oricum ma bucur ca esti indragostit de forumul ortodox asta ma face sa cred ca nu ai renuntat la ortodoxie de tot.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.04.2012, 07:46:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Eu nu-mi permit să dau sfaturi ortodocșilor, orice om e liber să-și practice credința cum dorește; că e bine, că e rău - aceasta e responsabilitatea personală a fiecăruia. Următoarea frază mi-a stârnit curiozitatea prin ciudățenia ei:


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Domnul nostru se bucură să beți agheasmă.
De unde se deduce o asemenea bizarerie? În Scriptură clar că nu scrie, este cumva rodul unei revelații personale ori colective? Nu m-ar mira de exemplu ca Domnul să Se bucure când bem apă (2 litri pe zi) pentru sănătatea noastră, dar... ageasmă?!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.04.2012, 09:13:06
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
daca am mancat/baut ceva dupa miezul noptii se cade sa beau agheasma de la izvorul tamaduirii mica ulterior dimineata...?
daca ai mancat sau baut dupa 12 noaptea nu mai poti lua nici aghiazma nici anafura.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.04.2012, 09:14:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
[
De unde se deduce o asemenea bizarerie? În Scriptură clar că nu scrie, este cumva rodul unei revelații personale ori colective? Nu m-ar mira de exemplu ca Domnul să Se bucure când bem apă (2 litri pe zi) pentru sănătatea noastră, dar... ageasmă?!
Cata vreme nu intelegeti anumite realitati straine de cultul dvs, nu sunteti in masura sa va dati cu parerea.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.04.2012, 09:17:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
daca am mancat/baut ceva dupa miezul noptii se cade sa beau agheasma de la izvorul tamaduirii mica ulterior dimineata...?
nu am intalnit inca nici un canon care sa interzica sa bei agheasma, daca a trecut de miezul noptii si ai gustat ceva. In cazul sf impartasanie, in schimb da.

eu personal, daca se intampla sa nu ma simt bine, beau cate o inghititura de aghiasma in orice moment al zilei.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.04.2012, 09:17:23
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

iertati-ma daca intr-un oarecare fel am dat dovada de vreo samavolnicie...am incercat sa ma fac concis in cateva cuvinte...fara sa smintesc pe cineva.!

problema mea este ca adeseori am insomnii..si brusc mi se face pofta sa rontai cate ceva...intelegeti dvs...?

multumesc anticipat...!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.04.2012, 09:17:34
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Numai aveti voie sa luati anafura si agheasma,
daca dupa ora 12:00 ati mancat/baut.
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.04.2012, 09:21:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
iertati-ma daca intr-un oarecare fel am dat dovada de vreo samavolnicie...am incercat sa ma fac concis in cateva cuvinte...fara sa smintesc pe cineva.!

problema mea este ca adeseori am insomnii..si brusc mi se face pofta sa rontai cate ceva...intelegeti dvs...?

multumesc anticipat...!
pai..incepeti rontaiala gustand niste aghiasma inainte sau anafura uscata!s-ar putea sa fiti surprins ca o sa va vina somnul:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45