Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2010, 16:08:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
De asemenea, trebuie să ne rugăm lui Dumnezeu să ne dea curajul și tăria să-L mărturisim pe El atunci când va veni vremea.
Acum este vremea, astazi. Si nu numai cu cuvantul, ci mai mult cu fapta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2010, 21:14:22
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare, dar eu nu primesc cu bucurie mesaje de acest fel: generatia apocalipsei ....
iti place nu iti place asta e adevarul, toti Sfintii Parinti ai zilelor noastre au zis-o. Oare ai auzit proorocirile Parintelui Paisie Aghioritul ?
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.09.2010, 09:23:58
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
iti place nu iti place asta e adevarul, toti Sfintii Parinti ai zilelor noastre au zis-o. Oare ai auzit proorocirile Parintelui Paisie Aghioritul ?
Au zis-o si sfintii altor zile si lumea tot mai crede in senzational. Mai bine ati invata din greselile altora si n-ati mai pierde timpu cu prostii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2010, 10:07:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Au zis-o si sfintii altor zile si lumea tot mai crede in senzational. Mai bine ati invata din greselile altora si n-ati mai pierde timpu cu prostii.
Fiecare generatie a avut proprii "profeti ai apocalispei".
Sa nu uitam ca Aposolul Pavel era convins ca sfarsitul lumii va venii in timpul vietii sale.
Oare cu ce ar fi mai presus Parintele Paisie Aghioritul decat Apostolul Pavel?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2010, 11:28:43
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Fiecare generatie a avut proprii "profeti ai apocalispei".
Sa nu uitam ca Aposolul Pavel era convins ca sfarsitul lumii va venii in timpul vietii sale.
Oare cu ce ar fi mai presus Parintele Paisie Aghioritul decat Apostolul Pavel?
Un om interesat ar sta să analizeze trecutul istoric. Dacă faci tocmai acest lucru, atunci vei observa că niciodată nu a fost precum este în zilele noastre. Ce avem noi astăzi? Războaie și zvonuri de războaie. Cutremure, cataclisme și catastrofe naturale ori produse de om. Fenomene naturale unice, unele nemaivăzute în trecut: schimbarea bruscă a climei și ciudățenii (incendii de proporții în cea mai friguroasă țară din lume: Rusia, ninsori devastatoare în deșertul Atacama, ploaie cu broaște în Ungaria, ploaie cu pești în Australia).

În ultimele două decenii au avut loc mai multe cutremure decât în ultimii 2000 de ani!

Uitați-vă la Golful Mexic: scurgerea masivă de petrol care, după spusele unor specialiști, ar putea afecta un ecosistem, ba chiar avea impact asupra întregii planete.

Or nu exact despre asta ne vorbește Apocalipsa? Că în vremurile de apoi, sau cele de astăzi, vor fi toate acestea și chiar mai rele?

Pentru cei care vor mai multe semne că trăim în zilele de apoi să privească spre Israel. Când vor reclădi templul lui Solomon atunci veți avea confirmarea de care aveți nevoie.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2010, 11:30:12
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Nu va obliga nimeni sa credeti baieti. Eu doar am postat pentru cei binecredinciosi sa vada ca semnele vremii sunt aproape. Dupa cum zice si numele forumului este crestinortodox, eu vad ca aveti peste 1000 de mesaje date. Oare de ce postati asa de mult daca nu credeti? Incercati sa va mintiti singuri, oare va simtiti bine in pielea voastra? Eu nu cred...Doamne Ajuta.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.09.2010, 12:41:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

21 Decembrie 2012 o sa fie inceputul sfarsitului oficial anuntat de catre ei peste tot: pe internet, prin emisiuni radio si tv, prin filmele care se dau la cinema, prin gura lumii credule. Sa vedeti cum o sa innebuneasca prostimea in 2012, americanii deja cumpara locuri in buncare antiatomice la 50.000$ bucata, construite de smecheri prin desert.

Mai bine alarmist cu ochi-n patru decat ignorant care are impresia ca sigur prinde batranetele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.09.2010, 12:46:28
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
21 Decembrie 2012 o sa fie inceputul sfarsitului oficial anuntat de catre ei peste tot: pe internet, prin emisiuni radio si tv, prin filmele care se dau la cinema, prin gura lumii credule. Sa vedeti cum o sa innebuneasca prostimea in 2012, americanii deja cumpara locuri in buncare antiatomice la 50.000$ bucata, construite de smecheri prin desert.

Mai bine alarmist cu ochi-n patru decat ignorant care are impresia ca sigur prinde batranetele.
Omul instruit va ști imediat că nu este altceva decât o minciună propagată cu scopul de a isteriza și panica lumea. Noi trăim în nădejdea că nimeni nu va ști ceasul venirii sfârșitului, ci numai Tatăl.

Pe de altă parte ar trebui să ne preocupăm mai mult de sfârșitul personal. Dacă mâine dă o mașina peste mine cât trec trecerea de pietoni atunci toată discuția asta despre sfârșit și toată vâlva asta ar fi fost pentru nimic.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.09.2010, 14:20:26
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Cata "iubire crestineasca" fata de aproapele vad in acest topic.
Refuzati acte cu cip? Vai, eu chiar vreau sa vad numarul ala. Pana atuncea va voi considera numai niste mincinosi.
Si pe deaspra mai bagati si panicul intr-o lume deja amarata cu problemele ei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.09.2010, 14:43:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Cata "iubire crestineasca" fata de aproapele vad in acest topic.
Refuzati acte cu cip? Vai, eu chiar vreau sa vad numarul ala. Pana atuncea va voi considera numai niste mincinosi.
Si pe deaspra mai bagati si panicul intr-o lume deja amarata cu problemele ei.
Bat la pariu cu tine ca si in momentul insemnarii cu pecetea prezisa la Apocalipsa cap. 13, multi o vor face nedandu-si seama de gravitatea faptului. Cine va accepta biletul catre iad? Necredinciosii, ateii, apostatii si ignorantii, cei care vor prefera sa stea la caldut - pentru o perioada scurta, dupa cum ni s-a spus.

Deci in momentul insemnarii propriuzise obligatorii, cel care va veni sa conduca lumea nu va fi considerat Antihrist decat de catre cei care atunci vor fi categorisiti ca extremisti periculosi, care vor fi tratati in consecinta: urmariti, persecutati, chinuiti...

Tu ce o sa faci atunci? O sa zici ca acum: pai, care-i problema? N-au decat sa-mi injecteze pastila, sa ma inscrie ca pe un animal ingradit pe domeniul stapanului!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Profetiile din Daniel, regasite si descifrate in/de cartea Apocalipsei Cornel Urs Despre Sfanta Scriptura 17 19.06.2013 00:13:50
Suntem ori nu martorii Apocalipsei (Revelatia) ? eodor nastasa Generalitati 3 05.04.2010 14:48:41
Cartea Apocalipsei Danut7 Din Noul Testament 3 04.01.2010 08:18:03
Parintele Justin Popovici despre "Desfranatele Apocalipsei" sau bisericile mincinoase razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 12.05.2009 19:50:07
Pelerinaj la cele 7 Biserici ale Apocalipsei sealine Pelerinaje la locuri Sfinte 3 13.02.2008 23:24:23