Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2011, 19:49:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sa-l pomenim in rugaciunile noastre pe Parintele Arsenie Papacioc !

In continuare starea de sanatate a mareului duhovnic de la Manastnta Sfanta Maria - Techirghiol este critica , iar medicii amana externarea parintelui internat la Spitalul Judetean Constanta . Parintele are probleme mari cu alimentatia , neputand sa inghita alimentele , si de aceea va rog , pentru cei ce vor si pot , sa-l pomeneasca pe Parintele Arsenie Papacioc in rugaciunile lor .
Attached Images
File Type: jpg index.jpg (3,1 KB, 16 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 03.03.2011 at 19:53:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2011, 20:33:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu sa-l insanatoseasca pe Parintele Arsenie! Toti avem nevoie de rugaciunile lui! Sa nadajduim in Domnul! Obisnuiesc sa-l pomenesc la Sfanta Liturghie si in rugaciunea mea- sa nu-mi fie spre lauda.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2011, 20:36:14
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Bunul Dumnezeu sa-i dea sanatate si putere! Doamne ajuta-i!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2011, 20:38:56
dana-v's Avatar
dana-v dana-v is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit parintele Arsenie Papacion

Dumnezeule si Sfanta Fecioara ,da-ti putere si sanatate parintelui Arsenie si nu ne lasati fara ajutorul lui.Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2011, 10:55:02
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Unhappy

Noi ,ne rugam pentru ca-l iubim si ii dorim viata lunga si multa sanatate,dar cu parere de rau trebuie sa recunoastem cat suntem de neputinciosi in fata lui Dumnezeu.Numai El ,poate sa-l ridice pe dragul nostru parinte din patul durerilor.Insa ,noi nu cunoastem "planurile "lui Dumnezeu in ce-l priveste pe parintele Arsenie,poate a sosit "vremea" plecarii din aceasta viata.Cu lacrimi in ochi ,scriu aceste cuvinte,pentru ca am trecut prin astfel de momente acum citiva ani. Doamne Ajuta-l si mai ingaduiei parintelui ,spre ajutorul noastru al pacatosilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2011, 19:48:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Asa este Iolanda,si eu m-am gandit la asta. Adica noi ne rugam pentru parintele dar nu putem forta vointa lui Dumnezeu. Nu zic,poate Dumnezeu s-ar mai indura daca toti ar face o rugaciune si pentru sfintia sa,insa pana la urma sa fie voia lui Dumnezeu nu a noastra,El stie mai bine.

Dumnezeu sa-l intareasca pe parintele Arsenie si pe parintele Adrian!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2011, 19:51:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Spune psalmistul: zilele omului sunt 70 de ani, daca este in putere 80 de ani, dar ce este mai mult este slabiciune si durere. Pentru un om in varsta este bine sa te rogi pentru voia lui Dumnezeu si pentru un sfarsit bun si crestinesc al vietii lui.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2011, 19:58:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asa este Iolanda,si eu m-am gandit la asta. Adica noi ne rugam pentru parintele dar nu putem forta vointa lui Dumnezeu. Nu zic,poate Dumnezeu s-ar mai indura daca toti ar face o rugaciune si pentru sfintia sa,insa pana la urma sa fie voia lui Dumnezeu nu a noastra,El stie mai bine.

Dumnezeu sa-l intareasca pe parintele Arsenie si pe parintele Adrian!
Da , dar de unde nu stim noi ca Dumnezeu nu ne incearca pe noi , si mai ales , credinta si iubirea noastra ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2011, 21:17:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si eu ce am zis? Ca sa ne rugam,ca daca s-ar ruga toti poate s-ar mai milostivi si Dumnezeu! Am zis asta sau nu? Insa NU putem forta voia lui Dumnezeu,adica daca El a stabilit ceva si vrea cu orice chip sa urmeze planul,nu mai putem face nimic. Si pentru IPS Bartolomeu s-au rugat atatia oameni,insa daca Domnul a dorit sa-l cheme la El... cum am putea noi sa trecem peste cuvantul Lui?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2011, 21:33:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si eu ce am zis? Ca sa ne rugam,ca daca s-ar ruga toti poate s-ar mai milostivi si Dumnezeu! Am zis asta sau nu? Insa NU putem forta voia lui Dumnezeu,adica daca El a stabilit ceva si vrea cu orice chip sa urmeze planul,nu mai putem face nimic. Si pentru IPS Bartolomeu s-au rugat atatia oameni,insa daca Domnul a dorit sa-l cheme la El... cum am putea noi sa trecem peste cuvantul Lui?
Da , Raul , da , Raul , dar tot El se - ntoarce la cei ce se roaga , si face cum este mai bine pentru cel ce se roaga , si pentru cel aflat in suferinta ! De nu mai este nevoie de parintele Papacioc aici , cu siguranta va fi luat la Domnul , dar sa nu uitam ca de vom avea credinta cat un bob de mustar , muntii putem muta , dar tot atat de adevarat este ca bobul de mustar e mult prea mare fata de credinta noastra reala . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc claudelina Mari Duhovnici si predicile lor 19 11.02.2013 15:13:07
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 14:39:25
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 15:34:16
Sa ii pomenim in rugaciunile noastre... Sandra27 Umanitare 5 11.02.2011 16:40:38
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26